Můj otec: Účtování

Můj otec: Účtování https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33733/bmid_muj-otec-uctovani-IeE-33733.jpg 4 19 5

Otcem byl Hans Frank, jeden z čelných Hitlerových mužů a jedna z nejmocnějších nacistických veličin třetí říše. Tento roku 1900 narozený a vystudovaný právník, od roku 1933 pověřený vysokými funkcemi nacistického státu: byl bavorským ministrem vnitra, prezidentem Akademie německého práva a říšským ministrem bez portfeje. V roce 1939 jej Hitler učinil generálním guvernérem okupovaných polských území. Han Frank se s úřadem usadil na wawelském zámku, někdejší rezidenci polských králů. Roku 1939 žilo v teritorii jeho vlády přes tři miliony židů, do roku 1943 byli téměř všichni povražděni a většina z nich byla zplynována ve vyhlazovacích táborech Bełżec, Sobibór, Treblinka a Majdanek. Není tedy divu, že po válce figuroval v „seznam válečných zločinců“ na čelných pozicích. Po zániku třetí říše byl zajat Američany, v Norimberku obžalován pro válečné zločiny proti lidskosti, odsouzen k smrti a oběšen. V době jeho popravy, v roce 1946, bylo autorovi této knihy, jeho synovi Niklasu Frankovi, sedm let. Niklas Frank píše formou předlouhého oslovení svého mrtvého otce, je to jedna jediná obžaloba jeho činů a zločinů, ve které se v působivou koláž slévají výňatky z deníků, citáty z projevů a úřední písemnosti. Tento text je jedinečným vylíčením nacistického děsu kýmsi, kdo si nese trvalé následky, protože žil tak blízko jednomu z hlavních zločinců - svému otci. Je to kniha, která si zasluhuje být čtena. Lze si těžko představit živější podání nízké posedlosti mocí, morální devastace, bezectnosti a despotismu, jež zákonitě následovaly po zpupném pošlapání právního státu a lidských práv za Hitlerova režimu.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Academia

Der Vater: Eine Abrechnung , 2005

sick.boy
sick.boy
07.02.2023

Autor je nesnesitelnej k*k*t s tak otravnym slohem, plnym dětinských narážek na sex a podobných p*čovin, že sem v polovině knihy začal fandit náckům.

Toffee
Toffee
30.12.2016 3 z 5

Je to hodně krutá knížka. Pro mně nebyla ani tak výpovědí o Hansi Frankovi, ale spíš vedla k zamyšlení, čím musel projít po válce jeho syn. Jak velké trauma, ze kterého se snažil vypsat, to pro něj muselo být (a přes tyhle knížky i dál bude).

panKubik
panKubik
29.01.2015 3 z 5

Tuto knihu jsem si koupil po přednášce Niklase Franka na FF UK (snad roku 2010). Hlavním motivem pro sepsání této knihy vidím v tom, že autor se potřeboval veřejně vypořádat se svým otcem, kterého vlastně nestačil pořádně poznat, pro svůj nízký věk v době smrti otce. Kniha je napsaná velmi osobně, místy jsou popisovány naprosté intimnosti odehrávající se v rodině. Historické reálie a postavy se místy mísí s představami, jak měl otec jednat, aby si jej Hans mohl dnes alespoň trochu vážit.

Claricia
Claricia
23.11.2012 4 z 5

Nejdříve jsem četla knihu Moje německá matka a teprve letos jsem se dostala k Mému otci. Musím říct, že mě obě knihy hodně zaujaly svou syrovostí, ale taky zaujatostí autora, který musel žít s vědomím toho, co měli jeho rodiče na svědomí. Můj otec je psán místy hodně krutě, je vidět autorovo pohrdání tím, čím se jeho otec stal, kam byl až ochoten zajít... Rozhodně doporučuji k přečtení.

dusin
dusin
08.02.2011 4 z 5

Hodně zajímavá kniha z několika důvodů: 1) Pro nahlédnutí do stavu mysli člověka, jehož otec byl jedním ze strůjců šíleností druhé světové války, člověka jenž v sobě nese vinu svého otce 2) Pro nechutné detaily ze soukromí nacistické honorace 3) Pro zajímavé informace (detaily) o pozadí druhé světové války 4) Pro pěkné psychologické rozebrání postav, především autorových rodičů, ale i dalších z jejich okolí 5) Pro zamyšlení nad otázkami, jak vnímat němce dnes, a jaký postoj k tomu sami němci zaujímají Doporučuji všem! Jen pozor, je to psáno místy opravdu drsně!