Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29676/mid_mrtva-zona-Lgj-29676.PNG 4 1611 209

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone , 1979

Ivan Kučera
06.06.2019 4 z 5

Od Kinga som mal vždy najradšej alebo čisto nehororové veci alebo naopak také tie drastické hororoviny á la Cintorín zvieratiek a Cujo. Všelijaké také tie jeho rôzne mysticko-mysteriózne dramatické trilery s fakt len drobnými hororovými vsuvkami (Carrie) ani nie. Napriek tomu, že Mŕtva zóna je presne z tohto rangu, obľúbil som si ju už po prvom prečítaní. Sympatický ústredný hrdina, ktorému veríte jeho dilemy a držíte mu palce, hoci tušíte, že to nemôže skončiť dobre. Politikárčenie ma príliš nebavilo, toto sú také veci (ďalej náboženský fanatizmus), ktoré ma u Kinga nikdy nevzrušovali. Ale napriek tomu silný, kvalitne napísaný román. A jeden z najdojemnejších záverov, aké Stephen King kedy napísal. Vydrailo sa aj filmové spracovanie od kontroverzného Davida Cronenberga, ktorý titulnú rolu šokujúco ponúkol divnému pavúkovi Christopherovi Walkenovi...a urobil dobre.

Morsie
22.05.2019 4 z 5

Když jdu číst kingovku, nikdy si nepřečtu anotaci ani hodnocení. Chci si příběh co nejvíc užít a nechci být absolutně ničím ovlivněná.
Takže když jsem sáhla po Mrtvé zóně, ani trochu jsem netušila, co King zase spáchal.

No, s čistým svědomím můžu říct, že mě zase dostal! Miluju jeho tak reálné a uvěřitelné zapracování nadpřirozených věci. Do děje to patří a vlastně vám to nepřijde ani trochu nadpřirozené.

O kingovi bych mohla básnit hodiny! Ve zkratce ale; King je moje srdcovka a ještě jsem nenarazila na knihu, co by mě zklamala.

SeanFifield
04.05.2019 4 z 5

Těžký příběh, ale přečetl jsem jej skoro jedním dechem. Takový trochu jin ý King, ale má to napětí až do samého konce. Jen trochu nechápu, proč je to v sérii Caste Rock - co je to za blbost? Pokud jsem postřehl, městečko se objevuje ve více Kingovo knihách a v této sérii nejsou zařazeny. Nesmyslná série.

BStone
16.04.2019 4 z 5

Famózní příběh jednoho pozoruhodného lidského osudu na pozadí politické linie. Kniha o zlu, které se zpočátku skrývá a na jeho odhalení je zapotřebí skutečná odvaha a také oběť. Čtyři hvězdy dávám tomuto vynikajícímu románu jen v rámci porovnání s několika dalšími opravdovými majstrštyky od Kinga. Každopádně čtení je to parádní.

Sabča817
31.03.2019 5 z 5

Super kniha! Skvěle se četla a byla trochu jiná než ostatní Kingovky. Konec byl též zajímavý. Johnnyho mi bylo líto, i slzu jsem uronila. Opravdu DOPORUČUJU! :-)

mirka71
29.03.2019 5 z 5

Tak tohle patří mezi knížky Stephena Kinga, kterým tleskám. Téma, které mě bavilo, dobře vykreslená psychologie postav: Johna, jeho matky Very, Sáry, ksindla politika Grega, příběh nemá hluché místo, nenudila jsem se. Jen chudák John, na jeden život hodně, ale opravdu hodně smůly.

soupik2012
23.03.2019 5 z 5

King neumí napsat špatnou knihu. Alespoň já jsem zatím na žádnou jeho špatnou knihu nenarazila. Sice netuším, proč tato kniha nese označení horor, ale za to pan King nemůže. Pouze jsem dostala trochu jiný příběh, než se dal očekávat. Jednu věc jsem ale nepochopila. Třeba mi jí někdo pomůže ozřejmit. Ochranka kráčí zkontrolovat ochoz, John již slyší jak se otevírají dveře a nic. On tam není, kam se schoval? Taková drobnost, ale nejde mi to do hlavy. Audioknihu čte pan Hyhlík a k této knize mi jeho hlas moc neseděl, ale to je jenom drobnost. Mám ho totiž zažitého jako vypravěče historických detektivek.

Morbidus
17.02.2019 4 z 5

Zvláštní čtení. Trochu jako kdybych si objednal čaj a místo toho dostal ledový čaj. Chci tím říct, že to bylo něco trochu jiného, než co jsem očekával, ale stále jsem spokojen.
Je to poklidná a smutná kniha. Ukazuje se v ní, jak společnost vnímá člověka, který nějakým způsobem vybočuje z davu. Nejenže John ztratí téměř vše, co ho v životě dělalo šťastným; dokonce není šance, že by to někdy získal zpět. Stillson je pak jeho přesný protipól - prakticky z ničeho stoupá stále výš a výš.
Jednotlivé příhody se postupně propojují s Johhnyho nešťastným životem až do neodvratného finále. I přes depresivní vyznění je konec knihy tak nějak... správný?

Misan1993
11.02.2019 3 z 5

Začátek knížky vypadal slibně, avšak postupně mě začala nudit. Nevím proč, ale tento King mě příliš nezaujal. Z pera mistra vznikly už i lepší kousky.

biki
20.01.2019 5 z 5

Podobně, jako u několika předchozích komentujících, byla Mrtvá zóna spolu s Podpaľačkou první kingovky, které jsem přečetla, ale v budoucnu mě, až na dvě výjimky, už jeho další knihy nijak zvlášť neoslovily (horory přímo nesnáším). Ovšem Mrtvá zóna patří ke knihám, které mi pevně utkvěly v paměti. I po těch letech, kdy jsem ji četla naposledy, si dokážu vybavit řadu situací, ale i celou sugestivní atmosféru knihy, od níž se prostě nedalo jen tak odejít.
Možná, že kdyby S.King nechrlil takové množství knih proměnlivé kvality (omlouvám se, nečetla jsem, soudím jen dle komentářů zde na DK), mohlo z jeho autorské dílny vzniknout sice možná menší množství, ale podobně propracovaných a promyšlených děl jako je tato kniha, či třeba Nadaný žák.

heavy66
20.01.2019 5 z 5

Pozor, budete-li číst můj komentář, může dojít k prozrazení části děje!

Mrtvá zóna není typická kingovka. Není to čistý horor s nadpřirozenými ději, jak bývá u Mistra časté. Spíše velký společenský román nebo politický thriller, který se odehrává v mém oblíbeném místě, kde jsem nikdy nebyl a kam se nikdy nepodívám, v Maine!
Horor je to samozřejmě také, zvláště sériové vraždy dívek v Castle Rocku. Při prvním čtení jsem v této části zažil strašidelné dejavu. John přijíždí do Castle Rocku, na stanici se seznamuje se zástupci šerifa Bannermana, a pak spolu jdou na místo poslední vraždy. John se dotýká lavičky, kde vrah seděl a najednou ho uvidí ve své mysli, temnou postavu v černém plášti! „Jsem hladký, hladký jako úhoř, nikdy mě nechytíte, vyklouznu vám jako úhoř!“ V tom okamžiku absolutně zabraný do děje jsem najednou věděl, kdo je vrah, znal jsem jeho jméno! Zaplavil mě intenzivní a pěkně děsivý pocit, že jsem v tom zasněženém parku s nimi a vrah se ke mně blíží. O pár stránek dál se jméno skutečně potvrdilo, a já si nedovedl vysvětlit, jak jsem ho mohl znát dopředu?!

Mrtvá zóna je dějově velice bohatý příběh, oplývá řadou propracovaných historek a detailů, od záchrany bytu Eileen Magowanové, hledání matky Sama Weizaka až po požár v Cathy’s. Příběhem prolíná politická situace v USA druhé poloviny 70.let, známá jména Gerald Ford, Jimmy Carter činí příběh ještě přitažlivějším, civilnějším a uvěřitelnějším. Bůh nedopřál Johnovi normální život, ženu, děti, Bůh si ho vyvolil pro svůj vlastní záměr, a John jeho úkoly plní, pomáhá a chrání, a sklízí jen nevděk a nenávist, až do hořkého smutného konce…..

…“Jestliže byl tenhle jeho talent darem od Boha, pak je Bůh nebezpečný šílenec, jenž patří pod zámek. Jestliže Bůh touží po smrti Grega Stillsona, proč ho tam neposlal už při porodu, s pupeční šňůrou omotanou kolem krku? Proč ho neudusil kouskem masa při jídle? Proč ho nespálil elektrickým proudem, když přelaďoval rádio na jinou stanici? Proč ho neutopil někde na koupališti? Proč měl za Boha dělat špinavou práci zrovna Johnny Smith?“

Někdy mám pocit, že Američani si už svého Grega Stillsona prezidentem zvolili, ale jeho jméno mám v mrtvé zóně, takže vám ho nemůžu říct, a Johnny už stejně není, aby s tím dokázal něco udělat.

Boboking
04.01.2019 5 z 5

King o knize řekl: "„Je to první skutečný román, který jsem napsal. Až do té doby byly ty ostatní pouhým cvičením." Jeho předešlé knihy sice podle mne jsou skvělé taktéž, ale Mrtvá zóna, první oficiální King na území Československa (slovensky 1987), je opravdu "100%" kingovka. Za hodnocením si stojím. Sice toto první české vydání má jisté "nedostatky", ale jinak je to úžasná kniha. Doporučuji.

Albina
04.12.2018 2 z 5

Knihu jsem četla ve slovenském překladu kdysi v osmdesátých letech a zanechala ve mně dobrý dojem. Teď ji poslouchám a trochu se divím, kolik zdlouhavých a nudných pasáží v ní je. Netrvám na tom, že kniha musí mít strhující a spádný děj, nicméně zdlouhavé probírání politických témat mě nebaví. King dokáže vytvořit přesvědčivé, životné postavy a jejich vzájemnou interakci, ovšem děj se utápí ve slovní a dějové vatě.

DriftBooks
01.11.2018 5 z 5

Úplně první „kingovka“, co jsem četl. Půjčil mi ji kamarád, aniž by tušil, co spustí za lavinu. No – lavinu. Tehdy to tuším byla jediná Kingova kniha na československém trhu. Vydalo jí slovensky v roce 1987 nakladatelství Smena. Slovensky pak vyšla v roce 1989 ještě Podpaľačka (Žhářka). Pak přišla sametová revoluce a začalo se konečně sypat…

Při opětovném čtení Mrtvé zóny (zhruba po třiceti letech) jsem znovu pochopil, proč mě King tak náramně baví. Je to prostě vypravěč par excellence. Naopak při pokusu shlédnout film jsem se utvrdil v přesvědčení, že King je – přes mnohé pokusy – prakticky nezfilmovatelný. Scénář k filmu Mrtvá zóna je jenom takový slabý odvar silného příběhu. Jako když podesáté zalijete pytlíček Pigi čaje. Já měl navíc problém s protagonisty hlavních postav. Christopher Walken mi vůbec nesedl. A Herberta Loma mám (bohužel) zaškatulkovaného jako komisaře Dreyfuse, takže jsem si v duchu říkal, kdy už se konečně objeví Clouseau, popřípadě Kato.

Kniha mě opět po letech nadchla, film jsem nedokoukal.

Rooseman
29.10.2018 2 z 5

Mrtvá zóna ve mně evokuje až nepříjemně blízké podobenství s Dallasem 63, což jedna z mých nejoblíbenějších knih a pro mě geniálních děl. Mrtvá zóna není atraktivní, připadá mi ošuntělá, bez nápadu a vynucená. Ani fenomenální Kingův závěr nebyl tak fenomenální, jak se dalo čekat. Bohužel je nutné podotknout, že objektivně jde o jedno z nejslabších děl autora a je na něm dost vidět absence nápadu, či myšlenky, chcete-li. A to byl začátek slibný... Bohužel už od autonehody se knížka nedostala do tempa, tedy až na záblesk s vyhořením baru po úderu bleskem. To bylo ale na dlouhé stránky vše. Politické události se mě vůbec nedotkly, nebyly vykreslené tak jak by měly být. Kniha se dobře čte, King ani neodbíhá od hlavního děje jako dělá tradičně, ale zklamání přebývá.

Isew
21.07.2018 3 z 5

Docela dost smůly a pochybného štěstí na jednoho člověka. Nechtěla bych být Johnem Smithem ani za deset lentilek. Skoro celou knihu mi ho bylo líto. A ty dvě pochybné existence, se kterými se musel vypořádat? Zvlášť ten skvělý a oblíbený politik, který říkal přesně to, co lidé chtěli slyšet a neviděli už to divné kolem něho? Zvláštní, že přesně takové typy jako je Greg Stillson, bezskurpulózní, bezcharakterní a agresivní politiky, si volíme. Možná škoda, že tu není někdo jako John Smith, který by viděl, kam nás jejich politika dovede a dokázal by zasáhnout. Člověk by neřekl, že King tuto knihu napsal v roce 1979. Jako kdyby viděl do budoucnosti... Že by se v dětství taky praštil do hlavy?

Falquar
22.06.2018 4 z 5

John Smith, prototyp obyčejného člověka, dostává úkol od Boha, na kterého sice nevěří, ale to nevadí, protože jeho maminka Vera (jméno ruského původu, znamenající "víra", někdy též spojováno s latinským vera - "pravda") se modlí dost za ně oba. Ten úkol je dost nepříjemný a na osamělá bedra snad až příliš těžký, ovšem Johnny je sympaťák, což pramení mj. z toho, že má dobré srdce, a tak před tou zodpovědností sice chce, avšak nemůže couvnout - jak hezky shrne jeho žák, "kdybych to neudělal, (...) strašilo by mě to až do smrti"*. Za tu odvahu a nesobeckost Johnnyho nelze nemilovat, což z Mrtvé zóny dělá i na Kingovy poměry hodně působivé čtení - všechny rány osudu najednou působí drtivěji atd., však víte, jak to chodí, když je nějaká postava skvělá a "živá". Taková je vlastně celá Mrtvá zóna - živá (odpusťte ten nejapný žertík) - momentka skutečného, každodenního života, navíc tak věrná, že i to paranormálno se tam vyskytuje jen okrajově, jako pouhý prostředek k vykreslení a pochopení lidí a k "nastavení" konfliktu, a nikoli jako předmět autorova zájmu. Tahle autentičnost ji ale paradoxně v mých očích stála jednu hvězdu - uvítala bych více paranormálna a méně politiky, i ten konec mě zamrzel, jakkoli byl překvapivý a zároveň správný -, třebaže si nevybavuji, že by mne jiná Kingova kniha "řízla" tak hluboce. Akorát to týrání psů by si pan autor mohl pro jednou odpustit. :)

*amatérský pokus o překlad, lehounce pozměněný kvůli vypuštění části věty (spoiler) - význam zachován

Terezulina
06.04.2018 5 z 5

kniha se mi moc líbila, četla se dobře a je o moc lepší než film (samozřejmě) :-)

opic 12
22.03.2018 5 z 5

Tenkrát poprvé...
Setkali jsme se kdysi na různých místech.At už to bylo v křesle nebo v pozdních hodinách na lůžku.Přemítající doteky stránek.Doteky ruky jež prožívají něco zvláštního.Došlo ke spojení,něco se změnilo.Náhle se potemnilo v místnosti,přestalo to hučení v radiátoru,které oznamuje,že je čas pomalu na spánek.Touha by chtěla,oči jsou unavené pan domácí v mé hlavě dává na vědomí...už toho nech,zejtra je taky den.
Byl jsi v komatu tak dlouho.Čekal jsme na Tebe a šáhnul.Zkusil zatočit kolem štěstí...
Chci snad znát svoji budoucnost.Co mě přinese.Něco závažného,mám se obávat či snad dokonce cítit strach,ono vždy je mít strach z něčeho neznámého,ale musíme dál.Johny tys to věděl a neřekneš.Máš nás rád ? Chceš změnit tu vůli boží a nebo to co děláš je to co on chce a má svůj plán.Nenech nás se bát,žít ve strachu je peklo,je tady na Zemi.I naše mrtvé zony nás nakonec dostanou,co myslíš Johny?
Co se mi to jenom děje v mozku to sám netuším.Někdy těká,píchá,nefunguje,vymeteno,přemýšlí za mě a co jsem to asi chtěl...jo tohle,dává rozkazy,uvědomuje si za mě že jsem to ještě já.Čte a kupuje si knížky,to on rozhoduje,dělá kroky a jednou si usmyslí konečně začít s Kingem.Kdo by to do něj řek co všechno dělá za mě.Nevyzpytatelně poslušný takový je on.Je jednoduše můj.
Tak vzal tuhle (schválně) nehororovou psychošku,aby oči zase hráli a představivost na plné obrátky.Silnej důraz na postavy,postupné budování atmošky.Taková mamina Johnyho to je svéráz.Někdy vám ta postava může připadat komicky,ale na druhou stranu až zamrazí,takže ty hrůza efekty tu jsou taky.Zármutek,skličující momenty v podobě ztráty silně oblíbených žen hlavní postavy.Jenže to by nebyl King,myšlenky na pochodu a skryté významy,jak to ten autor vlastně myslel naskýtá se otázka.Návraty paměti do minulosti,duševní pochody,politické šarády skutečných dávno žijících tomu spolu s kapkou mystična dávali pocity určitýho prožitku reálna.Samota je strach a hrůza.Někdy všednost života skrývá děsivější situace než parta namazanejch mutantů a pár zfetovanejch negrů s letlampama.Autor to dává na výbornou.
Některé věci které důvěrně znáte.V jistých chvílích mohou vyprávět vzpomínky na minulost.Někdy takové vánoční strojení stromečku se může proměnit v duševní horor.
Budete-li chtít,Johny vám může něco z toho poodhalit.

elisa194
16.03.2018 3 z 5

Příběh má dlouhý rozjezd. Zajímavá kniha, dobře napsaná, výborný námět, ale na mě zbytečně zdlouhavá a konec jsem čekala lepší.