Možné světy fantastiky: Vznik paranormální fikce

Možné světy fantastiky: Vznik paranormální fikce https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78068/bmid_mozne-svety-fantastiky-vznik-parano-FKm-78068.jpg 4 8 2

Kniha Nancy H. Traillové, která přistupuje k literární problematice přistupuje z pozice tzv. teorie fikčních světů, se nepokouší o taxonomii fikčních světů v rámci celého systému narativní literatury, ale soustředí se jen na typologii žánru fantastiky. Na základě vzájemného poměru oblastí „přirozeného“ a „nepřirozeného“ rozlišuje jednotlivé „mody“ fantastiky, které pak dokládá na tvorbě klasiků, jakými jsou Charles Dickens, Ivan Sergejevič Turgeněv či Guy de Maupassant. Možné světy fantastiky nejsou jen užitečnou teoretickou prací, která umožňuje popsat a utřídit druhy fantastické fikce, ale přispívá i do literárněhistorické debaty o povaze realismu a jeho kulturním a společenském kontextu.... celý text

Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Academia

Possible Worlds of the Fantastic: The Rise of the Paranormal in Fiction , 1996

RonnieSmithx
17.01.2024 4 z 5

Typologie je super, ale můj problém je to, že čtení druhé části může být takové únavné, když jste žádnou z povídek, kterou autorka popisuje, nečetli. Tohle je spíš můj problém, než že by něco bylo špatně ze strany autorky, takže na tohle v hodnocení knihy moc nechci přihlížet. Kniha je jinak velmi srozumitelná a dobře zpracovaná.

Lutziana
18.08.2015 4 z 5

Typologie fantastických modů mě zaujala, i když bych se nebála jí rozšířit o několik dalších. Srozumitelná kniha, z literárně teoretických příruček k fantastice je to jedno z nejmenších "zel".

teorie fikčních světů

Autorovy knížky