Muffin a čaj

Muffin a čaj https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366888/bmid_muffin-a-caj-heC-366888.png 4 1552 407

Muffin a čaj série

Daniel a Kit jsou dva šestnáctiletí spolužáci, kteří snad ani nemůžou být rozdílnější. Jeden je nejlepším studentem na internátě, k okolí se chová odměřeně a úzkostlivě si střeží své soukromí. Druhý má umělecké nadání, pořádek považuje tak trochu za zbytečnost a často dřív mluví, než myslí. Zdálo by se, že přátelství mezi nimi je nepravděpodobné a cokoli hlubšího rovnou nemožné. Jenže muffin a čaj přece dokáží zázraky, to je známé přísloví. A pokud není, tak by mělo být…... celý text

Verrrunka
30.01.2023 3 z 5

Bylo to hezké, ale už jsem na to stará :D
Jakože před 15 lety bych si řekla wow, super, ale teď už mi to prostě nestačí, přišlo mi to hrozně ploché, potřebovala bych asi víc rozebrat psychologickou stránku obou hrdinů, celé to bylo takové černobílé, spousta dějových linek nedotažená.

Román pro mládež s LGBT tématikou.
Takže problém je v tom, že čtu literaturu pro mládež, ne v té literatuře, rozumíme si? :D
Nicméně pro věkovou skupinu, které je to určené, to je rozhodně přínosná kniha, která otvírá téma, které je stále k mému nepochopení ve společnosti tak trochu tabu.

Kate3003
24.11.2022 5 z 5

Kniha je taková příjemná oddechovka u které se člověk pobaví, ale zároveň má určitou hloubku příběhu, která vás donutí se trošku zamyslet. Autor píše velmi příjemným stylem, který se dobře čte (sama jsem knihu přečetla za dva večery). Daniel i Kit jsou takový ťuňťové což je naprosto úžasné. Je až neuvěřitelné jak jsou rozdílní a přesto do sebe zapadají jako dva kousky ze stejné skládačky. Jediný trošku rušiví jev v knize je kombinace českých a anglických jmen a příjmení ( i když příjmení Morgenstern mě velmi potěšilo), ale jinak se mi kniha velmi líbila.

plomusujonak
10.11.2022 4 z 5

Před pár lety bych si vůbec nemyslel, že si někdy přečtu takovou knížku. Shodou mnoha různých okolností jsem ji však nakonec zakoupil a přečetl. Mohu říci, že kniha splnila minimálně všechna má pozitivní očekávání. Navíc mě příjemně překvapila. Obával jsem se před čtením, že příběh bude přímočarý či stereotypní, opak byl naštěstí pravdou a navíc příběh působí poměrně uvěřiteně. Velmi se mi líbilo, že součástí knížky jsou i slohové práce, které hlavní hrdinové psali, že místo toho nebyl jen strohý popis slohových prací a výčet jejich podstatných prvků. Je to velmi romantická knížka, ze které, možná překvapivě, vyniká nad všechny ostatní myšlenky právě obětavost, kterou láska doprovází. Přestože je kniha česká, tak hlavní postavy mají cizí jména, což působí docela uměle. Jediná zmínka o LGBT komunitě se nachází jen na obalu knihy, což si myslím, že je správně, neboť se tak mohl román odpoutat od politické situace a s tím spojených problémů a díky tomu se mohly pasáže knihy víc zaměřit na osobnost jednotlivých hlavních hrdinů, jejich duševní pochody a hlavně lásku mezi nimi. Vždyť je na střídačku každá kapitola popisována z pohledu jednoho z hrdinů, s čímž jsem se ještě nikdy nesetkal, ale velmi se mi to líbí. Přesto jeden stereotyp jsem tam našel; hlavní záporák je typický školní šikanátor z knih pro děti. Během příběhu se čtenáři poodhaluje špatná minulost hlavního hrdiny Daniela, nýbrž není odhalena úplně, což si velmi cením, přidává to jakousi mlžnost minulých událostí. Toto dílo má pro mě velký význam, protože se mi stalo branou k žánru young adult romantiky a množství knih, jež si budu chtít přečíst. Muffin a čaj má i druhý díl, jenž si mám v plánu koupit, a i kdyby nebylo pokračování tak dobré jako první díl, nelitoval bych koupě, neboť jak jinak podpoříte autora v psaní, než že si koupíte jeho knihy. Theo Addair má v literární kariéře velký potenciál a já budu doufat, že toto je teprve začátek.

dikyzapozornost
15.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Daniel a Kit jsou dva spolužáci na střední škole. Jeden vřelý a přátelský, druhý hlavně uzavřený a záhadný. Shodou okolností a náhody se jejich cesty protnou a pak je to jak na horské dráze.

Musím říct, že jsem dlouho nebyla tak napjatá. Ano, mohlo mě napadnout, jak to tak bývá, že to dopadne dobře, ale ty jejich události, které pořád posouvaly příběh jinam, mě nenechávaly klidnou. Chvilku jsem byla tak šťastná, jak si k sobě konečně našli cestu a pak zas smutná z toho, jak se to mezi nimi kazí. No a nikdy nevíte, jak to zase povede. A to jsem fakt milovala.

Dokonce mě mrzí, že jsem to nečetla původně v hmotné podobě a poslouchala jako audioknihu. Ale ne, musím říct, že @audiolibrix ty knihy opravdu umí! Skvěle se to poslouchalo a protagonisté hlavních postav byli vybráni opravdu výborně.

Příjemný gradující příběh, rozvíjení postav, uvědomění si vlastního postoje k věcem, vystupování ze své komfortní zóny, krásně napsané postavy a prostředí. Žila jsem tam s nimi.

Ne, fakt tohle nemělo chybu! Na druhý díl se těším a přečtu si ho, ale snad taky vyjde jako audiokniha, protože byla opravdu skvělá.

AriaLovesBooks
12.10.2022 5 z 5

Daniel a Kit chodí na stejnou školu, ale každý z nich je jiný. Jeden je nejlepším studentem školy, a druhý má umělecké nadání, které je pro něj rozhodně důležitější než studium. I přes rozdílné povahy mezi nimi vznikne pevné přátelství. Nebo možná něco víc...

K této knize jsem se dostala především díky různým instagramovým profilům, které ji vřele doporučovaly. Zároveň jsem poslední měsíce měla náladu na nějakou oddechovou četbu, tak jsem sáhla právě po této. A rozhodně toho nelituji!

Jedná se o neskutečně milý a silný příběh dvou dospívajících kluků, kteří si k sobě postupně hledají cestu. V určitých pasážích mě kniha silně dojímala, protože se v ní řešila celkem zásadní témata, ale zároveň se v knize najde mnoho romantických scén. Celé dílo je napsáno s citem a ta slova navíc dokážou čtenáře lehce vtáhnout do příběhu.

Osobně nemám nic, co bych knize vytkla - jednalo se o krásnou oddechovou četbu, která splnila má očekávání.

"Muffin a čaj" doporučuji všem milovníkům lgbt románů a nakladatelství Yoli. Je to četba nejen pro teenagery, ale rovněž pro dospělé - zaujme široké spektrum čtenářů.

@knihomolnice
24.09.2022 4 z 5

Přirovnala bych knihu k šalku svého oblíbeného čaje - černý se spoustou mléka a medu.

I když se hrdinové potýkaji s vážnými problémy, daří se jim zjemnit je svým upřimným zájmem a starostí jeden o druhého... je to přijemná oddechovka, ktera se rychle čte a zanechá na tváři úsměv (jako lžička medu).

E-liška-S
24.09.2022 4 z 5

Nejčastěji čtu fantasy, scifi a pod., ale říkala jsem si, že je dobré sem tam udělat vyjimku :D !

Muffin a čaj mě překvapil. Bavilo mě knihu číst i přes absenci kouzel, bohů, jakehokoli nadpřirozena. Byl to sladký příběh plný hledaní sama sebe i cesty k druhým. Celou dobu jsem si nepřala pro hlavní hrdiny nic jineho než šťastný konec, přestože v jiných připadech je shledávám poměrně nudné.

Chystám se na další díl!

vivinkaa
19.08.2022 5 z 5

Jedna z nejmilejších knih, co jsem kdy četla. A taky jsem se u toho celou dobu usmívala. Autorův styl psaní mi opravdu moc vyhovuje, stejně jako celý příběh.

Anonymkahink
09.08.2022 4 z 5

Od této knížky jsem neočekávala víc, než čistou lásku. Lásku jsem dostala a k tomu ještě úplně nový pohled do života lidí, kteří nejsou takový, jaké by je společnost chtěla. Jsem ráda, že se svět vyvíjí k toleranci, avšak stále dochází k věcem a činům, jako v tomto příběhu.

Děkuji za to, s jakou lehkostí je příběh podán a doufám, že jednou budou všichni soudit ostatní podle jejich činů a chování a ne podle toho, které pohlaví upřednostňují.

Zpět k příběhu, pokud hledáte něco čtivého, tak toto je pro vás. VARUJI, hrozí nedostatek spánku, páč se od knihy špatně odtrhává.

Jedna hvězdička šla dolů jen kvůli tomu, že neustálé opakování konce předešlé kapitoly bylo docela rušivé. Ale zase někdo rád vidí jeden okamžik z více pohledů, nikomu to neberu.

Toť vše k této knize, která rozhodně za přečtení stojí.

BlueberryMuffin
31.07.2022 4 z 5

Jsou knížky, u kterých zkrátka nemůžu být tak úplně objektivní a přiznávám to. Ale není to proto, že bych znala autory a věděla, že jde o super lidi (i když to tady určitě platí). A Muffin a čaj je rozhodně tím nejlepším příkladem. Mám pocit, že nejčastější reakce na knížku jsou dvě. 1) Tohle mě neskutečně oslovilo, bylo to přesně to, co jsem potřebovala, jde možná i o nejdůležitější knížku krom slabikáře co jsem kdy četla. 2) Jako jo, dejme tomu hezký, ale něco takového tu bylo už tisíckrát a příběh je základní a průměrný a má svoje mouchy.

Vtipné je, že ty dvě reakce se od sebe vlastně tolik neliší, krom toho, že první skupina, do které spadám i já, v knížce našla zkrátka NĚCO. Něco, co zabrnkalo přesně na tu správnou notu, dodalo přesně to, co člověk potřeboval, a tak je knížka výjimečná. A tak vůbec nevadí, že je to možná až moc růžové a Kit je až moc zlatíčko (i když právě proto jak vypadá realita to člověk prostě taky někdy potřebuje) a že příběh by se dal označit jako základní a má svoje chyby a vůbec to všechno. Je to jako když vyprávíte o babičce a neřeknete "cítím se u ní doma, ale je stará, takže už jí dost věcí nejde", když už, tak řeknete "je možná stará a tak jí dost věcí nejde, ale vyvolává ve mně pocit domova a mám ji moc ráda".

Zkrátka, vidět nedostatky a něco nebo někoho milovat i když je vidíme a i když jde o něco vlastně obyčejného se nevylučuje. A proto, třebaže sama nespadám do LGBT komunity a ani nešlo o první knížku s touhle tématikou co jsem četla, a třebaže vím, že není zdaleka dokonalá, bylo období, kdy jsem ji četla aspoň jednou týdně. Fakt. Ale to právě proto, že zabrnkala přesně na tu správnou strunu a šlo skoro o malý potřebný zázrak, který z ní dělá důležitou i po letech a nejen pro mě. A bez toho zabrnkání by šlo jen o oddechovou jednohubku, co má svoje mouchy a jestli se mi bude líbit záleží na tom, jestli je překousnu a jestli mi nevadí trochu idealističtější svět.

Takže třebaže knížku lidem roky doporučuju a je pro mě výjimečná, vždycky dodávám: ale nezaručuju, že neskončíš ve skupině dvě a že se ti bude líbit i v tom případě. Nechci totiž, aby po vyslechnutí efektu na mě knížku nespravedlivě strhlo příliš velké očekávání :) P.S.: Audiokniha je taky super, na hlas Kita jsem si sice zvykala, ale určité lidi má člověk chuť praštit ještě o to víc. PPS.: Aspoň trochu objektivní být musím, proto jednu hvězdičku právě za ty chyby strhávám, ale víc po mně fakt nechtějte :D

Romalu
11.07.2022 4 z 5

Jejda, to je tak skvělé, že dnes vycházejí knížky pro mládež tohoto typu! Baví mě to a moc.

Hzjena
06.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Velmi výstižné komentáře od bukiet a Snoopi...

Bohužel jsem si prošel něčím podobným jako Daniel, jen na základní škole, proto jsem měl vysoká očekávání, ale ....

Zpočátku to vypadalo slibně (když teda přivřu oči nad do očí bijící slepotou studentů, když dva kluci píšou o tom samém, ale ne společně...), ale hned jak se dva v podstatě neznámí chlapci začali na pokoji objímat jsem začat tušit spíše červenou knihovnu pro dívky, nežli román ze života. Škoda že autor sbližování dvou chlapců více nepropracoval, celkově by to působilo mnohem realističtěji. Raději se ani nebudu vrtat v tom, že Kit opravdu celou dobu, než se dali dohromady, netušil že je Daniel gay? A to že Daniel nepřestoupil na jinou školu, nebo že taková nebetyčná šikana (a vlastně zločin, když mu bylo 13... ehm ehm) neměla dohru jsem nepochopil ani na druhý poslech...

Pomyslný hřebík do rakve reality autor zatloukl gayPro malým městečkem ,,Idylkovem,, (což vám potvrdí každý gay, že je naprostá blbost... čím menší město, tím je to horší. Šikana ve škole, šikana v práci, šikana mezi homofóbními přáteli, vzdálenějšími příbuznými atp.) Kdyby kniha skončila tragicky, tak bych možná i přese vše výše zmiňované dal 5 hvězd...

Abych jen nehanil, tak se mi líbilo, že jsem byl ušetřen sexuálních scén. Kupodivu ani mě se nelíbí do jakých detailů autoři LGBTQ+ zbytečně zabíhají. Zatím jsem četl jen Lynn Flewellingovou a viděl pár šounen anime, ale štve mě, že většinou po hezké romanci přijde v podstatě softporno. Kvůli tomu nás pak ostatní vidí jak nějaké úchyláky :/

Kyta
03.07.2022 4 z 5

Pokud budete knihu číst s jistou rezervou, příběh Daniela a Kita vás jistě nezklame. Jedná se o neotřelou knihu řešící mnoho vážných témat.

Muffin a čaj se čte sama. Zpočátku je však potřeba si zvyknout na specifický styl psaní autora, jenž používá krásný květnatý jazyk a neotřelá slovní spojení. Nevýhodu to má v tom, že některé situace nepůsobí příliš věrohodně a přirozeně. Když se na tuto skutečnost ale přestanete soustředit, začnete si pořádně užívat tento LGBT příběh ze středoškolského prostředí. Sedělo mi vyprávění ze dvou úhlů pohledů. Chválím autorův koncept vyprávění, kdy se na začátku kapitol v jistých situacích vracel v čase a dával prostor vyjádřit se i tu druhou postavu.

Hlavní charaktery se autorovi povedly. Daniel a Kit jsou opaky, a proto se navzájem hezky doplňují. Daniel je uzavřený, pesimistický kluk schovávající se za pomyslnou zdí, kterému přišel do života veselý, optimistický, spontánní Kit akorát včas. Na svůj věk jsou oba poměrně vyspělí a v průběhu knihy se vyvíjí do té lepší verze jich samých. Občas mi připadali moudřejší než většina dospělých. Kit díky Danielovi pochopil, že by měl nejdřív myslet, než něco vypustí z úst. Daniel pochopil, že aby prolomil tu osamělost, která se ho tak pevně drží, měl by si začít lidi pouštět k tělu, přestože tím riskuje, že ho někdo zraní. Soudě podle jejich aktuálních osobností oba chlapci vyrůstali v kompletně odlišných prostředích. Daniela jsem chápala a ve většině situací mi ho bylo dost líto. Je otřesné, že už v tak nízkém věku má takové negativní zkušenosti, obzvlášť s depresemi. S jeho racionální částí, která se stále ozývala v jeho mysli, se dost ztotožňuju. Vím, jak těžké je v praxi poslechnout rozum a zahnat to volání citů. Jednání na základě citů může být zrádné a můžeme toho často litovat. Bavilo mě originální sbližování dvou chlapců, jen mi přišlo, že se stali nejlepšími přáteli nějak brzy. Vedlejší postava Teresa je mámou, kterou by si určitě přál každý.

Poslání knihy jsou jasná. Autor poukazuje na to, že lidé v sobě ukrývají mnohá tajemství a že nejsme takoví, jací se na první dojem možná zdáme. Také zmiňuje, jak je důležitá a nezbytná upřímnost a opravdové poslouchání druhých, jinak dochází k nedorozuměním a domýšlením věcí. A jak je důležité mít někoho, s kým jsme sami sebou.

Kniha se mi nezdá tolik věrohodná, za což ubírám 1*. Trochu mě zaráží, že šikana, která je zde velkým tématem, na prestižním gymnáziu zašla do takové míry, aniž by to bylo komukoliv oznámeno. Za další mínus považuji přeslazený epilog, který je vzhledem k existenci druhého dílu zbytečný. Také je škoda, že jsme se nedozvěděli celou pravdu o Danielově minulosti, ale co jsem četla, mělo by se to napravit v následujícím díle.

Knihu hodnotím kladně, protože své cílové skupině má jistě co předat.

kimChristopher
01.07.2022 5 z 5

Už mě bolí pusa z toho, jak se pořád musím usmívat nad touhle knížkou. Je opravdu pěkně napsána! Po celou dobu jsem prožívala radost a napětí s pocitem, že nevím co se stane dál. Příběh je roztomilý a hodně doporučuji!!

RemiBlack
03.06.2022 5 z 5

2022/18
Můj úsudek bude značně ovlivněný tím, že jsem knihu přečetla už několikrát. Zase si teď ale všímám více detailů. Poprvé se ke mě kniha dostala pár měsíců po svém vydání, čili nějaké 4 roky zpátky, a tehdy jsem si ji zamilovala. Je to milé čtení, zpracovává vtipná i vážná témata, a podle mého názoru dobře. V něčem mám blízko k oběma hlavním hrdinům, a Kittova maminka u mě pořád vede jako skvělá vedlejší postava. Teď, když to čtu jako starší, mi sice některé části přijdou víc přitažené za vlasy než tehdy, ale příběh mě dostal do tak příjemné a nostalgické nálady, že si nebudu ani stěžovat. Třešničkou na dortu je pro mě epilog, na který mají čtenáři dost rozporuplné názory. Takovéhle konce na knihách miluju, a autorovi tleskám. 5*
(2022/19 Cool for the summer - Dahlia Adler, připadalo mi, jako bych poslouchala příběh, co se stal někomu z mých známých, bylo to uvěřitelné (v rámci možností). Ale upřímně, moc mě to nechytlo. Postavy byly zajímavější, než bych čekala, ale nebylo to tak relaxační, jak bych chtěla. Brzo na ni asi zapomenu... 3*)

bukiet
03.06.2022 3 z 5

Tak kde začít? Nejprve ty plusy. Oba pánové načetli knihu mimořádně citlivě a za to jim sluší dík. Moc hezky se poslouchali. Je úžasné, že i v českém prostředí vznikla konečně jednoduchá gay story, která neřeší nemoci, sebevraždy a podobné tragédie teplého života. Myslím, že si mladí gayové zaslouží nějakou tu pěknou romanci. Podobně jako u Srdcerváčů mohu jen závistivě povzdechnout, jaká že je to škoda, že za mého mládí takové příběhy nebyly. A teď ty mínusy. Příběh, který se odehrává v českém prostředí, a v něm podivná internátní soukromá škola pro elitu, ve které nemají ani výchovného poradce. Oba chlapci asi nejsou, dle jejich příjmení, představiteli typických Čechů. To samozřejmě není problém, ale čouhá z toho úsměvná snaha po světovosti. Zatracená globalizace. Hlavní peripetie je přitažená za vlasy a její vyřešení zdlouhavě nepravděpodobné. Připojený epilog je velkým omylem, který by měl, vzhledem k existenci dalšího dílu v příštím vydání tiše zmizet. A samozřejmě, že si poslechnu i druhý díl. A budu se těšit, že někdy vznikne příběh o obyčejném Frantovi a Tondovi, kteří se mají rádi a mám šanci je potkat na ulici.

Vjeerus
25.05.2022 5 z 5

Druhé čtení této knihy mě přesvědčilo, že má opravdu stále co nabídnout. Prvně jsem si užívala příběh, kopance osudu a sbližování ústřední dvojice, jakožto i připomínku středoškolského života, kdy si sama stále uvědomuji, jak k sobě studenti umí být krutí.
Na podruhé, když už znám příběh i pokračování, jsem si více všímala charakterů a lehkých náznaků v osobnosti a traumatech. Musím podotknout, že i bez znalosti minulostí hlavních hrdinů nám je krásně popsáno, co je v pozadí utváří a jaký vliv má zázemí na člověka jako takového.
Uznávám, že Kit je v chápání trošku napřed oproti průměrnému člověku, protože se vlastně s nějakým traumatem nepřímo setkal, na druhou stranu - do příběhu s tímto rozsahem a přesahem je prostě potřeba dosadit postavu, která nám předá poselství "takto bychom se měli chovat".
Daniel je vlastně odraz toho, co se může stát, když nemůžeme být sami sebou.
Opět tedy děkuji za tuto knihu.

kykiryki28
22.04.2022 3 z 5

Tak já tedy asi půjdu proti proudu. Miloučký příběh, ale nějak mi to nesedlo. Daniel mi přišel až moc depresivní, a Kit naopak někdy až moc optimistický z "Idylkova". Možná to bylo i tím, že jsem již dlouho ze SŠ, a tak věkově jsem už trochu někde jinde. Daleko od puberty :-D

Ale četlo se to dobře a rychle...ale pro mě to zas nějaký velký "wow" nebylo.

Janičta
18.04.2022 2 z 5

Zkraje to vypadalo jako milý, trochu naivní příběh kterým příjemně zabijete odpoledne. Nakonec to tak nebylo.
Pravidlo "piště jednoduše, co potřebujete, to tam dostanete" by se mělo tesat. Kudrlinky může autor dodat později.
Puberťáci nemyslí jako knihy, mělo by v tom být znát mládí, určitá naivita, která tomu dodá švih a svěžest, i když jde o trápení. Tady se to podle mě úplně nepovedlo, výsledek je poněkud težkopádný.
Další věcí kterou nemám moc ráda jsou části osobnosti nebo "další hlasy v hlavě". Pokud jsou dobře zakomponované, neruší a přiblíží vnitřní konflikt hrdiny. Danielova "racionální část" mě ale spíš štvala.
Vývoji vztahu mezi oběma hrdiny není dám příliš velký prostor. Autor je šikovně dostal k sobě, ale poté jakoby nevěděl jak dál. I rozhovor "zády k sobě" je poněkud rozpačitý a po něm je jakoby hotovo a přitom vůbec není. Chybí tam hlubší intimita (a nemyslím tím sex), po které vlastně oba hrdinové touží.
Epilog je pomyslný hřebíček do rakve. Škoda.

4642
31.03.2022 5 z 5