Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415608/bmid_mrtva-zona-rvi-415608.png 4 1611 209

3. vydání Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj probudí, probouzí se spolu s ním i jeho jasnovidecká schopnost. John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se ovšem stává monstrem, příšerou vhodnou tak pro bulvární plátky, od které je lepší se držet dál. Když si jednoho dne náhodou potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost celé Ameriky, která je temná, velmi temná…, a John je postaven před nelehké rozhodnutí, co má s touto svou znalostí udělat.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone , 1979

VeronikaEn
16.01.2017 5 z 5

S touhle kingovkou mám spojených asi tak milion osobních zážitků. Četla jsem ji totiž u oceánu, když jsem letos, od jara do podzimu, byla v Americe. Ve vzduchu bylo cítit léto, sůl, moje vlastní radost a zároveň volební šílenství s Trumpem v čele, což dodávalo ještě větší šťávu politickému tématu knížky.
A Johnny? Toho musí mít každý rád. Já osobně si nevzpomínám, že bych měla nějakou Kingovu postavu raději a loučilo se mi s ní tak těžko.
Závěr, těch posledních pár stránek, byl naprosto perfektní. Měla jsem pocit, že přesně takhle to mělo být a nemohlo to dopadnout jinak. Doporučuji! :)

Mánička178
27.12.2016 3 z 5

První Kingova knížka, která se mi dostala do rukou, první setkání s psaným "hororem", takže bohužel nemohu srovnávat. Některé pasáže mi přišly hodně zajímavé a napínavé, ale hlavní myšlenka možná trochu příliš v "americkém" stylu... :)

Romanka89
16.12.2016 5 z 5

Myslím že vskutku jedna z nejlepších kingovek, chytne vás a nepustí dokud jí nepřečtete. Je otázkou k zamyšlení jeslti jasnovidectví hlavní postavy je dar nebo prokletí.

moore.allonsy
27.11.2016 4 z 5

Mrtvá zóna je druhá kingovka, která se mi dostala do rukou. Při čtení se člověk dostane do melancholické nálady, děj je sestavený poněkud pochmurným a depresivním stylem, ale to je právě to, co dodává téhle knížce na jedinečnosti. Jednotlivé charaktery jsou s neskutečnou precizností vykresleny. Společně s hlavním hrdinou Johnnym se dostáváme do okruhů jasnovidectví, prozřetelnosti, což mě na téhle knize přitahuje. Celý jeho osud a život je téměř až mrazivý, kdy jeho matka předpovídá v podstatě jeho další kroky, byť coby náboženský fanatik a blázen v jednom. Kolik věcí a podnětů obyčejný člověk nevidí, nevnímá a ani nepostřehne, ukazuje Johnnyho cítění po tělesném kontaktu. Pokud se vžijeme do situace Johna Smitha, je natolik excelentně napsána, až ztrácí zdání fikce.

poz3n
28.10.2016 4 z 5

Skvělá kniha, která si ovšem neodpustí srovnání s Kingovým o 30 let mladším majstrštykem Dallas 63. A právě v tomhle porovnání Dallas 63 jednoznačně vítězí. Obě knihy jsou velmi podobně odvyprávěné, nicméně Mrtvá zóna je o něco méně komplexní, není tak dokonale plynulým příběhem v natolik komplexním světě, jaký King nabízí v Dallasu. King je zde opět (trochu paradoxně) nejsuverénější v zobrazení nenaplněné lásky. Zbytek příběhu je pak rozdělen spíše do jakýchsi delších epizod. Nicméně to klasické Kingovo "neurčité zlé něco" je přítomno na každé stránce a celému příběhu dodává klasickou očekávanou kingovskou atmosféru. Takže prostě King.

DickBach
14.10.2016 5 z 5

Opět excelentní kousek. Pro mně osobně by asi bylo lepší, kdyby byl děj zasazen jinam, než k politice, nicméně základní otázka, kterou si John klade, v jistých dobách velmi zajímala i mne... Luxusní zážitek. Děkuji.

Smiragl
04.09.2016 5 z 5

Klasický King, tak, jak ho mám ráda. Totální odpojení od starostí běžného života a naprosté ponoření do děje. Tak to má být!

boxas
20.07.2016 5 z 5

Je to fakt "trochu jiný" King. Hororové prvky tu nejsou a není tu ani obvyklý vybičovaný" konec. Na druhé straně hlavní hrdina mě donutil přemýšlet nad tím, jestli to, co by někteří považovali za dar, nemůže být vlastně prokletím jako v tomto případě. Zdůrazňované motivy - politický i náboženský, mi nevadily, taková je asi Amerika, a s Johnnym jsem soucítila. Takže, co víc si přát...

Laf
19.06.2016 5 z 5

Sice jsem čekala víc záhad, které bude třeba řešit a se kterými John bude pomáhat, ale i tak to bylo pěkné čtení, ke kterému jsem se ráda vracela, abych zjistila, co bude dál.

gemi
31.05.2016 3 z 5

Ale jo, no tak proč ne. Je to srdceryvné a vcelku i zajímavé čtení, které patří k tomu jednoduššímu a jednohubkovitějšímu z mistrova pera.

Marllo
26.04.2016 4 z 5

Ten King je prostě všeuměl :) Příběh o chlápkovi kterému byl osud krutý a k tomu mu přihodil schopnost jasnovidectví jsem hltal stránku po stránce. Jediné s čím jsem měl problém byl tip hlavního záporka z ranku politiky. Chápu, že politik, který se dostane do vyšších míst dokáže natropit mnohem více škody než obyčejný vrah nebo psychopatická sekta, ale pro mne tento druh rivala nebyl natolik zajímavý jako již zmínění. Přesto jsem do závěrečné stránky skoro nedýchal a doufal ve šťastný konec pro hlavního představitele, ač jsem věděl že tomu tak nebude.

Pennywise
25.03.2016 5 z 5

Kingovo knihy čtu na přeskáčku a vždy po dočtení si myslím, že jsem četl fakt to nejlepší co napsal. Divný. U žádného jiného autora toto nemám. Mrtvá zóna je opravdu perfektní román a hodně hodně čtivá!

marek6463
23.03.2016 4 z 5

Tak - i když se mi kniha celkem líbila,u Kinga je docela netypická.

RyoChiko
22.03.2016 5 z 5

Moje první kniha Kinga. Hltala jsem každou její stránku, pokaždé, když bylo něco napínavé, třásla jsem se, jako vždy u dobré knihy. Co dobré, výborné. King je opravdu King své spisovatelské profese.
John byl naprosto dokonalý, až do doby, co se rozhodl, že vše vezme do svých rukou. Za to bych ho "zabila", avšak tato skutečnost rozhodně nebere na mém hodnocení nic.
Mrtvou zonu jsem četla před volbou prezidenta USA 2016. A tak si říkám... Trump je podobný Stillsonovi ? No snad ne.
Kingu, díky ti za skvost z řady tvých (ne)hororů.

Bimbo01
08.03.2016

Napínavý román Stephena Kinga padří, dle mého názoru, k těm nejlepším. Román na pomezí fikce a možného pracuje s podobným tématem jako Zelená míle - určitá abnormální schopnost jedince a jeho soužití ve společnosti "normálních lidí". John Smith je po nehodě z dětství nadán jakýmsi darem jasnovidectví, který se ještě umocní po probuzení z 4,5 roku dlouhého kómatu, do kterého upadl po těžké autonehodě.
Autor rozvíjí myšlenku společenské a morální odpovědnosti člověka nadaného určitými abnormálními schopnosti a tím, zda tento člověk je povinnen sáhnout až k extrémním prostředkům, aby zabránil zkáze, kterou "vidí" v budoucnosti. Kromě toho se autor dotýká dalšího bolestného tématu Spojených států, kterým je náboženstký fanatismus. Styl knihy mi v mnohém připomíná některé z romnu Johna Irvinga, například Hotel New Hampshire. Při čtení knihy mne napadla tak trochu děsivá paralela se současným děním v USA před volbami prezidenta... Rozhodně tuto knihu doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst napínavý a přitom velmi inteligentní a do posledního detailu propracovaný román, u kterého se rozhodně nebudou ani chvíli nudit a který je možná trochu donutí se trochu zamyslet.

danny_21
19.02.2016 4 z 5

Trochu netypický hořkosladký příběh, vymykající se klasické Kingovské šabloně, především po stránce námětu, sám jsem byl překvapený zjištěním, že patří do autorova ranného tvůrčího období. Jinak ovšem už typicky dobré postavy a báječně zachycená atmosféra sedmdesátek, filmové zpracování s Walkenem patří k tomu lepšímu z knižních adaptací - 75 %

premacech
29.01.2016 5 z 5

Opět velmi dobrá kniha, řekněme v Top10 autora. Hlavní hrdina mě dostal, špatně se mi s ním loučilo. Zase (u těch nejlepších knih to platí u všech) to bylo hodně o emocích. 97%.

babsi66
23.01.2016 4 z 5

I když zrovna není Mrtvá zóna klasickou kingovkou (nebo možná právě proto), určitě bych ji zařadila mezi jeho nejzdařilejší kousky. Je to o promarněné lásce, a přitom nejde o sentimentální doják, je to o politice a přitom to není politický thriller, hlavní postava získá nadpřirozenou schopnost, ale není to sci-fi, přestože dar (a prokletí) vidět do budoucnosti i minulosti představuje hlavní pilíř, na kterém je příběh vystavěn. Kingovi se povedlo napsat skvěle vyvážený psychologický příběh s výborně zachycenou atmosférou 70. let a nepříjemně hořkým koncem.

borknagar
19.01.2016 5 z 5

V roce 1999 jsem knihu četl poprvé a byl z ní nadšený. Po sedmnácti letech na Mrtvou zónu přišla opět řada. Pamatoval jsem si z příběhu pár pásáží, ale jinak nic moc. A musím uznat, že ta kniha je vážně moc dobrá. Takový ne úplně typický King. Skvělá atmosféra sedmdesátých let, trocha politiky, nadpřirozena, smutné lásky a krutosti života. Kdo nečetl, doporučuji, kdo četl, ví o čem píši. Moc pěkná, celkem smutná kniha, která ani po letech nezklamala a jsem za to moc rád......

Pixx-73
23.11.2015 5 z 5

Skvělá, hodně čtivá a napínavá kniha. Možná ne úplně typická, ale pro mě jedna z nejlepších knih od Kinga.