Mrtvý v podchodu

Mrtvý v podchodu https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496160/bmid_mrtvy-v-podchodu-uFu-496160.jpg 3 23 6

Detektivní román. Rok vydání je přibližný, není uveden. Vycházelo jako román na pokračování v deníku Svobodné slovo.

Přidat komentář

loolee
27.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Mám ráda tyhle detektivky z období 60. - 80. let. Nevědět, že jedním z autorů je L. Fuks, tak ho asi neodhalím. Pěkně vystavěný příběh, napínavé čtení, rozuzlení bylo překvapivé. Realita socialistického Československa není rušivá, naopak, beru to jako součást čtení, které v té době vzniklo. Teď už je podobné zboží v podstatě "běžné"... Zaujalo mě skloňování slova "karate".
Deník, ve kterém detektivka vycházela na pokračování, si z dětství trochu pamatuju, myslím, že se doma objevoval, jeho název byl dobré chucpe.

roman6788
28.08.2023 5 z 5

Výborná.a napínavá detektívka, pre Fuksa netypicky v jasnom modernom a reálnom svete. Napätie až do posledného momentu. Zážitok trochu kazí už súdruhovanie,.ale tak normalizácia už išla na plné pecky.


marlowe
14.09.2022 2 z 5

Řeknu to takhle: Mrtvý z podchodu je na míle vzdálený Fuksovým vrcholným literárním dílům.
Tím, že autor, ať už z jakýchkoli důvodů, rezignoval na svůj osobitý styl a spojil své jméno a svůj excelentní způsob vyprávění s námětem hloupoučké socialistické detektivky, spáchal z mého pohledu literární harakiri – a moc rád bych poznal ty páky v zákulisí, které ho k tomu přiměly, respektive donutily (vročení 1976 mnohému napovídá) – ale je i možné, že Fuks zvolil toto téma coby možnost přivýdělku, respektive smírnou oběť položenou na režimní oltář.
To, co tak skvěle funguje u jiných Fuksových románů (mix grotesknosti a bizarnosti), u nichž autor mohl sladit svůj nezaměnitelný literární styl s obsahem, tady skřípe jako zrezivělé panty u nepoužívaných vrátek. Ladislav Fuks se spolu se svým parťákem pokusili zkřížit prase s pávem – a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Protože spojit stylistiku Myší Natálie Mooshabrové s čistokrevným realistickým příběhem o vždy bdící komunistické veřejné bezpečnosti, která se snaží dopadnout socialistickému zřízení nepřátelské živly, působí jako pěst na oko.
Co měla, proboha, znamenat tahle mesalience starého dobrého Fukse s autorem kuchařských knih? Moc by mě zajímala geneze tohodle nerovného svazku. Protože je nevýslovně smutné sledovat autora Spalovače mrtvol, jak píše o „bandě narkomanů, kteří holdují drogám v zapadlých doupatech“.
Ty dvě hvězdičky dávám z úcty k autorovi, kdybych měl hodnotit příběh, byl by to čistý „odpad“.

jprst
29.06.2017 2 z 5

Tahle kniha se Fuksovu stylu dost vymyká, pokud by to byla první autorova kniha, kterou bych četl, asi bych další vynechal. Ale naštěstí byla asi tak čtvrtá nebo pátá v pořadí, takže jsem autora nezatratil a dobře jsem udělal.

rumini
26.05.2014 4 z 5

Tak sice je poznat, kdy byla detektivka napsaná, ale není to vůbec špatné.

Newt
18.11.2012 3 z 5

Vcelku pěkná detektivka..... Je to trochu poplatné době..... ale není to tak zlé....
Dávám 3/5.... hlavně za Fuksovu krásnou češtinu!