Mrtvý na Pekelném vrchu

Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193922/mrtvy-na-pekelnem-vrchu-kqS-193922.jpg 4.3467

Kapitán Stein a notár Barbarič (1.)

Mŕtvi na Pekelnom vrchu (2013)

Detektivky, Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Argo

Kniha Mrtvý na Pekelném vrchu

Fantasysvet

Červenákova detektívna fikcia nie je vonkoncom prekombinovaná, ani sa nesnaží hrať na niečo, čím nie je. Príbeh, ktorý nás zoznámi s hlavnými postavami a ich osudmi, rovnako tak s jedným z najkrajších slovenských miest vôbec, ale aj s objasnením zločinu, ktorý v sebe nesie prvky po horore s prímesou okultných praktík, spadá pod klasickú detektívku. Tešiť sa tak budete môcť na staré dobré detektívne postupy, ktorými sa pýšili tieto romány v ére ich rozkvetu, ale aj na inovovanú prácu s textom, ktorá je naopak typická pre súčasné moderné detektívky v retro šate. Juraj Červenák vyťažil z toho žánra maximum, a ak vám teda bude jeho rozprávanie pripomínať niečo z Dicka Francisa, Dana Browna, Caroline Grahamovej, Maureen Jennignsovej, Fred Vargasovej či Jamesa Runcia, nezúfajte. Je to len dôkaz o tom, že Červenák vytvoril bestseller, ktorý má potenciál a dokáže si získať svojich čitateľov aj roky po tom, kedy tento napínavý knižný cyklus definitívne uzavrie.

mot33

Poměrně svižně čtivá kriminálka zasazena do historie,klasika Červeňák není co dodádvat jen přečíst.
Mohu doporučit.

Rooz

Neměl jsem žádné informace dopředu, takže ani žádná očekávání. Kniha mi ale prostě sedla. Příjemné nenáročné čtení, které si na nic nehraje. Skvělá oddychovka. A hlavní postavy jsou prostě fajn..

Cestovatel91

Ke knize jsem se dostal tak, že ve společné skupině začínajících spisovatelů na Facebooku, kde si mmj. vzájemně sdílíme zajímavé články, někdo přidal odkaz na rozhovor s panem Červenákem. Pán mě velmi zaujal svým střízlivým a realistickým, nicméně povzbudivým pohledem na spisovatelské řemeslo. Ale teď ke knize.
Negativa:
- kniha mohla být klidně o polovinu delší
Oceňuji:
- perfektně odladěné charaktery postav a jejich dialogy
- že se děj neodehrává někde v neurčitém fantasy světě anebo za oceánem, ale de facto za humny
- z knihy je vidět, že má autor patřičně nastudován historický kontext do nejmenšího detailu
Verdikt:
9/10

elenai

Ďuro, ach, Ďuro, jak jen jsem ráda, že jsi změnil žánr! Historická detektivka ti sedne jak pr*el na hrnec.

Jako tradičně mě tento slovenský borec nezklamal. Zpočátku jsem tomu příliš nedávala, ale hned po první kapitole jsem se s chutí začetla, a pak se nemohla odtrhnout. Nevím jak na ostatní, ale na mě působí příběhy s tematikou Satana jakýmsi svíravým dojmem. Že by za to mohla moje bohabojná dušička? Každopádně jsem byla opravdu napnutá jako kšandy na kalhotách pupkáče po celou dobu. Příběh byl tak zamotaný, že jsem se ani nesnažila hádat, kdo byl vinen. A jsem ráda, poněvadž takové vyústění jsem opravdu nečekala. Bylo vskutku šokující.

Tři hlavní postavy jsou vrcholem autorovy tvorby. Terminátor Jaroš se mi zatím zamlouvá nejvíc a beru ho navzdory všemu. Obdivuju lidi, pro které je jejich práce koníčkem. :-D A co se týče pánů Steina a Barbariče, jsou jako oheň a voda, ale moc se mi líbí, jakým způsobem na sebe reagují a komunikují spolu. Dodává to knize ten správný šmrnc!

Co dodat závěrem? Chci se vrhnout na další knihu, protože k jejímu přečtení mě autor nepřímo vyzval sám. Už se nemůžu dočkat!

KočkomilkaJana

Znaky rudolfinské doby na vás budou číhat na každém kroku či slovu v knize. Třeba pouhý morální pohled na život je značně historický. Pojmenování zbraní … je někdy … řekněme … úsměvné. Minimálně pro nás, kdo se v tom nevyznáme a máme jen nejasné představy o zbraních jako takových. Lehce matoucí by pro některé mohlo být oslovování osob. Hejtman tehdy a dnes není jedno a to samé … Vzhledem k výskytu značnému množství osob, kdy každá má dvě pojmenování kapitán Stain, notář Matěj Barbrič a kaprál Jaroš, někomu možná chvíli potrvá, než se zorientuje, kdo je kdo a kdo umřel a o kom se teď mluví.

Přestože nejsou mučící techniky v knize dostatečně popsány, knihu jako takovou drží nad vodou i kvalitní detektivní zápletka. Je uvěřitelná. Což mi přijde hodně důležité zmínit, obzvláště v dnešní době. Hrdinové mají své mouchy, kaprál aspiruje na cenu za nejvšestrannějšího člověka své doby. I tak ale nejde o absolutně ujeté, za vlasy přitažené, vyprávění nějakého magora. Je to krásný detektivní příběh v historickém pozadí, s dobovou hantýrkou, oblečením a mravy. V knize nechybí humor, spíše tedy ten sušší, a víno (ale bez alkoholiků „emotikon srdíčka“).

milary

Začnu s hvězdičkama zlehka... A taky tentokrát je to o tom, jak knížka zapůsobila na mě, nepokouším se o recenzi... Historickou krimi já ráda. A ve správný čas klidně vstřebám i historické (?...ech...) ukruťárny. A pan Červenák píše nanejvýš poutavě a děj má tah na bránu. A jeho dějepravné a zeměpravné znalosti jsou jistě vynikající. Ne tak moje. Já postrádala drobný slovníček pojmů, jejichž bohaté využívání umocňovalo skvělou atmosféru, ale terminologie vojenských šarží, mocipánů a těžařů v Uhrách (neřku - li obdoba na straně Turků) je mi starou známou španělskou vesnicí. A taky mapku, ta je v podobných knihách už víceméně samozřejmostí. Občas člověk využije možnosti se přivzdělat a žádané si najde sám, ale to se mi v tomhle případě nechtělo, zajímalo mě to prostě jen jako detektivka.
No a - někde ve dvou třetinách už mě napadlo, že dočtu a stačí. Že mám dost rituálního křepčení, podrobností kolem výslechových praktik a dalších fujtajblů, a že je to na mě trochu tzv. "kách"... Já jsem spíš na ty Shardlaky :-). Jenže, on je pan Červenák vážně moc dobrý. A tak mne to na závěr (skoro proti mé vůli) vtáhlo nečekaně zpátky, a to do té míry, že jsem si půjčila následující díl. Odehrává se v Praze, dobové reálie jsou mi známější, mapka neschází.., jo, jsem zvědavá.

Loxias

Slabsi a tahly rozjezd, postupem casu ale napeti graovalo. Nemohl jsem se ale zbavit dojmu, ze mi to stylem pripomina Sapkowskeho hustiskou trilogii, jejiz to byl ovsem slaby odvar.

Ramiel

Po předchozích sériích (Bohatýr, Bivoj, Rogan, Báthory), které jsem od autora četl, bylo pro mě překvapením, že se nejedná o fantasy, ale historický román. A vpravdě velmi dobrý historický román. Zajímavé pro mě bylo rovněž zjištění, že hlavní hrdinové nejsou až takoví "klaďasové". Povedená trojice... jen co je pravda. A rozhodně ne svatá. Drsňák Stein, který nemá rád, když se mu staví na odpor podřízení, ačkoliv sám poslouchá své nadřízené jen se sebezapřením a odmluvami. Městský hejsek Barbarič, který je více opilý, než střízlivý. A na závěr sadista Jaroš.

RADIN
31.12.2018

Dobrá zápletka.

Palus
07.12.2018

Jako super, od začátku po konec napětí, nelze odložit :-D

vysypanel
03.12.2018

Červenák je prostě skvělý, detektivní příběhy ze středověku mají super atmosféru . Doporučuji

Majkrofon
19.11.2018

Ako som už spomínal pri Bryndzovej knihe Dievča v ľade, máloktorá detektívka ma už dokáže naplno zaujať a baviť. Na túto som sa ale obzvlásť tešil, nie len pre to, že ju napísal Červenák, ale hlavne kvôli zasadeniu do 16. storočia, ktoré dokáže autor vykresliť viac ako vierohodne a atmosféra vás totálne pohltí. K tomu môžete pridať zaujimavé postavy a zápletku a dostanete pár príjemne strávených hodín kvalitnej historickej zábavy.

Francoa
04.11.2018

Má první kniha od spisovatele slovenské historické detektivky.Četlo se velmi dobře,rychlé změny děje, ale i názorů Barbariče (i když byl nejzábavnější), ostatní dva hlavní hrdinové mi prozatím moc k srdci nepřirostli, ale vzhledem členitosti, střídání děje byl příběh dost dobrý.Určitě si časem přečtu další příběhy.

tonysojka
25.10.2018

Od Červenáka se mi líbí všechny knihy,kromě Cřestýše callahana

Anasa
09.09.2018

Nebudu hodnotit nijak převratně: Četlo se dobře, děj plynul rychle, přicházely stále nové události, napětí nepolevovalo. Vyhovoval mi chronologický děj, žádné vnoření do mysli zrádce. Opačné vnoření se do mysli hlavních postav by bylo na místě, např. Barbarič se měnil jak mávnutím kouzelného proutku. Tortura mi vadila, velmi vadila. Zřejmě se autor spolu se Steinem domnívá, že je to nejlepší způsob, jak se dobrat pravdy. Skutečná historie nás ale přesvědčuje, že o svých skutcích častěji řada nevinných lhala.

Metla
29.08.2018

Jak popsat Červenákovu detektivku? Jako první srovnání mi na mysl přišla série o kapitánu Báthorym, akorát nadpřirozeno je zde zastoupeno formou pověrčivosti a lidové "tvořivosti" (tedy klevetami), souboje nejsou tak četné, přibylo dialogů. Jinak se jedná o klasickou dobrodružnou "červenákovinu" se všemi klady i zápory. Pozitivní je čtivost, atmosféra, probuzení zájmu o historické události. Mezi negativa řadím některé vyšetřovací postupy, kdy to podstatné se až příliš často prokazuje výslechem za účasti kaprála Jaroše a jeho mučících nástrojů (možná tradiční metoda těch dob, přesto nepříliš detektivní). Jindy si kapitán Stein a jeho skupinka počínají jako tým CSI - např. pátrají po vystřelené kulce a zkoumají, jaké na ní utkvěly stopy. Dialogy nejsou špatné, přesto nečekejte lehkost, vtip a poetiku Sapkowskiho. Zápletka... no, čtenář je odkázán pouze na svou intuici, hrdinové zkrátka pendlují mezi podezřelými. Zdaleka nejslabším článkem románu jsou však postavy, po psychologické stránce ploché, nepropracované, jen skica charakterů. Stein je nevrlý katolík, Jaroš tichý sadista, Barbarič změkčilý intelektuál s odporem k manželství. Proč? Nevíme, autor cosi naznačuje velmi nepatrně. Samozřejmě bude příležitost hlavní postavy lépe vykreslit, dát jim hloubku a oživit je v dalších dílech, ovšem zatím mě pan Červenák žádnou knihou nepřesvědčil, že by právě v tomhle ohledu exceloval. Ráda se nechám přesvědčit o opaku.
Mé dojmy z "Mrtvého na pekelném vrchu" kolísají někde kolem pěkných, nepřevratných, nepřekvapených 70%.

laepus
27.08.2018

Slušná historická detektivka. Už jsem od Červenáka (jakožto milovník Vídně) četl Ďábla v zrcadle a řekl jsem si, jak celá SteinBarbaričJaroš série asi začala... No tak teď už to vím - zlato, Turci, spiknutí, čarodějnice, vraždy, honičky, zrada, napětí, zvraty... Není to žádná kniha na pulicera nebo magneziji, je to napínavá jednodenní oddychovka, která neurazí, naopak potěší. Hlavní hrdinové se zatím oťukávají, přesto to mezi nimi příjemně jiskří, vtipné a suché hlášky zde také mají své místo, tak proč se takovéto literatuře bránit? :)

eva.haf
23.08.2018

Po několika prvních stránkách jsem to chtěla vzdát, trochu moc krutosti a mučení, to opravdu není nic pro mě. Příběh samotný byl ale zajímavý, napínavý, způsob psaní mi vyhovoval a tak jsem to nakonec přečetla. Přiznám se ale, že nechutné pasáže mučení jsem přeskakovala, aby mě to v noci nestrašilo. Když o tom teď přemýšlím bylo to dost zamotané a prakticky se tam nenašel nikdo, kdo by neměl máslo na hlavě.

Jaruš7
10.08.2018

Secsakr. dobrá, idylka, ani náhodou, v seznamu poděkování za pomoc i podporu je mimo jiné i autor Rychlopalby. *.
Obálka zlatou kresbou zdobená je předzvěstí autorova vztahu k prvnímu dílu ze série, což čtenáře nadchne a uvede ho obrazu vcg (vocogou).
Drsná doba s hadrohlavci na hranicích, v báňských dolech bohatství, zrady, vraždy, nevěry, čarokejkle, to je stav pro nápravu a spravedlnost i torturou, bez milosti.

Citace :"Mám styky ve vedení města! Budu si ztěžovat!
Ústně, nebo písemně? Abychom věděli, co uříznout dřív."

Další zásek, čtivá budoucnost přede mnou.

Xpackal
01.08.2018

Překvapivě to nebyla špatně napsaná kniha. Hezky budovaná zápletka, plynulé dialogy, logicky navazující děj. Pan Vondruška by se tady mohl učit, jak se píší historizující detektivky. Škoda slabého závěru a na můj vkus nadužívaného motivu mučení

špulo
01.07.2018

A tak som v roku vydania tejto knihy narušil moje fantasy obdobie a čítanie v češtine. Vďaka, Ďuri...

raty
25.06.2018

Moje první knížka od tohoto autora. Někde jsem ho míjela. Ale určitě to napravím. Historická detektivka byla pro mě příjemným překvapením a (nejen) konec mě přesvědčil sáhnout i po dalším dílu.

Loxias
05.06.2018

Pozde
03.06.2018

Knížku jsem si vybrala v rámci čtenářské výzvy a byla jsem hodně příjemně překvapená. Samotný příběh je výborně vystavěný, krásně se čte, ale pro mě byly největším zážitkem slovenské reálie, protože z kraje, který je tak krásně v knížce zachycený, pocházel můj dědeček. Takže veliké nadšení a určitě ne poslední setkání s Jurajem Červenákem.

stryko007
26.05.2018

Nijak jsem nic necekal, prave proto uzasne prekvapeni.

iatros
23.03.2018

Kniha od slovenského autora ve Čtenářské výzvě? Jasná volba! Moje druhé setkání se svéráznou trojkou vyšetřovatelů a další skvělý čtenářský zážitek.

Nomia
14.03.2018

Tak Juraj Červenák se mi opravdu zalíbil. Po všech těch severských detektivkách je Mŕtvy na Pekelnom vrchu vítané osvěžení. Tuhle temnou historickou detektivku jsem zhltla za jeden večer a náramně jsem se u ní bavila. Autor píše opravdu poutavě.

Nevím, jestli za to může libozvučná slovenština, nebo Červeňákova hra se slovy, ale celá kniha je vyprávěna moc příjemným stylem.
Hodně oceňuji i fakt, že je příběh zasazený do okolí Banské Štiavnice, mého milovaného kraje. Volba slovenského prostředí se povedla na výbornou. Asi i díky tomu měla kniha výbornou atmosféru a působí tak originálně.
I když se jedná o historický román, tak působí nezvykle svěže. Červenák se s tím nepáře a vypraví s obrovskou dávkou lehkosti a dynamiky. Zároveň zvládl stvořit velmi sympatické a charismatické postavy, kterým nechybí ani ostrovtip, obzvlášť postava Steina je velmi vydařená, navíc i přes své zdánlivě protichůdné povahy k sobě hlavní postavy krásně ladí. Velmi oceňuji, že si autor umí krásně pohrát s dialogy.

Z knihy jsem nadšená a s chutí si přečtu celou sérii o Steinovi a Barbaričovi. Rozhodně mám v plánu se vrhnout i na jeho fantasy knihy, kterými je asi proslavenější, doufám, že budou stejně výborné jako tyto historické detektivky. Červenák rozhodně psát umí.

minirock
03.03.2018

Opravdu výborné a pohodové čtení, jen v tom množství postav jsem se chvílemi trochu ztrácel. Ale pana Červenáka si znamenám a určitě se k němu vrátím, minimálně k pokračování příběhů s touto povedenou trojicí.

Atlantis
28.02.2018

Tak už jsem od Červenáka četl sci-fi, fantasy i historický román a musím říct, že poslední jmenovaný mu jde rozhodně nejlépe.
Neotřelé prostředí, zeměpisné umístění i doba dělá z této knihy velice osvěžující detektivku, která se (pokud použiji ohrané klišé) čte jedním dechem.
Hvězdu strhávám za konečné vyústění, kdy se mi jednotlivé linky začínaly zdát až příliš zašmodrchané a hlavní záporák mi přišel lehce vycucaný z prstu.