Most v džungli

Most v džungli https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56332/most-v-dzungli-56332.jpg 3 19 4

Tropická džungle, dusné vedro temné noci a primitivní most bez zábradlí - to je scéna, na níž se odehrává děj tohoto Travenova románu. Nářek indiánské matky nad utopeným chlapcem, šílená, nesmyslná atmosféra, zoufalství nad ztrátou drahocenného lidského života - a přitom zároveň i síla pohřbít mrtvého chlapce a jít dál, jít dál chudým, takřka bezútěšným, ale přesto plným životem - to vše vyznívá z této Travenovy balady v próze. Láska k bližnímu, láska ke všemu, čím žijeme, mateřská láska k dítěti a láska všech ostatních k ní jako k člověku, jejich vřelá účast na matčině utrpení - to je tak všelidská otázka, že se tento román svým námětem stává mohutnou apotheosou lidského života a strhává čtenáře k víře v jeho nezničitelnost a sílu. A právě v tom je podstata působivosti celé románové práce. Láska k životu - byť i chudému, ubožáckému nuzování v tropickém vedru nemilosrdné džungle za téměř nelidských podmínek sociálních - mění Travenovou románovou práci v nesmrtelnou píseň o jeho kráse, ceně a smyslu.... celý text

nemluva
26.08.2023 4 z 5

U nás to vyšlo také jako součást knihy povídek Noční návštěva. Jako součást celku spolu s dalšími autorovými povídkami ji hodnotím velmi dobře. Je to rozsahem a příběhem skutečně spíše povídka.
Celkově všechny knihy B. Travena která jsem četl mají úžasnou atmosféru a skvěle se čtou. Přál bych si, aby celé jeho dílo přeloženo nebo vydáno do češtiny znovu a bez cenzury, které se na některých jeho knihách dopustil minulý režim.
Autor který dopodrobna rozebírá praktiky jihoamerických vlád proti indiánům a praktiky amerických nadnárodních společností v této části světa je svým způsobem aktuální i dnes.

Tony86
03.06.2023 3 z 5

Pojmenování románu se hrubě míjí s příběhem. Tragédii ztráty dítěte autor pravděpodobně zažil, jako všechno, o čem kdy psal (soudě podle doslovu). Literární průměr hodný návratu do knihobudky.

Hobo
15.10.2020 5 z 5

Syrový a zároveň poetický popis utrpení matky a projevu účasti jejího okolí. Dusná džungle, chudoba a přitom ryzost - nejčistší popis člověka. A přitom z toho nezakrytě ční autorovo zklamání z civilizovaného světa, v němž v jeho době proběhla nejkrutější válka dějin. Až naturalistické líčení korunované bezvýhradnou mateřskou láskou.

eraserhead
28.10.2011 2 z 5

Až mě překvapilo, jak se mi ta kniha nečetla vůbec dobře a ano, nebavila mě. Svým způsobem (píšu svým způsobem, protože stejně tak svým způsobem je ta kniha velice zvláštní a možná jen vyžaduje trošku specifičtější, nevšední a neběžný přístup, kterého já jsem v době čtení nebyl schopen) zatím nejhorší a nejslabší autorova kniha, co jsem četl. Na to, aby tomu bylo opačně, je až moc popisná, autor se nezaměřil na to, čtenáře/čtenářku strhnout, zaujmout, opít rohlíkem, pobavit, naopak, v rámci čistého, naprostého a nekompromisního (a v tomto případě ne moc příjemného a zajímavého) realismu se upíná na tak všední, "běžné" a neakční věci, až to hezké není. Pevně věřím, že chtěl o čemsi něco vypovědět, něco odhalit, odkrýt, poukázat, snad i alegoricky naznačit, že cítil neodolatelné pnutí něco takového napsat, ale u mě se to skoro zcela minulo účinkem. Je to jako ta nejdepresivnější nekonečná noční můra, z níž se strašně chcete ale nemůžete probudit. Drtí to, smýká čtenářem, valí se to přes něj jako parní válec, který se pohybuje jen tak tak, ale přece a ten tlak, ta nesnesitelná tíha postupuje pomalounku dál a dál a drtí další kousky čtenářova těla. Jako pomalé umírání, ten nejpomalejší rozklad lidského těla, jenže zaživa, kdy si moc dobře uvědomujete ten hnilobný rozklad a cítíte ho všemi stále ještě živými smysly. Snad možná pro tu schopnost vyvolat ve mně přesně tyto pocity (jež možná byly účelem), bych možná i měl dát hodnocení trochu větší, ale ne. Zůstanu na svém. Zatím. Možná ho změním až se někdy odhodlám knihu znovu otevřít.

Indiáni Mexiko

Bruno Traven
německá, 1882 - 1969
1980  79%Loď mrtvých
1957  69%Most v džungli
1982  89%Pochod do říše mahagonu
1981  84%Poklad na Sierre Madre
1981  79%Diktatura

Kniha Most v džungli je v