Můj brácha se jmenuje Jessica

Můj brácha se jmenuje Jessica https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418335/bmid_muj-bracha-se-jmenuje-jessica-KFX-418335.jpeg 4 207 65

Na svého staršího bratra Jasona se Sam Waver mohl vždycky ve všem spolehnout. Sam ho zbožňuje, zdá se totiž, že Jasonův život je perfektní – je přátelský, oblíbený, skvěle hraje fotbal a holky se můžou přetrhnout, aby s ním mohly chodit. Ale jednoho večera svolá Jason celou rodinu a svěří se jim s tajemstvím, se kterým se potýká už nějakou dobu. Tajemstvím, které hrozí je všechny rozdělit. Jeho rodiče si před tím zacpávají uši a Sam to nedokáže pochopit. Protože co byste dělali vy, kdyby vám váš bratr řekl, že ve skutečnosti vůbec není vaším bratrem? Že je ve skutečnosti... vaší sestrou? Nový silný román oceňovaného spisovatele Johna Boyna, autora bestselleru Chlapec v pruhovaném pyžamu.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , #booklab , Slovart (ČR)

My Brother's Name is Jessica , 2019

klarenzi
klarenzi
18.08.2020 4 z 5

Moc hezky zpracované transgender téma. Vše psáno z pohledu mladšího bráchy Sama, který se pere s tím, že jeho brácha Jason se vlastně cítí být spíše Samovou sestrou. A do toho ambiciózní rodiče, kterým se Jasonova situace nehodí, protože na ní zkrátka nemají čas...
@knihodura

rajcatko
rajcatko
17.08.2020 5 z 5

Velice povedený příběh chlapce, jehož bratr se narodil ve špatném těle. Ze začátku jsem byla nadšená, neboť jeden vtip střídal druhý a pak najednou přišla ledová sprcha v podobě smutného okamžiku plného nepochopení a pláče. Moje pocity byly přesně takové, jaké má většina společnosti. Od ,,To je vtip?", přes ,,Tohle není normální" až k ,,Proč vlastně ne, žij a nech žít". Tuhle knihu přečtete za pár hodin. Přečtěte si jí!

Jirinamac
Jirinamac
17.08.2020 4 z 5

Ani nevím, jestli mě knížka bavila, ale je zajímavá. Je to takové rychlé čtení, nejenom pro mladé, ale i starší, aby se zapřemýšleli nad problematikou, kterou nejde ovlivnit a chce to odvahu, přiznat jí sobě i svému okolí. Nemám ráda, když u titulu knížek je napsáno, že autor napsal jinou knížku, která je bestseller, když je to naprosto jiné téma. Asi to dělají, aby se zvýšila prodejnost knížky.

Scheila
Scheila
12.08.2020 3 z 5

Toto má první kniha s touto tématikou, kterou jsem kdy četla a myslím, že je to asi jedna z mála knih s tímto tématem pro mladší čtenáře. Jsem opravdu ráda, že takovéto knihy, pomalu zaplňují náš knižní trh a nejsou určené jen pro dospělé. Protože si myslím, že právě těchto mladistvých se tyto témata týkají mnohem více.
Myslím, že by se o této, nechci říct „problematice“ protože, já to jako problém nevidím, mělo mluvit více. Jak mezi dospělýma tak i mezi dětmi.
Kniha se četla opravdu jednoduše, i když jsem se nemohla začíst a vlastně mě to popravdě ani moc nebavilo, protože mi vše ostatní co v knize bylo, celkem překáželo a nijak mě to ani nezajímalo. Každopádně jsem knihu prokousala za 24hod. Čtení utrpení nebylo, docela to odsýpalo. Styl mi ale vůbec nesedl a celkem mě to celé tak nějak nudilo.
3,5*
Za samotný příběh bych dala 2,5* ale vzhledem k tématu jsem se rozhodla o vyšším hodnocení

Nikychlupova
Nikychlupova
11.08.2020 4 z 5

Úžasná kniha o tom, jak je těžké byt odlišný.

SimčaS.
SimčaS.
10.08.2020 4 z 5

Zajímavé, styl psaní se mi líbil, taková "jednohubka" na nedělní ráno...
Diky @Áža707

čika
čika
09.08.2020 4 z 5

Rychlovka, ako YA kniha vyborne. Urcite odporucam pre rodicov i deti pubertiakov, urcite by sa dalo ist do hlbky a menej idealizovat, ale ako "nastrel" problematiky postaci.

Ditules
Ditules
26.07.2020 4 z 5

Přečteno asi za 2 hodiny. Nešlo odložit.

Adele02
Adele02
18.07.2020 5 z 5

Já si to chtěla šetřit, fakt. Nešlo to.
Všichni si to přečtěte, víc nemám co říct.

Áža707
Áža707
11.07.2020 5 z 5

Moje první kniha s transgender tématikou a rozhodně si myslím, že by takových knih mělo být více. Příběh je jednoduchý a dobře se čte, ale myšlenky, zážitky a zkušenosti z něm mají sílu a váhu. Je vidět, že i autor sám se potkal s nepříznivými reakcemi během svého života. Velmi oceňuji jeho práci a snahu o pochopení lidí, kteří jsou transgender.
Tato kniha mě velice oslovila a rozhodně si myslím, že toto téma by se mělo stát známějším a mělo by být dostupnější i v knižním světě.
Je zajímavé, že plno lidí knihu nehodnotí zrovna kladně, jelikož jim vadí styl psaní a že je příběh vyprávění mladším sourozencem Samem, který podle nich nereaguje adekvátně k situaci.
Mě to naopak zaujalo. Není to pohled člověka, co si tím sám prochází (i když věřím, že i z tohohle úhlu to může být zajímavé a zase více zaměřené na myšlenky daného jedince), ale pohled někoho blízkého, kterému nikdo nepomůže, jak se s tím vyrovnat a celé to pochopit. Proto jsou jeho reakce nepřiměřené. Hlavním důvodem jsou rodiče, protože tohle téma je "špatné" a o tomhle se nemluví. Tím, že oni zaujmou toto postavení, jak pak má mít jasno puberťák, kterému je 13?
Někdo psal, že ve stejném věku by se takhle nezachoval, ale to je důvodem, jakým byl veden a výchovan. Hlavní hrdina však není veden k tomu, že mohou být takové lidé a že to není nic špatného.

Knihu bych rozhodně doporučila všem!

⭐ 5/5

Katte192
Katte192
07.07.2020 4 z 5

Za mě krásný "snad první?" Pokus o transgender tématiku na českém trhu. Mělo by takových knih vycházet víc. Za obsah bych dala hvězdičky 3* takový průměr, ale jedná se konečně o důležité téma a takových je třeba víc, proto 4*.

mikika
mikika
03.07.2020 4 z 5

milý a jednoduchý příběh o složitém problému, ty rodiče bych fakt někdy profackovala..

TomTomis
TomTomis
18.06.2020 3 z 5

Nemohu si pomoci, ale místy mi kniha přišla děsivě povrchní. Dostal se nám docela jednoduchý příběh. Tím nechci říci, že hlavní postava to měla lehké... Určitě tato kniha má svoje místo v LGBT literatuře. Zatracovat ji určitě nechci. přelousknuté za chvíli...

kalinkacz
kalinkacz
05.06.2020 3 z 5

John Boyne je autor, jehož kniha Chapec v pruhovaném pyžamu se mi navždy vryla do paměti a už tam zůstane... Proto poctivě čtu skoro každou jeho knihu, která u nás vyjde... Tato se přiznám, mě zlákala svou obálkou.... Ta hra barev a navíc to téma! Bohužel byl za mě ale příběh takový jednoduchý, jak se říká, jen klouzal po povrchu... Bylo to poměrné krátké čtení, které ve mně ani nestihlo vyvolat emoce, proto za mě průměr...

a.a.candys.life
a.a.candys.life
22.05.2020 5 z 5

Skvělá kniha transgendru. Bylo to super pozorovat příběh z druhého pohledu a ne z pohledu hrdiny, který se zrovna mění.

Zmiu
Zmiu
20.05.2020

Literaturu pro mládež čtu dost, tak mám s čím srovnávat. Téma zajímavé, ale zpracování nic moc. Dialogy postav fakt bolí. Jsou strojené a hloupé. Ani jedna z postav není uvěřitelná. Myslím, že autor si vybral téma, které mu zajístí prodej knihy, ale kniha napsaná dobře není. Také mi přijde, že si dost vypůjčil od Walliamsova Kluka v sukních. Po několika kapitolách odkládám, tak nebudu hodnotit.

Pistácie
Pistácie
19.05.2020 5 z 5

Opět se mi potvrdilo to, že literatuře pro mládež se nemusím nutně vyhýbat, i navzory, že už dávno nejsem cílovka. Velmi čtivý a skvěle napsaný příběh o tématu transgenderu, o kterém se toho asi prozatím z beletrie moc nenapsalo . Moc mě zaujalo to, že příběh nebyl vyprávěn z pohledu kluka, který se měnil v dívku, ale naopak z pohledu člověka, který ho nejvíc znal a který s ním vyrůstal - jeho bráchy. Rozhodně mě baví číst o tématech, který by byla dříve tabu, ale dnes se lidé nebojí o nich psát, ale hlavně se nebojí veřejně přiznávat, že jsou odlišní, než jak si je společnost představuje. A my čtenáři máme aspoň okrajově možnost zabřednout do toho, jak obtížné může být vyrůstat jako někdo jiný a jak složité je, když vás nechce přijmout nejen širší okolí, ale především vlastní rodina. Díky za tuto knihu.

dawson321
dawson321
11.05.2020 4 z 5

Milá kniha, která se věnuje tématu transgenderu, ovšem z pohledu bratra. Je zajímavé vidět, jak se s tím vyrovnává třnáctiletý kluk, který musí přijmout, že místo bratra bude mít sestru. Hvězdičku dolů dávám za to, že kniha se věnuje na mě příliš tématu politiky na úkor transexuality. Osobně bych byl raději, kdyby autor věnoval tomuto tématu více prostoru, než ambicím Jessičiny (Jasonovy?) a Samovy matky stát se premiérkou.

Ales04
Ales04
09.05.2020 5 z 5

Příběh se mi zdál na začátku lehce vleklý a příliš "dětský", ale po začtení se to vylepšilo. Nakonec to byl pěkný příběh.

Bettybook
Bettybook
06.05.2020 5 z 5

Napsat dvě stě stránkovou knihu o transsexualitě? Tomu říkám umění. Autorovi tleskám.