Mrtvá a živá

Mrtvá a živá https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42977/bmid_mrtva-a-ziva-HMZ-42977.png 4 1083 228

Mrtvá a živá série

Sugestivní psychologický román ze starého šlechtického sídla na anglickém pobřeží o mladé ženě, která se po krátké známosti provdá za bohatého, nedávno ovdovělého muže. Manželský pár spolu začne žít na manželově rodinném sídle, kde však mezi ně na každém kroku vstupuje stín jeho oslňující, tragicky zemřelé první ženy. Vzájemné nepochopení pomine v okamžiku, kdy se oba manželé musejí ještě jednou utkat se stínem mrtvé ženy a společně čelit dramatickým skutečnostem. Mladá žena v tomto zápase vyzrává a proti všemu očekávání nad mrtvou sokyní vítězí. Kniha je plná napětí a děje a kromě vynikající psychologické kresby a působivé atmosféry podává i mnohotvárný obraz společenských poměrů v západní Anglii v době před 2. světovou válkou.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery , Historické romány

Vydáno: , Baronet

Rebecca , 1938

Sabča92
22.11.2019 3 z 5

Tato nesmírně oblíbená a chválená kniha mě bohužel příliš nenadchla. Možná jsme od ní měla jiné očekávání. Vztah mezi mladou novomanželkou a Maximem na mě působil chladně a nereálně. Přitom přízrak mrtvé ženy a velké tajemství bylo super. Kdyby byla kniha kratší, užila bych si ji víc.

Dajda
18.09.2019 5 z 5

Knihu jsem zbytečně odkládala, byla skvělá :-)

norrasun
13.08.2019 5 z 5

Knížku jsem četla kdysi dávno, náhodně jsem po ní sáhla v knihovně. Celý příběh a způsob vyprávění mě tehdy doslova strhnul. Když jsem se ke knize po letech vrátila, měla na mě stejný účinek..já tu naivitu a iluze a celé to tápání mladé paní de Winterové dost chápu..spíš mám dojem, že pan manžel jí to moc neulehčuje..

PabloFuentes
07.08.2019 4 z 5

Nečekal jsem, že to bude tak dobré. Kniha dokázala vytvořit velice dobrou atmosféru a odkaz mrtvé první paní Winterové, Rebeky, byl všudypřítomný. Navíc je to krásná ukázka toho, jak je v každém vztahu důležitá komunikace. Jedním slovem: Bavilo. Teď jsem ještě zvědavý na film.

Kerberos
03.08.2019 5 z 5

Kniha,která mě donutila číst jedním dechem až do nočních hodin.S chováním hlavní hrdinky nemusíme úplně souhlasit,ale příběh se odehrává v jiné době.Každopádně si opatřím i filmové zpracování a určitě si přečtu ještě jiné autorčiny knihy.

85098211
20.07.2019 5 z 5

Tuto knihu nedokážu snad ani slovy ohodnotit ;-). Vrátila jsem se k ní za posledních zhruba 25 let třikrát a ani tentokrát to nebylo určitě setkání poslední. Příběh mne vždycky doslova strhne a já se od knihy nedokážu odtrhnout od začátku až do konce, který se mi líbí asi nejvíc. Mimochodem já osobně pochopení pro mladou paní de Winterovou mám - vždyť ne každý člověk je v tak mladém věku hned vyzrálý a sebevědomý... Pro mě se jedná definitivně o nejlepší autorčinu knihu, je výborně napsaná a čtivá. Četla jsem sice i některé její další, ale jen k Mrtvé a živé se opravdu ráda vracím...

Eillen
11.07.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dostala jen protože jsem na dovolené a udělala jsem začátečnickou chybu a zabalila si jedinou knihu. A tak jsem sáhla po knize, kterou bych si asi jinak nikdy k přečtení nevybrala.
Na jednu stranu musím uznat, že je příběh čtivý. Stačil mi jediný den na to, abych jej přečetla. Na druhou asi nikdy nebudu schopná pochopit druhou paní de Winter - minimálně do doby, kdy vyzraje. Neustálé uhýbání pohledem, strach cokoliv řešit a raději couvnout, než aby si musela stát za svým vlastním názorem (který ani netuším, jestli vůbec měla...).
Přes to všechno bych si klidně přečetla o dalších osudech manželů de Winter. Jejich putování a hledání nového domova by stálo za to si přečíst. Jen bych preferovala tentokrát mužský pohled.

Radka1911
25.06.2019 4 z 5

Asi nejlepší kniha kterou jsem od autorky četla. Napínavé, čtivé, doporučuji.

Kakajko
14.04.2019 2 z 5

Konečně jsem ji dočetla. Příliš mě nebavila, rozvláčný děj, neuměla jsem se začíst.

makyla
09.04.2019 5 z 5

Musím přiznat, že k přečtení této knihy mě inspirovala návštěva v Ostravě muzikálu Rebecca. Ano, muzikál je podle předlohy této knihy. Sledujeme příběh vypravěčky, jejíž jméno se v knize vůbec neobjeví. Z mladinké naivní dívenky, která se vdá za Maxima de Wintera a odstěhuje se s ním na zámek Menderley, se stává paní domu, paní de Winter. A proč vlastně Rebeka? Rebeka je mrtvá žena Maxima, která je mladé "Já" neustále připomínána. Hlavně paní Danversovou, což je hospodyně na Menderley. Odkaz Rebeky je všudypřítomný. Jednou se najde jachta Rebeky i s jejím mrtvým tělem a začíná vyšetřování. Byla to vražda? Sebevražda? Doporučuji k přečtení. Velmi dobře napsaná kniha s nečekaným rozuzlením.

pingu1
04.03.2019 5 z 5

Nádherný román, moje srdcová záležitost :-) Jedna ze dvou podle mě nejlepších knih od Daphne du Maurier :-)

Mindy
23.02.2019 5 z 5

Moje první kniha od Daphne du Maurier a moc se mi líbila. Donutila mě při čtení zpomalit a plně se koncentrovat, pokud jsem chtěla zachytit všechny fantazie a myšlenky hlavní hrdinky. Děj trochu předvídatelný, ale to mi nevadilo. Určitě si od této spisovatelky ještě něco přečtu.

letadlosknihou
22.02.2019 5 z 5

Musím přiznat, že ten konec je prostě nečekaný. Vypravěčka je sice někdy na facku, ale to je zřejmě schválně, aby výrazněji kontrastovala s Rebekou. Poutavý příběh a ač se zdá, že se nic neděje, všechno spěje k překvapivému rozuzlení. Skvělá kniha!

Micha-Él
30.01.2019 5 z 5

Moc hezká knížka, která si mě podmanila kromě jiného svou tajemnou brontëovskou atmosférou. Ze začátku byla hodně podobná Janě Eyrové, což mě k příběhu připoutalo, protože J. E. miluju. Nicméně se rozhodně nejedná o bezmyšlenkovou kopii románů od sester Brontëových, ale o svébytný, hluboce propracovaný příběh. Podoba s J. E. je opravdu jen zdánlivá, protože hlavní hrdinka je povahově doslova opakem Jany. Její povahokresba se mi zamlouvala, i když se musím přiznat, že chvílemi jsem nemohla uvěřit, že by mohl někdo být tak naivní. Pak jsem si ale uvědomila, že lidé jsou různí a v době před 2. svět. v. skutečně byly poměry odlišné, tak proč by se hrdinka nemohla chovat tak jako v knize. Musím vytknout jen drobnost - chybělo mi jméno mladičké hrdinky. To nic ale nemění na tom, že od autorky si určitě přečtu i další knížky, její styl jsem si oblíbila.

HannyC
26.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha, pravdivě a věcně vystihující ženskou naivitu ... nakonec pochopíte, že to nejdůležitější je: nepochybovat o sobě a nedělat předem ukvapené závěry :)

wiana82
05.12.2018 4 z 5

Přišlo mi zajímavé, že za celou knihu se člověk nedoví jméno hlavní hrdinky. Vidím v tom trochu symboliku, že z nesmělé, tiché, velmi mladé dívky s malým sebevědomím se nečekaně a velmi rychle stane paní de Winter a vlivem okolností během čtyř měsíců dospěje v ženu, která je svému muži velkou oporou a ta nesmělá dívka, která poprvé přijela na Manderley už neexistuje.
Velmi dobrý psychologický román!

eraserhead
08.11.2018 5 z 5

du Maurier se povedlo opravdu uchvacující dílo. Zpočátku se to nezdá, byl jsem trochu v očekávání, co mě vlastně čeká a co se z toho nakonec vyvine, ale příběh si z vás ukrajuje kousek po kousku a závěr je neuvěřitelně strhující. Natolik, že se mi knihu nechtělo vůbec odložit. Opravdu brilantí způsob, jak si čtenáře hezky povodit po dvorku. A poslední věta... to je prostě nádhera.

marhoul
22.10.2018 4 z 5

Mi osobně více seděla Hospoda Jamajka. Asi proto, že se mi do ruky dostala dříve... nevím... iritovala mě hlavní neprůbojná postava..

Evina.Cetba
06.10.2018 4 z 5

Dílo "Mrtvá a živá" jsem kdysi slyšela v rádiu jako četbu na pokračování. Naprosto skvělej zážitek !!! Když přečte talentovaný herec umělecké dílo, zvedne tím celou knížku minimálně jednou tolik nahoru. Když jsem si román potom i přečetla, už mi přišel trochu méně úchvatný. Pořád však ještě Mrtvou a živou hodnotím jako nadprůměr, který umí zaujmout i když už víte, jak se věci mají. Pěkné.

Bobina74
21.09.2018 1 z 5

Tak tohle pro mně ne. Asi jsem zase něco nepochopila...Skončila jsem na 10. stránce a to se mi snad ještě nestalo. Zjistila jsem, že to co jsem přečetla nevím o čem bylo, tak jsem začala znova a bum opět to samé. Absolutně jsem ztratila "morál" číst dál.
P.s.: Po těch skvělých recenzích níže mně je trochu líto, že to nešlo....