Motýlek

Motýlek https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33126/motylek-33126.jpg 5 1229 178

Francouz Henri Charrière strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku sedl a napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o příteli roztrhaném žraloky při pokusu o útěk, o sedmi dalších nezdařených pokusech i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do úkrytu ve Venezuele. Henri Charrière, přezdívaný Motýlek, se v 60. letech zkrátka jen vypsal ze svých nevšedních zážitků. Nejspíš mimoděk však vytvořil jednu z nejpůsobivějších poválečných knih, jednu z prvních, na něž skutečně pasovalo tehdy ještě málo používané slovo bestseller, knihu čtenou jedním dechem novými a novými generacemi čtenářů.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , BB art

Papillon , 1969

juliesze
01.05.2021 3 z 5

Snažila jsem se držet skutečně dlouho, ale toto opravdu nebyla kniha pro mě. Že by byl Motýlek takový kápo, měl samé kamarády a vždycky se mu všechno tak dařilo? Pro mě to bylo zcela nepravdivé. Nicméně trestání v koloniích muselo být opravdu strašné a medializace tohoto tématu byla určitě v historickém kontextu potřebná.

SumýšIrena
13.04.2021 2 z 5

Je to moc dlouhé a na můj vkus moc útěků...

Pdede
13.04.2021 5 z 5

Neuvěřitelný příběh a osud Motýlka a ostatních kolem něj

inachisio
15.03.2021 5 z 5

Je neuvěřitelné, jaký musel Motýlek být vzácný člověk. Chytrý a strašně moc silný a vytrvalý. K tomu všemu se v něm našlo dostatek spisovatelského talentu, díky němuž napsal tuhle výjimečnou knihu, která byla úplně akorát. Přesně taková, jaká měla být. Ani chvíli mě nenudila, vyvolávala ve mně přesně ty pocity, které byly jistojistě cílem. Pokaždé, když jsem si kladla otázku: "Proč? Není to moc kruté?" jsem si sama musela odpovědět: "Nebreč, čti dál. On to musel prožít, ty to jenom čteš..."

Luigi1
10.03.2021 5 z 5

Viděl jsem filmové zpracování a četl i knihu i pokračocání Babco.Moc se mi obojí líbilo a obdivoval jsem toho člověka jak se dokázal vyrovnat s prostédím s vého vězení.Úžasné.

Dela111
05.03.2021 5 z 5

V této knize předkládá Henri Charriére, díky tetování přezdívaný Motýlek, svůj životní příběh spojený s odsouzením za vraždu. Vypráví o obvinění, odsouzení na doživotí a deportaci na Ďábelské ostrovy. Popisuje život ve vězení, nelidské prostředí a kruté zacházení. Píše o spoluvězních, vypráví různé příhody a odhaluje své trýznivé myšlenky.
Dle svých slov byl odsouzen nevinně a jediné co ho drželo při životě, byly myšlenky na útěk a vědomí, že člověk to nesmí nikdy vzdát...

Kniha není zařazena mezi biografie a memoáry, takže nemusí být vše autentické, možná si autor něco přimyslel. Každopádně je to poutavě napsaný neobyčejný příběh.
Film je také vynikající, ale samozřejmě se do něj nevejde všechno, co je v knize.

Atlantis
10.02.2021 2 z 5

Těšil jsem se. Knihy z vězeňského prostředí mám totiž opravdu rád a i když je Motýlek proslulý hlavně svými útěky, stejně jsem byl zvědavý. Navíc podle skutečnosti, co víc si přát.
Jenže při čtení mi něco nesedělo. K hlavní postavě se všichni chovali jako ke spasiteli, všichni jej znali, obdivovali, chodili si pro rady a on vždy moudře rozhodl. Bylo jedno, jestli to jsou spoluvězni, lidé s leprou, domorodci, pořád se to opakovalo. A tak jsem udělal něco, co mi je normálně proti srsti - začal jsem si zjišťovat informace o knize uprostřed čtení. Díky tomu jsem zjistil, že autenticita této knihy je dnes prakticky vyvrácena a autor si většinu buď vymyslel, nebo ukradl svým spoluvězňům. A tím u mne knížka nadobro skončila a zbývajících 400 knih jsem ji bral pouze jako průměrný román.
Osobně mi neskutečně nesedla samotná postava Motýlka. Uvědomělý všeználek, který i bez palce na ruce (což tady není vůbec vysvětleno a téměř ani zmíněno) přepluje půl oceánu a je naprosto nedotknutelný a všichni mu prakticky lížou paty.
Ne. Prostě jsem chtěl něco jiného a kniha mi i tvrdila, že je něco jiného. Pravda a historie ale postupem let ukázaly, že Motýlek je bohužel jen průměrný román. 2,5*

PetrCepek
09.02.2021 5 z 5

Jedna z mála výjimek, kdy se filmové zpracování (to z roku 1973 se Stevem McQueenem a Dustinem Hoffmanem) bylo stejně skvělé jako kniha.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Kniha je moje srdcovka. Pěkně se četla a jelikož jsem znala i film, spoustu souvislostí jsem si dala dohromady a měla tak pěkný čtenářský zážitek.

KatarínaK.
21.01.2021 4 z 5

Příběh Motýlka, zasazený do 30.let minulého století v exotickém prostředí Jižní Ameriky a prostředí trestaneckých kolonií, je pro mně stejně silným a dojímavým i dnes, kdy ho čtu po třetí. Spousta myšlenek v této knize mně nutí přemýšlet o lidských hodnotách a charaktarech a společnosti jako takové. Jednoduchý, někdy více strohý styl vyprávění podle mého spíše přidává na věrohodnosti příběhu. Hrdiny jsou lidé, kteří pocházeli z prostého prostředí často spojeném se zločinem. Proto mi tento styl vyprávění opravdu přijde příhodný. Přečtení knihy doporučuji všem, kteří v knihách hledají silné témata a dobrodružství.

astyra
11.01.2021 3 z 5

Čítala som to niekedy vo vrcholnej puberte a brala to ako iba mierne prikrášlený príbeh podľa skutočnosti, nie ako kompilát mnohých príhod, ktoré sa vraj niekomu niekedy mohli stať.

Luvy
10.01.2021 5 z 5

Jedna z mych nejoblibenejsich knih! Krasne napsany pribeh.

ninano
17.12.2020 5 z 5

Velmi čtivá dobrodružná kniha.

Addelka
28.09.2020 3 z 5

Vyprávění o útěcích z trestanecké kolonie na Guyaně. Henri, s přezdívkou Motýlek, se do vězení dostal kvůli vraždě, kterou nespáchal a snaží se co to jde dostat zpět na svobodu. To je ve zkratce oč tu běží. Poslouchala jsem jako audioknihu a bohužel není k dispozici jiná verze než ta zkrácená. Takže fyzická kniha má skoro 600 stran a audio podoba šest a půl hodiny. Váhala jsem jestli do toho jít, ale už dlouho jsem měla Motýlka v hledáčku. Bylo cítit, že někdo text uměle krátil a bylo pár momentů, kdy jsem byla ztracena v místě a čase. Abych mohla knihu spravedlivě soudit, potřebovala bych ji přečíst celou, takže moje hodnocení berte s rezervou.

Ava365
09.09.2020 5 z 5

Moc hezká napínavá kniha. Klasika s výbornou filmovou verzí.

Jack Bauer
29.08.2020 5 z 5

Motýlka jsem viděl prvně jako film na který jsem chodil do kina stále dokola, pak jsem se dostal ke knize Banco, což je volné pokračování a ta se mě kupodivu velmi líbili pro spoustu skvělých myšlenek a pravd ze života a až po letech jsem se dostal teprve ke knize Motýlek, která vyšla v brožovaném vydání rozdělená na dva díly, později jsem si ji koupil znovu v pevné vazbě. Teď mě v knihovně létají samí motýlci. Velmi mě zaujal při čtení Banco autorův styl psaní, kdy jsem hltal každou větu. Klenot v mé knihovničce. Zda se příběh doslova nezakládá na pravdě a hodně přikrásnělý mě je úplně jedno, důležitá pro mě je dobrá četba.

framil
25.08.2020 5 z 5

Motýlka jsem četl jedním dechem už v době, kdy si člověk nemohl sehnat další info na netu. Všechny tři díly mě fakt chytly. Ač vše neprožil sám, muselo to být děsné. Četl jsem již několikrát a poslechl i načtenou velmi dobře Bohumilem Švarcem, ten to načetl mistrovsky. Film jsem samozřejmě viděl, je velmi dobrý, ale kniha je kniha. Rozhodně se k ní budu vracet.

J.P.S.
16.08.2020 2 z 5

Přiznám se, že jde o velmi vzácný případ, kdy knižní předlohu považuji za slabší než filmové zpracování.

Knižní motýlek byl zajímavý příběh, ale styl vyprávění mi nějak nesedl, přišlo mi, že autor (jenž je zde zároveň vypravěčem) občas míchá páté přes deváté a líčení jeho příběhu je místy dost nekonzistentní.

V době, kdy jsem příběh četl (cca před 15ti lety) jsem ještě neznal osud skutečného Henriho Charriera. A to bylo dobře, protože s představou, že jde o skutečný příběh, jsem knihu mnohem víc prožíval.
Až později jsem dozvěděl, že Charierre z trestanecké kolonie nikdy neutekl, ale byl propuštěn zpět do Francie. Příběh o Motýlka sice obsahuje některé jeho zážitky (zejména pokud jde o popis prostředí káznice), nicméně příběhy o útěcích on sám vůbec neprožil, ale spojil zde různá vyprávění různých trestanců, které však prezentoval jako své vlastní příběhy a sám sebe představil jako neohroženého Motýlka, jímž ve skutečnosti nebyl.
Po tomto zjištění u mě dojem z příběhu poněkud klesl a proto dávám o hvězdičku méně

Monika1717
18.06.2020 5 z 5

Knihu jsem si vzala do nemocnice,kde jsem čekala na nějaké plánované vyšetření. Díky ní se mi podařil čas čekání minimalizovat.Dočítala jsem doma. Je mi úplně jedno, jestli je příběh vymyšlený nebo ho prožil autor sám nebo některý z jeho kamarádů. Pro mě to byla naprostá bomba. Proto dávám nejvyšší možné hodnocení.

vojta.dlabaja
31.05.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostal náhodou v antikvariátě, kde pod vrstvou prachu mne zaujal její přebal. Po přečtení úvodu se můj zájem ještě více vzrost, neboť se jednalo o autobiografický příběh odsouzeného vraha, který za své počínání dostal doživotí na Francouzské Gyuáně. Určité kapitoly však byly zdlouhavé a až těžko uvěřitelné, avšak tento postoj autora chápu, neboť jde především o čtenářskou pozornost a drobné zkrášlování příběhu neuškodí.