Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29676/mid_mrtva-zona-Lgj-29676.PNG 4 1611 209

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone , 1979

nattotoast
03.04.2024 5 z 5

Jedna z těch lepších knih od Kinga, co jsem četl. Není to typický Kingův horor, spíš psychologický thriller s kouskem nadpřirozena. Hlavně se mi líbí, jak King popisuje hlavního hrdinu, a jeho boj s vlastním "darem". Vedlejší postavy v této knize nejsou tak detailně vykreslené, což mi vyhovuje, protože oproti jiným knihám se věnuje Johnnymu. Oproti Dallas 63 mi vadila "politická část" knihy, ale to nevadí. Druhá polovina, kde Johnny velmi postupně ztrácí kontakt s realitou, je opravdu dobře napsaná a člověk si to postupné "šílení" uvědomí až na konci. Celkově jsem knihu zhltl skoro na jedno posezení a dávám jí plný počet.

Leona333
15.03.2024 4 z 5

,,Být či nebýt, to je oč tu běží."

Je bezesporu dáno, že tato památná věta Hamleta - Shakespeara, se v jistém smyslu... hodí na spoustu jiných děl, třeba i od Kinga.
Být na místě hlavního "hrdiny" Johna Smitha, tak bych si taky přišla díky jistým okolnostem - schopnostem..., dost nepatřičně, přímo na "Chocholouška." Jednoduše, ne každý DAR, přijímáme s povděkem...
Zase jedna z těch starších záležitostí od mistra, která se ani po X letech neomrzí a na svém kouzlu a čtivosti nikterak netratí.
Navíc i oceňuji velice pěknou obálku knihy. Nemohu si pomoci, ale ty dřívější přebaly ke knihám od Kinga, se mi z větší části líbí víc... ; )

Belanna
19.02.2024 5 z 5

Mrtvá zóna, kniha, ve které King ukazuje, že není autorem pouze jednoho žánru.
Politicko-psychologický thriller s trochou nadpřirozena ve formě jasnovidectví je skvěle a poutavě napsaný, napínavý a plný emocí.
Rozdělení do dvou částí a pro někoho zdlouhavé popisy mi nevadily, vše je sladěné a nic není nadbytečné. Některé věty se mi budou v mysli přehrávat dlouho.
Za mě plný počet.

JaniMa
19.02.2024 4 z 5

Zdá se, že Kinga mezi oblíbené autory nezařadím, přesto knihu nemohu ohodnotit špatně. King je dobrý vypravěč a příběh i se všemi postavami je propracovaný. V některých pasážích však byl zdlouhavý (SPOILER: př. nekonečná scéna s poutí, která vyústí v úvodu naznačenou Johnyho výhru). Chápu, že vystihnout atmosféru i psychologii postav v krátkosti je těžké, ale mě prostě nebaví protloukat se řádky zakončenými fakty, která už od začátku znám. Trefná přirovnání a poutavý námět naštěstí tu zdlouhavost vyrovnaly. Zvažuji, že zkusím od Kinga časem i něco dalšího.

Denny456
20.11.2023 4 z 5

Tuhle knížku jsem kdysi dávno již jednou četl. A je pořád velmi dobrá i po letech. Příběh je dobře vymyšlena vystavěn. Dokonce jsem spokojený i s tím na co tu dost lidí poukazuje, tedy na to, že kniha má několik vrcholů. Tak by to totiž v realitě určitě bylo. Za mě jeden z lepších Kingů.

Ondrapt
08.11.2023 4 z 5

(SPOILER) V této knize rozhodně nečekejte nic hororového. Jedná se spíš o psychologický thriller s prvkem nadpřirozena, který se vyskytuje u hlavní postavy Johna Smitse. Během první půlky knihy sledujeme co se mu stalo a taky to, jak se s danou situací popasuje, čím si prochází. Jeho schopnost se za mě nejlíp projeví v případu Škrtiče, kde kniha graduje a mohla by i končit. Následuje poslední čtvrtina s politickým tématem, kde se John potkává s postavou politika Stillsona. Jako zajímavé, ale už to tolik negraduje a jsme svědky Johnova konce.

Mayaku
03.11.2023 5 z 5

Tohle je King ve vrcholné formě. Přiznám se, že jeho novější věci mě moc neoslovují, ale pokaždé, když sáhnu po některém z knižních restů z dob minulých, zas a znovu si uvědomím, jak skvělý je to spisovatel. Příběh Johna Smithe není nijak zvlášť strašidelný, ale zato nesmírně napínavý, čtivý a místy i hodně mrazivý i smutný. Lépe pro mě fungovala první část knihy, v níž se pátrá po sériovém vrahovi (tu jsem doslova hltala), než část o Smějícím se tygrovi, ale i tak byla kniha jako celek skvělá.

FirstDaw8ID
17.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle mě úplně pohltilo, od Kinga jsem do této doby nic nečetl, ale po četných narážkách na knihu v komentářích u epizody Demon 79 seriálu Black Mirror jsem si ji hodně chtěl přečíst. Zřejmě šťastný výběr, postavy jsou opravdu výborně napsané, jejich chování logické a i když se mi zdálo, že kapitola na pouti je možná až moc obsáhlá, opak byl pravdou, byl to jen stavební kámen pro to všechno. Dobré vystihnutí myšlenkových v těžkých situacích (až si to přiznáváme, nebo ne), kruci dojemné scény už na začátku, i když víme, že John musí přeci přežít nemluvě o dalších dojácích v průběhu. Potěšilo příjemné opakování postav a událostí (nenásilně, ne jako u jiných autorů) a předjímání, které mi často vadí, tu bylo také zpracováno dobře a navíc dávalo smysl v rámci příběhu. Ke konci jsem se bál téměř otáček stránky dál v obavě, jak to dopadne! Rozloučení na konci se také povedlo, ale stále jsem si říkal, jaké by bylo asi vyznění, kdyby byl John dřív zastaven a jeho děsivé vize by se vyplnily. Ale to vůbec není stížnost, jen přemítání. Teď už jen najít podobně skvělou knihu.

Daura
15.09.2023 5 z 5

U Kinga to mám tak, že ma kniha veľmi baví, alebo vôbec nebaví. Táto bola úchvatná!

KnihoSny
27.08.2023 4 z 5

TROCHU NECO JINEHO PRESTO DOBREJ PRIBEH DOPORUCUJ:)

Šetčet
20.06.2023 4 z 5

Nemůžu dát plný počet, kvůli několika přehmatům. Ve dvou třetinách přichází první plánovaný vrchol, uzavření příběhu škrtiče. Jenže děj je orientovaný výhradně na Johnnyho, chybí výstavba charakteru vraha, poznání jeho obětí atd., což jedna kapitola předřazená na začátek nespraví. A tak celá linka vyzní do ztracena, jasnovidec přijde na místo činu a za jednu noc celou záhadu vyřeší a Kingovi spadne řetěz z kola vyprávění, který se už o poznání lopotněji ve zbytku románu snaží nahodit přílepkem přímo jmenované varianty morálního dilematu o tramvaji a výhybce.

Každopádně je snadné se Kingovým vypravěčským umem unést. Je fantastický ve ždímání emocí, ve vzbuzování sympatií či odporu vůči svým postavám, bezchybně pracuje s dětskými postavami a v neposladní řadě těží z nostalgického vzpomínání na doby, kdy bylo vše jednodušší.

SadUnicorn
18.06.2023 5 z 5

Přestože se jedná vlastně o dvě vyřešené zápletky s jedním hrdinou v jedné knize a příběh tak působí roztříštěně, jedná se o velmi zábavné čtení. Celou dobu jsem Johnymu fandila a doufala jsem, že to pro něj dopadne dobře. Líbí se mi i ten jen lehký dotek nadpřirozena. A přestože jsem mnoho narážek na americké politijy nechápala, kniha mě bavila celou dobu. Hodlám vidět i filmové zpracování.

esfinge
17.06.2023 5 z 5

Johnyho smutný příběh jsem přečetla během par dnů. Čím víc jsem mu fandila, tím víc mě ho bylo neskutečně líto. Jeho tajemné nadpřirozeno ho vždy dostalo.
Výborně popsán politik a jeho nenápadné ovládání lidu.

Luigi1
15.06.2023 5 z 5

Další z kingovek která se povedla

kniznivila
01.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi četla jedním dechem, protože Svědectví byla předchozí kniha, kterou jsem dočetla. Hlavní postavy Sarah a Johnny jsou velice sympatičtí. Upřímně schopnosti Johnnyho mě neděsily, protože jsem byla zvyklá od Carrie. Ale děsila mě ruleta ze začátku a jak Johnny věděl, že Sarah nemá prsten.
Je zde zpracovaná perfektní psychologie postav. Taky mě děsili ti zmetci Fred a Greg. A nejvíc mě na tom děsí, že tito lidé se v politice i ve společnosti pohybují a můžeme je znát jako sousedy, ale můžou to být šílení psychopaté.
Je úžasné, jak autor detailně popisuje, že morální autority jako policista nebo politik mohou mít temnou stránku a vlastně zneužívají své společenské reputace, díky které jsou nepostižitelní, nestíhatelní.
Dříve jsem viděla film s Christopherem Walkenem v hlavní a roli a musím říct, že kniha se mi líbila mnohokrát víc než film. Ale to platí o každé knize Kinga, kterou jsem četla. Dovedla bych si představit klidně další díl, případně další události, kdy Johnny pomohl jako medium při vyšetřování. Velice mě to čtení bavilo.

martineknatasa
21.05.2023 5 z 5

King mě zase dostal! Zpracování nadpřirozených věci je velice reálné a kniha se krásně čte. King je moje srdcovka a ještě jsem nenarazila na knihu, co by mě zklamala. Doporučuji!

hajrys
21.02.2023 5 z 5

(audiokniha)
První kniha od Kinga a naprostá spokojenost. Výborně vystavěný psychologický román, sympatický hlavní hrdina a stále aktuální téma. Celé to bylo umocněné skvělou četbou pana Hyhlíka.

Iki1
17.02.2023 4 z 5

Hodně mysteriózní a psychologická kniha, se dvěma dějovými linkami, které se navzájem protnou. Autor disponuje výborným jazykovým umem, dokáže psát hodně poutavě. I když tu sem tam byla hluchá místa, celkově mě kniha zaujala a líbila se mi, až na trochu za vlasy přitažený konec. Hodně kladně hodnotím parádní charakteristiku lidového politika. Jak moc se hodí i do našich luhů a hájů...

betička
16.02.2023 3 z 5

Od Kinga jsem přečetla již knihu Osvícení a tento příběh mi přijde variace na totéž.
Knihu bych rozdělila vlastně do dvou částí - tou první by byl životní příběh Johnyho a tou druhou život politika Grega Stillsona.
Příběh mladíka Johnyho byl tak nějak melancholicky smutný. Johnyho maminku bych někdy nejraději "zarazila", ale i takovým směrem se někdy může víra zvrtnout.
Naopak z Grega mi místy přecházel mráz po zádech ... jako bych četla knihu popisující nedávnou českou politickou situaci - nechodí v obleku, aby zapadl mezi obyčejný lid. Na volebních mítincích zaplatil v hospodě pivo všem, kdo si ho přišel poslechnout, podepsal se jim a tím je měl v hrsti ...

Dom95
11.02.2023 5 z 5

Teprve druhá kniha, kterou jsem od Kinga četl (první Ústav) a s jistotou mohu říct, že rozhodně ne poslední. Čekal jsem tedy horor, ale zklamaný vůbec nejsem. Naopak. Komplexní dílo.

"Kdo ucítí vítr změn, nemá stavět větrolam, ale větrný mlýn."