Můj děda nebyl nácek: Nacismus a holocaust v rodinné paměti

Můj děda nebyl nácek: Nacismus a holocaust v rodinné paměti https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38780/bmid_muj-deda-nebyl-nacek-nacismus-a-hol-ix9-38780.jpg 4 19 2

Kniha se věnuje problematice kolektivní paměti a kolektivního vzpomínání v německých rodinách mluví o době nacismu a holocaustu, resp. generačně podmíněným obrazům a představám o "třetí říši". Autoři ji napsali na základě rozhovorů s rodinami a jednotlivými příslušníky tří generací. V rodinné paměti se nacházejí především příběhy o utrpení vlastních rodinných příslušníků za pronásledování, teroru, války, bomb a zajetí, přičemž tato témata jsou v rodinách zprostředkována jako fakta. "Nacisté" ve vlastních rodinách neexistují: "Dědeček nebyl nacista." Ve svých tak autoři dospívají k šokujícímu zjištění, že vzpomínky na holocaust mají v paměti německých rodin jen velmi omezené místo.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo

Opa war kein Nazi: Nationalsozialismus und Holocaust im Familiengedächtnis , 2002

Dandulka
09.04.2020 5 z 5

Perfektní čtení o orální historií. Z některých pasáží mě až mrazilo. Jak si může bývalý nacista myslet o sobě, že je vlastně oběť? To mi prostě rozum nebere!

Sinn
10.06.2013 3 z 5

Téma této práce je zajímavé i dobře uchopené, o tom žádná. Ale mám výhrady k samotnému literárnímu zpracování. Mnoho pasáží se neustále opakuje, navíc autor pracuje s přímými citacemi zápisů rozhovorů, v nichž se lidé vždy vyjadřují dost neohrabaně. Podle mého by knize vůbec neuškodilo trochu ji "učesat".

nacismus vzpomínky holokaust, holocaust vyrovnání se s minulostí kolektivní paměť

Harald Welzer
německá, 1958
2014  97%Vojáci: Protokoly o boji, zabíjení a umírání
2010  77%Můj děda nebyl nácek: Nacismus a holocaust v rodinné paměti
2022  70%Klimatické vojny: Pre čo sa budeme zabíjať v 21. storočí

Kniha Můj děda nebyl nácek: Nacismus a holocaust v rodinné paměti je v