Moxonův pán a jiné povídky

Moxonův pán a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26375/moxonuv-pan-a-jine-povidky-YH8-26375.jpg 4 34 5

Výbor z próz amerického autora, osobního přítele Marka Twaina, jednoho z nejoriginál­nějších talentů západního pobřeží (San Francisco) na sklonku 19. a začátku 20. století. Výbor představuje nám autora jako vypravěče „anekdot“, jimž dnes říkáme černý humor (Hypnotizér), jako mistra fantastického příběhu (Moxonův pán) a literárního horroru (Jedné letní noci), jako demaskéra válečné slávy (Syn bohů) a jako humoristu stíhajícího cynismus a sadismus (Jedné letní noci). V úvodu (J. Škvoreckého) několik ukázek z autorova „Ďáblova slovníku“ (Manželství – stav skupiny, sestávající z pána, z paní a ze dvou otroků a čítající celkem dva lidi). Edice Světová četba č. 373.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Odeon

The Collected Writings of Ambrose Bierce

kralika
08.11.2022 4 z 5

„Prohlásil jsem, že se necítím vinen, a dodal jsem, že muž, kterého jsem zavraždil, byl notoricky známý demokrat. Moje dobrá matinka byla republikánka a již od útlého dětství mě horlivě poučovala o zásadách spravedlivé vlády a o nezbytnosti potlačovat frakční opozici. Na soudce, zvoleného z republikánské urny s posuvným dnem, učinila přesvědčivost mé obhajoby hluboký dojem a nabídl mi cigaretu.“ (Bezedný hrob)

Výborné povídky z občanské války, kde si autor, brilantně se orientující v reáliích, bere na paškál důstojnickou čest (Jeden typ důstojníka - to je asi i vrchol sbírky), otázku subordinace (Syn bohů), hříčky mysli (Případ na mostě přes Soví řeku, Nalezená totožnost), či bezbřehou válečnou brutalitu (Chickamagua) často okořeněnou krutě ironickou pointou (kromě zmíněných se to týká Rány z milosti). Ohledně válečné prózy té doby sotva najdete něco lepšího. Srovnatelně snad psal dnes už zapomenutý František Xaver Svoboda.
V tomto výběru je vše doplněno další autorovou polohou - horory (Zabedněné okno je klenot) a drsně černohumornými hříčkami (Bezedný hrob). Navíc pro českého čtenáře se skvělou Škvoreckého předmluvou.

los
08.11.2022 5 z 5

skvělá odeonka, v níž se sešla práce tří profesionálů: dílo nadčasového spisovatele, cynika a mistra hrůzy Ambrose Bierce, přeložené do češtiny mistrem jazyka Janem Zábranou, vybrané a komentované mistrem literární eseje Josefem Škvoreckým, prostě úžasný čtenářský zážitek; líbily se mi všechny povídky, strašidelné, fantastické, anekdotické i z válečného prostředí

"Narodil jsem se z chudých, protože poctivých rodičů..."

"cynik = zlosyn, jehož pokřivené vnímání způsobuje, že vidí věci, jaké jsou, ne jaké by měly být"

Disease
17.02.2020 3 z 5

Ty povídky z války jsou sice časem tak trochu na jedno brdo, ale Bierce má zajímavý styl, určitě zajímavější než Mark Twain.

de_baques
01.12.2017 5 z 5

zdařilý průřez několika typy autorových povídek - až mysteriózní příběhy z války severu proti jihu, povídky s prvky hororu a nakonec jazykově vybroušené vtipné vyprávění o nesmyslech

tohle je opravdu velmi zajímavý autor s velkým talentem - jsem přesvědčen, že kdyby žil dnes, tak je velmi prodávaný...

Eicherik
06.02.2016 3 z 5

Prvních 11 povídek je o válce Severu proti Jihu a dalších 10 povídek spadá pod horory nebo černé anekdoty. Pro mě nejlepší povídkou z této sbírky je titulní Moxonův pán. Knihu považuji za mírné zklamání, protože mě nepřinesla žádný nový zajímavý příběh.

Část díla

1996  75%Ďáblův slovník
1966  80%Moxonův pán a jiné povídky
2007  81%Zabit u Resaky
2011  82%One summer night / Jedné letní noci

Kniha Moxonův pán a jiné povídky je v