Mrtvý klíč

ŽÁDNÝ TREZOR NEOCHRÁNÍ VAŠE NEJSKRYTĚJŠÍ TAJEMSTVÍ… Rok 1978. Nad největší clevelandskou bankou, která spravuje peníze nejvlivnějších obyvatel města, se vznáší podezření z obrovských účetních podvodů souvisejících s bezpečnostními schránkami. Neviditelná kancelářská myška Beatrice se shodou náhod dostane ke všem indiciím potřebným k odhalení obrovské sítě plné korupce, lží a krádeží zasahující do nejvyšších špiček městské hierarchie. Kdo jiný než dívka, jejíž jméno nikdo ani pořádně nezná, by mohl správně naložit s univerzálním „mrtvým klíčem“ ke všem schránkám a tajemstvím ukrytým uvnitř? Rok 1998. Ambiciózní stavební inženýrka Iris dostane za úkol zakreslit plány budovy banky, která byla za záhadných okolností zavřena před dvaceti lety. Interiér budovy připomíná časovou kapsli. Nábytek, dokumenty i veškeré vybavení zůstaly na svém místě, jako by se zaměstnanci měli každou chvíli vrátit. Když Iris v zásuvce stolu objeví záhadný klíč, myslí si, že ji čeká pouhé vzrušující dobrodružství. Netuší, že právě roztočila smrtící kolotoč událostí, které vzápětí naberou prudký spád…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/304723/mrtvy-klic-oF8-304723.jpg 3.9169
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Mystery Press

The Dead Key (2015)

Kniha Mrtvý klíč

Jaruš7

Zasloužené ocenění, prvotina a hned thriller v nezvyklém prostředí tajemna.
V prvním momentě mi naskočil pocit z Trhliny, pak už autorka byla ve svým živlu a majestátní banka mohla ožít svými tajnostmi.
Klíčový klíč má šifru - klíčovou funkci v klíčové situaci, kde klíčí klíčivost zákeřná.
V příběhu se mi nevymáhatelnost jeví jako nedokonalost v zákoně, pak finanční thrillery mohou být častější než ty krvavé.
Citace:"Veliké osamělé hodiny ve vstupní hale První clevelandské banky odbíjely půlnoc. Jejich monotónní zvuk putoval chodbou od těžkých dveří a prázdných židlí na podlaží bývalé pobočky až do temné místnosti, kde se schovávala. ...Neměla moc co ztratit. To bude pravděpodobně důvod, proč se mu podařilo uvrtat mě do téhle šlamastiky, pomyslela si..Po ochrance ani stopy. Přesně jak slíbil."
Bezva, autorka v mých *****

alekis

Zaujal mě název, rozečetla jsem, a nakonec i dočetla. Velmi zdlouhavé, konec pořád v nedohlednu. Hodně postav, kdo si je má pamatovat? Dvě časové roviny. Někteří vypadají jako slušňáci a je to naopak, a ti druzí zase naopak.
Ale má to hodně co do sebe. Žádný úchyl, co byl v dětství zneužíván, teď fetuje a mstí se společnosti... nebo z jiné, podobné, z prstu vycucané příčiny. Nijaké čtvrcení obětí, násilnění mrtvol, zanechávání odporných indicií, žádné testy DNA. Ani vysloveně ohavný mord. Jenom sem tam ojedinělá, poctivě zastřelená mrtvola.
Dvě dívky, Beatrice v roce 1978, Iris v 1998. A budova banky, prolezlá tajemstvími, s trezorem plným zlata a šperků. Autorka dokázala vytvořit neskutečně živé prostředí. Iris a její dny prožité v časové kapsli plné prachu a veskrze podivných nálezů, to opravdu píše! A šestnáctiletá Beatrice, která odhaluje záhady, jednu větší než druhou...
Musela bych číst mnohem poctivěji, či mít aspoň nějaké povědomí o bankovnictví, abych pochopila, jak je to se soukromými schránkami. Musela bych si líp pamatovat, kdo je kdo a kdo ke komu patří... Ale přestože mám pár mezer, nelze než se za tuto knihu postavit a doporučit ji každému čtenáři detektivek, který má sice rád napětí, ale zároveň si rád přečte o tom nejjednodušším, nejčastějším, ba skoro jediném motivu pro spáchání kriminálního činu: o penězích.

Sofós

Dvacet let zavřená banka čeká na vyřešení svých tajemství. A ti, kdo je znají, jsou schopni čehokoliv. Zajímavá detektivka ve dvou časových linkách se mi sice líbila, ale tak nějak se táhla. Konec byl zajímavý, bylo nutné nad ním trochu popřemýšlet.

scheescha

Jak psali někteří ostatní recenzenti.Kniha spíše průměrná.Dvě časové roviny, kdy se mě chvílemi ztrácelo.Mnoho postav a zbytečně natahované.

gretl74
09.11.2018

Dvě časové roviny, dvě pátrající dívky, zajímavé prostředí, dostatečně napínavé - mně se moc líbilo. V některých knížkách mi zdlouhavé popisy vadí, ale tady krásně zapadly a lépe jsem si vše představila. Určitě se těším na další dílo od této autorky.

Lenis
18.10.2018

Knížka mě bavila.. zajímavý a napínavý příběh

evickakyticka
27.07.2018

Super kniha. Napínavá, zajímavé prostředí, prolínání dvou časových rovin...nemohla jsem se odtrhnout. Líbil se mi i konec, který si musíte srovnat v hlavě.

Smardik17
25.07.2018

Příběh byl zajímavý, a ke konci i napínavý, ale musím říct že jsem čekal více. Bohužel jsem trochu zklamaný, příběh se velmi natahoval.