Mravenci

Povídkový soubor Mravenci (1949) představuje Vianovy texty, jejichž motivy se nedostaly do jeho velkých románů, jakými jsou například Pěny dní či Podzimu v Pekingu. Jednotlivé texty vznikaly v prvních poválečných letech, a tak bylo jen samozřejmé, že do nich dolehl bezprostřední prožitek válečného i poválečného období – povídka Mravenci je inspirovaná spojeneckým vyloděním v Normandii a povídky Rak či Leklé ryby jsou pro změnu obrazem degradace života v poválečné éře všeobecné chudoby a nedostatku… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/65_/655/mravenci.jpg 4.282

Les fourmis (1949)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Volvox Globator

Izzurr

Kniha povídek, které jsou jak komické/satirické, tak vážné. Místy se v textu vyskytují cizí slova a většina povídek je dost absurdní, ale není to náročné čtení.

Ay.Le
20.04.2016

Vian je prostě unikát. Jeho neskutečně bohatá až absurdní fantazie mě nepřestává udivovat a bavit ani po tolika letech, kdy se mi poprvé dostala do ruky Pěna dní.

TheCiko5
23.04.2015

Při čtení jsem si představoval dobu, kdy pařížským bulvárům a kavárnám vládl Boris Vian a marně jsem dumal, kde bral to obrovské množství energie pro svoji práci v tolika uměleckých oborech.
Povídky jsou sarkastické, tajemné, ironické, na první pohled jakoby komicky nesmyslné, ale mnohdy až vizionářské, plné absurdit, neotřelých gagů a přirovnání... ale hlavně nasycené autorovou elegantně barevnou fantazií. Ten člověk byl génius.

Varvara
10.06.2013

Absurdita nejvyššího kalibru! Než jsem začala číst, vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. Ale knihu jsem si zamilovala a ráda se k ní sem tam vracím. Aspoň k některým povídkám. Lazařina!

eraserhead
17.02.2013

Kdysi před lety mě s Vianem seznámil koupel si dvající flanďák a bylo to seznámení velmi příjemné. Pak mi Vian cestu skřížil ještě dvakrát Rozruchem v Ardenách a Pěnou dní, které mě moc nepřesvědčily a spíše mě přivedly k myšlence, že krása Flanďákovy koupele byla čistou náhodou. Mravenci, respektive vetší část jejich povídek, mě přesvědčili, tyto pochybnosti rozehnaly a utvrdily mě v tom, že Vian je poměrně zajímavý, svérázný a fantazií kypící kujón. Prvních pět povídek sbírky (Mravenci, Učenliví žáci, Cesta do Konostrova, Rak a Instalatér) mě naprosto rozsekaly. Naprosto. Během jejich čtení jsem se vznášel v literárním nebi a prožíval všechny slasti, které je dobře napsané a vhodně napsané slovo a z nich skládané věty schopno poskytnout. Vrněl jsem blahem. Až mi přišla obrovská škoda, že další povídky již byly trochu slabší a "nejnormálnější" Komparsista pak jaksi obsahově (ale i to je pro Viana typické) vyprázdněný. Možná kdyby nebyl tak dlouhý, bylo by to lepší. Ocenit musím i závěrečný medailonek Jiřího Pelána. Precizní, procítěná a oduševnělá práce.

Amelie.
28.10.2012

Změna pohledu na mravence.
Velmi poutavá kniha s určitě originálním námětem. K mojí smůle musím teď číst na nastávající maturitu, takže přečtení dalších kousků odkládám do budoucna.

Skip
26.04.2012

Po delší době jsem si znovu přečetl tuto sbírku povídek a skvěle jsem se bavil Vianovým smyslem pro humor a neskutečné absurdno. Možná má tato kniha malou nevýhodu: čtenář nepřipravený na Viana může být za chvíli tím vším absurdnem jaksi přehlcen a ono se to pak hůř pobírá. Ale jinak to prostě nemá chybu.