Mrtvej svět

Enid a Rebecca jsou dvě obyčejné holky, které na konci puberty hledají svoji image a místo ve světě. Bezcílně se potulují po předměstí, cynicky glosují všechno a všechny kolem, úporně se snaží chovat dospěle, ale přitom se nostalgicky dojímají nad vlastním dětstvím. Hlavní otázkou však zůstává – přečká jejich přátelství vykročení k dospělosti? Mrtvej svět Daniela Clowese je stěžejním dílem amerického nezávislého komiksu. Je oceňován pro dokonalé zachycení teenagerských duševních strastí, zmatků a váhání. Byl přeložen do 13 jazyků a v roce 2001 jej režisér Terry Zwigoff zfilmoval pod názvem Přízračnej svět, s Thorou Birchovou, Scarlett Johanssonovou a Stevem Buscemim v hlavních rolích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412128/big_mrtvej-svet-MCh-412128.jpg 4.175
Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , Trystero

Ghost World, 1997

Kniha Mrtvej svět

GreenMagritte

Přízračný svět je ten typ filmu, který můžu vidět kdykoli a vždycky mi zvedne náladu. Rebecca a Enid jsou kámošky k pohledání, sarkasticky hodnotí všechno a všechny, aby zakryly vlastní obavy z budoucnosti, obavy z toho, aby se nestaly těmi, ze kterých si dělají srandu.
Komiks je skvělý, vtipně zachycuje onu strašnou etapu v životě zvanou "teen-age" a ten konec,.... Ten je tak krásný!

Šimon_
22.09.2021

Geniální bildungsromán o amerických devadesátkách. Clowes ho napsal ve svých plus minus třiceti, před třiceti lety. Vystihl dobu i o půlku mladší teenagerky. Teď, o třicet let později, to čtu ve svých třiceti já. A funguje to. Takoví byli teenageři tenkrát, takoví jsme byli i my, takoví jsou i dnes. Jen kulisy se mění, a ty městské z anonymního a tak trochu ikonického předměstí kdesi v Americe zachytil dokonale. Je to taková komiksová verze mumblecore filmů, je to vůbec první komiks, který byl označen za graphic novel, a po právu je to dodnes kultovní nezávislé dílo.

Covenant
11.07.2021

Docela rád bych si tu přečetl názor na komiks od nějaké ženy, či dívky. Zatím jsem četl komentáře jen od divných, zoufalých chlapů, se sebevražednými sklony, nebo chutí na malé děti. OK, mám čerstvě dočteno a tak mi přijdou všichni chlapi divný, včetně mně. Není to taky divný? Myslím kdo nejvíc tohle dílo čte? Kdo je vlastně cílovka komiksu? První co mě napadlo při čtení, jak dokáže Clowes vystihnout komunikaci dvou puberťaček. A hned na to mě napadlo. A jak já to vlastně můžu posoudit? Je to vůbec o těch puberťačkách? Taky mě zajímalo, jak Clowes vlastně vypadá, protože víte proč. A v jednom z těch článků jsem konečně narazil i na názor nějaké ženy, kde popisuje toto dílo jako zpověď muže ve středním věku (de facto autora). Cvak. Tento názor sdílím a začíná mi to dávat smysl. A celý mi to najednou přijde strašně geniální. Ale ne tak geniální, abych tomu dal plnou palbu. Na tom konci jsem chtěl, aby mě v těch "nostalgických" emocích vykoupal, ale bylo to tak krátké, že jsem si nestihl ani připravit kapesníky. Film jsem taky kdysi dávno viděl a je jasný, že se na něj musim podívat znova. Jinak to nejde.

RomanTilcer
22.06.2021

Přes to, jak to bylo civilní a jakoby o ničem, mě to velice bavilo, scénář to táhl, kresba a barvy super, překlad vynikající. Jestli mi něco nesedlo, tak jenom font na zadní straně obálky. :-)

jarynek
13.07.2020

Lehké a zároveň těžké časy dospívání. Být plný emocí, ale přitom se tvářit a chovat, jako že o nic nejde, být za všech okolností cool a nad věcí. Zpočátku to vypadá jen jako série vtipných hlášek, avšak postupně vše dostává širší záběr a konec jako nevyhnutelná srážka s realitou je zajímavým vyvrcholením povedeného příběhu (i když možná by si konec zasloužil o něco více stránek).

Disease
24.02.2020

Slabši než Patience, hlavně proto, že jsou to jen takové momentky a chybí kontinuálnější příběh. Film se mi líbil o něco víc.

dr.horrible
31.10.2019

Sick Sad World.

Dragonian
19.06.2019

Zábava nejen pro dospívající, možná dospělí se budou bavit více. Rozhodně nechávám pro dceru a v pubertě jí dám přečíst.