Moudré z nebe

Moudré z nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271147/mid_moudre-z-nebe-CtT-271147.jpg 4 62 27

Kniha Moudré z nebe je dětským deníčkem, který je však určen dospělým čtenářům. Nenajdete zde žádnou literární uhlazenost, žádný vysoký styl, jen vyprávění malého kluka, který si nebere servítky, často odbíhá od tématu a plete páté přes deváté.

DK197
04.12.2023 3 z 5

AUDIOKNIHA: Takový “Deník malého poseroutky“ po česku. Ale hrdina je tu o dost sympatičtější. Taky jsem si ráda zavzpomínala na 90ky. Jako taková jednohubka pro děti i rodiče je to fajn. Ačkoli ten zmíněný poseroutka mi přišel o trošku vtipnější.

Naďa2411
23.08.2023 5 z 5

Díky aknize, kterou četl přímo autor, se ocitáme v rodině pubertálního kluka. Během jeho pěti let, zjistíme, že i v této české rodině je občas italská domácnost, jedna babička je lepší než-li ta druhá, rodiče mají občas přihlouplé nápady a ségra je voprus. Kniha mne velmi potěšila, jsou v ní krátké úsměvné kapitolky, které nám dospělým připomene dětství. Všichni jsme udělali nějaké to "klopítnutí", jako Robert, který má nejraději svého strýce, protože mu říká Moudra z nebe.

stana4619
15.08.2023 5 z 5

Knihu jsem objevila v létě na youtube, kdy jsem se chtěla poučit o moderní dětské literatuře a současně si odpočinout. Příběh malého Richarda překonal má očekávání, bavil mě dětský jazyk a pohled na svět, se kterým je kniha psána a i když to někdy vypadalo, že spíš se hodně chytrý tatínek umí vcítit do myšlení malého kluka, nemohu než knihu ocenit. Jenže většina kulturní provenience pro děti je přece psána i pro dospělé, viz nejoblíbenější komedie 20. století v Česku S tebou mě baví svět... Takže autorovi posílám velké ocenění. Poslouchám teď další knihu o Zkraťsifousovi a část, jak se rodiče hádají o jména dětí, mě dostala, takže jsem musela jít napsat tuto recenzi.

Lucissia
31.03.2023 5 z 5

Doposloucháno. To bylo milé. Připomnělo mi to moje dětství v devadesátkách, už jsem zapomněla na Želvy Ninja, Gumídky, časopis Kačera Donalda, Dívku, Bravo, telvizi Premiéra. Moc příjemně strávené chvíle s audioknihou. :-)

Jaruš7
04.10.2022 5 z 5

Božínku, pohoda co vás přenese do dob klidu a míru, s tím, že v rodině fungují vztahy a vše má svůj řád, jen pohled malého Richarda je o něco bystřejší, neboť, co by nezralého k zrození mu maminka věnovala láskyplnou péči a tak jeho intelekt teď dělá starost - radost celé rodině.
Jako vždy od autora - supervěc, audiokniha - zvukomalebné potěšení

Zouhee
01.04.2022 3 z 5

Knihu jsem slyšela načtenou přímo autorem, a opravdu moc se mi líbila. Milé a příjemné na poslech, číst bych to ale asi nezvládla. Jedna hvězda dolů za trochu moc jednoduchý styl, nevěděla jsem, jestli to je primárně pro děti nebo pro dospělé.

xxtom
20.02.2022 3 z 5

Oddechové čtení, kde malý kluk vypráví o tom, jak objevuje svět a jak prochází každodenním životem. Knížka je moc hezky ilustrovaná.

tučňák222
30.01.2022 4 z 5

Mám rozporuplné pocity.
Styl knihy je naprosto jedinečný, zároveň zcela dětsky banální, což až na některá, pro děti určitě neznámá, slova ale naprosto odpovídá jejich písemnému vyjadřování. Nelíbilo se mi, že občas je kniha opravdu nudná a že vytrvale připomíná Hrabala.
Nicméně místy jsem se opravdu velice nasmál a nebo ztotožnil s malým Ríšou.

Ano, kniha je trapná. :-D Je trapná svým obsahem, stylem a ten, kdo něco podobného neprožil asi ani trochu nepochopí. Ale to je přesně Skolek a jeho humor a to co se mi na jeho knížkách líbí.

Fourcy
30.06.2021 2 z 5

Kniha úplně nenaplnila moje očekávání, nebo jsem od ní asi spíš čekala něco trochu jiného. Ano, jsou tam místa, u kterých jsem zasmála, ale nemůžu se zbavit dojmu, že v převážné části knihy jsou rádoby vtipné momenty psané na sílu, prvoplánově, nepůsobily na mě úplně přirozeně.
Navíc, co mě po celou dobu čtení neskutečně vytáčelo, bylo neustálé omílání "jsem tlustej" a "jsem nejslušnější dítě z baráku".
Znovu bych po této knize už nesáhla.

Katka2382
03.01.2021 3 z 5

No úsměv na tváři kniha vyloudila,ale že bych se válela smíchy to nee.

Mauricie
16.02.2020 2 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na "dětský" styl vyjadřování, ale potom už se to dalo. Zpočátku mi to přišlo i zábavné, ale později už tolik ne. Spíš než malého kluka jsem za těmi řádky viděla otráveného puberťáka. Všechno ho štve, všichni kolem ho prudí a nic ho nebaví. Čekala jsem něco jiného: svět viděný dětskýma očima. Ale byl to převážně jen výčet příkoří, která mu všichni kolem působili.

Tyrkysová
19.05.2018 4 z 5

Pokud chcete zavzpomínat na svá dětská léta, na to, kdy se ještě aspoň trošku lítalo po venku, kdy ještě počítače nebyly součástí našeho každodenního života a na to, jaký může být život zajímavý z pohledu dětských očí, neváhejte :-) Příběh je o všem a vlastně o ničem, není zde nějaká závratná dějová linka, nicméně vám vykouzlí úsměv na tváři a nostalgický pohled do dáli.

tatafa
07.08.2017 4 z 5

Knihu bych velice pochválila za nápad a zpracování, protože přečíst si, jak malý kluk může vidět svět, je bylo pro mne velmi zajímavé.
Myslím si, že kniha může čtenáře značně poučit, že je někdy lepší vysvětlit dítěti situaci, tak aby ji pochopilo, než jen používat fráze, kterým mi dospělí sice rozumíme, ale děti z nich utvoří úplně něco jiného. Jediné co bych knize vytkla je, že se mi docela těžko četla, protože se mi oko zastavilo na každém nespisovném výrazu, a že jich je v této knize opravdu požehnaně. Ale na druhou stranu musím uznat, že pokud by kniha byla psána spisovně, již by nebyla tak dobrá a ztratilo by se podstatně její kouzlo.

dencuska
03.06.2017 4 z 5

Zápisky malého Riška vás v spomienkach zaručene zavedú do vášho detstva. Zo začiatku som si myslela, že kniha nebude moja "šálka kávy", avšak milo ma prekvapila. Je to oddychovka, úsmevná jednohubka, ktorú prečítate na jedno posedenie pri dobrom čaji alebo káve.

MMacicekk
22.03.2017 5 z 5

Milé oddechové čtení vyprávěné očima malého klučiny, který velmi svérázným způsobem vypravuje historky ze svého života. U této útlé knížky si s nostalgií zavzpomínáte na své vlastní dětství.

Áňa 998
25.02.2017 5 z 5

Parádní čtení, smála jsem se od začátku do konce :)

kalinkacz
02.02.2017 3 z 5

Milá oddechovka, kterou přečtete na posezení... Vrátí vás zpět do dětských let a rozhodně se hodně pobavíte, jelikož uvažovaní jsme všichni v našem malém věku měli stejné... Je ale pravda, že po polovině knihy, byť tato kniha není nijak extra dlouhá, jsem se přistihla, že se trošičku nudím, jelikož moc děje tato kniha nemá a prostě styl psaní i koncept jednotlivých historek je stále stejný... Nicméně pro pobavení a odpočinutí je tohle rozhodně dobrá volba!

ReziEngli
26.01.2017 4 z 5

Oddychovka na pobavení. Sice mi občas pěkně vadily ty strašně zdlouhavý věty, protože mám radši kratší, ale na druhou stranu to příběhu dodávalo jakýsi šmrnc. Díky této knize jsem si dokonce připomněla svoje vlastní dětství. :) Kniha super, určitě doporučuji!

katule1992
04.01.2017 4 z 5

Příjemná oddychovka, ve které si každý najde to své a některé příběhy v sobě skrývají větší hloubku než na první pohled dokážeme zachytit. Co si budeme povídat i my jsme byli děti a v Ríšových situací jsme se ocitli také, jen už si asi nepamatujeme, co jsme si tehdy mysleli. Takže krásné připomenutí našeho dětství.

Sali88
04.01.2017 4 z 5

Při čtení jsem se zasmála a zavzpomínala, i když jsem se trochu obávala, že kniha nebude úplně můj styl, opak byl pravdou, a já si čtení užila :)

Richard Skolek
česká, 1987
2015  75%Moudré z nebe
2008  85%Současná poezie 2009
2009  78%Hubený nás nedostanou
2011  70%Nesvlíkej se sama
2019  87%Ždibřich

Kniha Moudré z nebe je v