Mramor a plátno

Mramor a plátno https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344208/bmid_mramor-a-platno-Z3G-344208.jpg 4 198 64

Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu. Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Oil and Marble , 2016

Olava
09.11.2019 3 z 5

Nenáročná kniha na takovéto sychravé dny. Hodnotím průměrně. Nenadchne, ale ani neurazí.

martunka
28.09.2019 4 z 5

Rozhodně mě bavilo číst o dvou velikánech svého oboru. Líbí se mi styl vyprávění....

Péťa1950
06.04.2019 5 z 5

Endy 17 vyjádřil výstižně dojem z knihy. Není třeba víc dodávat.

Endy17
08.03.2019 5 z 5

Originální styl vyprávění, atraktivní námět a precizní zpracování tématu daly vzniknout knize, která se jen těžko odkládá. Jakkoli se jedná o fiktivní příběh, je snadno uvěřitelné, že takhle nějak mohla rivalita italských renesančních géniů vypadat.

Anasa
02.02.2019 4 z 5

Historické romány nevyhledávám, zlákalo mne výborné hodnocení na databázi. Nelitovala jsem, že jsem po knize sáhla, chvílemi jsem cítila napětí, jako kdybych četla detektivku. Jen si nejsem jistá podáním postav. Leonardo u mne dost často vyvolával negativní pocity, ale zaslouží si to? Příběh neskončil, zůstaly otázky.

Rozmarýna Rozm
21.01.2019 4 z 5

Dobře se to čte. Oceňuji, že jsem se dozvěděla, že Leonardo se pokoušel regulovat tok řeky. Ale čekala jsem víc.

marimari
09.01.2019 5 z 5

Skvěle napsané, zvlášť příběh Michelangela. Mám ráda životopisné romány, četla jsem i Kámen a bolest. Skláním se před vytrvalostí, urputností a touhou spojenou s uměleckou tvorbou i překonávání nedůvěry v sebe sama. Nevím, jestli by současníci byli schopni tohle všechno ustát.

iveta3689
15.12.2018 3 z 5

Střídání děje z pohledu obou postav je velmi zajímavé. Bohužel je to asi to jediné zajímavé na knize. Děj byl stále jen o tom, že obě postavy naříkaly "musí něco vytvořit, ale nechce mi nic dělat, ale hlavně to musím udělat dřív, než ten druhý". Styl vyprávění byl dost nudný.

Adush
17.09.2018 5 z 5

Úžasná kniha, miluji Itálii, Florencii, Leonarda da Vinci apod. Knihu jsem četla po letošní návštěvě Florencie, kde jsem měla možnost vidět Davida na Palazzo Vecchio. Takto jsem do příběhu ještě víc spadla. Kniha mě držela a nepustila. Vzdávám hold autorce, po přečtení toho, co všechno musela prozkoumat za písemnosti a materiály aby to mohla zasadit do příběhu a tenké knížečky, to je opravdu bomba. Klobouk dolů. Těším se, až se ke knize opět vrátím.

raffi
07.09.2018 5 z 5

Pekná kniha, na skutočných faktoch si vymyslieť pekný príbeh nie je jednoduché a často to dopadne katastrofálne. Ale tento súboj Leonarda a Michelangela sa autorke podaril, bol verný a sugestívny... A opäť ma utvrdil s mojom obdive k Michelangelovi. Kto dokázal z kameňa vytesať takú krásu (nemyslím iba sochu Davida, ktorého kniha zachycuje), musel byť výnimočný človek poháňaný presne tým vnútorným žiarom, čo poháňa umelca dopredu.

Radunka78
15.07.2018 5 z 5

Knihu tohoto žánru jsem četla úplně poprvé - na doporučení, že by se mi mohla líbit. Většinou čtu současnou krimi a proto mne překvapilo, jak kniha z dob minulých a s tímto tématem mne od začátku doslova pohltila. Velmi lehce se četla, kapitoly jsou poskládané tak, že se pravidelně střídá téma Michelangela a téma Leonarda a možná i proto má kniha takový spád. V průběhu čtení Vás samo nutí si určitá uváděná fakta o těchto velikánech vyhledat a na fotografiích zmiňovaná díla alespoň trochu prozkoumat. Na konci knihy jsem cítila hmatatelné dojetí a už dlouho jsem se po dočtení knihy necítila tak hezky, knížka mne opravdu nadchla.

adelinka
20.05.2018 5 z 5

Skvelá kniha, skoro rýchle čítanie....samotné čítanie je rýchle, lebo dej je naozaj zaujímavý, ale pri takomto čítaní ja musím aj googliť. Ja som si musela pozrieť, či má Michelangelo čapatý nos.....a samozrejme aj jeho aj da Vinciho diela. Aj keď sú známe, teda najznámejšie, ja som ich musela vidieť aj pri čítaní....

ivakola
10.05.2018 5 z 5

Věčné spory a rivalita mezi umělci. To bylo, je a bude. Této knížce to ale vůbec neuškodilo, je na ní vystavěn celý příběh a je skutečně dobrý. Na jedné straně Leonardova Mona Lisa a na druhé David od Buonarrotiho. Autorka si historická fakta trošku pozměnila, jak sama přiznává, ale zde to nebylo vůbec na škodu, jen to spestřilo už tak dobré vyprávění.

Ivanule
04.05.2018 5 z 5

O této knize jsem ze začátku vůbec nic nevěděla,ani si nečetla anotaci,jen jsem ji někde uviděla a řekla si ,co kdyby ji měli u nás v knihovně a ono opravdu měli,takže půjčit a přečíst:)Četla se mi jedním dechem,historii mám ráda,konkrétně teda tuto až tak moc dopodrobna neznám,jako vím že někdo maloval,sochal a tak ale víc jsem se o tom nezajímala,čistě jen ve škole co nám řekli,a když vyšla tato kniha chtěla jsem se dozvědět víc.A Itálie další plus:) Upřímně jsem daleko víc měla Michela,nevím jestli tím,co si prožíval,co dělala a jaká byla jeho rodina a že byl mladíček,ale Leonardo se mi moc nelíbil svým chováním,přišlo mi,že vlastně Michelovi závidí to,že je mladý a má toho spoustu před sebou a on starý i když teda jeho obraz Mony Lisy byl jeho nejlepší dílo,co se říká,neviděla jsem ho:) A nejvíc mě teda štval tím,že nedokončoval svoje díla,prostě odjel a bylo....Rozhodně si ji přečtěte!!

Janis97
08.04.2018 4 z 5

Jelikož jsem zpočátku vůbec nevěděla do čeho jdu,neboť jsem si o knize nic nezjistila, tak to nakonec byl příjemný zážitek :) ze začátku mi dělalo problém se začíst, spousta historických názvů a jmen, jinak je to napsáno čtivě. Tato část historie mne moc nezajímá, takže to byl nejdřív docela boj, ale jsem neskutečně ráda, že jsem se do knihy ponořila a dočetla ji. Krásný příběh, příjemné zopakování historie. I když mne Leonardo dost rozčiloval :D

Nočnípták
06.04.2018 4 z 5

Moc pěkný příběh.Každého,kdo má rád životopisy,historii a umění,určitě potěší.Já měla knihu docela dlouho připravenu k přečtení.Pořád jsem ji odkládala.Pak jsem dělala na Virtuální Univerzitě třetího věku semestr Život a dílo Michelangela Buonarroti.Parádně mě četba doplnila přednášky.Navíc se zde seznámíte s dalšími velkými italskými umělci a jejich díly. Dáte si do souvislosti jejich životy s historií papežů a dalších mocných rodů.Budete mít touhu vidět Davida a Sixtinskou kapli na vlastní oči.

Manyna
04.04.2018 4 z 5

Uvěřitelné, že takhle nějak to fakticky bylo. :)

speciale88
15.03.2018 5 z 5

Zajímavý a poutavý děj, který se čte velmi lehce a svižně. Mistrovská díla italských velikánů. Od jejich začátků až po samotný konec a tím pádem vznik děl samotných.

Makec
08.03.2018 5 z 5

Poutavý příběh o rivalitě umělců a jejich uměleckých výtvorů. Škoda, že čas plyne jako voda v Arnu a spousta děl zůstala nedokončena. V průběhu čtení prostě musí člověk shlédnout i tyto mistrovské díla alespoň na fotografiích.

OnlyFour
19.02.2018 5 z 5

Knižka na 2 poobedia, oddychová, krásny príbeh. Hneď mám chuť vidieť tie majstrovské diela na vlastné oči :)