Můj brácha se jmenuje Jessica

Můj brácha se jmenuje Jessica https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418335/bmid_muj-bracha-se-jmenuje-jessica-KFX-418335.jpeg 4 207 65

Na svého staršího bratra Jasona se Sam Waver mohl vždycky ve všem spolehnout. Sam ho zbožňuje, zdá se totiž, že Jasonův život je perfektní – je přátelský, oblíbený, skvěle hraje fotbal a holky se můžou přetrhnout, aby s ním mohly chodit. Ale jednoho večera svolá Jason celou rodinu a svěří se jim s tajemstvím, se kterým se potýká už nějakou dobu. Tajemstvím, které hrozí je všechny rozdělit. Jeho rodiče si před tím zacpávají uši a Sam to nedokáže pochopit. Protože co byste dělali vy, kdyby vám váš bratr řekl, že ve skutečnosti vůbec není vaším bratrem? Že je ve skutečnosti... vaší sestrou? Nový silný román oceňovaného spisovatele Johna Boyna, autora bestselleru Chlapec v pruhovaném pyžamu.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , #booklab , Slovart (ČR)

My Brother's Name is Jessica , 2019

Berulidemknihy
15.05.2021 4 z 5

Já asi vážně nevím, co si myslet, celou knihu jsem byla připravena dát 5 hvězd, ale po konci se vážně stále nemohu vzpamatovat. Vážně každá kniha musí končit happyendem? Byl by podle mě naprosto uvěřitelnější třeba trochu drsnější konec, který by ukázal, že prostě ne všechny příběhy končí v životě dobře. Zároveň mi prostě do příběhu neseděla teta Rose, přišla mi tam nastrčená celkem schválně, protože se někdo takový v okolí hodil.
Jessicu obdivuji, jelikož sama mám ve svém životě pár takových lidí a musím uznat jejich sílu.
Většina emocí byla hezky napsaná a uvěřitelná. K tomu se kniha rychle četla, pro někoho kdo se zajímá o tuto tématiku ideální počtení:)

pedroK
11.05.2021 5 z 5

Těžké téma psané lehce. Příběh transgenderu viděný třináctiletýma očima je rozhodně neotřelý nápad. I z pohledu Jessicy by mě zajímal.

xoxo1736
07.04.2021 3 z 5

Kniha se četla hezky, ale bylo vidět, že byla psaná pro mladší čtenáře i když je na obálce 15+ (proč??). Vadilo mi, že byly postavy příliš černobílé a ten konec nebyl uvěřitelný. V dovětku autor píše, že doufá, že mladší čtenáři pochopí, že transgender lidé jsou "normální", ale na mě kniha působila spíš jako obhajování transfobů, kteří se odmítali o něčem takovém bavit a nakonec úplně nepochopitelně změnili názor.
Je určitě dobře, že se o transgenderu začíná víc mluvit, ale forma mě docela zklamala
2,5*/5*

ondras666
05.03.2021 3 z 5

Jedna z podob LGBT zobrazená pohledem malého bratra, co úplně nechápe svět kolem sebe. Místy pár dobrých myšlenek, jinak dost břitké, psané spíš pro mládež. A ten sladký happyend tomu moc nepomohl.

ivzu77
22.02.2021 4 z 5

Za mne nenásilný pohled na problém, odchylku od standartní životní situace.... ale jistě ne výjimku. Psané pro dětské čtenáře, ale dospělý se jistě uspokojí také.

Janiss_89
19.02.2021 4 z 5

Obsahově mě kniha hodně bavila a líbilo se mi, že to je z pohledy mladšího bráchy a vypořádávání se s tím, že jeho vzor - starší brácha - je vlastně starší sestra.

musska
28.01.2021 5 z 5

Vyprávění třináctiletýho kluka,silné, velmi uvěřitelné, čím vším si musí projít sourozenec, jehož idol brácha, je ségra. Hrozný ty rodiče, škola..vtipná postava trenéra fotbalu..četlo se to jedním dechem, dva večery. Skvělé fakt.

lost.in.books
05.01.2021 5 z 5

Hodnocení: Jednalo se o mou první přečtenou knihu s LGBT tématikou a byla jsem nadšená. Už i ta barevná nádherná obálka mě lákala si knihu přečíst co nejdříve a zajímalo mě co se skrývá pod názvem knihy.
Ihned po přečtení pár stránek jsem si oblíbila oba hlavní hrdiny - Jansona a Sama , strašně se mi líbila Samova láska ke staršímu bratru Jasonovi a celkově tito 2 bráchové měli krásný sourozenecký vztah, který se tak často nevidí.
Na jednu stranu vtipná kniha a na druhou stranu kniha plná smutku, netolerance a nepochopení ze strany rodiny. Strašně se mi líbilo hodně vtipných zmínek ,které se týkaly známých osobností nebo filmů a někdy jsem měla co dělat abych se nezačala smát nahlas .
Oceňuji skvělé spojení super humoru, seriózních témat ,nepochopení , smutku a politiky,které se věnovali rodiče hlavních postav a které jsem měla chuť čas od čas proplesknout ,protože se někdy chovali nepřístupně... Možná by byl příběh zajímavější,kdyby byl psán ze dvou úhlů pohledu ,protože byl psán pouze z pohledu Sama,který tuto složitou životní situaci nezažíval,bylo by fajn vidět i Jasonovi trochu více do hlavy.
Sedl mi i styl psaní autora ,nebyl sice spisovný,ale i tak do celé knihy velice dobře zapadal a kniha se četla doopravdy rychle a byla ukončena happy rozuzlením se kterým jsem byla spokojena .
Pokud se chcete dozvědět jak to vůbec v LGBT komunitě chodí a co prožívají ,tak si knihu určitě přečtěte,poněvadž doopravdy stojí za to a budete jí mít přečtenou hned.

MarkétaKočí
18.12.2020 4 z 5

Nenáročné čtení, spíš pro teenegery k seznámeni s problémy trans komunity (pochopení sama sebe, smíření rodiny, ...)

Prey
06.12.2020 2 z 5

Chápu, že každá jinakost si zaslouží svůj literární kánon, ale... Není to moc dobře vymyšlené a napsané, spíš pozitivní za každou cenu.

denisa4368
04.12.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. Chápu to prostě tak, že ta kniha není primárně pro trans lidi, ale naopak pro jejich rodinu a okolí, která má problémy se s tím smířit, nebo pochopit, jak se cítí osoba, který není ve správném těle.

Rodina, kterou měla Jessica a Sam, byla naprosto příšerná, zaneprázdněná, nestarající se o děti, i když pocházeli z bohatých poměrů a matka byla známá politička. Sam jako hlavní postava byl taky teenager s dyslexií, který kvůli tomu měl problémy ve škole, zároveň outsider, protože neměl žádné přátele. Naštěstí k Jessice se i v okolí objevilo několik postav, kteří s její identitou neměli sebemenší problém a šlo jim primárně o osobnost, ne o pohlaví. Viz teta Rose, psycholog a překvapivě trenér fotbalu.

Strhávám hvězdičku za neustále přeskakování v ději, za některé postavy, které možná byli až moc černobílé.

Damonka12
28.10.2020 3 z 5

Spíše pro mladší čtenáře, ale určitě pojednává o důležitém tématu.

Akléda_
25.10.2020 3 z 5

Doufala jsem, že se dozvím nové informace o transgenderu, což se bohužel nestalo. Knížka bude určitě přínosná pro začínající čtenáře, kteří o transgenderu nic nevědí a chtějí se dozvědět základní informace. Za mě by celou knížku pozvedlo, kdyby byla psaná z pohledu druhého bráchy, který si sám transgendrem procházel, vžila bych se do toho mnohem více. V knížce mě hrozně štvaly rodiče hlavních hrdinů, ty jsem opravdu nemohla vystát. Konec byl fajn, ale vůbec mi tam nesedělo otočení chování rodičů. Za mě fajn knížka, z které jsem se nic moc nového nedozvěděla, ale jsem ráda že se začíná psát o něčem jiném než o párech kluk kluk.

jeani001
19.10.2020 odpad!

Na knihu pojednávající o transgender tématice jsem se velmi, velmi, velmi těšila a byla jsem opravdu zvědavá, jak ji autor zpracuje.

Bohužel musím říct, že jsem po dočtení akorát naštvaná, zhnusená a smutná.

Postavy nemají žádnou hloubku, jednají naprosto nelogicky a vše je vytaženo do extrémního kontrastu černé a bílé, aby bylo jasné, kdo je jako zlý a kdo hodný. Rodiče byli vykresleni jako naprostí ignoranti a hlupáci, navíc autor odflákl psychický vývoj Jasona/Jassicy a nahradil ho párem hloupých frází...

Pokud tedy daná kniha měla nějakou transgender osůbku podpořit, tak se silně obávám, aby neměla opačný účinek.

Knihu nedoporučuji.

LilianaFalcon
29.09.2020 4 z 5

Při čtení takovýhlech knížek si neustále říkám, proč jsou lidi i v dnešní době tak netolerantní a vždycky je mi z toho strašně smutno.
Tohle bylo opravdu povedené, i když musím přiznat, že hlavní hrdina mi někdy lezl na nervy. Působil trošku zabedněně a nevyzrále na to, že už mu mělo být 13.

Khaleesi-13
27.09.2020 5 z 5

Po knize jsem sáhla jen díky tématu, i když mě trochu zaráželo, že to vypráví 13-ctiletý bratr Sam. První stránky byly pro mě hodně náročné, vlastně víc jak půlka knihy. Absolutně jsem nechápala rodiče a už vůbec mě rozum nebral, že by se takhle chovali dva dospělí, vzdělaní lidé ke svému dítěti. Samozřejmě vím, že se to děje, ale pochopit to prostě nedokážu. Bylo mi úzko a fyzicky mě bolelo, když jsem se měla vcítit do Jessicky.
Konec pro mě měl hořkosladký nádech, protože po tom všem jsem prostě nedokázala uvěřit, že by rodiče tak markantně obrátili.
Asi by mě více kniha zajímala z pohledu Jess, ale i Samův úhel pohledu má něco do sebe.
Škoda že takových románů není víc.

lenkaabooks
11.09.2020 4 z 5

Měla jsem v očích slzy a to vícekrát. Rodiče pohlceni vysokou politikou, třináctiletý Sam tápající ve svých názorech a starší bratr Jason, který je vlastně sestrou Jessicou. Poprvé jsem četla o transgender tématice a protože se objevila i v mém blízkém okolí, o to mi bylo kniha bližší. Je psaná z pohledu Sama a tedy lehčí formou.

klara.franta
03.09.2020 5 z 5

Super četba, rychlé a snadné čtení s příběhem a možná i zamyšlením nad jednou z mnoha ''normálních'' situací v dnešní době, postojem a myšlením některých lidí. Tato témata jsou mi velmi sympatická, navíc je autor vykresluje formou, která je jednoduchá k porozumění, ale přesto může vést k zamyšlení. Velmi mě překvapil ten konec, kde autor popisuje účel příběhu, nádhera.

Lauralex
30.08.2020 4 z 5

John opět vsadil na to, co ovládá nejlépe, a ukázal, co umí. A já opět vsadila na Johna. A nezklamal. Autor, jehož jméno a knihy už jsou pro mě sázka na jistotu.

Jsem vděčná, jak za sebe, tak za ostatní, že tu je někdo, respektive zrovna John, který se věnuje těmto tématům, a to s takovou citlivostí a přirozeností a důležitostí zároveň. Myslím, že jeho příběhy se mohou pro mnohé stát podporou, jakýmsi prostředníkem k přijetí a pochopení sebe sama a smíření pro okolí a blízké, což je pouhou knihou, několikastránkovým příběhem, opravdu obdivuhodné. Nepíše totiž jen knihy, vkládá do nich poslání a nepřímo podává pomocnou ruku.

Otevřeně a lidsky vystavěný příběh s napřímo vykreslenou atmosférou a plno myšlenek mezi řádky. Žádné ideály, žádné růžové brýle a sladká slova, přímá realita dnešního stále ještě ne tak úplně tolerantního světa, podaná tím unikátním Johnovým stylem, zaměřeným na každého. Ani tentokrát bych to proto neřadila do YA, protože John je jednak autor, který se svým stylem vymyká a má vyšší přesah, a pak znovu vytvořil příběh silný, opravdový a podstatný stejnou měrou pro mládež i dospělé. A ať stojíte na kterékoliv straně situace, odpovědí je: milujte se, jací jste, a mějte duhu v duši.

vsechnonebonic
20.08.2020 5 z 5

Autor opět nezklamal, četla jsem od něj již "Chlapce v pruhovaném pyžamu." Knížka opět "smutná", ale zajímavá a čtivá.