Mrs. Poe

Zakázaná láska k autorovi Havrana a jiných hrůzných příběhů může být nebezpečná... „Každičká stránka nabitá dějem... Čtenáři, kteří si zamilovali Pařížskou manželku Pauly McLainové, příběh o životě a láskách Ernesta Hemingwaye, si teď mohou vychutnat další román plný historických skandálů, vášní, tragiky i romantiky." Píše se rok 1845. Edgar Allan Poe, autor Havrana a jiných temných básní i strašidelných příběhů, je hvězdou newyorské společnosti. A zatímco New York, posedlý vším senzačním, se zamiloval do něho, slavný spisovatel propadl zničující lásce k nesmělé básnířce Frances Osgoodové. Bohužel je však ženat, se svou vlastní sestřenicí, Frances je zase vdaná za malíře, zaneprázdněného věčnými milostnými aférami. Přijměte pozvání do časů, kdy se po Broadwayi projížděly kočáry a v salonech zbohatlíků se pod světly plynových lamp předváděly luxusní róby, recitovala poezie a probíraly všemožné skandály. Frances je proti svým citům bezmocná... a nedokáže se bránit ani zničujícímu veřejnému mínění, když jejich láska vyjde najevo. Ocitá se na nebezpečném území a brzy zjistí, že nejde jen o pověst, ale přímo o život. Těžce nemocná Poeova žena se svého muže nechce za žádnou cenu vzdát... Jako bychom se ocitli v jedné z hororových povídek hlavního hrdiny......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/235198/mrs-poe-235198.jpg 4.352
ISBN:978-80-7359-434-3

Kniha Mrs. Poe

aralka
20.08.2018

Román o životě a díle Edgara Allana Poa, který nenechá čtenáře vydechnout, autorka dokázala zápletku vystavět tak bravurním způsobem, že při čtení budete neustále popoháněni dál touhou zjistit, jak to drama dopadne. Milostný trojúhelník mezi Fanny, Edgarem a jeho ženou Virginií je ponurý s prvky hororu stejně jako Poeovy povídky. Čím blíže se s manžely Poeovými seznamujeme, tím temnější střípky z jejich života vyplouvají na povrch, zásadní postavou je tam i matka Virginie - Poeova teta. Líbí se mi popis tehdejší společnosti literátů 19.století v Americe, tehdejších předsudků, přetvářky, pomluv, konvencí, které nelze porušit, jinak budete uvrženi na okraj společnosti a skončíte v chudobě a zapomnění. Fanny s Edgarem balancují na okraji této propasti, což dává knize nádech napětí ... kniha se mi líbila a i když na začátku autorka píše, že jde o fikci, v doslovu je uvedeno, že se snažila, co nejvíce přiblížit reáliím o Edgarově životě....Takže fikce na základě známých faktografických údajů :-)

Ivanule
08.06.2018

Edgara Allana Poeho jsem znala jen skrz seriál Gilmorova děvčata,kde se recitovali jeho básně a hlavně jeho Havran,když pak Metafora začala vydávat své knížky o známých lidech rozhodla jsem se přečíst i o E.A.. Tento příběh je o části jeho života,je zde vykreslen v náznacích a vzpomínkách jeho dětství a vyrůstání,ale i jeho svatba s 13letou sestřenicí Virginií,a její matce,která nakonec vyzněla jako strůjkyně všeho co se Frances stalo,a pak je tu obraz E. A. a Frances,spisovatelky,která se snažila vydělávat peníze skrz psaní dětských pohádek,a pak taky básní,které si vyměňovali s Edgarem. Jejich vztah,a odhalení,že i ten,který píše takové chmurné,mrazivé, někdy i smrtí končící poezii,má přece jen city a dokáže je i ukázat,i když společnost ho znala nebo i chtěla znát jen jako alkoholika s černou duší bez citu?

marara
31.01.2017

Začíná to jako milostný román z poloviny 19. století, pokračuje to jako kritika doby, v níž předsudky a pokrytectví společnosti ničily životy lidí. Aristokrat se může beztrestně spustit se služkou, ale žena - aristokratka mít mimomanželský vztah nesmí, i když ji její manžel zcela nepokrytě opustil a žije s jinou. Pak se z příběhu stává až Poeovský thriler. A info o Poeovi: v 26 letech se oženil se sestřenicí, které bylo pouhých 13 let, protože si připadal osamělý. Žili společně s P. tetou, u které propukla duševní choroba, Virginie umírá ve 24 letech na tuberkulózu, Poe ji za 2 roky následuje. Celý život bojoval s chudobou, v době největší slávy z ní vždy na čas dokázal vybřednout, aby do ní opět spadl.

milamarus
24.06.2016

Ještě teď jsem u vytržení z té vyváženosti smutku, bolesti a lásky; z těch okamžiků vzájemného porozumění a touhy, kterou jsem panu Poeovi a paní Osgoodové až záviděla…pravidelně se vídají, mluví spolu, dotýkají se, nechtějí se vzájemně kompromitovat, a přesto se každou další stránkou chtějí víc. Ona to vypráví, on okořeňuje tajemnem. A paní Poeová? Ta si pro sebe neurvala jen název knihy, ale v podstatě celý konec, ze kterého mi spadla brada.

Takže: Paní Cullenová, děkuji Vám za tento příběh. Dokážete krátké chvilky mileneckého vztahu popsat v několika odstavcích skutečně brilantně. Cením si též dialogů a příznačného vykání, ze kterého čiší rezervovanost, důvěra a (v případě některých vedlejších postav) i snaha ublížit. Nechala jsem se strhnout…

Výjimečná kniha a neobyčejných lidech, která neskutečně ubíhala. Doporučuji!! :-)

Marcela52
16.05.2016

Velmi sugestivně napsaný příběh s atmosférou časů," kdy se po Broadway projížděly kočáry a v salonech zbohatlíků se pod světly plynových lamp předváděly luxusní róby, recitovala poezie a hlavně se probíraly nejrůznější skandály", mě zaujal od první stránky. Milostná romance jednoho z největších a také nejpopulárnější spisovatelů poloviny devatenáctého století A. E. Poea se odehrává v těchto idylických kulisách, ale jinak jde o milostné drama lidí, kteří jsou oba svázáni manželstvím. Jejich vzájemná přitažlivost a "spříznění duší" je natolik silné, že mu nedokáží odolat a tak je čtenář vtažen do dramatu, které nevyhnutelně končí tragicky. Autorce se podařilo napsat nejen čtivý milostný příběh, ale také zajímavou sondu do americké literární společnosti 19. století. Kromě tragického osudu A.E. Poea a mladé básnířky zde najdeme i zajímavé postřehy o dalších osobnostech této doby. Kniha potěší nejen příznivce tohoto velkého autora, ale každého, kdo má rád literární historii.

AnnabelLee
01.02.2016

Ideální kniha pro někoho, kdo nemiluje jen díla E. A. Poa, ale zajímá se o něho i jako o člověka. Nevím, co bylo v příběhu podle skutečnosti a co ne, ale tajemno, které se vznáší kolem Poa je více než přitažlivé. Poe je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů a díky této knize jsem se do něho a jeho děl ještě více zamilovala. Mohu jen doporučit :)

orinka3
16.08.2015

I když jsem Poeovy povídky četla mnohokrát, o něm samotném jsem věděla pouze to, že byl vyšinutý alkoholik. Proto jsem za knihu vděčná. I když jde samozřejmě o básnickou licenci, přece věřím, že se příběh několika nešťastných lidí zakládá na pravdě. Obdivuji hlavní hrdinku, která statečně čelí společenské konvenci, svádí boj se svým pochybujícím srdcem, a přitom si zachovává osobní důstojnost, odpovědnost k dětem a ryzí charakter. Básníkova manželka je vykreslena v méně příznivém světle, až ji člověk podezírá z různých nebezpečných úskoků. Konec je velice překvapivý. Román mě zaujal a doporučuji jako kvalitní četbu všem, kdo se zajímají o básníkův život i všech kolem něj.

Makii
06.08.2015

No, nebýt toho celkem překvapivého konce a doslovu, asi bych hodnotila kritičtěji. Minimálně do poloviny knihy jsem už byla alergická na spojení "žluté světlo plynových lamp" a "vlající cípy naškrobeného bílého čepce". Do té zhruba poloviny mi to přišlo opravdu slabé, na tyhle románky moc nejsem. Naštěstí se to pak docela zlepšilo. Dá se to číst.