Mort

Mort https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69555/mort-69555.jpg 5 2439 239

Smrť skôr či neskôr príde po každého. Keď príde po Morta, ponúkne mu zamestnanie a nepraktický mládenec ponuku prijme. Čoskoro však vyjde najavo, že povinnosti Smrťovho učňa sa neveľmi znášajú s romantickými citmi, ktoré v Mortovi vyvolá krásna princezná. Začína sa ďalšie bláznivé plochozemské dobrodružstvo...

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Mort , 1987

vlkove
02.01.2020 3 z 5

Jsem jedna z mála, která dlouho odolávala knihám Pratchetta a konečně přišel můj čas. Slyšela jsem mnoho názorů, že není dobré začínat Úžasnou Zeměplochu prvním díle, a když jsem tuto knihu, v pořadí čtvrtou v sérii, objevila v knihovně, řekla jsem si, je čas poznat o čem je řeč. Tak mám knihu přečtenou/doposlechnutou a co k ní říci? Prostě mi to nesedlo.
Dokážu ocenit autorův originální styl a rozmanitý svět, ale už mi není vlastní humor, který je pro tyto knihy typický. Chápu, že tento svět je pro mnohé opravdu druhým domovem, chápu co lidé tolik oceňují a chápu proč je dílo celosvětově tolik čtené a uznávané, ale já v tomto světe pokračovat nebudu.
Knihu jsem přečetla zhruba do čtvrtky a zbytek příběhu jsem vyposlechla jako audioknihu. Určitě každému doporučuji, do tohoto světa alespoň jednou nahlédnout a přesvědčit se zda vám sedne nebo naopak.
Co mohu ocenit jsou krásné obálky, které lákají ke čtení. Ale já s čistým svědomím píši, že do dalších knih z této série se pouštět nebudu. Zkusím ještě zhlédnout filmy natočené podle knih, abych měla přehled.

Koza3
20.12.2019 4 z 5

Příběhy Smrťe byly hned po Noční hlídce mé nejoblíbenější. Vždycky jsem se těšil, až se na stránce objeví ty slova ve verzálkách a promluví k nám ten pouštní písek, ten závan smrti, který nechcete slyšet dvakrát. Po pravdě ho nechcete slyšet ani jednou :-) Příběh Smrťova pomocníka Morta je takový otevírací, není z těch nejlepších, ale seznamuje nás s "charakterem" Smrťe, kterého si dosytosti užijeme v dalších knihách. Ke konci knihy se mi líbil termím "budoucí současnost". Že by X-Meni vykradli Pratchetta? :-)

MadamC
29.10.2019 4 z 5

Tak další Pratchettovku jsem slupla jako malinu. Skvělé, vtipné, napínavé. Ale po Úžasném Mauricovi nemohu dát 5 hvězd, prostě nemohu.

Hobitka
06.10.2019 4 z 5

Kniha je skvělá. Vtipná a zajímavá. Jen závěr je na mě moc zničeho nic a konec.

Usire
12.08.2019 5 z 5

Skvělé vyprávění o Smrťovi a jeho učni. Nakonec, každý přece potřebuje přítele.

-Heluš-
01.08.2019 5 z 5

miluju Smrtě

JKDelaney
27.07.2019 5 z 5

Tak tohle byla opravdu velká zábava. Nesmírně jsem se u knihy bavil a nebylo jednoduché se od ní odtrhnout. Pro mě asi nejlepší TP.

pismenkovyJoe
30.06.2019 5 z 5

Po Esk seznámení s dalším hrdinou Zeměplochy. Tenhle díl mě dost bavil, jsem rád že jsem se dozvěděl mnohem víc o Smrťovi, ač jsem o něm měl lepší (temnější) mínění a byl jsem "svědkem" jeho úletu a že se tu zase objevil Mrakoplaš, byla to sranda a těším se na další pokračování :)

Lukas12345
23.05.2019 5 z 5

Můj nejoblíbenější Pratchett! :)

kamcamonty
16.05.2019 5 z 5

Skvělá kniha, přečetla jsem ji asi třikrát.

slaska77
30.03.2019 5 z 5

Morta, Izabell i Dobrořeze jsem si velmi oblíbila (Smrtě tedy miluju už dávno ještě z dob Barvy kouzel), zhruba od půlky knihy jsem přemýšlela, jak z toho tentokrát pan Pratchett vybruslí a co udělá se Smrťem, který se tak spustil. Zase to vše vyřešil bravůrně a mně nezbývá, než opět zaslouženě se vrátit k hodnocení 5 hvězdami. Celá kniha je protkána opět mnoha sarkastickými narážkami, za všechny zmíním 2, které opravdu dostaly - rozhovor Smrtě v agentuře práce a rozhovor s Mrakoplašem poté, co odmítl Albertovi podat hůl při obřadu.... to se snad ani nedalo vymyslet, to se muselo stát:-) (březen 1300 str.)

MacHammer
14.03.2019 5 z 5

Představa Smrťe jak si váže mušky na ryby je naprosto dokonalá. Nemůžu si pomoct ale Smrť je nejsympatičtější knižní postava vůbec. Jednoznačně 10 z 10. Smekám pomyslný klobouk.

Loginus
12.03.2019 5 z 5

Moje první kniha ze Zeměplochy. A už jsem byl chycený.

Karcoolka2210
04.03.2019 5 z 5

Čo dodať, Pratchett je jednoducho pán spisovateľ a toto je ďalší z jeho skvostov :)

Allys
27.02.2019 5 z 5

Úžasný príbeh zo sveta Zeměplochy. Zo všetkých dielov mi Mort príde ako jeden z najlepších a ak niekto nevie, čím začať, vždy odporúčam na začiatok práve Morta. Je to veľmi chytlavý príbeh plný humorných situácií a niekedy sa neubránite a proste sa v tej MHD cestou do práce zasmejete nahlas :-D

slawa.cap
23.02.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Zatím určitě nejlepší díl Zeměplochy. Mnohem ztřeštěnější námět, než u prvních třech dílů, ale o to uvěřitelnější příběh. Rozhodně mám mnohem větší chuť pustit se do dalších příběhů.

Pan Petr
20.02.2019 5 z 5

Mé první setkání se Zeměplochou nedopadlo moc dobře a říkal jsem si, co na ní u všech všudy všichni vidí. Po letech jsem jí dal znovu šanci a už to vím. Hlavně proto, že jsem se chopil zrovna téhle knihy. Humor v ní mi sedl, děj není nijak rozvláčný a soustředí se hlavně na to, co (podle mě) dělá Pratchetta Pratchettem. Byla to jízda a udělat ze Smrtě milou osůbku mi přišlo jako skvělý nápad. Pravda, zhruba ve třech čtvrtinách se příběh začínal zamotávat, ale autor z toho dobře vybruslil. Z hlavy paradoxně nemůžu dostat scénku, která byla krátká a spíše okrajová, a sice tu s Terpsikem Mimákem a s popisem jeho manželství s "milovanou" Gwladys. Nemám Zeměplochu ani zdaleka načtenou, ale Mort se Soudnými sestrami pro mě zatím top...

Omnis
17.02.2019 5 z 5

Dost možná nejlepší kousek z celé série.

Pegasus
17.02.2019 5 z 5

Výborná, hodně pobavila.

icewind
21.01.2019 5 z 5

Uvědomil jsem si, že četba dílů Zeměplochy u mě působí jako určitá katarze, případně očištění duše a mysli mezi čtením věcí u kterých se člověk moc - neřkuli vůbec nezasměje a zároveň něco jako detox od běžných záležitostí smrtelníkova dne. Mort mi tohle nadávkoval plnými hrstmi, u Smrtě si nejsem jistý zda je namístě použít zrovna tohle přirovnání, ale ...CO? Vlastně nic :-) Výborná zábava, propracované drobné odkazy a narážky nejen na předchozí díly, ale i na náš zakulacený svět, s lehce pohádkovým zakončením, které ale příběhu nijak neublížilo.