Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/877/bmid_mrtva-zona-UBK-877.jpg 4 1611 209

Mrtvá zóna je v pořadí pátým románem Stephena Kinga a podle všech dostupných statistik prodeje knihy patří mezi jeho nejúspěšnější. Jde o příběh, který se do určité míry – a skutečně do určité míry – odlišuje od ostatních autorových hrůzostrašných próz. Je to vzrušující a napínavý příběh, jehož děj se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone , 1979

JanaK00
21.09.2020 3 z 5

Kniha se poměrně dobře četla, dalo by se říct, že i děj ubíhal. Toto je po velice dlouhé době, co jsem četla Kinga a musím se přiznat, že kniha mě nebavila. Miluju horory, ale tohle nebyl ani horor ani thriller. Na zamyšlení ohledně dilematu "zabít Hitlera" to bylo slušné. Až se zase budu nudit a sáhnu po Kingovi, doufám, že to opět nebude takto vedle. Půjdu si spravit chuť Hitchcockem.

smudlajs
17.09.2020 4 z 5

Naprosto souhlasím s komentářem uživatele Barette z 24. srpna. Sama bych to neřekla lépe. Snad jen bych dodala, že jsem asi čekala trochu jiný příběh, nevím sice jaký, ale prostě jiný. Ale i tak rozhodně stála za přečtení.

SONP
15.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Musím říci, že souhlasím s tím, že po druhé polovině šla záživnost knihy opravdu dolů. Ne, že by mi vadilo Kingovo přešaltování do politické podoby (naopak mne zaujalo, jak dokázal zobrazit alt-right populisty, které máme po čtyřiceti letech i u nás, jakož i jejich publikum), ale prostě tak nějak po objevení "hladkého" vraha už děj zdaleka nebyl tak magnetický. Zato ta první půlka byla opravdu skvělá, ať už tradičně kingovsky skvělé seznamování s postavami (zde na pouti u kola štěstí, hejhejhej!) a nebo výborně zpracované následné probouzení z komatu a objevování schopností hlavního protagonisty, popřípadě skvělé propadnutí hrdinovy matky křesťanským sektám. Takže nakonec je to v průměru solidních 80%.

hanak_v_exilu
01.09.2020 3 z 5

Slabší Stephen King. Příběh měl slušný nástup a nějakou dobu jsem doufal, že ho autor stočí směrem k hororové detektivce. Rozjel několik slibných linek, ale postupně se v ději začaly hromadit duševní rozbory a převážila politická linie. Někomu by konec mohl evokovat situaci před letošními americkými prezidentskými volbami, a ti otrlejší by snad mohli s Johnem Smithsem souhlasit. V tom případě bych jim doporučil návštěvu psychiatra. Jeho rozhodnutí, jakkoliv by se mohlo zdát logické, není přesvědčivě obhájené, a postava hlavního hrdiny není dost důvěryhodná, abych mu jeho jednání apriori schvaloval. Popravdě mi připadal jako člověk podléhající rychlým soudům a tak trochu fanatik.

renefer
29.08.2020 3 z 5

Kinga moc nečtu a předpokládala jsem, že to bude horor. Ale tohle je psychologický román o vcelku běžném člověku, který díky nehodě získá možnost vidět záblesky budoucnosti a jak se s tím vyrovnává. Po pravdě moc mě to nebavilo.

Barette
24.08.2020 4 z 5

Kdybych tuto knihu četl mezi prvními, určitě bych jí dal všech pět hvězd. Nicméně po velkém množství knih, které jsem od Kinga přečetl, musím jednu hvězdu ubrat. Je to bezesporu kvalitní, a příběh začíná jako typický King - přejete si, abyste na místě byli s aktéry knihy, a pak jste rádi, že tam nejste. Ale nemůžu se zbavit pocitu, že tomu něco chybí. Možná to, že se člověk neztotožní s hlavními postavami jako v jiných Kingových knihách nebo to, že zde čas, na Kingovy poměry, plyne tak rychle a jedno desetiletí je rozepsáno na relativně malém počtu stránek.

Ronnie68
02.08.2020 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knih od Kinga, co jsem četla ... kniha mě nejdříve nadchla názvem a následně děj .... to nemá chybu ...

Mášenka31
29.07.2020

Tohle je ten typický King, přesně ten, kterého jsem si potřebovala přečíst ve své čtecí krizi.

Kinga beru jako člověka, který umí skvěle pracovat s příběhem, u kterého nevadí, když vám stránku předem řekne, co se stane, protože on umí budovat napětí a očekávání. Tahle knížka je typicky Kingovská, nechybí troška nadpřirozena, morální otázky, možnost vcítit se do hrdiny, reálné činy. O stylu psaní netřeba vypisovat, ten se nemění a je stále stejně strhující s detaily přesně na těch pravých místech.

Malinko mi u téhle knížky vadilo, že by návaznost jednotlivých "etap" příběhu mohla být vyšší, mohlo by to být víc propletené, to King umí a tady to tolik nepředvedl. Nicméně rozuzlení proběhlo tak, aby nebylo moc klišé, ale zároveň trochu pozměnilo zažitý kolotoč, jak by to mohlo dopadnout.

Obecně mám hrozně ráda staré kingovky, které vás přenesou do Maine před skoro padesáti lety, má to skvělou atmosféru.

WeDemBoy
24.06.2020

Moc se omlouvám všem fanouškům této knihy... Kinga mám rád, ale tahle kniha mě vůbec nezaujala. Vydržel jsem asi prvních 150 stránek, pak jsem to odložil, protože mě to vůbec nebavilo. Navíc ten děj je docela podobný knize Dallas 63, která je doteď tou nejlepší knihou, jakou jsem četl. Hodnotit nebudu, třeba tomu dám ještě někdy šanci...

Arkagas
18.06.2020 5 z 5

(SPOILER) iluju tu knihu! Kdo by čekal nějakou klasickou strašidelnou Kingovku, tak je na velkém omylu. Tohle je příběh, který Vám nedá spát, dokud ho nedočtete. Mladý obyčejný kluk, který je zamilovaný zažije na jednom rande se svou milou na poutí u výherního kola nevídan štěstí. Ale jak to tak bývá, vesmír musí být v rovnováze, a tak je jeho štěstí vykoupeno autonehodou. Po té zůstává naše hlavní postava 4 roky v komatu a kolem něj se mění svět. Zatímco jeho milovaná se vdala, jeho matka se stává čím dál tím větším bláznem ovládaným sektou.
Pokud Vám tohle přijde jako slušný nášup, tak to hlavní teprve přijde - náš hrdina se probouzí skoro po 5 letech z komatu se skvělou pamětí na všechny události a s bonusem v podobě jakého si "jasnovidectví".. a tady se příběh teprve pořádně rozjíždí.
Tahle kniha je skvěle propracovaná a je vhodná i pro čtenáře co s Kingem nemají žádnou zkušenost. Nečekejte ale dobrý konec, ostatně jako ve většině Kingovek.
Já si dala rereading po několika letech a zase jí miluju. :)

n.ezn.amy
14.06.2020 5 z 5

King rád do svých děl komponuje různé lidské nadpřirozené vlastnosti, ať je to telekineze, pyrokineze atd. V této knize je to schopnost jasnovidectví. Hlavní hrdina se probouzí z kómatu, kdy měl autonehodu a je schopen z dotyků lidí vidět budoucnost. Když si jednoho dne podá ruku s vlivným politikem, uvidí jak by mohla být Amerika za pár let a proto je postaven před zásadní rozhodnutí, nechat to být či to radikálně řešit. Pro mě jedna z nejlepších knih, které King napsal. Je obrovsky těžké se rozhodnout, pokud jako jediný víte, že musíte udělat zásadní rozhodnutí ve prospěch lidstva, kdy vám osobně ovšem nikdo nevěří

Ikkju
11.06.2020

King je strašně zvláštní čtení, nedokážu to přirovnat k ničemu jinému, ale každý návrat k jeho knihám je vždy trochu jako návrat domů. I když jeho příběhy většinou spějí k nějakému průseru, někde vzadu jsem si ale vždycky našel kus naděje. Jeho knihy se čtou tak nějak samy, je to sázka na jistotu.

Mrtvá zóna pro mě nebyla výjimkou, čtivé, i přes délku svižné, a zpětně si vzpomenu na pocit, jako bych vždy kousek dopředu tušil, co bude dál. A pozor SPOILER, i za tu cenu, že jsem tušil/si myslel, že to dopadne pro hlavního hrdinu aspoň o kousek lépe.

Mona-Lisa
05.06.2020 5 z 5

Tak čtivého Kinga od první do poslední strany jsem neměla v ruce snad od Prokletí Salemu.
John Smith - který, jak slepý k houslím přišel k jasnovideckému umu je zde pilíř příběhu. Sympaťák do morku kostí, kterému nemůžeš nedržet palce. King si nebere servítky a tady, stejně jako ve většině svých knih, nastavuje Americe nemilosrdně zrcadlo.
A v tomto případě jsou protivnicí hlavní postavy ne příšery či démoni, ale vyšinutá a megalomanská lidská monstra.
Ačkoliv se zde řeší politické úřady, má neznalost celé mašinérie vůbec nestála v cestě celkovému pozitivnímu zážitku z knihy.
Takže suma sumárum, doporučuji Mrtvou zónu všem:
- co chtějí s Kingem začít,
- bojí se politického tématu,
- chtějí se porochňat v šílenství náboženských fanatiků a šílenců s politickými ambicemi na nejvyšší místa
- a samozřejmě těm z nás, kteří od něj mají v plánu přečíst vše a třeba se teď rozhodují kterou další....vyber si tuto ;-)

Ninjer
01.06.2020 4 z 5

Oblíbená Kingova knížka, podle které vznikl film a dokonce inspirovala i televizní seriál. Má hodně přitažlivé téma: Chlápka, který po autonehodě vidí velmi slušně do minulosti i do budoucnosti - stačí, aby se vás dotknul. Takové to, na co si hrají tisíce a tisíce lidí po celém světě, aby z vás vymámili vaše těžce vydřené peníze. Jenže hlavní hrdina John Smith (vtipně obyčejné jméno, který si hlavní hrdina uvědomuje) je v Mrtvé zóně dosti tragickou postavou. Kvůli autonehodě přijde o zajímavě se rozvíjející vztah (v kómatu totiž stráví mnoho let), jeho schopnosti jsou mu nepříjemné a prostě není ten typ, který by chtěl být hlavní hvězdou EZO.TV. Celá kniha je vlastně dost smutná.

Mrtvá zóna je delší román a občas jde hodně do detailu. Než to John se svými schopnostmi víc rozjede, sledujeme jeho rande, potom bolestivou rekonvalescenci a návrat do běžného života. Kniha je taky hodně politická. Jedna dramatičtější část se věnuje sériovému vrahovi, ale hlavní příběh je o nebezpečném parchantovi, o kterém John Smith díky svým schopnostem ví, že to může v americké politice dotáhnout vysoko, až na prezidenta. I když je tento možný prezident sadistickým hajzlem, tak je taky velice chytrý a schopný, takže se mu mezi lidmi daří. Protože King nikam nespěchá, sledujeme střípky z úplných počátků vzestupu diktátora.

Hodně fajn knížka o smutném jasnovidci v sedmdesátých letech.

Osm nešťastných věštců z deseti.

jarynek
23.04.2020 5 z 5

Poměrně civilní nehororové vyprávění s prvky tajemna zasazené do reálií USA 70. let. Ačkoliv neznám dějiny USA nějak dopodrobna, tak právě využití daných reálií se mi hodně líbilo. Odkazy na Watergate, atentáty, doznívající květinové hnutí, Kingovo oblíbené téma amerického traumatu z války ve Vietnamu, náboženské hnutí. A do toho je zasazen příběh obyčejného učitele Johna Smithe, který díky úrazu tak zcela obyčejný není. Probudit se za pět let a zjistit, že svět je úplně jiný, než jaký si jej pamatujete, a že vaše přítelkyně je ženou někoho jiného, to by byl nápor na každého z nás. A pokud ještě zjistíte, že máte schopnosti vidět do budoucnosti, tak to je teprve nápor na psychiku. Ačkoliv se s tím vším John vypořádává poměrně dobře, je jasné, že tahle jízda nemůže trvat dlouho. Opět hodně emoční závěr, který se hodně povedl. Nějak začínám na Kingových knihách oceňovat věci, kterých jsem si při dřívějším čtení až tolik nevšímal.

Disease
14.04.2020 5 z 5

Raný King, kdy ještě nepsal knihy tak, aby se daly snadno zfilmovat, čemuž odpovídá i filmové zpracování, které komplexnost knihy není schopno zdaleka postihnout.

Hodně silný příběh, i když ten záporák je až moc "pure evil", ale zase to už je tak nějak Kingova trade mark :-)

JelloBiafra
06.04.2020 5 z 5

Geniálne napísaný psychologický thriller o mladíkovi s "veľmi netradičným" menom John Smith, ktorý sa po štyroch rokoch kómy vracia do života obdarený jasnovideckými schopnosťami. Zo začiatku využíva svojho daru ako pomoci ľuďom vo svojom okolí. Ochraňuje ľudí od katastrof a nehôd a časom sa stáva "hviezdou" bulvárnych plátkov. Až nekoršie stretne jednoho bezcharakterného politika a zistí že tento je pre hrozbou pre budúcnosť nielen USA, ale aj celého Sveta. Rozhodne sa teda jednať. King príbeh zasadil do búrlivého obdobia 70. rokov po prehratej vojne vo Vietname a nechválne známej afére Watergate. King sa vedel pri písaní vždy dokonalo pohrať s postavami, tu to ale dáva priam majstrovsky a jednotlivé vzťahy Johnnyho napríklad s jeho bývalou Sarah, s šerifom Bannermanom či s Chuckom Chatsworthom tu fungujú na výbornú. Naposledy som si tak obľúbil postavy v "TO" a aj tu mi prirástli k srdcu ako sa mi u jeho kníh už dlho nestalo. Zatiaľ jedna z najlepších Kingoviek čo som mal možnosť čítať, len ma mrzí, že mi táto knižka dlhých 5 rokov od zakúpenia ležala v knižnici a dostal som sa k nej až s takým oneskorením.

karol.cadex
02.04.2020 5 z 5

Moje oblíbená americká doba, kterou umí vykreslit snad jen King.
Téma predestinace, které ateistu nenudí, ba naopak mu dává možnost chytit se toho svého, to také umí udělat snad jen King.
Tak strašně smutný osud hlavního hrdiny, to umí napsat stoprocentně jen King.
A vysvětlit politickou situaci v USA, aby poznalo rozdíl i dítě. A napsat o týrání psů, ze kterého je mi špatně. A všechny ty hajzly nakonec poslat k šípku.

Mišeec
30.03.2020 5 z 5

Opět precizně zpracován děj, podrobný popis míst a charakteristika postav. Já toho Kinga miluju! Jediné, za co musím dát mínus, je téma politika, což je mi na míle vzdálené, tudíž jsem určité pasáže nebrala tak vážně, jak měly nejspíš působit. Každopádně, skvěle zpracovaná kniha, která umí překvapit.

Alilia
25.02.2020 5 z 5

Krásná knížka, skvělý příběh.
King málo kdy zklame❤️