Moudrá krev

Hazel Motes se vrací z války domů na americký Jih, a jelikož je přesvědčen, že jedinou cestou, jak se vyhnout hříchu, je „nemít duši“, zakládá Církev bez Krista. Jeho nápad okopíruje jistý Hoover Shoats, který si založí konkurenční Svatou církev Krista bez Krista, aby na ní bohapustě vydělával. Hazel ve svém nitru bojuje se silnou láskou a zároveň nenávistí k Bohu a vydává se za Hooverem, aby si s ním vyřídil účty. Louhem vypálené oči, maniak v gorilím převleku, miniaturní mumie ukradená z místního muzea, auto, které jezdí bez benzinu, oleje i vody v chladiči, a „moudrá krev“ duševně chorých, kteří někdy vidí víc než ti „normální“ – Flannery O’Connorová ve svém prvním románu předkládá dokonalý, hořce groteskní pohled na americkou podnikavost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/99_/99246/moudra-krev-4xP-99246.jpg 3.925
Vydáno, Argo

Wise Blood, 1952

Kniha Moudrá krev

puml

Ježiš to je dobrej román; jižanskej skvost, kterej mě na první čtení nijak zvlášť nezaujal, ale po letech sem se k němu vrátil a docenil tu ironii a sarkasmus s jakým Flannery pohlíží na "jižanskost", na ten těžko pochopitelný fanatismus, na tu zemitost v jednání, na tu nekonečnou snahu o vykoupení, na ten povlávající hadr s podobiznou Ježíše na každym rohu a v každym gestu, to je to co drásá mysl Hazela Motese. Rád by ten rozedranej cíp víry odhodil jako zmačkanej papír, ale některejm věcem holt neutečete a ani se před nima neschováte. Doporučuji.

GreenMagritte
11.04.2016

Moudrá krev je v první řadě románem absurdním a groteskním a rozhodně u něj každý čtenář nevydrží. Naopak si myslím, že těch, kteří jej dočtou, bude menšina. Absurdní situace, které často nedávají smysl, jsou pro knihu typickým motivem. V určitém okamžiku tedy musí čtenář zkrátka rezignovat na příběh v klasickém slova smyslu a zvyknout si na to, že na něj na každé stránce budou vypadávat slova jako víra, Ježíš nebo kazatel. Ač je Moudrá krev nelehkým čtením, je to podle mého názoru jedna z těch knih, která i přes všechna úskalí prohlubuje čtenářský vkus a představuje krok k tomu, abychom pochopili jeden z důležitých odstínů americké jižanské literatury.

Boboking
10.02.2012

V úterý jsem se konečně vrhnul na Moudrá krev od Flannery O'Connorové, kniha, kterou jsem si moc přál pod stromeček. Ale těšil jsem se asi až moc, a ono to nějak nebylo... ono. Měl jsem obdobný dojem , jako američtí recenzenti v 50. letech 20. stol. - povídky umí skvěle, ale román ji moc nejde. Ale musím říci, že i když jsem to chtěl po třiceti stranách vzdát, nějak to nešlo. Musel jsem to dočíst, něco mne stále tlačilo kupředu. Náročnější jižanské čtivo. Autorka si skutečně vyhrála především s absurditou postav a jejich konání.