Moudrost lesa

Les umí dostat z lidí to nejlepší! Romantický hvozd – hluboké ticho, vůně mechu a pryskyřice, ševelení v korunách stromů: představujete si les také tak? Tato nádherná místa se stávají vlivem lidské chamtivosti a znečišťování čím dál vzácnějšími. Peter Wohlleben nám ukazuje, že pevnější a zdravější vztah s přírodou kolem nás je uskutečnitelný, a především potřebný. Křehký ekosystém lesa, v němž spolu rostliny komunikují a navzájem si pomáhají, můžeme chránit i my. Autor nám v této knize předává, čemu ho sám les naučil. Chopme se nyní příležitosti a doprovoďme ho na jeho cestách hlubokými, tajuplnými lesy. Nechme se přitom stále znovu překvapovat a objevujme divokou, autentickou přírodu. Naučíme se tak víc starat o stromy, a tím i o sebe. O lese, jaký je a jaký by mohl být....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389810/big_moudrost-lesa-il6-389810.jpg 4.367
Literatura faktu, Příroda, zvířata, Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Kazda

Der Wald – ein Nachruf, 2013

Kniha Moudrost lesa

Jitty82

Velmi krásná kniha, okořeněná citem a láskou k přírodě.

Tato kniha poskytuje velmi dobrý přehled o všem, co definuje les. Autor opakovaně kritizuje konvenční způsoby hospodaření, které způsobují velké škody, a proto musí být nahrazeny jinými metodami. Argumenty, které Wohlleben přináší, jsou důsledně promyšlené a naprosto přesvědčivé. Nemusíte být odborníkem, abyste si uvědomili, že Wohlleben má pravdu. Stačí procházka lesem s otevřenýma očima.

Kniha je věcná a mimořádně poučná pro každého laika.

hu_87

Objektivně je to perfektně napsaná knížka (jak jinak taky), subjektivně se mi kniha nečetla tak dobře jako některé jiné od tého samého autora, ale určitě doporučuji všem lesníkům a lidem, kteří se o stromy/lesy zajímají. Když si jí přečtete, určitě tím nic nezkazíte, naopak.

pablito
23.12.2020

Dávám jen pět hvezdiček je pro to, že to je už několikátý titul od autora a některá věci se překrývají. Kdybych ji četl jako první, tak to určitěš bude hvězdiček šest.

sarka8521
16.04.2020

Peter Wohlleben se řadí mezi důstojné pokračovatele environmentalistických klasiků, jako jsou John Muir či Aldo Leopold. Díky nakladatelství Kazda za pečlivou přípravu knihy.

knizninadsenec
19.03.2020

Kniha je skvělá. Dobře se čte a dozvídáme se něco zajímavého nejen o lese/přírodě/stromech, ale i o samotné profesi lesníka. Velmi se mi líbila a můžu za sebe všem doporučit.

medojed_01
13.03.2020

Další skvělá kniha od tohoto autora. Velmi obohacující a poučná. Chtělo by to více takových lidí.

JakubJiroušek
23.02.2020

Při čtení knihy Petra Wohllebena jsem byl naprosto uchvácen přirozenou lidskostí jeho psaného textu. Kniha přinášející nespočet postřehů pramenících z dlouholetých zkušeností, vytrvalého celoživotního studia a hlavně z neochvějné lásky ke svému oboru, neztrácí po celou dobu spád a je čtivá do posledního řádku. Krásná práce!

Godvind
22.01.2020

Je to můj třetí Wohlleben. "Tajný život stromů" jsem zhltnul s absolutním nadšením, u knihy "Les - návod k použití" jsem byl trochu zklamán. Klukovi z venkova a někdejšímu skautovi kniha moc nepřinesla. "Moudrost lesa" ve mně ale opět rezonovala, byť veselé čtení to rozhodně není.

Autor rozebírá nešvary našeho současného přístupu k lesu a ukazuje jeho důsledky. Kritizuje i současný způsob ochrany přírody. Vše ilustruje na konkrétních případech. V závěru pak ukazuje prstem na každého z nás, naši lhostejnost a neochotu omezit vlastní spotřebu. Právě v nich nalézá prapůvodní příčinu současného neuspokojivého stavu. "Každý školák sice zvládne jednoduchým výpočtem doložit, že to dosavadním způsobem nemůže jít donekonečna, jenomže my se nehodláme omezovat.“

Stručně řečeno, je to velmi zajímavá kniha, poskytující zajímavý pohled na lesnictví, myslivost, ekologii i naše "zelené" snahy. Pokud se o problematiku zajímáte a jste otevření kritickému pohledu, vřele ji doporučuji. Pokud je pro vás současný svět v pořádku a "páteční školáci" jen rozmazlení spratci, pak to rozhodně váš šálek kávy nebude.