Můj dlouhý běh

Můj dlouhý běh https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211193/bmid_muj-dlouhy-beh-211193.jpg 5 120 32

Daniel Orálek (1970) je elitní český ultramaratonec, bývalý juniorský rekordman a reprezentant. V knize Můj dlouhý běh vás provede po cestě z atletického kroužku při základní škole přes nahlédnutí do světa vrcholové atletiky na přelomu 80. a 90. let až do cíle Spartathlonu, Badwater Ultramarathonu a dalších prestižních závodů. Přiblíží dlouhé a složité hledání ideálního tréninku, bez romantizujícího nádechu zmapuje euforická vítězství i sportovní pády a zavzpomíná na skvělé osobnosti, jakými byli Josef Odložil, Lubomír Tesáček či Caballo Blanco. Můj dlouhý běh je i pohledem do nitra běžce toužícího objevit svoje limity a pokusit se dostat za ně, bolesti, dřině a pochybnostem navzdory. Především je to však kniha o nenápadném půvabu běhání – a ultramaratonu zvlášť. Jak Daniel Orálek píše v jedné z úvodních kapitol: „Když jsem jako kluk začínal, byla mojí první motivací touha zlepšovat se a mít z běhání radost. To mi naštěstí zůstalo až do dneška.“ I proto je inspirací pro spoustu běžců, od začínajících hobíků až po zkušené borce.... celý text

Sméťa11
Sméťa11
11.11.2016 5 z 5

Čteno jedním dechem za 2 dny, když byla manželka s dětmi v lázních. K hodnocení lze jen říct: jděte a čtěte!!!! V některých momentech jsem trpěl s Danem a při krizích v závodě a při tréninku si vybavuji pasáže z knihy....

Randyz1986
Randyz1986
07.09.2016 5 z 5

Audioknížku jsem koupil spíše kvůli tomu, že byla v akci, ale nakonec mě dost upoutala a chytla. Je pěkné jak je o prostém (ne)obyčejném Čechovi pocházejícím ze Židlochovic. Moc pěkně se to vyprávění poslouchá a neznalý člověk (jako já) se, mimo jiné, dozví, že ultramaraton je vlastně dost odlišná disciplína než maraton a to s čím vším se musí tito běžci potýkat... Jsou to dobří blázni a borci. Všem tuto knížku doporučuji. Zejména těm, co se občas rádi proběhnou...

BlackBlade
BlackBlade
09.06.2016 5 z 5

Pro české běžce, hobíky i profíky, je to naprostá nutnost. Čte se to velmi dobře!
Úryvek z mojí recenze:
Dan (skrze Lubošův diktafon, poznámky a stylistiku) popisuje, jak se sportem začínal. Na vesnici jsou jen dva uznávané sporty – fotbal a závody dobrovolných hasičů (na beton stejné, jako u nás na vesnici, odkud pocházím) a ani v jednom se Dan nechytil (stejně jako já). Asi začínáte chápat, proč se mi Danovo vyprávění tak líbilo. :)

janula141
janula141
05.01.2016

Perfektní knížka,kterou jsem dostala od kamaráda. Četla jsem ji jedním dechem,je vtipná a motivující zároveň. Určitě doporučuji všem.

alexandr9324
alexandr9324
27.11.2015 5 z 5

Dan skromně a s humorem popisuje svou cestu k ultramaratonu a následný útrapy při něm. Dobře čtivá knížka o jednom z našich nejlepších běžců :-).

rreegg1
rreegg1
11.10.2015 5 z 5

moc prijemne se cetlo. velmi inspirativni, diky knize jsem se po dlouhe dobe odhodlala opet k behani (kez by to vydrzelo). z knihy je citit uprimnost a skromnost, ktera je velmi sympaticka.

bzung
bzung
27.03.2015 4 z 5

Pro českého hobby běžce jde o povinnou položku do knihovny. Český pohled na běh hezky kontrastuje s ryze americkými tituly Jez a Běhej, Hledání ultra či Zrozeni k běhu. Zvlášť první půlka knihy je velice čtivá, kde Dan popisuje své začátky ještě za dob minulého režimu a těsně po revoluci. Kdo v té době vyrůstal, a věnoval se nějakému sportu, ideálně na vesnici, od srdce se zasměje. Medailonky z velkých akcí Badwater, Spartathlon už mě tolik nebrali, možná proto, že už je subjektivně lépe popsal Scott Jurek ve své knize. Nicméně Dan se popral se svým příběhem důstojně a podal ho hezky - Česky :)

orson
orson
18.03.2015 5 z 5

Kdo četl Zroseni k běhu a Jez a běhej, tak by si měl přečíst i tuto knihu - popisuje ultramaratóny z jiného - českého pohledu. A přijde mi, že mnohem realističtěji než obě zahraniční knihy. O Danielu Orálkovi jsem v životě neslyšel (neběhám ultra, ale jen tak pro radost), ale před tím, co dokázal smekám. Moc se mi líbilo, že své závody nepopisuje jako euforickou radost z pohybu v přírodě, ale spíše jako utrpení a souboj s vlastním tělem. Hodně zajímavé byly pasáže o tom jak to bylo s podporou a možnostmi vrcholového sportu za socialismu a úplně nejzajímavější jeho pohled na Badwater a Tarahumany.

AndyG
AndyG
04.01.2015 5 z 5

Úžasná, vtipná, inspirativní stejně tak jako setkání s Danem na prvním ročníku ultra - Brněnského Masakru, kdy sice pro zranění neběžel, ale v rámci své tradice fotil a povzbuzoval. Je to velmi charismatický člověk a jeho vyprávění, byť skrze e-knihu, je stejně poutavé jako byste stáli vedle něj.

triatlet
triatlet
27.12.2014 5 z 5

Při čtení jsem měl pocit, jako by Dan seděl vedle mě a vyprávěl. Běžecké zážitky jsou podány s lehkostí, i když popisují ne zrovna lehký krok. Stylisticky je text sestavený bezchybně. Výjimečně užitý hovorový výraz nepůsobí rušivě, naopak dodává autenticitu.

evarec
evarec
07.11.2014 5 z 5

Knížka mě nadchla, je to přímně napsaný příběh a motivace vyběhnout a běžet dál a dál :)

sten
sten
05.09.2014

Pana Оrálka znám ze závodů, jak se říká "od vidění". Věděl jsem, že je to skvělý běžec, ale až do přečtení této ukázky (http://bit.ly/1wbfkZr) jsem nevěděl jak moc skvělý ve skutečnosti je...

Pěkné je, že se plánuje i e-kniha, alespoň podle informací zde http://www.mujdlouhybeh.cz/otazky-a-odpovedi/: 'Počítáte také s e-knihou? Do téhle chvíle bylo pro nás prioritou úspěšné zprodukování klasické knihy. Ke konci roku by měla být na světě i e-kniha'.
Škoda jen, že si na ni musíme počkat takovou dobu po papírovém vydání.