Muffin a čaj

Muffin a čaj https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366888/bmid_muffin-a-caj-heC-366888.png 4 1537 406

Muffin a čaj série

Daniel a Kit jsou dva šestnáctiletí spolužáci, kteří snad ani nemůžou být rozdílnější. Jeden je nejlepším studentem na internátě, k okolí se chová odměřeně a úzkostlivě si střeží své soukromí. Druhý má umělecké nadání, pořádek považuje tak trochu za zbytečnost a často dřív mluví, než myslí. Zdálo by se, že přátelství mezi nimi je nepravděpodobné a cokoli hlubšího rovnou nemožné. Jenže muffin a čaj přece dokáží zázraky, to je známé přísloví. A pokud není, tak by mělo být…... celý text

Snoopi
Snoopi
22.03.2022 3 z 5

Přiznávám, že jsem spíše čekala příběh dvou chlapců, kteří se teprve "hledají", tápají ve své orientaci a prožívají zmatky ohledně sebeurčení. Jenže tito dva hrdinové, Kit a Dan, již o sobě mají jasno a dobře si uvědomují, že je přitahuje stejné pohlaví.
Jde o takový příjemný "young adult" román pro dívky /i kluky/, kde však hlavní role hrají chlapci. Děj se odehrává na jakémsi soukromém gymnáziu v novém školním roce, kdy se oba protagonisté zabydlují, a čtenář si tak může udělat obrázek sám, jak to na jejich škole chodí.
Některé drobnosti však autor zrovna nevychytal: je až příliš markantní, jak se vylíčenou atmosférou snaží poněkud křečovitě přiblížit ideálu Bradavic z románů o Harry Potterovi. Zdejší chovanci mají téměř vojenský režim, nechybí atributy jako školní uniforma a velmi neobvykle působí, z hlediska současné doby, zákaz používání vlastních PC, mobilů, tabletů a notebooků v celém areálu školy. V knize dokonce ani není nijak upřesněno, zda ho studenti vůbec mohou opouštět, a je až zarážející, že v tak prestižním zařízení chybí cosi jako "školní psycholog", který by možná mnohým problémům dokázal předejít.
Kniha je psaná v er-formě. V rámci kompozice se pravidelně střídají kapitoly se jménem jednoho z hrdinů - každý z nich vypravuje dění ze svého úhlu pohledu, v napjatých chvílích převezme part zase ten druhý, který děj vrací o něco zpátky, a pak jej zase posouvá o něco kupředu. Jde o velmi zajímavou koncepci, která umožňuje náhled na události ze dvou odlišných hledisek.
Celý příběh je vystaven na základě kontrastů povah obou postav: uzavřený, citlivý, přemýšlivý a nepřístupný Dan proti zcela bezprostřednímu, spontánnímu, otevřenému a impulzivnímu Kitovi.
Děj není nijak složitý, plyne poklidně svým téměř jednotvárným tempem a teprve až ke konci nabírá prudký a nečekaný spád, některé zápletky se dají snadno předvídat, jiné překvapí. Text je uzpůsoben pro náctileté čtenáře, autor si dovolil schematizovat a vystřihl scénář hodný románů pro dívky: nečekané okouzlení, přetvářka, vnitřní pochyby, překážka v podobě šikanujícího nepřítele, zmatený chuchvalec pocitů jinak racionálně uvažující postavy, zinscenovaná intrika, fatální nedorozumění, náročné usmiřování... Rozhodně mu nelze upřít citlivý vhled do duše dospívajících chlapců, jimž báječně rozumí, přesto se mi však zdálo, že jim přisuzuje až příliš ze ženské mentality. Čekala bych o něco více dramatických zápletek, bohatší život obou hrdinů, zklamalo mě, že se nedozvídáme nic bližšího z Danielova života a jeho minulosti. Co mě však v knize opravdu hodně zaráží, je naprostá absence sexu a sexuality, která k dospívání přece patří: rozhodli se snad oba hrdinové žít dobrovolně v jakémsi celibátu? Nepřijde mi to v současné době příliš reálné - celou bouři dospívající duše lépe zachytil A. Aciman v románu Dej mi své jméno.
Místy jde až o příliš přeslazené čtení s těžko uvěřitelným příběhem, ale za příjemný zážitek dávám body navíc a těším se na pokračování.

"No jo, to jste vy stýpkaři," ušklíbl se Matěj, s heknutím hodil svůj kufr na postel a otevřel ho, čímž odkryl pohled na neuspořádanou změť uvnitř. "Všechno přeháníte." "No jo, to jste vy sportovci," odpálil Kit bez zaváhání, "myslíte si, že za vyhrané zápasy vám prominou písemky a zkoušení."
"Kit si hlasy podvědomě představoval v barvách - mámin jako teplá terakota, Věrčin a Nadin ve změti zlatožlutých odstínů, Matějův šmolkově modrý - a tenhle byl ocelově šedý jako ostří nože."
"Zkrátka jsem s tebou chtěl mluvit," odpověděl Daniel a uvnitř si začínal zoufat. Tenhle rozhovor vůbec nešel podle plánu. Možná proto, že žádný plán nemáš, hlupáku, odsekla pohotově ta racionální část jeho mysli. Daniel musel uznat, že je to pravda, což ho vyvedlo z míry ještě víc. Jak tady mohl stát a o něco se snažit, když ani neměl plán?"

y_saavedra_
y_saavedra_
05.03.2022 2 z 5

Autorova prvotina je milou změnou na scéně české young adult literatury. Homosexuální orientace se zde neukazuje jako hlavní "problém" ale spíš jako běžná součást života, i když téma studu na vás taky občas dýchne. Bohužel láska mezi dvěma kluky a situace kolem toho jsou jediným motivem tohoto díla. Rád bych vyzdvihnul to, jak autor pracuje s pocity postav, naprosto detailně vykresluje drobné nuance v chování. Za to velké plus.

I když se mi kniha líbila, našel jsem v ní poměrně četné množství nedostatků. Jazyk je takový čerstvoliterární (tzn. dosahuje úrovně pisálků na střední škole, i když s fanfikcemi na wattpadu se to nedá srovnávat) a autor s tvořením české věty docela bojuje, občas ji násilně rozvíjí a místy to působí až strojeně.
Základním problémem je podle mě prostředí. Velká část děje se odehrává na internátní střední škole, tedy v prostředí českému čtenáři známé tak maximálně z různé upíří pseudoliteratury a již zmiňovaných fanfikcí. Příběh tím pádem působí docela uměle, prvoplánově, čtenář má pocit, že každou chvíli musí přijít klišé. Toho se naštěstí spíše nedočkáme.
Postavy jsou vykresleny docela přesvědčivě, hloubka v nich určitě je, možná by ji chtělo čtenáři trochu lépe představit. Děj je navíc plný situací, které se v podstatě opakují, mění se jen prostředí a chování postavy s tím jak kniha progreduje. Láska je ale vykreslena moc hezky, uvěřitelně a tak jak ji známe (zpočátku strach, pak překvapení a nakonec souznění).
Symboly (muffin a čaj, slohové práce) jsou fenoménem, díky kterému jsem u knihy zůstal, autor s nimi moc hezky pracuje, bohužel se mi zdají nedotažené do konce.

Shrnul bych to tak. Muffin a čaj je oddychová kniha pro letní čtení, zvládnete ji s přehledem přečíst za jeden den. V průběhu děje budete muset mávnout rukou nad řádkou maličkostí, ale pokud vydržíte až do konce, úsměv na tváři zaručuju. Jsem vlastně rád, že taková kniha vznikla a teď už jen doufám v knihu o úplně obyčejných českých klucích, kteří se jen tak mimochodem někde uprostředí knihy dají dohromady, protože je to úplně normální a ne proto, že jsou součástí romantického young adult díla.

LucySmile
LucySmile
03.02.2022 5 z 5

Čím vícekrát tuto knihu přečtu, tím více ji miluju. Během čtení této knihy zapomenu na vše zlé, můj život je zalitý sluncem a mé srdce taje. Kniha nemusí být vždy literární skvost, důležité je, co čtenáři předá a co v něm zanechá!

Lucijáš276
Lucijáš276
30.01.2022 5 z 5

Rozhodně příjemná, milá a oddechová kniha, která dostane snad každého čtenáře. Od knihy se nedá odtrhnout a po většinu čtení se jen usmíváte. Kniha se četla opravdu sama a já si užívala její styl psaní a pohodu samotnou. Člověk se díky ní dokázal zamyslet i nad tím, jak to lidé tohoto typu mají opravdu těžké a o to víc je chápe a svým způsobem si jich i váží. Těším se na další díl!

Vivi_knihomol
Vivi_knihomol
31.12.2021 5 z 5

Tahle kniha je absolutně dokonalá. Nikdy bych neřekla, že mě tak dostane, ale je to tak. Daniela a Kita jsem si zamilovala od prvních stránek a nechtěla jsem, aby jejich příběh skončil. Autor má nádherný styl psaní, což tomuto příběhu nasadilo korunu. Miluju všechny knihy od tohoto autora, ale tahle má v mém srdci speciální místo a hrozně ráda se k ní vracím. Vřele doporučuji!

Lenka2533
Lenka2533
31.12.2021 5 z 5

Tak tahle knížka byla naprosto dokonalá! Kita i Daniela jsem si strašně zamilovala. Příběh byl opravdu krásný, velmi čtivý. Jedna z nejlepších knih tohohle roku, ne-li nejlepší. Rozhodně doporučuju!

Lubisek
Lubisek
20.12.2021 5 z 5

Rozhodně příjemná a milá knížka. Navíc před Vánocemi byl na ni úplně ideální čas. Ta poklidná atmosféra přímo vybízí, aby si člověk vzal nějakou knihu na jeden večer a začetl se jako malé dítě.

Musím říct, že si autor umí opravdu brilantně pohrát se slovy, které vkládá svým postavám do úst. I když set o nezdá býti úplně věrohodné, aby takto přemýšleli a chovali se 16letí kluci.

Závěr utíkal ještě rychleji než celá knížka, naprosto fantastické. Kvalitní práce. Jediné, co bych vytknul, je závěrečný epilog. Jediná otázka: "PROČ?!"
Knížka ho vůbec nevyžaduje, navíc, když se po určitém čase autor rozhodl napsat další díl (nevím, jestli poslední). Tím, že má série více dílů, mi zde epilog přijde nevhodně zvolený. Navíc když se druhý díl odehrává prakticky ihned po skončení toho prvního (podle anotace). Ale doufám, že autor ví, co dělá... :)

Kvůli tomu tak uděluji zhruba 4,5 hvězdy a uvidím, co přinesou Koláčky a Spiklenci.

JanuldaN
JanuldaN
09.12.2021 4 z 5

Příjemná, sladká, oddechová kniha. Vykouzlí vám úsměv na tváři.

mysak518
mysak518
11.11.2021 5 z 5

Další dobra kniha čtivá až do konce už se těším jak začnu číst další díl

v.michlickova
v.michlickova
10.11.2021 4 z 5

Zpočatku jsem si myslela, že tato kniha bude další klasická "love story" a liší se jen tím, že se jedná o knihu s LGTB tématikou. Pár takových knih jsem už četla a musím říct, že se mi opravdu líbily. Jelikož nemám sebemenší problém s homosexuály a mám mezi nimi několik přátel, byla pro mě tato kniha opravdu dobře čtivá jako všechny ostatní young adult romány. Úvod knihy mi připadal sice lehce zmatený, předvídatelný a takový prostý, ale pak se karta obrátila a druhá polovina knihy mi sebrala dech. Hltala jsem ji stránku po stránce, čekala na první polibek hlavních postav a vše s nimi prožívala. Starosti i radosti. A i když jsem si ze začátku myslela, že konec je víc než předvídatelný, musím uznat, že mě mile překvapil. Autor volil dobrá slovní spojení a člověka to velmi příjemně vtáhlo do děje. Jako kdybych seděla v té kuchyni s Cristianem a Danielem, jedla s nimi palačinky s medem a zapíjela je kakaem.

lucie5636
lucie5636
08.11.2021 5 z 5

Velmi čtivý a zajímavý příběh. Od začátku jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. Za mě opravdu super!

Allishka
Allishka
25.10.2021 5 z 5

Přečetla jsem až moc rychle, jsem nešťastná, že je to tak rychle pryč. Prožívala jsem s nimi úplně všechny pocity. Je to naprosto úžasná knížka, určitě ji budu číst ještě hodněkrát.

marrie5227
marrie5227
12.10.2021 5 z 5

Jsem šťastná, jsem nadšená, jsem nadmíru spokojená.
Příběh mne příjemně pohladil, četl se skoro sám a rychle jsem se dostala do děje i nálady. Jsem vážně šťastná, že jsem po tomto kousku sáhla a nemůžu se dočkat pokračování.
Moc příjemný příběh.

broskev28
broskev28
10.10.2021 5 z 5

Skvělé překvapení - čtivé, zajímavé, nestandardní!
Český autor, zřejmě velmi mladý, napsal LGBT román pro mládež způsobem, který zaujal většinu jeho vrstevníků. Školní prostředí trochu atypické, staromódní a pro lepší vrstvy (?), ale možná šikaně ještě více nahrávající. Tolerantní Jilemnice, kam bych se hned odstěhovala. Maminka Teresa a její skvělý přístup. Velmi výstižné popisy Daniela a jeho přezíravého postoje. Literární výtvory na dané téma v daném rozsahu, paráda.
Kniha, kterou bychom rádi měli v naší knihovně.

brunettlibrary
brunettlibrary
07.10.2021 5 z 5

Začátek byl nic moc, ovšem jak se příběh rozjel, nemohla jsem přestat poslouchat. Už dlouho se mi nestalo, abych nahlas křičela povzbuzující pokřiky, které patřily hlavním postavám. Kita a Daniela jsem si nakonec zamilovala a fandila jim do poslední stránky. Autor na mě slovy dokázal přenést zoufalství, smutek, vztek, ale i štěstí a radost… Těším se na další díl Koláčky a spiklenci!!

TPWK
TPWK
04.10.2021 5 z 5

Jeden z nejsladších příběhů, co jsem, kdy četla. Jsem ráda, že se poukázalo i na psychické problémy a neshody v rodině, protože to aktuálně prožívám i já. Strašně moc jsem si zamilovala Kita jeho vstřícnost, obětavost a pravdomluvnost. Co se týče Daniela, tak bylo pár věcí, které mi neseděly, ale o tom to prostě je. Jinak obě postavy byly úžasné, jsem moc ráda, že mě tím vším provázely zrovna oni!

Aaloha
Aaloha
13.09.2021 4 z 5

Nejsem cílovka, ale i tak se mi kniha líbila. Hezky a s citem popsané myšlenky dospívajících. Nelehké hledání sama sebe, nepochopení okolí, šikana atd. To vše prožívají mladí, kteří jsou „jiní".

Vjeerus
Vjeerus
13.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle hodnocení bude plné slov jako skvělé, báječné a úžasné.
Neskutečně mi kniha sedla a to jak příběhem, který nebyl přeslazený, tak stylem psaní. Navíc mě baví příběhy s něčím navíc, s něčím, o čem se moc nemluví a jak se cítí osoby, které se nějak vymykají (a jak se s tím vyrovnávají).
Strašně se mi líbil postupně se budující vztah mezi hlavními hrdiny. Oceňuji, že jsme nedostali lásku na první pohled, naopak jsme si užili to uvědomění, že ne každý si zaslouží náš čas a energii.
Celkově duo hlavních hrdinů do sebe krásně zapadlo. Kit se svojí veselou a chápající povahou krásně boří hradby uzavřeného a nedůvěřivého Daniela, který si v sobě nese způsobené bolesti ne jen od spolužáků, ale i z domova.
Já jsem si v knize našla krásné poselství, že v životě člověk potřebuje alespoň jednoho člověka, který nás přijme takového, jací jsme. Všichni se chováme podle toho, v jaké skupině osob se vyskytujeme a většinou jen ze strachu, co by si mysleli o našem skutečném já a abychom nezůstali sami. A v této knize se Daniel s Kitem našli a já jsem si je oba zamilovala.
Takže pokud hledáte knihu s přesahem, knihu, kde najdete dost reálně popsaný středoškolský (pro někoho krutý) život - každý si určitě vzpomeneme na toho sportovního borce, šprta, vlezdopr.., smíška, ukecánka, vychloubače, tichou myšku, šikanátora, přihlížeče a oběť apod. a nutné konflikty mezi těmito skupinami, knihu o budování důvěry a lásky, o naději a vytrvalosti, knihu s problémy, které mohou vyvolat vážné psychické stavy, knihu o sebepoznání a sebepřijetí, tak tohle je určitě velmi dobrá volba.

Ančísek
Ančísek
05.09.2021 5 z 5

Naprosto ten příběh miluju. Jsem pyšná, že máme také nějakou LGBT love story z České republiky! Prostě boží. Jedinou zásadní nevýhodou je, že ten muffin zhltnete až moc rychle, natolik je čtivý. Bohužel má tento příběh jenom dva díly. Vážně doufám v nějaké další pokračování, aby s námi Dany a Kitty z Idylkova zůstali o něco déle. Děkuji za to!

l_konecna
l_konecna
25.08.2021 3 z 5

Zarazil mě styl psaní a nějak jsem si na to nemohla zvyknout. Kniha v sobě má i celkem špatné “vtipy” a to mi trochu kazilo čtení. Kdybych to ale měla vše celkově zhodnotit tak až na pár nedokonalostí a poměrně dost klišé které se tam objevovali to byla celkem v pohodě YA romantika.