Mosty do Tel Avivu

Mosty do Tel Avivu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47267/bmid_mosty-do-tel-avivu-6kn-47267.jpg 5 234 59

Druhá světová válka skončila. Evropa je v troskách. V nouzových táborech se tísní statisíce Židů, kteří přežili koncentrační tábory, ale nemají kam jít. Středo- a východoevropské státy už jsou zpravidla ovládány Moskvou řízenými komunistickými stranami. Jedním z posledních ostrůvků je skomírající demokracie v Československu, přes které proudí židovští uprchlíci z pogromy zasaženého Polska. V této situaci přijíždí do Prahy Ehud Avriel, jeden z emisarů Židovské agentury v Palestině, se zdánlivě nesplnitelným úkolem – nakoupit zbraně, nezbytné k ubránění vznikajícího židovského státu. Zdá se, že jen na jeho úspěchu závisí osud Izraele. Jenže v Československu se neodvratně schyluje ke komunistickému převratu. Může vůbec odhodlaný, ale osamělý národ vybojovat svou nezávislost, jestliže jedinou jeho nadějí je stát, který nezávislost právě ztrácí? Román Mosty do Tel Avivu popisuje skutečné i fiktivní osudy několika lidí, kteří spoluvytvářeli poválečnou podobu světa, i když se osobně většinou nesetkali: židovské dívky Hadasy, prchající Evropou před vlnou pogromů, příslušníků pražské Státní bezpečnosti, zástupců britské SIS i nově vzniklé CIA v Praze, Vídni či Římě, bývalých pilotů RAF Ezera Weizmana a Borise Seniora, britských výsadkářů v násilím ovládané Palestině, ale i vedoucích československých komunistů Rudolfa Slánského a Klementa Gottwalda nebo posledního demokratického ministra zahraničí Jana Masaryka. Podobně jako v předešlých úspěšných dílech se autorovi daří vynikajícím způsobem skloubit detailní znalost historických faktů s promyšlenou strategií prozaika. Výsledkem je napínavý román kombinující fiktivní špionážní příběh začínající studené války s přesně rekonstruovanými událostmi let 1946–1948.... celý text

Mojepočteníčko
29.12.2017 5 z 5

Kniha Dva proti Říši mě naprosto uchvátila. Po jejím přečtení jsem měla potřebu shánět stále nové a nové informace. Druhou nutkavou potřebou bylo napsat samotnému autorovi a svoje nadšení mu vylíčit. A tak jsem se vlastně dostala k jeho další knížce. Nechala jsem si totiž doporučit Mosty do Tel Avivu…
Příběh vás přenese do období po druhé světové válce. V Československu se schyluje ke komunistickému převratu. Jan Masaryk, veden pomyslnými kroky svého otce, v sobě neustále chová demokratické cítění a snaží se tento plamínek chránit jak jen je možné. Hadasa, která s mnoha dalšími přežila hrůzy koncentračního tábora, vyčkává v jednom z nouzových táborů pro Židy a doufá, že znovu najde domov. Ehud Avriel, působící v Židovské agentuře v Palestině, je pověřen nákupem zbraní pro obranu nově vznikajícího židovského státu – Izraele. I on však touží po návratu k rodině a poklidnému životu. Dostanete možnost seznámit se i s hlavními představiteli československých komunistů – Klementem Gottwaldem, Rudolfem Slánským a jejich činností. Těmito jmény však výčet zdaleka nekončí…
Z předchozího odstavce je patrné, že je kniha rozdělena na několik dějových linií. Fiktivní prvky jsou perfektně propojeny s historickými fakty. A pokud se necháte dějem na chvíli ukolébat, vězte, že přijde moment překvapení, který vás naprosto pohltí. Budete chtít okamžitě vědět víc a zřejmě vás rozzlobí fakt, že to nebude hned. Máme tu přece i další dějové linie a ty bude zkrátka nutné nejdříve zdolat.
Přestože má kniha mnoho svých pozitiv, musím se přiznat, že jsem s ní trošku bojovala. Často jsem se v ději ztrácela a docela dlouho mi trvalo, než jsem našla správnou cestu. Neviděla bych to jako chybu autora. Pan Šulc je skutečně skvělým vypravěčem! Ačkoli jsou válečné romány mým nejoblíbenějším žánrem, moje historické znalosti nedosahují takových kvalit, které by mi umožnily román lépe vychutnat. Musím tedy přiznat, že Mosty do Tel Avivu je kniha pro skutečné ‟válečné fajnšmekry.“
Vřele doporučuji!

Damato
03.07.2017 5 z 5

Tohle byla další pecka, na kterou jsem nebyla připravená a další noc , kterou jsem strávila s knihami od pana Šulce, rozhodně ale souhlasím s komentářem Bašťáka - jestli můžete, čtěte jeho knihy v jeho doporučeném pořadí - Zrádci, Dva proti říši a nakonec tohle. Dává to pak větší souvislost a jediný co mi zbývá dopsat je to, že závidím těm, kdo to ještě nečetli, protože tohle je prostě supr čtení, které vás nepustí, dokud neotočíte poslední stránku.

Bašťák
10.02.2017 5 z 5

Další výborná kniha od Jiřího Šulce, poslední, která mi chyběla. Doporučuji číst v pořadí Zrádci, Dva proti Říši a pak Mosty do Tel Avivu, ale nutné to samozřejmě není, "Mosty" jsou ucelený samostatný román. Popisované dějství je velmi zajímavé a poučné, některá fakta pro mne byla dosti překvapivá, například přítomnost amerických pilotů a mechaniků v jednom českém městě několik měsíců po "vítězství pracujícího lidu" v Československu. A takových, z dnešního pohledu téměř paradoxních situací je v knize celá řada. Díky za tuto knihu.

Levandulle
25.03.2016 4 z 5

Pokud se chcete dozvědět, jak vznikl stát Izrael a jak se na jeho vzniku podílelo Československo, určitě si přečtěte Mosty do Tel Avivu! Nejde ale o dokument, i když je kniha založená na velmi pečlivě prostudovaných faktech z historie. Poutavé vyprávění o fascinujících osudech řady postav, např. židovské dívky, pilotů RAF, bývalých policistů z 1. republiky, také Jana Masaryka a budoucího prezidenta Izraele, vám zprostředkuje atmosféru v poválečné Evropě, okolnosti únorového komunistického puče u nás a především nelehkou situaci židů, kteří po strašných zkušenostech z války a pokračujících perzekucích po válce se pevně rozhodli vybudovat svůj vlastní stát.

Vojslava
16.02.2016 5 z 5

Úžasně zpracovaný kus zajímavé historie - o vzniku Státu Izrael už jsem leccos přečetla, ale nikdy ne z tohoto úhlu pohledu. A musím ocenit i tu "rozvědkovou" pasáž - s některými postavami by bylo zajímavé si popovídat... :-)

MakiV
15.01.2016 3 z 5

Opět zajímavý pohled na celkovou situaci po druhé světové válce a rozbíhající se konflikt mezi Palestinou a Izraelem, který trvá do současnosti.

Sahalea
19.10.2015 5 z 5

Z počátku jsem si musela zvykat na množství dějových linek, ale na konce mě fakt chytla.

koblizek8
13.10.2015 5 z 5

skvělá kniha. Pan Šulc píše opravdu velice čtivě. Jsem ráda, že se můžu takovou formou dozvědět i něco víc o našich dějinách....
Těším se na další jeho knihu.

Mynny
24.05.2015 5 z 5

Vynikající kniha, napínavá a čtivě psaná. Je škoda, že po tomhle námětu nesáhl režisér Ondříček při úvahách o filmu "Ve stínu", protože kniha má podobného hlavního hrdinu, ale nesrovnatelně propracovanější děj.

iva3682
26.04.2015 5 z 5

Kniha, kterou čtu už asi po sté a stále jsem se ji ještě nenabažila. :)

Farisss
29.10.2014 3 z 5

Knihu jsem bohužel nedočetl, bylo tam těch linek na mě moc. Možná je škoda, že jsem to dal hned jako třetí Šulcovu knihu po brilantních Dva proti říši a Operaci Bruneval

Martin1974
08.10.2013 5 z 5

Autorovi to šlape...výborné prepojenie politického, vojnového a historického románu..

čekanka13
21.09.2013 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha. Dozvěděla jsem se hodně podrobností jak z naší historie těsně po válce, které jsem neznala, tak okolnosti založení státu Izrael. Stojí za přečtení.

mijagi80
17.09.2013 4 z 5

Zajímavá část naší historie, která už není tak známá. Velmi dobře popsaný komunistický převrat v únoru 1948. Okolnosti vzniku samostatného židovského státu vysvětlují, proč je v oblasti neustálé napětí i po 65 letech od prvního boje Židů za nový stát.

Reithe
31.07.2013 5 z 5

Velmi dobře napsaná (a studiem historických pramenů podložená) kniha o jednom úseku dějin Československa, o kterém se dlouho mlčelo, a o pomoci vznikajícímu Izraeli, o níž u nás většina lidí nejspíš stále téměř neví. Protože se o historii Izraele zajímám, byl jsem zvědavý, jak se autor „popere“ s obdobím jeho vzniku a právě s pomocí, kterou již komunistické Československo poskytlo. Nebyl jsem vůbec zklamaný - osudy několika hlavních postav se více či méně proplétají, ale dohromady rozhodně podávají poměrně přesný popis situace jak u nás, tak v Izraeli. Při čtení jsem se ani chvíli nenudil, často jsem nedočkavě čekal, jak se budou příběhy jednotlivých postav dále vyvíjet, i když v případě historických osobností jsem už předem věděl, co bych mohl očekávat. Knihu bych určitě doporučil každému, koho zajímá poválečné období v Československu a Izraeli, ale zároveň si místo literatury faktu přečte raději čtivý historický román.

exitus
28.05.2013 4 z 5

Musím se přiznat, že narozdíl od Dvou proti Říši jsem o této tématice (zejména neuvěřitelné události kolem zakládání Izraele) moc nevěděla a proto jsem se v knize a postavách a jejich jednání občas trošku ztrácela. Jak děj ubíhal, lepšilo se to a konec byl velmi dobře vygradovaný. Občas mne maličko rušily dialogy, které historickým postavám příliš nešly do úst, ale jinak opět velmi dobrá kniha. Oceňuji autorův přehled a zájem o témata, o kterých píše. Je vidět, že má obrovský přehled.

horrigan
18.10.2012 5 z 5

Velice dobrá a čtivá kniha. Líbí se mi jak jsou do knihy zakomponovány skutečné historické události. Mohu vřele doporučit.

triatlet
19.08.2012 5 z 5

Paralelně odvyprávěný příběh o konci svobody v Československu (výborně zasazené známé repliky - např. Jana Masaryka) a o boji za nový stát Izrael. Nejvíce na mě zapůsobily příběhy Hadasy a policajta Sýkory.

renata přerovs
10.07.2012 5 z 5

Poutavý román o době těsně po válce,o osudech zbytků židovského národa,který prchal před znovu začínajícími pogromy do Palestiny.O situaci v naší zemi v letech 1946-1948.Mohu jen doporučit.