Mravenci

Mravenci https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2948/bmid_mravenci-4ch-2948.png 4 456 101

Mravenčí trilogie série

Dávejte pozor, kam šlapete! Během několika vteřin, které potřebujete k přečtení tohoto odstavce, se narodí 40 lidí… a 700 milionů mravenců. Malí, pro nás takřka neviditelní, a přesto úchvatní tvoři vytvořili od doby, kdy se před stovkou milionů let na Zemi objevili, zcela dokonalou a všestranně fungující civilizaci. Budují města a federace, bojují o území, společnými silami odrážejí útoky vetřelců a predátorů. Zakládají houbová políčka nebo mšičí farmy a svá hnízda dokážou utkat z listí. Vyznávají kastovní systém a některé druhy si otrokářským způsobem podrobují jiné. Přestože představivost lidí vždy s oblibou hledala paralelní světy po nejrůznějších koutech vesmíru, na fantastickou existenci těch, kteří žijí v poloskrytu pod našima nohama, se zapomínalo. Jsou mravenci anarchisté, roajalisté anebo se jejich organizace blíží totalitnímu zřízení? Jak chápou čas? Co o nich vlastně víme? A vědí oni o nás? Werberův román Mravenci bývá právem označován jako realistická sci-fi: to nejúžasnější je na něm právě to, co je skutečné. Po jeho přečtení už nikdy nebudete vnímat svět tak jako dosud - stejně jako hrdina knihy, nezaměstnaný pařížský zámečník Jonathan Wells, který po svém excentrickém strýci zdědil suterénní byt a tajemné varování: Hlavně nikdy nechoď do sklepa!... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Fourmis , 1991

mi-380
22.02.2017 4 z 5

Záhadné, napínavé, vtipné až poťouchlé, ale hlavně originální a čtivé dobrodružství. Sledujeme dvě dějové linie, mravenčí a lidskou, a čekáme a čekáme a čekáme, zda se někdy propojí. Děj je navíc doplněn moudrými kapitolkami (některé postřehy a poznatky mi připadají geniální a zařadím si je mezi nesmrtelné citáty slavných) z rukopisu postavy, která ač nepřítomna, se nad příběhem klene jako obrovská temná silueta trvale umístěná na pozadí.
85 % (zatím 219 hodnotících s průměrem 88 %).

alef
10.02.2017 5 z 5

Začetla jsem se velice rychle do jednoho evolučního příběhu o mravencích a jednom zvláštním vědci: „Musím svůj příběh předat dál. Všechny příběhy, když se na ně podíváte trochu víc zblízka, se navzájem podobají. Na začátku je vždy nějaký subjekt „v naději“, spící. Přijde na něj krize. Tato krize ho přinutí reagovat. Podle toho, jak se zachová, buď zemře, nebo se vyvine.“ ... tohle byl počátek ... mravenců ... a daleko později, i člověka ...

„Hmyz nás znepokojuje. Je menší a křehčí než my – a přece nám dělá potíže ...“

Před touto knihou jsem četla výbornou SF Město od Simaka, ve které jsem v závěru vyprávěného příběhu docela symbolicky „objevila“ zanikající mravenčí civilizaci /mající své ambice a cíle, pro nás lidi nepoznatelné, protože poznat mravence by znamenalo prozkoumat mravenčí vědomí ... takže člověk s hrůzou zjistí, že se tomu prostě nedá přijít na kloub, protože při konstrukci obrazu mravence konstruuje svůj vlastní obraz ... mravenčí mysl do podoby mysli člověka ...jenže my lidé nejsme vlastníky mravenčí mysli a tak nikdy nezjistíme, jaké to je být mravencem :-) ... v tomto příběhu mravenci symbolicky započali (byli prvním živočišným druhem vytvořivším společenskou strukturu) ale také ukončili (jako poslední „inteligentní“ živočišný druh) dějiny Země ...

... přiznávám, že se mnou tenhle příběh z pera p. Simaka docela otřásl ... a nešel mi z hlavy ... a tak jsem se symbolicky vydala za mravenci do dalšího příběhu, ... a nechala se opět „pozvat“ do fascinujícího světa tohoto společenského hmyzu, s pevně stanovenými pravidly fungování jejich společenství, ... do světa hmyzu, který už po staletí fascinuje lidstvo svojí organizací a sílou, ... do světa hmyzu, který funguje jako nemilosrdný organismus, který semele všechno, co se mu připlete do cesty ...
... a opět se nesměle pokusila nahlédnout do mravenčí mysli :-) ... vím, .. nikdy nezjistíme, jaké je to být mravencem .-) ... i tak to ale byla zajímavá exkurze ... „Slunce vstoupí do našich dutých koster ... Rozhýbá naše zbolavělé svaly ... A spojí naše rozdělené myšlenky. To je starobylé ranní blahořečení rezavých mravenců, pocházející ze stého tisíciletí. Už tehdy v jejich mozku probouzel první dotek tepla touhu zpívat.“

... psssst ... mravenci ještě sní ... první jarní sluneční paprsky vysílají své první dávky energie a my tak můžeme opatrně nahlížet do probouzejícího se mraveniště ... „Je to opravdu zajímavé Společenství, které dochází k rozhodnutím neustálým slaďováním, pomocí pracovních skupin zaměřených na projekty, které si svobodně volí. Jestliže nejste s to vytvořit jedno z těchto nervových center, krátce řečeno sestavit svou skupinu, pak Vaše zkušenost nejsou k ničemu.“

Na své exkurzi zjistíte, že mravenci žijí v dost nemilosrdném světě: „ ... ukázal na změť rostlin zaplavující jídelnu. „Vidíte je? Všechny si konkurují, jsou připravené se navzájem zabíjet pro kousek místa na slunci nebo pro kapku vody. Jak se jeden list dostane do stínu, rostlina na něj zapomene a sousední listy začnou růst víc. Svět rostlin je opravdu svět bez lítosti…“

A my čtenáři velice brzo podlehneme pradávné lidské touze – poznat :-)
„Kdo ale může tvrdit, že někoho vůbec zná? Řekněme, že se jen často ocitáme jeden vedle druhého ...“, protože toužíme pochopit (stejně jako Edmond), ale možná se dobereme jen k takovému závěru, jako Jonathan :-)
"Vzal Nicolase za bradu. „Poslechni, chlapče, až budeš větší, uvidíš, že dojdeš k tomu co já: že jediný opravdu vzrušující živočich, jediný živočich, jehož inteligence je skutečně odlišná od naší – je žena!“ .

„Je tak těžké mít poselství o neštěstí, nechávat si je pro sebe a nenalézat žádná tykadla ochotná je přijmout! Tak rád by se zbavil vší té tíhy a sdílel s ostatními tu strašlivou znalost.“

zahadum
18.01.2017 5 z 5

Zaujímavá kniha, dve dejové línie ... jedna je o mravcoch a jedna je o ľuďoch. Dozvedel som sa kopec vecí o mravcoch ale aj o ľudí, spoločnostiach, filozofii a všetko je to písane nenásilnou formou ktorá si plynie. Záver je prekvapenie ktoré bystrý čitateľ vytuší už skoro na začiatku. Kniha ma príjemne prekvapila a hlavne núti človeka sa zamyslieť. Každý ale nech si príde na to svoje čo stojí za zamyslenie. Odporúčam !

jana277
15.01.2017 5 z 5

Výborná kniha, preto sa mi nevrátila a viac som ju v kníhkupectve nezohnala.

jaroiva
17.06.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četla, žánr na pomezí detektivky a přitom v zajímavém prostředí, nečekané rozuzlení... doporučuji

michal1425
28.01.2016 5 z 5

Opravdu dobré, inspirativní.. Nebýt toho konce je to moje nejoblíbenější kniha vůbec.

martunka
15.10.2015 5 z 5

Musím se přiznat,že o svět hmyzu jsem se zajímala i před četbou této knihy. Takže jsem byla upřímně zvědavá jak si autor s tématem poradil. Po přečtení dávám 5 hvězd, protože si je autor určitě zaslouží. Příběh je zajímavý a napínavý,hlavně ocenuji styl vyprávění a možnost se při čtení dozvědět plno nových informací o mravencich.

kosilka
12.09.2015 5 z 5

Těžko se mi chtělo uvěřit, že by se mi mohla tak moc líbit kniha s tímto námětem. Ale dnes, po přečtení knihy, jsem naprosto unešená a nadšená. Kniha byla nesmírně zajímavá, jak netradičním a neokoukaným tématem, které zaujme, tak lehkostí vyprávění. Příběh měl dvě linie, mravenčí a lidskou, které se krásně postupně proplétaly, děj uháněl tak působivě a lehce, mravenčí svět byl vykreslen naprosto uvěřitelně a jaksi lidským způsobem tak, aby nám byl bližší a mohli jsme ho lépe pochopit, což si myslím, bylo zapotřebí (když vezmu v úvahu pro mnohé první takovéto bližší ,,setkání" s tímto hmyzím světem) a kniha navíc byla naprosto nenuceně poučná, což velice oceňuji. Některé věci jsem slyšela poprvé a nesmírně mě překvapily a udivily. Je to fascinující svět a systém fungování světa a života mravenců je prostě úžasný! Knihu jsem si užívala a bavily mě obě linie příběhu. Kromě dramatického děje autor zakomponoval do příběhu i záhadu a napětí, vědomosti, takže konec knihy je opravdu strhující a jiný, tak nádherně bohatě jiný, než vše, co jsem dosud četla! Děkuji za tuto knihu!

Laty
08.09.2015 5 z 5

Zábavné, velmi čtivé a poučné. Kniha předčila má očekávání.

piratmartin
28.08.2015 4 z 5

Nikdy bych nečekal, že by mě mohla kniha o mravencích bavit. Nevím jestli budu číst druhý díl, protože na to nejsou moc dobré recenze, ale myslím, že by to nemuselo být zas tak špatné... Uvidíme. Tuhle knihu rozhodně doporučuji k přečtení, nenudil jsem se ani na jedné stránce. Samozřejmě část s mravenci byla lepší než ta lidská, ale i ta lidská část se dala v pohodě číst a žádné zmatky v postavách jsem ani neměl a to je u mě co říct. Nejvíc mi v hlavě utkvěla část popisující zabití ptáka mravenci.

Malonida
28.05.2015 5 z 5

Čítala som to pred minimálne desiatimi rokmi a napriek tomu mi tento príbeh ostal v pamäti. Super sci-fi s trošku absurdným koncom :).

józi.odkudkam
19.03.2015 4 z 5

Příběh dynastií, klanových válek, politiky, zrad, úskoků a padlých říší, jenž se vyprávěl před prvními lidmi, kdy ještě kontinenty neměly svůj dnešní tvar. Příběh jehož řádky se pod vašima nohama píší i teď...Ech, co vám budu povídat; na chalupě se mi před kosením budou tyhle pseudointeligentní, zpola zahrabané chobotnice mravenišť zadupávat o poznání hůř.
Werber ve své mravenčí písni vesele spekuluje, z jednotlivých brabenců dělá hotové Edisony a já se celkem bavil. Horší je to s člověčí linkou, která je divně překombinovaná a lehce nezvládnutá (i když pachové varhany jsou fajn). Suma sumárum je kniha netradiční, do určité míry poučná, oddechově napsaná jednohubka. A i když místy lehounce nudí, mohu doporučit. Průměrné 4****
PS: Jestli chcete vidět partičku lidí totálně odvařených z čehokoli, co dělá mravenec, mrkněte na BBC Planet ant: Life inside the colony.

remor
12.01.2015 4 z 5

Život mravenců mě uchvátil. Tolik zajímavostí o jejich životě! Vše podáno čtivou formou. Bavily mě texty z Encyklopedie.. Na konci knihy už to bylo hodně sci-fi, ale to se mi líbilo. Jednu hvězdičku ubírám za dějovou linku s lidmi..

sandra.sancho
31.12.2014 3 z 5

Čekala jsem od této knihy asi víc, když už jsem četla tak mě to bavilo,ale musela jsem se vždycky ke čtení donutit.

mineralka
10.10.2014 4 z 5

Mravenčí svět jsem vůbec neznala,než jsem si přečetla tuhle knížku.Paráda !! Kdo z nás ví co se děje ve sklepě??

Zidanek
05.06.2014 4 z 5

Vždycky jsem mravence a vůbec celá mraveniště neřešil a tak nějak podceňoval, až tedy do přečtení této knížky.
,,Co to je za číslo snůšky, třeba je to samec 327, a kam asi tak špacíruje, hmm ?" to si občas říkám, když vidím mravence. NE! Nejsem blázen, to možná autor tedy pokud není on sám mravencem.
Změnil jsem úplný postoj a přidal na respektu k samotné hmyzí říši. Zní to sice legračně, ale pokud si to přečtete poznáte sami :)

Lubor123
16.05.2014 5 z 5

Kniha se ke mě dostala úplnou náhodou, ani jsem neměl moc zájem si knihu přečíst. Nakonec jsem ji otevřel a četl. Musím přiznat, že jsem koukal jak vyoraná myš. Když jsem začal pomalu chápat základní komunikaci mravenců, tak jsem musel své poznatky sdělit i svým kamarádům. Skvělá kniha

myshmother
16.02.2014 4 z 5

Musím přiznat, že na začátku této knihy jsem naprosto netušila, "která bije". Soustředila jsem se více na pasáže s tajemstvím ve sklepě a mravenčí svět malinko opomíjela. Čím více se však rozvíjelo drama okolo mravenčí kolonie, tím více mne to vtahovalo do hmyzího světa a vzdalovalo od lidí. Asi jsme opravdu planetou hmyzu, nikoliv lidí a společenství mravenců je sociálně vychytanější, než to lidské. :-) Škoda, že se této knihy nedožil Ondřej Sekora...měl by radost. ;-)

Flipper
19.08.2013 4 z 5

Vyžaduje to mravenčiu prácu pospájať a zosúladiť množstvo faktov rôznych odborov aby dávali zmysel. I keď takáto syntéza má svoje úskalia, Werner to skúsil a v rámci sci-fi dostal chválitebnú..
Aj tak MRAVENCI vyžadujú vytrvalého čitateľa, lebo ani rozdelenie knihy na ultratenké kapitoly niekedy nezachráni monotónnosť počínania mravcov. Je tomu tak aj napriek tomu, že sa v priebehu deja mravci stretnú s všetkými možnými živočíchmi mikrosveta i makrosveta. Autor myslel, že facsinácia životom mravcov (AK, feromóny, vibrovanie tykadlami atď) vydrží počas celej knihy no neni tomu tak. Zväčša to je o tom o ceste, stretnutí a vzájomnej interakcií hmyzu a dookola.
Súdržnosť a záhada čitateľa skôr núti orientovať sa na líniu ľudí a "pažravého" sklepa. Tu naopak krátke kapitoly fungujú, napínajú čitateľa a podobne je to aj s vhodným úryvkom s knihy absolútneho a relatívneho poznania.
I keď koniec má množstvo trhlín (spoiler: všetci uväznení ľudia dobrovoľne súhlasia s väzením, nájdu "kľud" pod zemou, zabudnú na rodiny - to už veľmi nežeriem) prepletať sa chodbičkami kombinatoriky poznatkov nebolo na škodu vecí. A ani sa ma nepýtajte o mravcoch - budem až preinformovaný...

Jack Bauer
15.08.2013 5 z 5

Vůbec jsem neměl představu, že by mě tato kniha zaujala.Nedovedl jsem si představit sci-fi román o mravencích. Hned od první stránky mě to nesmírně uchvátilo a popis jak fungují mravenci je až neuvěřitelný.Pokud je to ovšem pravda.Neuvěřitelně zajimavá a velmi čtivá kniha.