Mormonka

Mormonka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41538/bmid_mormonka-jye-41538.jpg 4 227 61

Když v pondělí 21. dubna roku 2003 Carolyn v deset v noci zjistí, že manžel odjel na služební cestu, ví, že nastala pravá chvíle. Musí utéct teď, nebo nikdy. Všech osm dětí má doma včetně nejstaršího Arthura, který často odjíždí z domova za prací. Další příležitost už se nemusí naskytnout. Carolyn je pětatřicet, a když má volit mezi svobodou a strachem, nezaváhá. Strachu a utrpení si dosud užila dost. Matka ji v mládí pravidelně bila a ve škole byly tělesné tresty i rány rákoskou na denním pořádku – vždyť trest je projev boží lásky. Dívka měla tajný sen – chtěla se stát lékařkou, proto usilovně studovala, aby se dostala na školu. V osmnácti ji však čeká hořké vystřízlivění – otec jí oznámí, že prorok chce, aby se provdala za Merrila Jessopa, o dvaatřicet let staršího muže, s jehož dcerami chodila do školy a který má pověst lakotného a tvrdého člověka. Carolyn se tak stává nesvéprávnou figurkou v rodině, v níž panují patologické vztahy. Merril psychicky i fyzicky týrá své předchozí dvě manželky natolik, že jednu z nich dožene k šílenství. Jelikož obecně žena v mormonské sektě nemá žádná práva a je ve všem podřízena muži, je zneužívání na denním pořádku. Mezi manželkami panuje chorobná rivalita, protože se snaží pro sebe a své děti získat co nejvíce výhod – často je to otázka přežití, když jim manžel odmítne dávat peníze. Zákon džungle panuje i mezi dětmi – ty, jejichž matky si otec nevšímá, se běžně stávají obětí nemilosrdné šikany. Carolyn hned od začátku platí za rebelku, proto ji ostatní špehují a donášejí na ni. Dívka rodí jedno dítě za druhým, trpí hlady a nedostatečnou lékařskou péčí a musí těžce dřít, aby neupadla v nemilost. Přestože v ní narůstá pocit vzpoury, snaží se dlouhá léta všechno vydržet, protože nemá kam jít a bojí se o osud svých dětí. Když však Merril vztáhne ruku i na ni a navíc odmítne dát léčit jejího ročního synka, který trpí rakovinou, začne plánovat útěk na svobodu...... celý text

Duchovní literatura , Náboženství , Příběhy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Escape , 2003

Alíša236
včera 3 z 5

Literárně je to velice slabé dílo, ale tato kniha se asi nedá hodnotit po této stránce. Jde spíše o dokument, převyprávění skutečného životního příběhu a pokládám za velmi přínosné, že takové knihy existují. Myslím, že by se měly číst, mělo by se na ně upozorňovat a měly by zvedat varovný prst kam až může extremismus zajít a co se vše může dít i v dnešní "západní" společnosti.

Maevie
06.02.2024 4 z 5

Děsivý příběh ženy, které se podařilo vymanit ze sekty a utéct i se všemi svými dětmi. Autorka popisuje celý svůj životní příběh, od poměrně šťastného dětství, po nepříjemné prozření až po náročné manželské soužití. Velkou část knihy zabírají pletichy mezi manželkami, popis manipulace a násilí, které musí zažívat. Samotným útěkem navíc příběh nekončí, autorka si svobodu musí vybojovat i právně a ukázat dětem, že vnější svět není nebezpečný.

Maraiser
19.08.2023 5 z 5

Jsem k životopisům podobného druhu poněkud skeptický. Až příliš často se ukázalo, že to nebyly skutečně prožité příběhy skutečných autorů či bylo vyprávění výrazně upraveno - Motýlek, Útěk z tábora 14.
Tento děsivý příběh je však bohužel fakt reálný. Je popsán srozumitelně.

Nofar197
25.11.2022 5 z 5

Děsivé, zároveň fascinující. Kolik takových umlcených duší připadá na jednu odvážnou Carolyn Jessopovou?

Allla9
10.06.2022 5 z 5

Šokující svědectví jedné členky kruté náboženské sekty. Carolyn byla provdána za staršího muže, a to jako jeho čtvrtá žena. Prošla si krutým zacházením, stálým rozením dětí, šikanou, týráním, naprostou ztrátou svobody ... .Přesto se nevzdávala, stále bojovala a chránila své děti.

Atara16
01.06.2022 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst asi každý,aby si uvědomil jak svobodně můžeme žít.
I když se i u nás o něco podobného pokouší některé "církve".
Hrdinka si zaslouží obdiv,kolik toho dokázala vydržet a nakonec odejít.

simona g.
14.03.2022 5 z 5

Já snad ani nevím, co k tomu napsat? Šokující? Brutální? Děsivý? Neskutečný příběh, o to víc, že dle skutečnosti. Náboženství totálně vymytých mozků, fanatismus jako hrom, úplně neuvěřitelné, co je možné, co se v podstatě odehrálo jen pár let zpět, odporné, co dokáží lidé, kterým se dá moc, síla. Kdybych měla najít správné a trefné výrazy pro některé postavy z knihy, ani náš ostravský slovník by mi nevystačil... Obdiv vůči síle autorky, pohrdání vůči těm, kdo jsou schopni na druhých páchat to, co kniha vypráví...

BUBINA1971
08.02.2022 4 z 5

Neskutečný fanatismus. Ze začátku jsem si říkala proč se prostě Carolyn nesebere a neodejde. Pak jsem pochopila. Tam venku je pro lidi z této komunity neznámé a cizí prostředí. Děs.

lucie.dc
03.01.2022 5 z 5

Tyranie, mizerie, incest, vymyvani mozku nabozenstvim, rivalita, ovladani strachem.

Pripomimalo mi to holokaust i Pribeh sluzebnice soucasne.

Zivot musi byt utrpeni, jinak nepujdete do nebe. Manzelstvi na zemi nefunguje, aby mohlo fungovat na nebi, ale tohle jsem slysela i v kostele jen par let zpet, od te doby jsem ateista jak vysity (co se tyce Boha)...

Silna zena, ktera mela stesti v nestesti, vesmir ji byl naklonen (napr.vzdelani), i kdyz se narodila do tezkeho zivota blaznive sekty.

Fascinujici dilo, i kdyz jsem musela ten zacatek trochu prelouskat.

Cim tezsi osud autorky, tim fascinujici a zajimavejsi pribeh je. Takove pribehy me zajimaji: kdyz ma nekdo takovou odvahu, inspiruje me to a zaroven si uvedomuju, jaky ja zbabelec jsem. Obdivuji silne osobnosti, a to autorka rozhodne je... Vzdyt, jak je tezke treba odejit jen z hloupe prace, kde je clovek nespokojeny...

Palorizek85
26.12.2021 5 z 5

Kniha super, příběh je to ale strašidelný. Náboženský fanatismus se vším všudy propojený s kultem člověka. A nejhorší je to vymývání mozku spojené s tvrdým dopadem na ženy a děti. Navíc za dohledu autorit, které mají často svázané (nebo neochotné) ruce.

Owain
14.11.2021 5 z 5

Tak nějak jsem nemohla pobrat, že se to odehrává v nedávné minulosti. Jako bych četla knihu z minulého století. Carolyn musí člověk obdivovat, že našla odvahu zachránit své děti i sebe. Doporučuji moc.

Dandy1
26.06.2021 3 z 5

Sektářství v přímém přenosu. Když se tam narodíte, nic jiného neznáte. Vzdělání je zapovězeno a vše se řídí strachem z bolesti nebo zatracení bohem. Nemáte šanci.

Pavlina50
21.01.2021 5 z 5

Po knížce jsem sáhla proto, abych si doplnila informace z prostředí dalšího sektářského společenství. …A to tedy opravdu stálo za to!…Pokud autorka opravdu popsala svůj život bez „přikrášlení“ a záměrem nebylo jen čtenáře šokovat, tak absolutně nedokážu pochopit, že i v tomto století je vůbec možné, aby se legálně dělo něco takového a všichni včetně úřadů nad tím zavírali oči. Životní příběh hlavní hrdinky je opravdu strašlivý. Když jsem po této knize sáhla, rozhodně jsem neudělala chybu.

Nikol92
13.11.2020 5 z 5

Mám ráda knihy podle skutečných událostí. Byla to velmi zajímavá kniha, která nám ukázala, jak se žije v jedné ze sekt. Čtivá, akorát jsem si myslela, že bude větší prostor pro sdělení událostí po útěku a celkově další život autorky, celá kniha byla o tom, jaké je to žít v takové sektě, ale pak ten život po útěku mi přišel strašně zkrácený. Ale jako celek je kniha skvělá. Doporučuji.

iveta61
01.10.2020 5 z 5

Šílené, nemohu stále pochopit, jak je možné, že se tak příšerné věci dějí v dnešní době.
Určitě přečtěte.

Nepri
17.08.2020 5 z 5

Pěkná kniha, skutečný příběh ženy, které se podařilo i s dětmi uniknout a odpoutat se od sekty. Popis života v sektě, pocity utlačované ženy, která má přesně stanovené místo, a nic mimo to není. Určitě stojí za přečtení.

vikaa
12.05.2020 4 z 5

Skutečný příběh matky osmi dětí, která se po dlouhých letech psychického týrání vymanila ze spárů sekty. Osobně jsem se dozvěděla mnoho zajímavých informací o životě v polygamní sektě a znovu jsem si uvědomila, že svoboda je něco, bez čeho bych nechtěla a nemohla žít...

Opatov
02.05.2020 5 z 5

Únik ze sekty. Otřesné podmínky života v sektě a strach o život děti donutí ženu k naplánování a uskutečnění útěku. Je neuvěřitelné, že se jedná o příběh z USA a líčení z doby ne příliš vzdálené. Četla jsem opakovaně a určitě doporučuji.

Evaho73
22.02.2020 5 z 5

Autentický príbeh o živote ženy v sekte FLDS, kde dominovala polygamia, znásilňovanie a vymývanie mozgov vymyslenými pravidlami.
Viacnásobné manželstvá mali byť základným životným pravidlom, podľa ktorého sa určoval osud žien alebo mužov po živote.
Ženy žili v presvedčení absolutného podriadenia sa svojmu "manželovi" , ktoré znamenalo stratu dôstojnosti, úcty, slobodného rozhodovania, manželom slúžili iba na sex a rodenie detí....
Ani neviem opísať pocity, ktoré som zažívala pri čítaní tohto skutočného príbehu, ale bol to jedným slovom hnus, lebo život sekty mi pripomínal život zvierat hmiriacich sa na jednej kope a iba silnejší predátori profitovali na úkor tých slabších.
Plný počet bodov odo mňa dávam hlavne za statočnosť a odvahu autorky.

Jiparis
16.11.2019 4 z 5

Jsem v šoku. Tohle je opravdu možné zažít v Americe v nedávné době? Jsem hodně alergická na omezování osobní svobody a tak nechápu, jak někdo s mozkem může takovým bludům vůbec uvěřit.

sekty mormoni podle skutečných událostí polygamie

Autorovy knížky

Carolyn Jessop