Motýlek. První díl.

Motýlek. První díl. https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83291/motylek-prvni-dil-83291.jpg 5 357 38

Toto vydání vyšlo jako samostatně neprodejná příloha k časopisu Premiere. Charriérův Motýlek vyšel v Paříži v roce 1969 a rázem se stal literární senzací. Jistě potěší zejména novou generaci čtenářů, neboť je to nejen slavný bestseller, ale především výborné počtení. Francouz Henri Charrière strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku sedl a napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o příteli roztrhaném žraloky při pokusu o útěk, o sedmi dalších nezdařených pokusech i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do úkrytu ve Venezuele...... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , BB art

Papillon , 1969

klmonkaa
29.10.2023 5 z 5

Veľmi čtivá a krásna autobiografia, kde sa hlavný hrdina a zároveň skutočná kedysi žijúca osoba, Henri Charrière, opisuje ako čestný človek napriek tomu, že bol v minulosti radený medzi členov francúzskej mafie. Je diskutabilné, nakoľko sú niektoré skutočnosti pravdivé, a či bol Henri naozaj odsúdený neprávom na základe falošných výpovedí a falošných svedkov, faktom je, že jeho kniha je nádherná a určite si ju kúpim. Nesmie chýbať v mojej knižnici. :-)

konicekbily
02.04.2023 4 z 5

V sedmdesátých letech minulého století se spousta mých kamarádů a kamarádek vrhla na toto dílo, že je to báječné čtení - prý to musím přečíst. Dostal jsem se k četbě až nyní. Podle mne to není ryzí biografie. Je tam mnoho neuvěřitelných skutků, událostí, příhod a náhod, jež se nemohly stát. Ale pobyt autora v těchto destinacích bude pravdivý a mnohé z toho, určitě prožil. A popis mnohých reálií bude odpovídat pravdě. Být francouzským trestancem před sto lety asi nebyla procházka růžovým sadem.

Ristridin
14.03.2022 3 z 5

Lehké rozčarování. Asi jsem čekal víc, nebo mi nesedl styl psaní autora. První sešit byl určitě nejzajímavější, ale i tak mě to příliš nepohltilo. Pasáž s indiány určitě nejlepší. Popis některých situací šílený, co Frantíci byli schopni provádět a kdyby to všechno opravdu Motýlek zažil, byla by to opravdová bomba. Když jsem pak zjistil, že dost možná byla ale větší část příběhů vymyšlená, respektive převzatá z vyprávění jiných vězňů, ani mě to vlastně nepřekvapilo. Za mě průměr.

Karoley
02.01.2022 5 z 5

Motýlek je moje zamilovaná kniha. Henri Charrière, přezdívaný Motýlek, je odsouzen za vraždu na doživotí a deportován do trestanecké kolonie na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Toto je jeho příběh. Příběh o neúspěšných pokusech o útěk, o tvrdém a nelítostném životě v káznici, o lidskosti a síle přátelství, o touze po svobodě a nezdolnosti lidského ducha. Příběh o naději. Kniha mě před lety vzala za srdce a dodnes nepustila.

Nymf
27.03.2021 5 z 5

Jediná kniha (oba díly), se kterou ztroskotám na pustém ostrově.

záškodník
14.06.2020 4 z 5

Neočekával jsem od Papillonu žádný mistrovský sloh ani osobitý styl autora, proto není důvod kritizovat jeho strohost, koneckonců, psal ji sám Henri. Chtěl jsem příběh lidské houževnatosti a nadlidské vytrvalosti a to se mi dostalo. Bavilo mě sledovat spoustu prvků knížky, ale nejvíce mě okouzlilo pochopení a pomoc od identicky trpících. Přímočarost usnadňuje chápání děje aby se v něm ani slepec neztratil. 70%

prochajda
02.05.2020 3 z 5

Motýlka obdivuji za jeho houževnatost, odvahu a optimismus. Souhlasím s komentáři, že je kniha stroze a suše napsaná, bez emocí a to je velká škoda.

danny_21
08.03.2020 3 z 5

Knižní předloha mnou oblíbeného filmového MacQueenovského Pappilona je jen slabým odvarem toho, co se Schafferovi povedlo stvořit na plátně. Celý ten dvoudílný příběh, trpící přehnanou naivní romantikou, často protiřečícím a nevyrovnaným názorem na život, a idealizovaním sebe samotného, těžko můžu brát za autentický, spíš mi to přijde jako náhodné a hodně přibarvené posbírané zážitky jiných, které si Moty přisvojil. Zlomené patní kosti, inteligentní skot, berličky v podobě vždy ochotných a nezištných pomocníků a ochránců z řad spoluvězňů, bachařů a společenské smetánky ... velké zklamání - 50 %

Janule164
01.03.2020 3 z 5

Zajímavý příběh, jedno dobrodružství za druhým, moc se mi líbila pasáž o životě u indiánů. Škoda, ze je kniha psaná tak suchým stylem. Byl by to výborný román, takhle jsou to spíš deníkové záznamy nebo vzpomínky. Přesto budu pokračovat i druhým dílem, zajímá mě, co všechno Motýlek ještě prožije.

LauraDuSantiago
21.02.2020 4 z 5

Kniha to špatná není, ale na můj vkus je v ní až moc krutostí, tedy žádný můj šálek kafe.

MaryAllen
22.05.2019 5 z 5

Dobrodružství střídá dobrodružství. Moc se mi nechce věřit, že vše bylo a probíhalo tak, jak autor popisuje. Ale přesto se mi příběh moc líbil. Obdivuji “Motýlkovu” odvahu a neutuchající optimismus.

Kristy78
19.05.2019 4 z 5

Místy mi přijdou zážitky až nepravděpodobné - nefalšovaná pomoc vězňům. Ale pěkně napsané. Děj se rychle odvíjí.

KnihovniceVěra
20.03.2019 4 z 5

Autorovy osobní zážitky jsou líčeny dosti strohým stylem, místy mi to přišlo zajímavé, například u indiánů, místy až příliš rychlý popis jednotlivých útěků bez charakteristiky vedlejších postav. Přestože styl psaní není příliš vytříbený, oceňuji autentičnost.

Lili
13.11.2018 3 z 5

Knížka mi byla dána do rukou s tím, že jestli se mi líbil Král Krysa, tak tohle bude zrovna tak. Ale už cca po třech stránkách jsem tušila pravý opak.
Motýlkův neobyčejný způsob vyprávění (podle úvodu v knize) mi naopak přišel dost chladný a úsečný, jakoby vypravěčem nebyl sám autor, ale nějaký novinář, který to neprožil, uváděl jen fakta a lehce nastiňoval děj. Chyběla mi atmosféra, která takovouto knihou měla být přeci nasáklá. Postavy jsem poznala jen podle jmen, nikdo jim nepřiřadil hloubku, nevykreslil jejich povahy. Když emoce, tak letecky. Přese všechno co Motýlek prožil jsem k němu necítila náklonost ani obdiv. Samozřejmě nemluvím o tom, že to, že byl neprávem odsouzený k doživotí byla krutá nespravedlnost!
Na druhý díl nespěchám, ale chtěla bych si ho přečíst a znát Motýlkův příběh od A do Z.

Nočnípták
31.10.2018 5 z 5

Pařížské podsvětí, Ďábelské ostrovy, nespravedlivé odsouzení, útěky - to je Motýlek. Román, který je vlastně autobiografií. Když u nás vyšel poprvé, tak způsobil pořádný rozruch. Těžko se slovy vyjádří všechno co autor prožil, knihu si musíte sami přečíst. Čas od času se k ní vracím a pokaždé jsem dějem pohlcena. Je to už skoro klasika. Kam se hrabou současné thrillery.

Poeta.kno
20.03.2018 5 z 5

Příběh podle skutečné události je silný a napínavý. Každou další stránkou jsem se jen divil, co dalšího osud autorovi přinese. Hlavní hrdina, autor sám, má spoustu štěstí, ale i špetku smůly. Hned se jdu vrhnout na druhý díl!

regulax
03.03.2018 5 z 5

SUPER, příběh čtivý, napínavý, obdivuhodný, prostě takový má román být!

gersie
26.07.2017 5 z 5

Jak píše Luca84.....naprosto obdivuhodné. Krásně napsaný příběh neuvěřitelných zážitků. Nedivím se , že ve své době lámal žebříčky prodeje.

Luca84
16.03.2017 5 z 5

Henri Charrière si zaslouží plný počet hvězdiček. Už jen proto, že tohle všechno na vlastní kůži prožil, že to přežil a že se z toho nezbláznil. Z pekla do ráje a zase zpátky. Hodně silné čtení. Za mě jedna z top knížek.

Bruno636
18.11.2016 5 z 5

wau,.to snáď ani nie je možné ,čo niekomu osud napíše,..super,.knížka sa číta sama ,až sa divím,že som sa do nej nepustil už dávno

zfilmováno paměti, memoáry útěk vězení, věznice

Henri Charrière
francouzská, 1906 - 1973