Motýlek

Motýlek https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33126/motylek-33126.jpg 5 1229 178

Francouz Henri Charrière strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku sedl a napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o příteli roztrhaném žraloky při pokusu o útěk, o sedmi dalších nezdařených pokusech i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do úkrytu ve Venezuele. Henri Charrière, přezdívaný Motýlek, se v 60. letech zkrátka jen vypsal ze svých nevšedních zážitků. Nejspíš mimoděk však vytvořil jednu z nejpůsobivějších poválečných knih, jednu z prvních, na něž skutečně pasovalo tehdy ještě málo používané slovo bestseller, knihu čtenou jedním dechem novými a novými generacemi čtenářů.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , BB art

Papillon , 1969

STARKAN
21.10.2016 5 z 5

Po Terroru Dana Simmonse, druhá kouzelná kniha, kdy začnu číst první stránky a najednou koukám, že jsem na konci. Pro mne jedna z nejlepších knih.

snupko
07.10.2016 3 z 5

Komentujem knihu s odstupom casu a spadá do môjho obdobia, keď som sa venoval dobrodružnej literatúry ako sú indiánky,kovbojky,tarzanovky, verneovky a podobne. Dialo sa to, keď som mal od 8-16 rokov a odprašoval som poctivo otcovu knihovňu, kde som narazil na motýľa. Bol som očarený, dobrodružstvo ako remeň a samozrejme pre mňa z iného súdka, veď kto by nechcel uniknúť z väzenia a jemu sa to podarilo tuším 4x. Skvelé čítanie. odstupom rokov som sa ku knihe ešte vrátil a stále sa čítala ľahko, ale človek všakáno už dospelý, odrazu videl aj muchy, prehnanú romantiku a irelevantnosť celého príbehu. Objektívne za tri.

Aroucaria
05.09.2016 5 z 5

Jedna z nejvíce hltaných knížek. Nechtěla jsem dělat nic jiného než číst a číst a ... Neskonale úžasná jízda příběhem, do kterého se tak snadno vklouzlo. Přejíždění v metru, to se stane na to tata.. Ale nasednout do jiného autobusu a skončit na opačném konci Prahy??? Ale za to může pan Henri Charriere :-)

Bilky
28.06.2016 4 z 5

Patrím k Husákovym deťom a k tomuto faktu sa vzťahujú dobré aj zlé atribúty. K tým pozitívnym rozhodne patria zážitky zo základky a strednej, kedy pod lavicami miesto Nintenda, mobilov a iPadov putovali ohmatané a rozšalátované výtlačky "vzácnych" či "neprístupných" kníh. Píšem o 80-tych rokoch, kedy jedna kniha putovala od spolužiaka k spolužiačke, bol na ňu poradovník (na knihu, nie na tú spolužráčku) a kedy požičiavanie si kníh bolo trendy.

Spomínam si na knihy rôznych žanrov od 1000 a 1 vtip, cez Draculu a romány Radka Johna až po tvrdé eroťárny: Sexus, Nexus alebo Milenec lady Chatterleyovej.
No a k tým najrozsypanejším knihám, aké ste dostali na prečítanie patrili u chalanov Potkan Kráľ a Motýlik. Väzenské prostredie, motív slobody ako aj večného vzdoru a rebelanstva - to bol ten motor, čo zabezpečil, že o 3-4 dni už kniha zas putovala do iných rúk.

Priznávam, že v 13-tich rokoch som CHARRIERa hltal s otvorenými ústami a o scéne kedy sa hl.hrdina vyčúral do spoločného hrnca s polievkou s hláškou, že "bola málo slaná" - o tej sa viedli vzrušujúce prestávkové debaty. Nekonečný obdiv k človeku, ktorý napriek falošnému obvineniu a nespravodlivému trestu dokázal bojovať proti nepriazni osudu, väzenskej mašinérií, hrdlorezom rôznych etník, vzdorovať chorobám, psychickému vypätiu a fyzickým hrozbám - ten obdiv zabezpečil, že som knihu za dva večery zhltol ako malinu. Asi aj preto, že som ešte neobjavil sex ani pivo, ale najmä pre ten oslavný štýl plný pátosu, jednoducho vykreslené udalosti, prehľadné delenie na dobrých a zlých - proste štýl, ktorý bez väčších nárokov nám pubišom vyhovoval ;)

Teraz s odstupom 20 rokov, už rozoznávam sebestrednosť autora, samozrejme sa pousmejem nad glorifikáciou vlastnej osoby Motýlika. Stále však funguje sentiment a tak odpúšťam autorovi, že po rokoch rozprávania tých istých zážitkov sa zo 4metrovej vlny stala 7metrová, že prežil na mori 6 dní bez vody, že mal po roku samotky bez vitamínov už po 3 týždňoch zas skvelú kondičku, že zakaždým ten dobrý nápad pochádzal z jeho hlavy a že niekoľkokrát sa doňho ako vyvrheľa a stroskotanca bez budúcnosti a dezodorantu, zaľúbili hneď aspoň dve najkrajšie rybárky, indiánky, miešanky, striptérky - to podľa toho, kde sa práve úspešne zachránil :)

Oslava slobody a ľudskej tvrdošijnosti či vynaliezavosti je v tomto diele komunikovaná priamo a jednoducho, bez zložitých metafor a obrazov, čo síce prispelo k obrovskému úspechu knihy, ale na druhej strane intelektuálnu časť čitateľov nenapĺňalo. Kladným kritikám neprospieva ani dobrodružné skríženie mileneckej trojky: Robinson Crusoe + Grof Monte Cristo + otec McGivera

Napriek všetkej mojej irónií musím uznať, že bývalý trestanec stvoril naozaj kultový román, ktorý dnes už zaváňa populizmom, ale v našej generácií zanechal množstvo podnetov na snívanie...

ODPORÚČAM: predčítačom vo väzniciach tretieho sveta ako rozprávku na pokračovanie a zároveň motivačnú literatúru pre svojich zver(en)cov, pre detské domovy a zverenecké domy v dosahu bývalej ministerky Tomanovej zaviesť miesto biblie k bohoslužbám a obetným riťuálom A naopak: v Leopoldove a Kájinkove radšej úplne vyradiť z knižničného fondu
U mňa nostalgicko-dobrodružných 73%

RamonVarga
04.05.2016 4 z 5

Moje nejoblíbenější ,,autobiografie´´, kterou jsem kdy četl. Teda až po Já, Asimov.

Janet11
24.04.2016 3 z 5

Tak tohle na mě bylo bohužel trochu moc. Kniha je čtivě napsaná, nicméně jsem měla dojem, že se hrozně vleče a místy opakuje, jednotlivé útěky z různých míst a věznic byly celkem natažené (samozřejmě je to soupis vzpomínek a autor je chtěl sepsat tak, jak je zažil), ale tento styl mi prostě nesedl.

zuzanka2352
14.04.2016

Ja som ju hltala, neviem si predstaviť, že toto všetko naozaj prežil.

Lucek
04.03.2016 5 z 5

"Dyž to je na mě moc tlustý..." :-D Nebylo - přečetla jsem knihu jedním dechem...

witko
26.02.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem četl již několikrát a znovu si ji rád zase někdy přečtu. Pěkný příběh o nezdolné vůli, jak se dostat na svobodu přísně potrestaného, nevinného člověka.

kuba3954
12.01.2016 3 z 5

Hrdina mi byl od začátku do konce naprosto nesympatický. Nesmyslně jej všichni zbožňovali přičemž on samotný se choval vcelku bezohledně. Při představě, že hrdina je skutečně autor knihy, opravdu si nemyslím, že je ho za co chválit a už vůbec ne proč ho litovat (jak on by si nejspíš přál). Ale zase nemůžu kvůli hlavní postavě ubírat na kvalitě díla, takže 60% i za milé chování místních obyvatel.

Salonka
09.12.2015 3 z 5

Budem stručná. Napriek tomu, že by som sa skutočne mohla rozpísať. Potom by sa však môj komentár stal jedným veľkým spoilerom - a presne tomu sa chcem vyhnúť. :-)

Príbeh Motýlka som doteraz vôbec nepoznala. Úprimne? Čakala som niečo iné. Lepšie.
Dej bol občas rozháraný a zmätený (podaný štýlom konceptu = ´piate cez deviate´... ale na ďalšie úpravy sa akosi zabudlo), miestami sa na úkor dôležitých faktov popisovali nepodstatné detaily. Chvíľami zaváňal cestopisom (cestopisy neobľubujem), sem-tam bol absolútne nezáživný – nie som neprajná, ale viac ma zaujímali pasáže, kedy bol Motýlek v base, akejkoľvek. :-) On ako taký mi nebol sympatický, imponovala mi iba jeho zaťatosť, s akou plánoval a realizoval úteky. Nerozumiem, ako dokázal prirodzene priťahovať (teda ak to bola pravda aspoň sčasti) drvivú väčšinu ostatných knižných postáv - ľudí, ktorí mu nekriticky zobali z ruky. Rovnako tak aj ostatným trestancom, žiadne predsudky? Žiadne výstražné svetielko – pozor, odsúdený/odsúdení za ťažké zločiny? Tak fajn, asi mám problém s predsudkami ja. :-)

O všetkých tých sotva uveriteľných príhodách, ktorými bola kniha štedro prešpikovaná, by sa dalo besedovať celé hodiny. Veľmi rýchlo som sa naučila brať Motýlkovo rozprávanie s obrovskou rezervou. No a už len dodám, že posledných približne stopäťdesiat strán bolo najlepších.

dulenka
18.11.2015 4 z 5

Motýlkovi lze závidět pevnou vůli a odvahu, se kterou se pouští do svých dobrodružství. Příběh je vyprávěný čtivě, zavede nás do míst, kde by asi nikdo skončit nechtěl, přesto dává naději, že pokud se člověk osudu nepoddá, může přijít štěstí.. Jen těžko lze ale pochopit odchod od indiánské rodiny, kde zanechal ženy a děti, když v závěru příběhu jako výhru bere svůj svobodný život ve Venezuele s novou rodinou.....

Sakulnikov
30.09.2015 4 z 5

Kniha dobrá, krásně popsané útrapy káznic a dobrodružství spojené s útěkem. Přesto mi vadila hlavní postava, a i když jsem věděl jak to skončí, tak jsem mu to nijak nepřál. Prostě žádné propojení s hrdinou.

Ivan F
28.09.2015 3 z 5

Prečítať sa to dalo, ale to je asi tak všetko. Film je podstatne horší a k tomu riadne okresaný, než knižná predloha, ktorá je trikrát dejovo dlhšia. Čo sa týka deja, naozaj neviem, aké boli pomery v juhoamerických väzniciach, ale rozprávka to nebola. Naopak, tak trochu mi ako rozprávka príde celé Henryho rozprávanie. Čítal som paperbackové vydanie z edície retro, kde bol na konci jedinečný rozhovor so spisovateľom, exkluzívne len pre slovenské vydanie. Ten mi na rozdiel od knihy prišiel značne lepší. A ja som túto knihu prečítal dvakrát. :-)

woodward
17.08.2015 5 z 5

Je to dobrodružství s velkým D. Jestli je to také pravdivé vylíčení autorových příhod, to je docela jiná otázka. Ale napsal to krásně a za to mu patří pět hvězd.

opicatko
13.08.2015 4 z 5

Pro mne naprosto výjimečně, film překonal knihu. Film Motýlek je podle mého neodborného názoru skutečná perla kinematografie, film, který jsem mnohokrát viděla, a ráda ho ještě mnohokrát uvidím.

Natyna3
27.07.2015 5 z 5

Super knížka.. (poslední dobou mám šťastnou ruku při výběru :)) Četla se jedním dechem :)

gallovl
03.06.2015 5 z 5

Je to napínavé, čtivé, poučné a čtenář drží Motýlkovi palce od začátku až do konce .
Konečné smíření pro mě bylo docela překvapením, protože jsem usuzovala, že ani v tomhle se hrdina nevzdá, ale krom hovoru s Bohem nelze než souhlasit.

T-rish
26.04.2015 5 z 5

Neuvěřitelný příběh člověka bojujícího za svobodu, ať je pradivý nebo ne ukazuje nám jak důležité je nevzdat se svých nadějí, snů... "dokud žiješ, máš naději!" ...

Blanka78
07.04.2015 5 z 5