Můj manžel a já

Můj manžel a já https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384842/bmid_muj-manzel-a-ja-5yW-384842.jpg 4 120 33

Biografie Alžběty II. a prince Philipa – autorka se věnuje téměř výhradně osobnímu a rodinnému životu britského královského páru, neřeší tedy politické události. Zachycuje zákulisí britského dvora, přináší řadu zajímavostí, drobných detailů a historek, vysvětluje otázky protokolu a britských zvyklostí. Kniha je napsána čtivě, kvalitně a historicky věrohodně, živě vykresluje prostředí paláců, banketů i rodinných vztahů.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Ikar (ČR)

My Husband and I: The Inside Story of 70 Years of the Royal Marriage , 2017

sarekaslukova
22.04.2019 5 z 5

Jelikož jsem si knížku vybírala z důvodu čtenářské výzvy podle seznamu, tak jsem byla velmi překvapená když jsem v knihovně byla poslána do odborné literatury anglické historie. Říkala jsem si že to bude tedy pěkný oříšek, ale byla jsem mile překvapena. Kniha se mi velmi líbila dokonce natolik, že jsem si začala hledat další díla o anglických panovnících. Členění na kapitoly tomu dodávali logický řád a souvislost. Jen co mi trošku přišlo bylo že autorka upřednostňovala činy prince Philipa před královnou.

4444913
09.04.2019 5 z 5

Chtěla jsem dát čtyři ale když může tichšlápek dávat hvězdu dolů za to,že je patrno jak autorka neměla ráda Dianu můžu jít nahoru za její odvahu jít proti proudu a dělat si nepřátele v zájmu historické pravdy.Nebylo proč mít ji rád a autorka to prostě příliš dobře ví.Vyčítala bych jen jako jindy že nejde moc pod povrch v pohledu na hlavní hrdiny,je to takové až moc jak by se chtěli popsat oni sami.Až mi někdy připadá že blízká spolupráce s předměty knížky je na škodu,clověk má možná pocit že za exkluzivní přístup je něco dlužen a výsledek je takový plochý jako tady,děsivě směšný jako u Mortona nebo děravý jak cedník a povrchní u Katie Nichollové,

Jana283
02.04.2019 3 z 5

Kniha není pouze o vztahu královny Alžběty a prince Philipa, který trvá úctyhodných (a neuvěřitelných) 70 let. Je biografií celé panovnické rodiny počínaje předky obou manželů až po potomky a vnoučata. Mnoho informací je známých, ale dozvěděla jsem se i dost nového. Překvapením pro mne byla například informace o příbuzenském vztahu Philipa a ruského care Mikuláše. No a rozhodně je v dnešní povrchní době velmi inspirativní skutečnost, že se dá s jedním partnerem v úctě, lásce a toleranci prožít tolik let, navíc pod tlakem života na očích veřejnosti. Myslím, že význam přetrvávající monocharchie tkví především v hodnotách, které se snaží reprezentovat a které v našich životech dost často chybí.

Mia77
21.03.2019 4 z 5

Zajímavé dozvědět se o vnímání královského života i pohledem z druhé strany. Některé věci mi i překvapily, rozhodně se né všude o všem na veřejnosti napíše. Ten, kdo se chce něco dozvědět o královské rodině knihu doporučuji, možná i na některé události změníte názor.

tichoslapek_
17.01.2019 4 z 5

Kniha byla opravdu zajímavá, četla se dobře, takřka jedním dechem. Hvězdu dolů dávám autorce za neobjektivitu, kdy bylo v knize velmi patrné, jak moc neměla v lásce princeznu Dianu.

MagdaFish
29.12.2018 4 z 5

Uctivý životopis královny Alžběty a prince Philipa. Tak bych to popsala. Autorka jasně stojí na straně monarchie a jejích hodnot a novoty v projevu a vystupování členů královské rodiny akceptuje jen pokud neurážejí tradici. Čte se velmi rychle a pěkně

LadyCotton
27.12.2018 5 z 5

Velice příjemná kniha. Pro fanoušky seriálu The Crown, jako dělaná.
Je těžké napsat knihu o britské královské rodině, která zaujme - na trhu je jich mnoho. Ingrid Sewardové se to v roce 2017 povedlo.
Kniha je pečlivě badatelsky připravená, styl psaní je čtivý. Autorka si mě získala tím, že se nebála psát ani o Dianě, o tom jaká skutečně byla...
Kniha mapuje manželství královského páru od počátku až do dnešních dní. Třešničkou na dortu jsou pak s citem vybrané fotografie.

Madelisi
16.12.2018 5 z 5

Toto je skutečně biografie manželství. Alžběta a ani Philipp tu nemají hlavní roli. Přiznám se, že jsem cílový čtenář, právě po The Crown jsem se začala více zajímat o vévodu z Edinburghu.
Kniha poskytuje pohled na královské manžele z různých úhlů, které jsou vždy dovedeny od počátku do nejbližší možné současnosti.
Člověk se tu dozví i různé zákulisní informace typu, že královna má ráda jablečné taštičky s pudinkem. Jsem z knihy nadšená.
???? za vévodu z Edinburghu

Sofie75
02.11.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.

cérka
29.10.2018 4 z 5

Zajímavá kniha o zajímavých lidech, na můj vkus, ale až přespříliš uhlazenými informacemi. Chtělo by to trochu více jiskry, aristokratického šmrncu :-). Oba hlavní hrdinové by si to určitě zasloužili, proto o jednu hvězdičku méně.

dagmar7365
14.10.2018 4 z 5

Pro milovníky britské monarchie velmi zajímavá kniha, dobře napsaná. Autorka dokázala vyvážit úctu ke královské rodině a současně nesepsat knihu jako suchopárnou biografii, takže se dozvíme i nějaké "drby" ze zákulisí, osobnější informace, prostě nakoukneme trošku i za "oponu" ;-) Postrádala jsem jediné, někde na přebalu by se hodila mapa vztahů, anebo kdo je kdo. V knize je to vysvětleno, nicméně jmény a tituly se to tam jen hemží a tak jsme se občas ztrácela.

irskádívka
28.08.2018 4 z 5

Přemýšlím, nakolik se mi kniha líbila. Životopisy jsou zajímavým žánrem, ale samozřejmě s určitými omezeními.
Kniha obsahuje životopisné vyprávění a zachycuje soukromý vztah Alžběty II. a prince Philipa. Je psaná věcně, podložená mnohými historickými prameny a převypravuje historické události, které tato dvojice nejen zažila, ale jež sama tvořila.
Pro milovníky historie zajímavá kniha. Já jsem trochu postrádala popis let po smrti Diany Spencerové, kniha po jejím pohřbu přeskočí v podstatě do současnoti. Přitom to je období, které by mě osobně přišlo zajímavé. Na druhou stranu, autorka si dala za cíl vylíčit vztah královny a jejího manžela, toho se drží a v tom uspěla.

maryzka
15.08.2018 5 z 5

Tato kniha je opravdu plná překvapení.Myslím si, že je objektivní, realistická( možná) pravdivá. O této dvojici bylo napsáno plno knih, natočeno spoustu dokumentů, filmu, kde byli popsány jejich vlastnosti, povaha. Kniha vypisuje spíš jejich soukromou stránku byť na veřejnou taky nezapomíná- dalo by se to shrnout co monarchii dali a vzali. Ale myslím si, že v knize je spíš zachyceno společenské změny a přizpůsobování době i společenským změnám. Bohužel je také zachyceno to jaká výchova se podepsala na jejich dětech(především těm starším- princ Charles. princezna Anna- obě mladší děti měli trochu volnější a liberální výchovu. Kniha je zajímavá a rozhodně se čte zajímavě a lehce. Dokonce si myslím, že jejich vztah vydržel díky tomu, že královna je asi taková zodpovědná osoba, svoje povinnosti určitě plní na jedničku, ale princ Philip vnáší trochu lehkost, smích , legraci do atmosféry monarchie, ale také to, že oba stojí za všech okolností při sobě.