Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/877/bmid_mrtva-zona-UBK-877.jpg 4 1611 209

Mrtvá zóna je v pořadí pátým románem Stephena Kinga a podle všech dostupných statistik prodeje knihy patří mezi jeho nejúspěšnější. Jde o příběh, který se do určité míry – a skutečně do určité míry – odlišuje od ostatních autorových hrůzostrašných próz. Je to vzrušující a napínavý příběh, jehož děj se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone , 1979

Sisi394
08.02.2020 5 z 5

Skvela kniha, misty velmi smutna, tema politiky me trochu nudilo.

alabra
29.01.2020 4 z 5

Horory ráda nemám, proto jsem se touto autorovi doposud vyhýbala. Níže uvedená hodnocení mě přesvědčila, že tato kniha stojí za přečtení a opravdu stála. Díky vám předchozí čtenáři za mistrné zhodnocení knihy.

Wolf012
18.01.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, i když jsem od kinga zvyklí na jiné masakry. I tak jsem si knihu velmi užil....

Rolada88
15.12.2019 4 z 5

Tak tohle byla jedna z lepších Kingových knížek. Bravurně psaná jonnyho postava jak detailně byly popsané jeho myšlenkové pochody. Co mě na knize trochu nudilo byla politika v té konkrétní době kterou nemám nastudovanou. Ale to je detail jinak super kniha plná zvratů a překvapení viz Todd atd

Greenfingers
11.12.2019 5 z 5

Paradoxně mám raději knížky, ve kterých mě "mistr hororu" neděsí až k zalknutí.
O Vivaldim se říká, že napsal jednu skladbu tisíckrát. Něco podobného by se dalo říct i o Kingovi. Jak sám uvádí, píše knihy o normálních lidech, kteří se ocitají v "nenormálních situacích". Téma hrdiny obdařeného paranormálními schopnostmi se vyskytuje v mnoha Kingových románech. Vůbec mě to ale nevadí, protože vždy je to silný příběh s brilantním vykreslením postav: jejich charakteru, smýšlení a pohnutek, které je vedou k činům vpravdě zásadním neřkuli osudovým.
Hrdina Mrtvé zóny se díky sérii nešťastných událostí nachází v situaci, kdy musí řešit dilema či výzvu, která se týká jeho občanské (lidské) odpovědnosti.
Právě "politická" linka románu , sledující kariérní postup jednoho sociopata ukazuje, že nástup fašizmu podloženého populismem může být opravdovou hrozbou v kterékoliv době (současnost nevyjímaje) a na kterémkoliv místě. Doporučuji!

okeey
08.12.2019 5 z 5

Kingovy strašidelné příběhy jsou skvělé, ale ješte raději mám knihy, nad kterými musíte přemýšlet, protože mají hlubší význam a nejinak je to v tomto případě. Pokud chcete vědět co je ,,Mrtvá zóna,, přečtěte si knihu, jelikož bych vám to nevysvětlila ani za milion let. Kniha je svižná, čte se dobře. Autor si neuvěřitelně pohrál s hlavní postavou Johnem Smithem, koma je medicínskou záhadou a toho autor využil. Stephen King mě nepřestává překvapovat, s každou další knihou ho zbožňuju víc a víc. Tohle si přečtěte, protože to je skvělej počin.

Dzuda
26.11.2019 4 z 5

Nejdříve se mi do čtení nechtělo, neboť mě odrazovalo to politické téma... nakonec se ale ukázalo, že 3/4 knihy je o samotném hrdinovi (a i jiných problémech) a politická atmosféra se zas tak neprobírá. Nakonec se všechno semlelo rychle, ale konec byl dojemný a opět mě bavil :) Rozhodně doporučuji i těm, kteří se stejně jako já báli, že tam bude jen samá politika :)

Gustik5
18.11.2019 4 z 5

Mrtvá zóna je možná trochu rozvleklým, přesto poutavě osudovým čtením, které míří spíše do vod politického thrilleru a jakkoli pracuje s dobovými tématy, i po několika dekádách má stále velkou výpovědní hodnotu a může v mnoha ohledech sloužit jako varování. Rozhodně tedy stojí za přečtení. Zvlášť pokud si chcete od autora přečíst něco, co tak úplně nebrousí do vod hororových a rozšířit si tak obzory o někom, kdo je mnohdy neprávem považován za spisovatele pouze jednoho žánru.

Lolila
13.11.2019 5 z 5

Ďalšia skvelá kniha od Kinga. Psychológia postáv, emócie, napätie, zvraty v deji....jednoducho strhujúci príbeh.

jan37
28.10.2019 5 z 5

Patří do top 10 Kinga. Skvělá kniha s moc smutným koncem. A vlastně předpověď “trumpovské” Ameriky

bookcase
22.10.2019

I po letech skvělé. Je tam vše, co má podle mě správná kingovka mít.

ufounek17
12.10.2019 5 z 5

Proste Kingovina. Za mě super.

Costanzo
10.10.2019 5 z 5

Obálka mě upoutala. Temně fialová barva s rudým kolotočem ve mně evokovala hororovou jízdu. Mrtvá zóna mě neskutečně bavila. Napínavý dobrodružný příběh, který se odehrává na pozadí skutečných událostí v 70.letech v USA. Psychologický rozbor postav byl naprosto famózní, což je jedna z velkých předností Stephena Kinga a zde jej dovedl k dokonalosti, neboť nádherně popsal sugestivní pocity člověka probraného z kómatu. A nejen to. Autor rozvíjí myšlenku společenské a morální odpovědnosti člověka nadaného určitými abnormálními schopnosti. Vůbec mě nepřekvapuje, že Mrtvá zóna je považována za nejlepší dílo Mistra hororu. Ovšem v tomto případě se King vydal jinou cestou. Hororové prvky nečekejte, tato kniha je spíše psychologickým románem s jemnými prvky nadpřirozena. Mrtvá zóna je první knihou ze série slavného Castle Rock, což je fiktivní městečko pouze v hlavě Stephena Kinga, který nás tímto pozval na návštěvu. Za mě super.

cube6
07.10.2019 5 z 5

Dnes už klasika. Pro mě osobně jedna z nejlepších Kingovek. Upřímně řečeno, být v kůži hlavního hrdiny, nejspíš bych se zachoval stejně. Bravurní psychologický thriller s lehce nadpřirozenými prvky, kterým se King vymanil ze škatulky hororových spisovatelů a dokázal, že umí napsat i něco jiného, než horor a to pak potvrdil ještě několikrát (Zelená milé, Dolores Claiborneová...)

Hodnocení: 10/10

Anushka1
28.09.2019 5 z 5

Rozplakat mě v knize opravdu umí jen King. Mrtvá zóna se mi v knihovně povalovala už nějakou dobu. Teď konečně na ni přišel ten správný čas. Vždycky mě dostane, jaké skvosty se můžou v Kingově tvorbě skrývat a nejsou to takové ty profláklé kusy jako To, Řbitov zvířátek apod. Každopádně kniha mě pohltila od úplného začátku, což se mi ne vždy u jeho knih stává. Skvěle napsané, kladné postavy si člověk hned oblíbí a naopak ty špatné jsou zda vykreslené tak, že jimi pohrdáte. Mrtvá zóna jistě patří k tomu zlatému fondu Kingovy tvorby.

Pitbullka
19.09.2019 5 z 5

Skvělá kniha, King ve své nejlepší formě. Můžu jen doporučit!

Blaufik
17.09.2019 5 z 5

Za sebe Mrtvou zónu rozhodně doporučuji. Jedná se o těžký příběh, který vás dostane do kolen. Nadpřirozeno, které v knize je, je přirozenou součástí. Ano, zní to divně, ale jinak to asi popsat neumím. Příběh je opravdu skvěle vystavěn, bez nudných nebo zdlouhavých pasáží. Sama jsem jej slupla jako malinu, knihu řadím mezi oblíbené a už teď se těším na další mrazivé počtení z Kingova pera.

Corso
01.08.2019 3 z 5

Napodiv, King sa v CSSR zacal objavovat najprv v slovenskych prekladoch. Mrtva zona, Tretie oko, Podpalacka. Kazdopadne kto vyskusal, zistil, ze nic podobne na trhu nenajde a ze pravdepodobne pojde o fenomen nam zatial neznamy. Az do cias kedy to do ruk zobral Laser, Melantrich, a neskor dalsie vydavatelstva uz konecne od gruntu a planovane. Na slovensku vsak ostalo ticho a mozno je to tak lepsie, tie preklady dost ...ako to napisat... deformovali Kingov talent :) No a tato kniha celkom zapadala do koncepcie vydavanych americkych autorov u nas. 80tky boli uz fajn. Vychadzali trebars Crichton, Follet, Hailey, Asimov. To sa dalo najst a cakalo sa na to v radoch. Hlavne posledna tretina tejto knihy nastavovala zrkadlo prehnitemu politickemu systemu, rozhodla ze v druhoradejsom vydavatelstve v CSSR, mohla Mrtva zona vyjst. Este nijaky hororovy motiv co by to zaradil do zanroviek. Akurat "jasnovidec" a ten sa tiez hodi do obrazu. Paradoxne mne sa tato kniha az tak nepaci, nehodnotim ju vysoko skor ako taky Kingov podpriemer. Najdes tu vsetky jeho pozdejsie postupy a znaky narativu. Milujem jeho kurzivou pisane vnutorne monology a pocity postav. Ale v ramci jeho portfolia diel, priemer az podpriemer. Za mna to ma dost utahany stred a zrazu v rychlom tempe ukonceny zaver. Vidiet ze v pociatkoch kariery si este King nemohol dovolit rozhodovat uplne o rozsahu knih. A asi bol donuteny orezavat. Viac sa urcite docitate v jeho zivotopisoch.

Motorhead
02.07.2019 odpad!

Subliterárny trus. Nekonečné kecy, nevierohodné, nepravdepodobné, bez akéhokolvek zaujímavého nápadu. Keby to malo sedemdesiat strán, dobré pre nenáročných do vlaku. Dobrať sa konca ma stálo oblak sebazaprenia. King svoju supernízko nastavenú laťku úspešne podplazil.

Martial
18.06.2019 5 z 5

Mě asi King nezklame, pořád mě umí děsit.....