Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29676/mid_mrtva-zona-Lgj-29676.PNG 4 1611 209

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone , 1979

Janadvorackova
09.02.2023 2 z 5

Čím déle jsem četla, tím víc mě příběh nebavil. Zaujal, ale pozornost neudržel. Zajímavé myšlenky vystřídaly nudné pasáže. Zvládnutelná byla tak třetina, pak to jelo sešupem někam do pryč.

changaj
27.01.2023 5 z 5

Takový mysteriózní smutný příběh s osamělým hrdinou Johnnym. Ano, vykreslení ústředního hnusáka Grega je bohužel velmi "ze života" a je to prototyp mnohých politiků, kteří nás (nejen dnes) ovlivňují.

koumes731
18.01.2023 5 z 5

Je to trošku jinej King, ale na druhé straně v dobré formě. Píše skvěle, všechno jsem mu věřil, i všechna ta omáčka okolo je sakra chutná.
Navíc ta kniha má pro mne určitej přesah. Dočetl jsem to ve chvíli mezi dvěma koly prezidentské volby. Ta politická linka byla nakonec o dost aktuálnější a k zamyšlení. On totiž ten Greg Stillson má tolik společných rysů s Andrejem Babišem, až mne z toho nepříjemně mrazí......

Frizer
18.12.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem od Stephena četl. Jde o civilnější, ale opravdu dojemný příběh se skvělými postavami. John Smith je zatím spolu s Beverly Marsh mým nejoblíbenějším protagonistou z jeho knížek. Hlavní postava je samozřejmě učitel, protože proč ne. Chová se však tak věrohodně, že by mohl být vaším sousedem. Kniha prochází svými několika hlavními mini zápletkami tak dobrým způsobem, že nevím, která se mi líbila víc...Karneval, Záhada vražd, Velký požár, Atentát...je tam všechno a spousta dalšího.

Každá kniha, která ve mně vyvolá emoce, si zaslouží 5 hvězdiček.

Nofar197
03.12.2022 4 z 5

Za mě nejlepší z Kingovych knih, které jsem četla

Radiq
19.10.2022 3 z 5

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audio, které namluvil Jan Hyhlík. A bylo to od něj sympatické čtení. Má takovej správnej old-school hlas, který se opravdu dobře poslouchá. V jeho věku bych od něj čekal třeba komolení anglických názvů nebo nějaké nesrozumitelné hyhlení, ale kupodivu ne. Když si to tak vezmu, tak mu vlastně není co vytknout - zvládl to opravdu s bravurou. Co se týká kvality audio zpracování, tak žádný problém - leda že občas bylo slyšet obracení stránek knihy... ale tak je to kniha, že.

King má jeden velký talent - že píše, jak kdyby to měl z vlastní zkušenosti... nebo u toho aspoň byl. Do kóma tématu se zakousl s vervou jemu vlastní a jasnovidectví na sebe nenechalo dlouho čekat. Jak jsme u něj zvyklí, samozřejmě to obalil spoustou zbytečností, které knihu zdelšovaly, ale nebylo to vyloženě na škodu.

Co mi ale vadilo, tak ty mezivstupy z minulosti vraha a politika. Dokonce jsem si nějakou dobu myslel, že jde o jednu a tu samou osobu, protože děj kolem Johna Smithe zabral většinu času a než nastal flashback, trochu jsem ztrácel nit. A zatímco situace kolem vraha byla chytlavá, politické a americké volební manýry mě neuchvátily... a navíc tam bylo moc (většinou zbytečných) jmen. Na štěstí se nakonec vše tak nějak do děje propracovalo a my měli představu, co je ten politik za člověka nebo spíš za svini.

Myslím, že King obsáhl hodně toho, co se dalo z tohoto tématu vyčerpat a nastolil tak základ pro to, aby všichni ostatní vypadali, že se jím nechali inspirovat. A to je celej on. Kniha měla silnější i slabší momenty a mám z ní spíš průměrný pocit. Což ale neznamená, že by mě nebavila. Bavila. Akorát tak nějak průměrně.

NikoLen
18.10.2022 4 z 5

Další povedená kingovka :-)

papajapa
11.09.2022 2 z 5

Od Kinga jsem četla poměrně dost knížek a bohužel tato za me nejslabší. Souhlasim s komentarem níže.

capricorn__
22.04.2022 2 z 5

Tato kniha mě zaujala svým nápadem, nemůžu říct, že bych se u ní vyloženě nudil, ale pořád jsem měl pocit, že by kniha mohla poskytnout více na to, jak slibně vypadá začátek a anotace. Musím bohužel přiznat, že toto je jedna z mých nejméně oblíbených knih od autora.

petgona
15.04.2022 4 z 5

Pacilo sa mi to, hoci z odstupom casu asi tyzdna musim povedat, ze asi to bude patrit medzi tie moje menej oblubene kingovky. Napriek tomu si myslim, ze to bolo dost dobre napisane, King zvykne byt dost obsirny, ale tu mi to nejak neprekazalo, skor mi to dotvaralo celkovy obraz a vsetko to opisovane diane pekne poukazovalo na Johnnyho stratu niekolkych rokov.

cziss
08.04.2022 3 z 5

Tohle dílko je klasická Kingovka, trochu horor, trochu fantastično a jak jinak, mistr to bere hodně obšírně.

Radous
03.03.2022 4 z 5

Občas narazím na inspiraci ke čtení u lidí, občas nahlédnutím do výlohy... ale ještě nikdy jsem si neodnesl knihu z autobusové zastávky. Týden jsem kolem oné literatury jezdil na kole, po očku kontroloval, týden zůstala netknutá. Tak mi to nedalo a já si pro ní došel, přeci jen se mi jí zželelo a hlavně jsem se docela chtěl nechat překvapit. A dobře jsem udělal. Ač ve slovenštině, užil jsem si ji! Navíc, moje druhé setkání s Kingem. Patrně pošlu dál, když už se ke mně román takhle zbloudile dostal.

toni-az
24.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Toto je typ knih od Kinga, které můžu. Jen mi tentokrát přišla trochu nemastná neslaná, i když se četla sama. Konec mi přišel přitažený za vlasy, ten atentát byl dost zbytečný. Doufal jsem, že se mu nepovede. Nakonec Greg byl takový předobraz Trumpa, toho nikdo nezastřelil, chvíli byl lidem pro smích a nakonec po něm ani pes neštěkne.

DK_Ronie
30.01.2022 4 z 5

Zbezne koukam na komentare a s vetsinou se da souhlasit.

Je to jiny King. Klidnejsi. Ale bavil me a dobre se cetl. Druha pulka byla slabsi (zaver zase fajn). Samotne rozuzleni jsem opet odhalil az ve znacne pokrocile fazi. Jakmile se dej rozjel, mel jsem tipy na jiny vyvoj. A mozna by me to tak bavilo vic. Plny pocet dat nemuzu, ale je to fajn a stoji za precteni.

luksky
16.01.2022 4 z 5

Kniha se dobře četla, trošku bych vytkl ten rychlý a podivný konec, ale jinak super 4*

GYROTOURBILLON
05.01.2022 4 z 5

Velice zajímavá kniha. Budu souhlasit se všemi 4 -5 *

kyssling
10.10.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, prostřední část mě připadá jakoby autorovi docházel dech, ale ten úplný závěr a poslední dva dopisy mě vehnaly slzy do očí, asi už stárnu ...

faba
04.10.2021 5 z 5

Audiokniha. Čte Jan Hyhlík dvorní „předčítač" S. Kinga. Jeho přednes mně vyhovuje a zvykl jsem si na to. Vlastně jsem od něj slyšel nejvíce knih.
Mrtvá zóna je opět skvělá látka a musím předeslat, že si to určitě někdy přečtu. Typické téma S.Kinga. Žádný horror, jen tichá hrůza, co se s člověkem děje, psychologie postav a nic tu není náhodně a zbytečně popsáno. Stejně tak to ukázal v Duma Key, Dolores Claiborneová, Doktoru Spánku a pod. A opět reálie z americké společnosti daného období, kdy se děj odehrává.

Rania
25.09.2021 4 z 5

Trochu jiný King. Více psychologie. Dej pomalu plyne, krasne se čte, bude jedna z mých oblíbených Kingovek (To se mi nelíbilo).

Raddkaa
24.09.2021 4 z 5

Tak trochu netypická Kingovka. Žádné potoky krve, tajemno ani husí kůže, ale jednoznačně to mělo něco do sebe. Klobouk dolů před vykreslení psychologie postav. Ta byla opravdu na vysoké úrovni. A jak už to u Stephenových knih bývá opět se četla velice dobře a závěrečná část byla naprosto fenomenální.