Mravenci

Mravenci https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2948/bmid_mravenci-4ch-2948.png 4 456 101

Mravenčí trilogie série

Dávejte pozor, kam šlapete! Během několika vteřin, které potřebujete k přečtení tohoto odstavce, se narodí 40 lidí… a 700 milionů mravenců. Malí, pro nás takřka neviditelní, a přesto úchvatní tvoři vytvořili od doby, kdy se před stovkou milionů let na Zemi objevili, zcela dokonalou a všestranně fungující civilizaci. Budují města a federace, bojují o území, společnými silami odrážejí útoky vetřelců a predátorů. Zakládají houbová políčka nebo mšičí farmy a svá hnízda dokážou utkat z listí. Vyznávají kastovní systém a některé druhy si otrokářským způsobem podrobují jiné. Přestože představivost lidí vždy s oblibou hledala paralelní světy po nejrůznějších koutech vesmíru, na fantastickou existenci těch, kteří žijí v poloskrytu pod našima nohama, se zapomínalo. Jsou mravenci anarchisté, roajalisté anebo se jejich organizace blíží totalitnímu zřízení? Jak chápou čas? Co o nich vlastně víme? A vědí oni o nás? Werberův román Mravenci bývá právem označován jako realistická sci-fi: to nejúžasnější je na něm právě to, co je skutečné. Po jeho přečtení už nikdy nebudete vnímat svět tak jako dosud - stejně jako hrdina knihy, nezaměstnaný pařížský zámečník Jonathan Wells, který po svém excentrickém strýci zdědil suterénní byt a tajemné varování: Hlavně nikdy nechoď do sklepa!... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Fourmis , 1991

Verrrunka
08.08.2013 4 z 5

Nejdřív jsem tomu nedávala moc šanci, ale nakonec mě to docela pohltilo. Ani mě tak nebavila ta dějová linie, kde byli lidé, čekala jsem, že na konci to nebude veliké překvapení. Ale mravenčí svět mě uchvátil, autor si musel dát opravdu hodně práce s přípravou. Pokud to teda nejsou jen smyšlené kecy... :-)

Illka
29.07.2013

Zpočátku jsem knihu hltala, ale pak jsem postupně začala přeskakakovat nejdříve odstavce a pak celé stránky o tom, co se děje s mravenci, popisy mi přišly vzhledem k jejich velkému množství nudné, nezajímavé, přesto mě zajímalo rozuzlení celého příběhu. Pro někoho výborná kniha, pro mě jedna z mnoha průměrných.

juckey
27.06.2013 3 z 5

No, máme tady příběh napínavý jak malé gatě na velkého chlapa, jak říkal můj dědeček, kupu tajemství, pár fanatických lidí a asi tak miliardu mravenců, jejichž počínání mírně řečeno nechápu. Tak pokročilá civilizace a dobrovolně živí pár samozvaných rádoby pseudovědců (protože i na ty pseudovědce si fakt jenom hrají)? Hm. Krásná to science-fiction.
Objektivně musím přiznat, že mě nutilo to číst dál a dál, protože jsem chtěla vědět, co to kurňa v tom blbém sklepě je, ale na druhou stranu styl knihy bych přirovnala k jakémusi brakovému románu, který si koupíte za 50 korun v trafice na rohu Zkažené a Konečné. No vážně. Kdyby to skončilo jinak, možná bych byla schopná překousnout to otřepané: "Edmond... Hmmmmmm, Edmond, to byla osobnost. Povím ti celý jeho příběh, ale moc toho o něm nevím. Koneckonců, byla jsem jenom jeho matka." ale takhle... Nene. A pokud tam opravdu umřeli, jak si myslím, dobře jim tak. Sami si o to říkali. Muhehe.

araB
02.06.2013 2 z 5

Nějak jsem se v této knize ztratila, asi jako žížala v mraveništi..

Dandy1
25.05.2013 2 z 5

Mě to nijak nenadchlo, nepřišlo mi to ani jako sci-fi.

Terri
27.03.2013 5 z 5

Škoda, že se zvlášť nevydala i Encyklopedie absolutního a relativního myšlení.

kattyV
16.02.2013 3 z 5

Nějak mne to na rozdíl od většiny neuchvátilo. Ráda čtu knihy o přírodě i ty vědecké (tak dobře, populárně vědecké), ráda čtu i sci-fi, ale toto nebylo ani jedno. Asi jsem čekala něco jiného, sama nevím co. Tady jsem se nudila. U románu pociťuji jistou potřebu hlavního hrdiny. Mohu ho milovat nebo i nenávidět, ale když v podstatě chybí...
Ale když jsem si pročetla názory ostatních, tak si to možná zkusím přečíst ještě jednou. Třeba jsem na to zrovna nebyla správně naladěná.

Tlapka
21.08.2012 4 z 5

Četla jsem podruhé a v budoucnu budu číst jistě potřetí... a znova...
Autor musí být v dobrém slova smyslu magor. Originální námět, který nám v podstatě ležel u nohou. Tu jednu hvězdičku strhávám za lidskou dějovou linku, hlavně za její začátek. :)
P. S. Hádanku se zápalkami jsem ke svému překvapení uhádla okamžitě, takže jsem čekala, že řešení bude nakonec jiné. :D Kružnice i se svým středem jedním tahem byla jiná liga (to bylo tuším v Tanatonautech?).

Lenka Žofka
20.07.2012 5 z 5

Iddk to napsal za mě :) Přesně tak. A člověk kolikrát i přemýšlí, co ze světa mravenců je opravdu reálné. Přeci jen jejich život nežijeme, známe jen jejich dálnice, ne jehličnatý palác. Hodně mě to bavilo!

lddk
17.06.2012 5 z 5

Knížka je naprosto fascinující a napínavá - a lidé tu za mravenci skutečně značně pokulhávají. (Přemýšlím nad tím, jestli "dvojrozměrné" zobrazení lidí není záměrné.) Celkový dojem mi trochu sráží konec, který je pro mě v lidské vrstvě příběhu neuvěřitelný. Ale i přesto stojí knížka každopádně za přečtení A ROZHODNĚ JI DOPORUČUJI!!!

kivera
05.04.2012 5 z 5

Po přečtení téhle knížky už se budu na mravence dívat mnohem pozorněji. Originální nápad, poutavě napsáno.

katka101
04.04.2012 5 z 5

Mravenci...když obyčejný člověk slyší o této knize s tímto názvem,tak se možná zasměje a zeptá se mě co to proboha čtu? A já mu odpovím: Nejúžasnější kniha na toto téma,vlastně to není ani téma,autor nám sdělil nejen příběh pár mravenců,ale rozsáhlé dílko,příběh v příběhu a k tomu informace týkající se mravenčího života...mám moc ráda tuto knihu a kdo ji nečetl tak to nemůže pochopit....

lazarus
15.03.2012 5 z 5

Nejoriginálnější příběh. co jsem kdy měl možnost přečíst.
Jak už přede mnou napsal jiný čtenář i mě to donutilo polozit po netu a hledat informace o mravencích, jestli
jsou některé skutečnosti reálné, či jen výplodem autora.
Napínavá - dramatická až do poslední stránky, záležitost.
Závěr mě dost překvapil. po dočtení se nelíbil, ale jak se mě to rozleželo v hlavě, tak se mě zdá v pohodě.

Ikkju
29.01.2012

Velmi dobrý nápad! Konvence o nepoužívání ohně hmyzem je příměrem k použití atomu člověkem. Jen ten hmyz je přímočařejší než člověk..?

s-reader
16.07.2011 4 z 5

SPOILER - asi něco prozradím:
Téma knihy Mravenci svým způsobem nezvyklé a zajímavé. Proč píšu "svým způsobem"? Předoklad, že hmyz je inteligentní, není rozhodně nový, s inteligentním hmyzem se můžeme setkat v literární a filmové tvorbě na každém kroku - Ferda Mravenec, Mravenec Z, včelka Mája, to je jen několik málo inteligentních kamarádů z hmyzí říše.
Rozdíl mezi jmenovanými hmyzáky a mravenci z Werberovy knihy je jen v tom, že to autor nepojímá jako pohádku, ale snaží se téma inteligentního hmyzu logicky a vědecky včlenit do našeho světa. Samozřejmě, že logika občas pokulhává, musíme to autorovi odpustit, protože pokud by se držel zuby-nehty faktů, nevznikla by poutavá kniha, která stojí za přečtení a za zamyšlení. Mám jen drobnou výhradu: tvar, který vzikne, když vytvoříme čtyři trojúhelníky z šesti zápalek není pyramida, ale tetraedr. Pyramida, tak jak ji známe z Egypta má osm hran (čtvercová podstava a čtyři trojúhelníkové stěny).

nightlybird
13.02.2011 5 z 5

MRAVENCE jsem bral jako oddychovku, jako vědeckou SF. Autor Werber je ale francouzský žid píšící dost svérázným stylem (postřehl jsem jemný vliv kabaly) a do mraveniště promítá řadu zajímavých myšlenek - (začínám uvažovat, že si pořídím ruční scanner, abych mohl stahovat přímo z knih a nemusel pracně opisovat, na str.159 je pěkná úvaha o totalitarismu a o evoluční Darwinově teorii) - a řada zajímavých informací (tady budu muset zjišťovat, co je realita a co spisovatelova invence). Pokud jde o obsah knihy, mám dojem, že "lidskou řadu" hrdinů vzal autor trochu na hůl, připadají mi poněkud ploší a bezbarví a předpokládám, že si to vynahradil na mravencích a že se pokud jde o jejich anatomii, životní styl, atp. držel reálu, koneckonců byl řadu let vědeckým dopisovatelem renomovaných časopisů. Samozřejmě, že veškeré myšlenkové pochody, pocity a obsah komunikace je čistá fikce a autorova fantazie. Mne osobně v téhle dvouvrstevné knize - mimo údajů o mravencích, o kterých jsem řadu věcí nejen že nevěděl, ale ani netušil - zaujala spíš ta druhá vrstva - Encyklopedie ... kde jsem narazil na řadu zajímavých a podnětných myšlenek. A styl jakým tenhle chlapík píše mi celkem vyhovuje. Tenhle komentář je učesaná verze toho, co jsem říkal o téhle knize přátelům ve svém pubu, usoudil jsem, že si tahle kniha zaslouží širší publicitu.

Bjelásek
13.02.2011 5 z 5

Četla jsem tu knížku venku v létě a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Strašně se mi líbí propojení lidského světa s mravenčím. Skoro nejde ani uvěřit, že autor nebyl v minulém životě sám mravenec. Dalším plusem pro knížku je množství informací a myšlenek z různých odvětví nad, kterými se dá zamyslet a to v knihách obdivuji vždy. Rozhodně tuhle knížku doporučuji.

escritor
30.11.-0001 3 z 5

Dýl už to Werber napínat nemohl... :-)

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Skvělá sci-fi. Snad někdy budu mít čas přečíst si druhé i třetí pokračování ...

Andrys
30.11.-0001 5 z 5

Ze začátku nic moc, ale potom jsem se od knihy nemohla odtrhnout :) konec mi tak trochu vyrazil dech ;)