Můj terezínský deník 1943–1944 a zápisky mého otce Otty Pollaka

Můj terezínský deník 1943–1944 a zápisky mého otce Otty Pollaka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404947/bmid_muj-terezinsky-denik-1943-1944-RDZ-404947.jpg 5 20 10

Když měla Helga Pollak 12 let, deportovali ji i s otcem Otto Pollakem do ghetta v Terezíně. Od 27. ledna 1943, až do svého transportu do Osvětimi 23. října 1944, žila v dívčím domově L 410, v pokoji 28. Tam se v ústraní svěřovala jen svému deníku. V historickém a biografickém kontextu, a v kombinaci se zápisky Otto Pollaka, jsou v knize prolínány vzpomínky a dokumenty otce i dcery, což vzbuzuje pocit pospolitosti, sdílených zkušeností, obav i naděje. Čtenáři je tak předkládán jeden z nejpevnějších vztahů – vztah otce a jeho dcery. Příběh Helgy Pollak je ukázkou vzpomínek a připomínkou osudu evropských židovských dětí. Kniha je prvním kompletním vydáním dívčina deníku.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , XYZ (ČR)

Mein Theresienstädter Tagebuch 1943–1944 und die Aufzeichnungen meines Vaters Otto Pollak , 2014

monushka
01.12.2021 5 z 5

Zajímavá kniha o tom, jak to vypadalo v Terezíně za druhé světové války. Je škoda, že nebyla obsáhlejší.

hnilda3
10.04.2020 5 z 5

Díky deníku jsem se dozvěděla zas nové informace o tomto období. Je skvělé, že paní Helga byla ochotna dát své zápisky veřejnosti a vznikla tato kniha.

pavlina6482
02.02.2020 5 z 5

Příběh Helgy a jejího otce je perfektně zpracován a předložen čtenářům v jediné (téměř prostě vypadající) knize. Za tím vším se ale jistě ukrývá velmi náročná badatelská činnost, tedy veškerá práce s prameny a jejich seskupení i utřídění.
Volba střídavě prokládat zápisky obou deníků po třech-čtyřech měsících je vskutku velmi funkční. Čtenář díky tomu nemusí zdlouhavě listovat (nebo si zakládat záložky); významné události, které postihly obě hlavní postavy, si snadno zapamatuje. Prokládání samotných pramenů stručnými přehledy informací a doplňujícími rozhovory s paní Helgou Pollak-Kinsky je zvoleno přiměřenou a střídmou cestou, nezatěžuje děj zdlouhavými vysvětlivkami.
Samotný příběh Helžina života je velmi poutavým vhledem do mysli dospívající dívky hledající vlastní identitu v dívčím kolektivu.

triatlet
11.10.2019 5 z 5

"Jsou nějaké zákony, podle kterých se náš svět řídí, a my se kolem nich točíme? Myslím, že je v tom vše: láska, lež, pravda, umění, no zkrátka všechno." (s. 141)

Helžin deník je srovnatelný s Deníkem Anny Frankové. Z pohledu dospívající (12 - 14 let) zachycuje život v terezínském ghettu. Je zajímavé, jak Anna i Helga vnímaly tíseň doby a jak si obě uvědomovaly složitost mezilidských vztahů ve stísněném prostoru.
Kromě Helžiných zápisků kniha obsahuje i deníkové záznamy otce Hegy a rozhovory s Helgou.
Podobně jako Anna i Helga je na svůj věk velice sečtělá.
Helga vzdává hold učitelce výtvarné výchovy Friedl Dicker-Brandeisové a líčí její vedení výuky.

"Nejkrásnější věc, která na světě existuje po svobodě, zdraví a štěstí na takové rodiče, jaké mám já, jest věda a ještě jednou věda." (s. 149)

Páájinka
03.10.2019 5 z 5

Kniha byla zajímavá. Hodně zajímavá. Jaké štěstí měla Helga a její táta. Úplně jiný pohled na Terezín.

petr.trep
29.08.2019 5 z 5

Kniha je výborná, přečetl jsem jedním dechem.

ALE! Škoda, že není více prostorou věnováno osudům paní Helgy po válce. Zajímalo by mě, kdy zemřela její maminka, v knížce jsou údaje o otci, ale u maminky bohužel ne.
Také by mě zajímal další osud sestřenice paní Helgy. Její osud během války mě opravdu chytl za srdce a zůstal jsem doslova s otevřenou pusou na řádky....

DĚKUJI ZA TUTO KNIH!!!

Plaknel
13.07.2019 5 z 5

Přemýšlím nad slovem, které by tu knihu vystihlo. Pěkná, krásná, super....??? To asi u takové knihy nejde napsat. Ale jak napsat, že se mi kniha líbila s takovým tématem?
Smutný příběh dětství Helgy....

Doporučuji přečíst všem dětem v jejím věku 13 - 15 let... Abychom si uvědomili, že máme být rádi, že žijeme ve svobodné zemi a máme všechno, na co si vzpomeneme.

Ronnie68
22.05.2019 5 z 5

Tohle byla jedna z nejlepších knih, které popisují skutečné příběhy Židů za 2. světové války ... moc se mi to líbilo, jak to bylo psáno v deníkovém stylu ... četlo se to úplně jedním dechem ...

Motýlek73
02.05.2019

S radostí jsem uvítala, že kniha vyšla nedávno (jaro 2019) v češtině!

Příběh Helgy je naštěstí s dobrým koncem v té hrůze, kterou prošla.

Prostřednictvím jejího deníku a zápisků jejího otce poznáváme život dívky koncem 30. let 20. století, pak se s nimi dostáváme do terezínského ghetta. Helga vykresluje život se stejně starými dívkami v dívčímu heimu (domově) v ghettu - což je úžasná možnost do tohoto světa normálních teenagerů nahlédnout!! Proto má pro mě tato kniha úžasnou hodnotu.

S obrovským štěstím se s ní můžeme setkat i po válce, a zde je opět velmi zajímavý náhled do jejího života a života jejího tatínka.

Jednoznačně stojí za přečtení.

maryzka
22.04.2019 5 z 5

Tato kniha byla opravdu základem knihy Hannelore Brener ,, Děvčata z pokoje 28. I když je zde vylíčen podrobněji osud paní Helgy Kinsky v knize od H.B. je vylíčen osudy dětí z pokoje 28 podrobněji.Zde měla štěstí v tom, že měla otce a pak měla štěstí nebo spíš byl pro ní připraven lepší osud.Každopádně kniha je další mozaikou o osudu židovských lidí v Dantově pekle jak koncentrační tábor pojmenoval jeden vězeň v jedné knize, který přežil koncentrační tábor.

deníky Terezín (město a pevnost) židovská ghetta rok 1943 rok 1944

Autorovy knížky