Mrak

Mrak https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44231/bmid_mrak-MZf-44231.jpg 3 16 4

Jsou tam? A mají důvod navazovat s námi kontakt? V roce 2033 zachytí měsíční základna programu SETI konečně signály mimozemské civilizace. Nadešel čas seznámit se s neznámou civilizací. Ale nečekají nás technologie mnohem komplikovanější, než si dokážeme představit? Ray Hammond, britský autor sci-fi, pro vás napsal výborný příběh o jedné z možných budoucností lidstva.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Talpress

The Cloud , 2005

ludek.n
25.09.2020 3 z 5

Gigantický mrak mezihvězdných plynů volně se pohybující vesmírem obrovskou rychlostí ohrožuje Zemi. Kromě katastrofických klimatických změn hrozí i ztráta atmosféry, bezprostředně ohrožující veškerý život. Ray Hammond nám předkládá spektakulární postapokalyptický příběh, v němž se zamýšlí nejen nad možnou mimozemskou invazí, ale i nad nebezpečím, hrozícím od příliš sofistikovaných počítačových systémů a umělé inteligence, která se velmi snadno může vymknout kontrole. Nápad to rozhodně není špatný, bohužel se zpracováním už je to horší. Hammond vsadil na střely s plochou dráhou letu - ohromující devastace, ale nic víc. Chybí tomu zaujetí, přesvědčení, bublina zářivých barev, krásná na pohled, ale uvnitř prázdná. Postavy šedivé, bez potenciálu zaujmout. Čtivost se knize upřít nedá, ale je z těch, na něž zapomenete ve chvíli, kdy otočíte poslední list a on vám odhalí své tajemství.

Aya81
10.12.2018 4 z 5

Kniha je spíš taková oddychovka. Dobře se čte, má zajímavou zápletku, nemá hluchá místa. Líbilo se mi prolínání vyprávění s novinovými články. Místy trochu drhne logika a přírodní zákony, ale na to jsme ve sci-fi a v katastrofických knihách i filmech zvyklí. Ambice k tomu stát se literárním skvostem kniha zjevně nemá, to k čemu je určena ale podle mne zcela splňuje.

B4LU
13.12.2017 3 z 5

2013: I přes lákavý popis se jedná pouze o variaci na Clarkovu Hlídku či Odhalený Vesmír Alastaira Reynoldse. Nadto kniha nemá moc spád a s žádnou z postav jsem se nebyl schopen nějak ztotožnit, takže hodnotím jako spíše podprůměr. (**)

2022: Zkusil jsem knihu ze zvědavosti znovu, protože téma je pro mě atraktivní. Tak tragicky jako minule to už nevidím, ale o přelomové dílo se taky nejedná, viz výše. Takový průměr. (***)

Nagadir
09.08.2015 4 z 5

Zajímavý nápad, nicméně dost rozvláčnělý start, spousta vědeckých keců a američani co opět zachrání svět...
Hodnocení: 7/10

Autorovy knížky