Morušové impérium

Morušové impérium https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33662/bmid_morusove-imperium-FU8-33662.jpg 3 4 1

Podtitul: neboli Dvě ctné cesty emíra Dósta Muhammada Chána Čtivý historický román anglického autora se odehrává v 19. století v rušném období 1. anglo-afghánské války, v časovém rozmezí přibližně deseti let. V první polovině 19. století dochází k velkému britskému tažení na území Afghánistánu. Britové velmi touží podmanit si tento strategicky významný stát a učinit z něj součást svého impéria. Nový Emír není však zdaleka tak přístupný, jak Angličané doufali. Uprostřed složité válečné i politické situace se v Kábulu ocitá cestovatel a dobrodruh Henry Burnes. Přestože Britové utrpí porážku, Burnesovi se podaří získat Emírovu důvěru a aniž si to uvědomuje, působí jako posel mezi oběma národy. Život v Asii poznamená Henryho život i velmi osobně, v podobě hlubokého citového vztahu k mladé ženě. Není mu však souzeno prožít s ní spokojený život.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Mulberry Empire , 2002

braunerova
08.11.2014 1 z 5

Myslel jsem, že je to kniha o tažení Britů do Afganistánu. Ve skutečnosti se román věnuje hlavně diplomacii, vlastnímu konfliktu je věnováno jen několik stránek. Velká část knihy je také věnována tlachání anglické smetánky - tyhle pasáže jsem jen prolistoval. Co se týče vlastního tažení, Britové se dle autora nechali pozabíjet jak ovce na porážce, jejich velitelé jsou vylíčeni jako ufňukaní zbabělci. Ovšem jak autor píše na konci knihy:
"... značná část vyprávění je zcela chybná, pohlížíme-li na to z hlediska líčení historických událostí, a čtenář, jehož zajímá průběh 1. anglo-afgánské války, se bude muset obrátit jinam... velká část příběhu je čirým výmyslem, snůškou lží."
Bohužel výše uvedené jsem si přečetl až po zdolání předcházejících 420 stran.

Afghánistán anglická literatura kolonizace koloniální válka války v Afghánistánu

Autorovy knížky

Philip Hensher