Můj císař, můj pán

Můj císař, můj pán https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1369/bmid_muj-cisar-muj-pan-SqV-1369.jpg 4 35 7

Více než pětačtyřicet let vlády učinilo z Karla Velikého nejslavnějšího středověkého panovníka. Zorganizoval na šedesát vojenských tažení a polovinu z nich vedl osobně. Jeho energie byla téměř nevyčerpatelná. Ambiciózní dobyvatelské výpravy, administrativní opatření v rámci politické moci, obnova kultury a vzdělání, sbírky reformních nařízení a výnosů vyžadovaly silný a stále fungující královský dvůr. Gerold, syn Gertrudy, poddané na dvoře Agilolfingů v Ratisboně, a posledního bavorského vévody Tassila, majitel královského statku na Dunaji, písař, posel a vyslanec, který právě překročil osmašedesátku, se rozhodl sáhnout po peru a vylíčit svůj život ve službách velkého Karla. Neboť na rozdíl od králova oficiálního životopisce Eginharta, podnikl Gerold s Karlem nejedno polní tažení, a kdo krále nezažil v boji, ten o něm věděl jen málo. A tak Gerold na stará kolena neváhá a znovu se noří do své dobrodružné minulosti jako do horkých pramenů a nalévá všem i sobě čistého vína. Popisuje dobré i zlé skutky, kratochvíle i krutý boj, lásky, na které se nezapomíná, divoké vraždění při saském tažení i politické zvraty, nebezpečné cestování středověkou Evropou, nezlomné přátelství s arabským obchodníkem Omarem, velkolepé přijetí byzantskou císařovnou i zážitky na cestách do Říma. Zcela otevřeně vypráví o svém zapovězeném intimním vztahu s Karlovou dcerou Picou, kterou miloval jako žádnou jinou, o vlivu mnoha manželek a konkubín na Karlovy postoje a rozhodování. Po Karlově smrti vydal pobožný Ludvík nová nařízení a dvůr prodchnutý radostnou ženskostí se proměnil v zachmuřený mužský klášter. Královy dcery a konkubíny byly bez výjimky uvrženy do klášterů a jeho bývalý tajemník se ocitl na listině Ludvíkových "nepřátel"...... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Mein Kaiser - Mein Herr , 1986

woodward
23.09.2018 4 z 5

Čekal jsem příběh o životě Karla Velikého, o zrodu říše, možná i o tom, jak se majordomové z rodu Arnulfingů zbavili svých merovejských pánů a stali se franskými králi a také o tom, jak obtížné pro velkého císaře bylo ve svém odkazu rozbít, co celý život budoval. To všechno je v tomhle románu zachyceno jen pohledem zvnějšku, očima levobočka bavorského vévody v císařových službách. Není to špatné, ale místo příběhu velkého císaře je tu jen vyprávění o pestrém životě jednoho z jeho služebníků. Dám čtyři hvězdy.

bezprezdivky
23.11.2017 2 z 5

Spousta sexuálních scén na pozadí historie ....... Tohle opravdu není historický román .....

Bezantina
09.05.2015

Román z prostředí raného středověku. Někdy bylo vyprávění až zbytečně obsáhlé a zdlouhavé, nicméně celkově se mi román líbil. Líbilo se mi prolínání vzpomínek hlavního hrdiny s jeho přítomností.

Vojslava
03.03.2015 4 z 5

Příjemné počtení, střídání vzpomínek a vyústění do závěru života hlavního hrdiny s pokusem o poselství, že vše je provázané. Nicméně je to čtivý historický román, v němž jsem narazila na velmi známá jména karolínské doby smíchaná s fiktivními postavami - výsledkem byl velmi životný, uvěřitelný příběh.

Richie1
16.01.2015 3 z 5

Velmi rozsáhlý historický román ze zajímavého období franské říše, z doby Karla Velikého. Román mi připadal trochu těžkopádný, zbytečně natahovaný - kdyby měl o polovinu méně stránek, byl by mnohem čtivější. Navíc se mně nijak zvlášť nelíbily časté milostné eskapády hlavního hrdiny, kdy autor téměř až naturalisticky popisuje jeho erotické hrátky - pro mě však to nevyznělo příliš přesvědčivě.
Neznám podrobně dobu Karla Velikého, tak nemohu posoudit historickou věrnost všech událostí v knize popisovaných, zdá se ale, že autor měl toto období dobře nastudované. Osobně bych určitě uvítal, kdyby bylo více stránek věnováno činům Karla Velikého než někdy únavným popisům příhod hlavního hrdiny Gerolda, sekretáře a vyslance krále.

Jana84
24.09.2013 4 z 5

Překvapivé. Po tom, co jsem četla Inkvizitora, jsem od autora čekala něco naprosto jiného. A musím říct, že zahrnutí erotických dobrodružství Gerolda dalo příběhu úžasnou jiskru.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Historický román z doby vlády Karla Velikého, který sleduje panovníkovu vládu prostřednictvím jeho písaře, který se jako starý muž rozhodl sepsat svoje paměti. Je pravda, že se raději začtu do románu z prostředí Egypta nebo starověkého Řecka či Říma, ale Můj císař, můj pán dokázal uspokojit moje knižní potřeby navzdory tomu, že se odehrává úplně jinde.