Morituri Te Salutant

Morituri Te Salutant https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28096/bmid_morituri-te-salutant-65c8c1beafdb2.jpg 3 31 7

Sedmá kniha z Edice Pevnost. Svět po Kolapsu připomíná starověký Řím. Vládne mu vrstva patricijů (ve spojení s průmyslovou lobby), která ve svých rukou soustřeďuje prakticky všechny zdroje. Masy plebejců je potřeba držet na uzdě osvědčeným způsobem – pomocí chleba a her. Potravin je nedostatek, a tak zbývají především hry. Do arén vstupují novodobí gladiátoři, mezi nimiž je i černošský mladík Nick. Netuší však, že bude muset čelit mnohem horším protivníkům, než byli lvi.... celý text

Eillen
08.10.2021 4 z 5

První polovina příběhu mě doslova pohltila. Popis tréninku budoucích gladiátorů byl skvělý a scény jsem viděla před očima. A pak přišla druhá polovina, kdy si to gladiátoři s novými jmény nastoupili proti dinosaurům. Něco, co by mělo být skvělé a dech beroucí. No a ono ani moc ne... Popisy soubojů proti různým dinosaurům byly psány sice hezky, ale dost často jsem při nic neměla strach o daného gladiátora.
Když se pak na scéně objevil jeden speciální druh dinosaura, začalo to vypadat velice zajímavě. A pak najednou přišel konec knihy, který na mě působil uspěchaně a tak nějak nedodělaně.

NemmamSlov
05.04.2020 3 z 5

Priemerné čítanie, ktoré nijak neprekvapí, ale ani neurazí. Pre mňa to bol taký mix Spartakusa, Gladiátora a Jurského parku. Niektoré časti príbehu sa mi zdali useknuté, nedokončené a zbytočne chaotické. Charakter postáv jednoducho opísaný a za celú knihu sa o nich nič dôležité nedozvedáme.

Príbeh sa odohráva v nie moc pozitívnej budúcnosti, kde sa ľudstvo vrátilo do podoby Rímskej ríše. Ako to bolo v minulosti, aj tu vládnu najbohatší a aby sa ľudia nebúrili tak obnovili Gladiátorske hry, kde gladiátorov čaká nemilé prekvapenie.

wena
18.07.2019 3 z 5

Pro každého to asi nebude. Já mám rád takové smyšlené řežby. Určitě by to byl krasný béčkový snímek. Od začátku bylo jasné s kým se Terminus utká. Ten konec trochu chaotický až zbytečně jednoduchý.

Metla
20.11.2018 3 z 5

No vida, já chtěla jen akční jednohubku a nevědomky jsem splnila i jedno téma Čtenářské výzvy, protože Pavel Obluk pochází z Moravskoslezského kraje. Tím bohužel s výčtem příjemných překvapení končím. Z většiny spisovatelových knih i povídek, které jsem zatím přečetla, je "Morituri Te Salutant" kouskem nejslabším.
Ingredience příběhu mohou na akcechtivé čtenáře působit lákavě, recept byl jednoduchý: Římské koloseum ochucené Jurským parkem, do toho vhodit Running Mana, protřepat, zamíchat. Málo platné, výsledek je nemastný, neslaný, teče z něj krev, přesto nemá šťávu. Snad je na vině malý hrnec a kdyby se autor mohl rozšoupnout na větším prostoru, uklohnil by chutnější literární pokrm... kdyby byly v řiti ryby, jak říkávala moje maminka.

Budoucnost lidstva je prezentována v tradičně pochmurné tónině úpadku a rozkladu. Svět postihl jakýsi neupřesněný kolaps, v ulicích evropských měst řádí krvelačné gangy a tmavá kůže dělá z Nicka lovnou zvěř. Na rasistickou strunu se drnká pouze v úvodu, přesto jsem stále zakopávala o to slovo, ve 21. století takřka zapovězené. Černoch. Trochu mi lezlo na nervy. Nechápejte mě špatně, já na nějakou hyperkorektnost prdím a jelikož není problém s výrazem běloch, tak nechápu, proč je černoch vnímán pejorativně. Nicméně vedlejší postavy jsou kromě jmen definovány převážně svou národností. Němec, Francouz, Belgičan... a černoch. Afričan by dle mého názoru slušel textu lépe. O mnoho více se o něm beztak nedozvíme, každý charakter je nahozen povrchně: Nick je vysoký, má instinkty válečníka a není extra bystrý, Francouz Victor je malý vtipálek a křivák, Němec Peter je blond, inteligentní, srab. Hlubší analýzy jsem se nedočkala, takže mi jejich osudy byly volné jak tátovy tepláky. Vlastně veškeré reálie jsou pouhé nepřesvědčivé kulisy, postrádající byť i jen iluzi promyšlenosti.
Zazobanci monitorují barbary a vybírají z nich největší talenty pro staronovou zábavu, gladiátorské hry. Na začátku proběhne vcelku klasický výcvik, příprava bojovníků na krátkou kariéru. Vývoj v technologii klonování umožňuje dodávku čím dál tužších protivníků do arény - vždyť kdo by se spokojil s kočkovitými šelmami, když zeměkoule pamatuje mnohem efektnější predátory. Autor se pokusil zápletku zkomplikovat a přidat náznak poselství, aby děj nebyl prostoduchou vybíjenou, leč záměr se v tom papírovém, nekonzistentním světě nepovedlo dotáhnout do úspěšné podoby. Chování postav, atmosféra, finále, pointa - vše jaksi bezradné. Z mého hlediska nic v této útlé knížce nefungovalo na jedničku, vlastně ani na dvojku. Snad alespoň příznivci soubojů si přišli na své (pro mne byly poměrně repetitivní, poznamenané nezájmem o jejich aktéry, tudíž jsem tyto scény absolvovala “letecky”). 50%

Malarkey
27.02.2018 3 z 5

Zajímavě pojatý příběh o ne příliš pozitivní budoucnosti naší matičky Země. Při čtení jsem se občas nudil, ale když už šlo do nejhoršího, tak se stal zvrat v příběhu a mě stále dokázal udržel v očekávání v závěr, který mohl být trochu originálnější.

FreeDragon
22.11.2015 3 z 5

Na tuhle knížku jsem náhodou narazila v knihovně. Ze začátku se četla skvěle, rychle. Pak přišla druhá část knihy - pro mě naprosto zbytečná a nezajímavá. Na té jsem se docela dlouho sekla se čtením a už jsem se do přečtení musela i nutit. Nápad byl ale vcelku dobrý. Nelituji toho, že jsem si ji přečetla, ale nemyslím si, že bych ji chtěla číst znovu.

Lusa
03.05.2014 3 z 5

Příběh je čtivý a tak nějak vás to donutí dočíst do konce, i když v tom není určitá napínavost, která by vám nedovolila knihu odložit. Spíše taková oddechovka.