Mořská modlitba

Mořská modlitba https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388436/bmid_morska-modlitba-zD5-388436.jpg 4 219 61

Krátká, ale obsahově silná, ilustrovaná kniha je reakcí na současnou uprchlickou krizi. Kniha je psaná ve formě dopisu otce synovi v předvečer jejich cesty. Otec pozoruje svého spícího syna a přemýšlí o nebezpečné cestě přes moře, která je čeká. Je to také živý portrét jejich života v Homsu v Sýrii před válkou a rychlé přeměny města z domova na smrtící válečnou zónu. Impulsem pro napsání knihy byla děsivá fotka Alana Kurdia, tříletého syrského chlapce, jehož tělo bylo na pláž v Turecku vyplaveno v září 2015. Hosseini vzdává hold milionům rodin, jako je ta Kurdiho, které byly roztříštěny a vyhnány z domova válkou a perzekucí. Svůj výnos z této knihy daruje Khaled Hosseini Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a neziskové nadaci The Khaled Hosseini Foundation, aby pomohl financovat úsilí o záchranu života uprchlíkům po celém světě. Khaled Hosseini, nejprodávanější spisovatel dle žebříčku New York Times, autor knih Lovec draků, A hory odpověděly a Tisíce planoucích sluncí reaguje na současnou uprchlickou krizi touto hluboce dojemnou, nádherně ilustrovanou krátkou novelou pro lidi celého světa a všech věkových kategorií.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Argo

Sea Prayer , 2018

Jirinamac
Jirinamac
04.07.2020 3 z 5

Knížka byla napsaná a krásně ilustrovaná pro charitu, která je na podporu současných uprchlíků. Je dost citová, ale charita většinou bývá vedená přes city.

Bája89
Bája89
03.07.2020 4 z 5

Příběh, který začíná něžně a velmi barevně. Vzpomínky na domov a šťastné časy střídá doba temna, kdy z nebe začnou pršet bomby. Vzpomínka toho, kdo si pamatuje ráj pro toho, jehož paměť byla příliš mladá, aby si pamatovala. Příběh o tom, jak je malý chlapec na člunu tím nejcennějším nákladem. Po dočtení jsem byla nesmírně dojatá. Nejen příběhem, ale také nádhernými ilustracemi Dana Williamse, který Mořskou modlitbu přivedl k dokonalosti. Je to krátké, citlivé a velmi silné vyprávění inspirované skutečným chlapcem, který se nedožil dospělosti.

E_Lan
E_Lan
13.06.2020 4 z 5

Krásná smutná jednohubka ukazující náš evropský problém z druhé perspektivy pojaté z pohledu otce a syna. Navíc krásná ilustrace dává smutku plný průchod. Škoda, že knížku přečte člověk za pět minut.

pavla.ba
pavla.ba
10.05.2020 5 z 5

Krátký příběh, který ale předá všechno, co může, snoubí se s krásnými ilustracemi a vytvoří knihu, která nutí k hlubokému zamyšlení.

Marek.Sc
Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Aj keď je to krátka knižka, modlitba v nej je silná. Láska ku svojmu potomkovi a obavy otca o neistú budúcnosť v cieli podtrhujú originálne ilustrácie. Spomienky na rodné mesto a detstvo sú sprevádzané vojnovými zážitkami, ktoré ich donútia opustiť domovinu. Je to malá knižka, rýchlo prečítaná avšak so silným odkazom.

manvar
manvar
21.01.2020 4 z 5

Kdo není z kamene, toho dostane. Plus krásné ilustrace.

hellena1523
hellena1523
30.12.2019 4 z 5

Autor známý především pro své romány Tisíce planoucích sluncí nebo Lovec draků pravděpodobně nikoho nepřekvapil výběrem tématu. Na několika málo řádcích vypráví příběh malého chlapce, který se svou rodinou a skupinou prchá ze země zasažené válkou.
Působivé vyprávění může působit poněkud prvoplánově, což je podle mne vinou rozsahu. Silný, dojemný příběh umocňují i velmi zdařilé ilustrace Dana Williamse.
Opravdu kratinká povídka, ale zanechala velký dojem, možná snad i větší, než několika set stránkový román.

Anna27
Anna27
01.11.2019 5 z 5

Nádherné ilustrace, o to smutnější příběh. Ale určitě stojí za přečtení.

kacaabba
kacaabba
01.11.2019 3 z 5

Vlastní text by se vešel na 1 stranu. Pro mne kniha nekniha.

Lamanai
Lamanai
22.10.2019 4 z 5

Ta knížka je krásná a taky tragická. Nádherné akvarelové ilustrace a srdcervoucí příběh. Možná by ani nemělo být možné ji hodnotit, protože je to jako fotka vyhublého afrického dítěte s mouchami kolem očí - pocit, že jsme trošku citově vydíráni. Jenže ten příběh je tak důležitej, že to tak asi má být. Na mnoho lidí by to ale mohlo mít opačný efekt. Asi dvakrát jsem tam šklobrtl o překlad. Na knihu si každopádně těch pár minut vyhraďte, stojí za to.

Kate72
Kate72
26.09.2019 4 z 5

Nevím jestli jsem ji nepřečetla moc rychle, takže jsem to zkusila znovu a pomaleji. Opravdu má člověk takový zvláštní pocit, když knížku čte a zároveň si prohlíží tu krásnou ilustraci. Je krásná, ale i mrazivá zároveň.

MOu598
MOu598
24.09.2019 5 z 5

Asi 100 řádek nerýmující se básně a přebohaté krásné ilustrace.
Přiznávám, nerozuměla jsem uprchlíkům, říkala jsem si, proč nezůstanou DOMA. Po přečtení téhle útlé knížky jsem ledacos pochopila. Je to smutné.
Krásná knížka.

katallinka
katallinka
20.08.2019 5 z 5

Krátké, ale s obrovským dosahem. Těch pár minut doprovázených skvělými ilustracemi ve mě zanechaly opravdu hodně.

ibs
ibs
14.07.2019 5 z 5

Najprv som to otvorila skepticky, ze co toto bude... a v polovici to zasiahlo presne tak, ako malo. Treba to docitat, vyborne.

Iamdreamer
Iamdreamer
02.07.2019 4 z 5

Krasny jazyk a smutny no realny pribeh doplneny o nadherne ilustracie. Citala som v anglictine a nenahnevala by som sa keby to bolo dlhsie.

Burinkacdbd
Burinkacdbd
08.06.2019 4 z 5

Spoiler!

Kniha jako celek nebyla špatná, alespoň doufám, že neměla podnítit nesváry už v tak napjatém a kontroverzním tématu. Ilustrace byly velmi povedené a příběh též. Jen se snažím odhodit předsudky, protože na rozsah "migrace" mám velmi jasný názor, který by se sluníčkářům nelíbil. Je mi líto obětí, ale na této "migrační vlně" se živí spousta pochybných existencí.
Kniha je inspirována příběhem Ajlana Kurdího, tříletého syrského uprchlíka, který utonul ve
Středozemní moři na útěku do Evropy v září 2015.
Na tuto "kauzu" si velice dobře vzpomínám. Proletěla tehdy snad všemi médii.
Níže kopíruji dva úryvky z netu o tomto chlapečkovi, obrázek si, čtenáři, udělej sám:

"Obrázek malého mrtvého těla Ajlana Kurdího na turecké pláži proměnil způsob, jakým mluvíme o uprchlické-migrační krizi. Za dvanáct hodin obrázek doslova obletěl svět — viděli ho lidé na 20 miliónech obrazovek a nespočet dalších v novinách a v televizních zprávách."

" Za smrt syrského chlapce Ajlana, který se utopil na útěku před Islámským státem, může jeho vlastní otec Abdulláh Kurdí, napsal server CBCnews s odvoláním na výpověď uprchlice Zainab Abbasové. Podle jejích slov patřil Ajlanův otec ke skupině pašeráků. Právě Abdulláhu Kurdímu rodina Abbasové prý zaplatila 10 tisíc dolarů (240 000 korun) za převoz do Evropy. Měl na starost celou plavbu a loď také řídil. Muž jako jediný z rodiny přežil."

Přečteno: březen 2019

BlackWidow
BlackWidow
16.05.2019 5 z 5

Nádherná a velice dojemná kniha. Byť je kratinká, oproti jiným autorovým knihám,tahle chytí člověka za srdce a nutí ho přemýšlet.Každé dítě má právo na šťastné dětství plné smíchu,radosti,maminčina či otcova pohlazení a né se ukrývat někde v rozvalinách,čekat,kdy na ně někdo vystřelí nebo jim zabije rodiče. A ty nádherné ilustrace dodávají celé knize tolik emocí,že na konci člověk jen sedí a po tváři mu tečou slzy a v hlavě mu zní modlitba:

Prosit Boha,aby ten člun dobře řídil,
až nám břeh zmizí z dohledu
a z nás se stane jen smítko
v bouřících vodách,zmítané vlnami,
snadná kořist.
Protože ty,Marwáne,
ty jsi cenný náklad,
nejcennější,jaký tu kdy plul.
Modlím se,aby to moře vědělo.
Inšáalláh.
Jak já se modlím,aby to moře vědělo....

Hopulka
Hopulka
14.05.2019 4 z 5

Knihu jsem otevřela nevěda, o čem je. Těšila jsem se na další bolestný zážitek od Hosseiniho a ... dostala jsem ho. Sice jsem si připadala oproti ostatním dílům trochu ošizeně, co se počtu stránek a písmen týče, ale je neuvěřitelné, kolik emocí může jedna krátká "modlitba" vyvolat!
Ilustrace jsou také moc povedené!
Kniha nutí se nad tématem uprchlictví hlouběji zamyslet a než příště v nějaké diskuzi vyslovím svůj názor, určitě si na ni vzpomenu.

PetraBery
PetraBery
13.05.2019 5 z 5

Krátká dojemná pětiminutová modlitba s nádhernými ilustracemi a textem s přesahem. Smutná knížka o osudu jednoho uprchlického otce, syna a ostatních, kteří se vydávají na nejistou cestu ze své země.

Evina74
Evina74
09.05.2019 5 z 5

Smutná modlitba doprovázená krásnými ilustracemi nutí k zamyšlení. Važme si toho, že můžeme svým dětem dopřát bezpečí.

občanská válka Sýrie uprchlíci Středozemní moře

Khaled Hosseini