Most přes řeku Kwai

Most přes řeku Kwai https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40479/bmid_most-pres-reku-kwai-Dn1-40479.jpg 4 497 67

Vzrušující příběh odehrávající se v exotickém prostředí japonského zajateckého tábora v thajské džungli. K absurdnosti vyvinutý smysl pro odpovědnost a kázeň přivede britského plukovníka, jehož vojáci stavějí strategicky důležitý most pro Japonce, až na pokraj zrady zájmů vlastního národa...

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Naše vojsko

Le Pont de la rivière Kwaï , 1952

Kuža007
23.11.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších válečných knih pojednávající o boji Spojenců v Tichomoří s Japonskem. Zároveň výtečně zfilmováno.

boxas
21.09.2019 5 z 5

Jeden z nejlepších válečných příběhů vůbec.

danny_21
24.06.2019 3 z 5

Já Vám nevím, čekal jsem úplně něco jiného, než jsem dostal. Místo vykreslení života v zajateckém táboře došla těžko uvěřitelná agitační litanie bláznivého důstojníka, nedokážu si představit, jak by jakýkoliv voják ( i ten z kralovského britského pluku ) v těchto podmínkách byť jen udržel respekt svých podřízených v honu za jakousi nejasnou chimérou. Jaký protipól proti Clavellovu Krysí Královi, kde člověk přímo cítil, že je v Čangi. Sorry Pierre, ale na víc než průměr to nestačí a to nepomohla ani ta nejpovedenější část - posledních 5 stránek - 55 %

Pavelpi
12.06.2019 4 z 5

Příběh zajatců,kteří staví most.Přesto,že je k ničemu,staví ho pořádně,bytelně jen proto,aby svým věznitelům dokázali,že jsou nad nimi.Zajímavé téma,ale místy je příběh málo strhující.Na druhou stranu myslím,že autor knihu zvládl dobře,ale na pět hvězdiček to nevidím.

Johnnyman
06.06.2019 5 z 5

Za mě více dialogů a méně zvláštních filozofických myšlenek všech postav. Jinak skvělá kniha. Hlavně konec byl hodně napínavý.

TheMajkee
20.04.2019 2 z 5

Na knihu z války má Most přes řeku Kwai dost nenapínavý příběh, chybí mu drajv, je málo uvěřitelný a především postrádá emoce, které by přeci jen válečná literatura měla vyvolávat. Nejzajímavější je kniha v samotném finále, ale v napětí by měla čtenáře udržovat celou dobu, ne až na posledních třiceti stranách.

JoeSurikata
24.02.2019 4 z 5

Sugestivní příběh, z něhož si pamatuji hlavně toto děsivě pravdivé poselství: zmocní-li se člověka posedlost pro splnění role, kterou přijal (ať už dobrovolně nebo mu byla vnucena), pak jde úplně stranou otázka morálních kritérií.

gubesh
04.02.2019 4 z 5

Napínavý místy až dobrodružný příběh, který odkrývá krutosti páchané zajatcům Japonskou císařskou armádou. Napětí v některých pasážích eskaluje až do té míry, že vám běží mráz po zádech a vy s nervozitou si jen říkáte - nedělej to. Prostředí je exotické (Thajská džungle).
Hlavními motivy jsou útrapy zajatců v táboře, stavba mostu, válka, sabotáž mostu, vůle, odvaha a vojenská kázeň.
Líbilo se mi vylíčení jednotlivých, často velice pevných a ctnostných, charakterů a jejich psychiky. Především duševní stavy despotického plukovníka Šaitoá, který naopak jedná velice pudově. Jazyk je relativně strohý a srozumitelný, což dílu jedině prospívá.
Závěr je napínavý, neočekávaný, nervy drásající.

Gweny
14.11.2018 5 z 5

Vlastně ani nevím, proč jsem vzala do ruky zrovna tuhle knihu. Netušila jsem, o čem je, z jakého období. Prostě jsem ji najednou měla v ruce a četla. Přečetla jsem ji za dva večery.
Zajímavé téma, ač mi ze začátku dělalo trochu problém se začíst. Nicméně barvitý popis postav i místa děje mi čtení v mnohém ulehčil. Nemohu říci, že bych knihy, jejichž děj se odehrává v období 2. světové války vyhledávala (tedy krom těch, které mají cokoliv společného se šoa). I tak jsem byla příjemně překvapená, jak mi dokázal děj "zaměstnat" mysl. Asi tak v půlce knihy jsem dostala strach, že práci plukovníka Nicholsona pohltí zkáza a zmar. O to více mě dostalo do kolem vše, co se na konci děje událo.

OdvaznyMladyMuz
13.11.2018 5 z 5

V hlavních rolích válka, řeka a most. Most, který svedl dvě skupiny členů britské armády proti sobě. Jedna v japonském zajetí se snaží s plným nasazením, svědomitě most postavit. Druhá jej hodlá zničit. Příběh vyhnaný až do zcela uvěřitelného absurdna, nesoucí v sobě klasické poselství o nesmyslnosti válčení.

Hrděbor
20.10.2018 4 z 5

Velmi ctiva kniha. Skvěle rozepsane postavy, výborný děj.

Ran
31.08.2018 2 z 5

Příběh je sice dobrý, ale jeho zpracování se mi nelíbilo a některé části mi přišly zbytečně zdlouhavé.

slunicko1958
28.06.2018 5 z 5

Klasika.
Přečetla jsem si komentáře a musím se přidat k těm, kterým se román líbil. Mě zaujal fakt, jak se přemíra ctižádosti a hrdosti může otočit vůči vlastním lidem. Sledovala jsem, jak uznávaný důstojník v touze ukázat, co Britové dokážou, naprosto ztratil soudnost a přestal vnímat to známé "Komu to prospěje?".
Samozřejmě, že jsem byla i z filmu nadšená, ale to sem nepatří. Hodnotím knihy.

Kabátice
25.06.2018 3 z 5

Děj má spád, ale celkově mě kniha neoslovila. Konec jsem nečekala, přišel mi absurdní.

mgeisselreiter
03.06.2018 4 z 5

Jelikož jsem před dvěma lety viděl film, kniha mě tak nedostala, jak by možná mohla. Rozhodně se čte dobře, není zbytečně natahovaná, na nic si nehraje, jde prostě k věci. Styl psaní na mě trošičku působil tak, že autor se ještě trochu sám hledá. 75%, 3.6.2018.

1amu
30.03.2018 5 z 5

Výhodou filmu (v daném případě též 5*) je, že divákovi ukáže "peklo" ve kterém zajatci pracovali, žili a snášeli útrapy, které si obyčejný člověk nedovede představit. Výhodou knihy je, že autor může precizně vykreslit charaktery postav, což film s výjimkou plukovníka Nicholsona (úžasný Alec Guiness) nemůže dokázat. Jak kniha tak film jsou výborné. Bylo škodou, že film jsme mohli shlédnout o hodně později. Společné s Králem Krysou prostě vynikající ! Bonus dostanou ti, kteří mají při zájezdu do Thajska předplacen výlet k mostu přes řeku Kwai.

Mahuleno
22.02.2018 4 z 5

Román z období války na Dálném východě, kde momentálně vítězí Japonci. Angličtí zajatci mají postavit most přes řeku Kwai. V zajateckém táboře dochází ke konfrontaci velitele anglických zajatců plukovníka Nicholsona a velitele tábora japonského plukovníka Saitó. Plukovník Nicholson je v podstatě snob, přesvědčený o nadřazenosti své a celé bílé rasy nad Asiaty. Jeho protivník, plukovník Saitó to cítí a v kombinaci s jeho nenávistí ke všemu britskému a alkoholem to vede k jeho krutosti a výbuchům vzteku. Nicholson nakonec vezme stavbu mostu, kterou jeho vojáci úspěšně sabotují, pod svoje velení ve jménu své povýšenosti stylem "my vám ukážeme, vy barbaři, jak se staví most". V okamžiku, kdy se na scéně objevuje komando anglické rozvědky "Force 316" je dost odhadnutelné, v jakém bodě se tyto dvě linie příběhu protnou.

Stolda
12.10.2017 3 z 5

Na tuhle knihu jsem si vyhradil podzimní dny, kdy bude klid a nebudu rušen vedlejšími vjemy. Chvíli jsem byl u vytržení, chvílemi měl chuť zavřít knihu a víc se k ní nevracet a to i tím, že znám film a také jsem porovnával knihu s filmem. Ne, že by se kniha nedala číst, s tím nesouhlasím, ale film je v tomto případě opravdu povedenější.

snimcibdim
10.09.2017 5 z 5

Jedna z knih, které mě poznamenaly. Celá ta relativita toho, co je a není dobrý úmysl a podle čeho to vlastně hodnotit, je téma, které mě zajímá celoživotně.

Atanone
19.08.2017 5 z 5

Toto říkám málokdy,ale bavil mě víc film,než kniha. Podle mě je tento příběh spíš o určitém druhu posedlosti a ve filmu to-alespoň pro mě,vyniklo víc.