Morelův vynález

Novela Morelův vynález bývá přirovnávána k tak proslulým modernistickým dílům, jako jsou Utažení šroubu Henryho Jamese či Kafkův Proces. Bioy Casaresův text z roku 1941 je považován za přelomový nejen v jeho literární tvorbě, ale i v argentinské literatuře. Vypráví fantastický příběh o uprchlíkovi, jenž se ocitá na ostrově, který se mu stává rájem i peklem. Nachází zde lásku, bojuje o holý život s nevypočitatelnými mořskými přílivy, ale také se setkává s podivuhodnými a nevysvětlitelnými úkazy, jež se snaží rozluštit. Pomíjivá skutečnost se zde střetává s bezčasím věčnosti. Od svého prvního vydání podnítil Morelův vynález celou řadu interpretací a dočkal se několika filmových adaptací, mimo jiné inspiroval slavný film Alaina Resnaise Loni v Marienbadu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361839/big_moreluv-vynalez-rCH-361839.jpg 4.143
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Dokořán

La invención de Morel, 1940

Kniha Morelův vynález

Meda77
25. listopadu

Trošku kostrbatý styl psaní, zřejmě autorovi vlastní takže se čte trošku pomaleji. Příběh je neotřepaný a poutavě napínavý. Takové mysteri dílko z dob minulých. Rozhodně žádná ztráta času. Pěkné 3 starsy.

jan.votoupal
16.02.2020

Vždy jsem rád, když se dostanu k něčemu neotřelému, originálnímu. Tato kniha taková opravdu je. Osobně si dovolím jen podotknout, že mi nešla dobře přes jazyk (zkrátka styl psaní, větná skladba či jak to definovat mi nesedly). ALE! rozhodně doporučuji.

Knišíl
28.09.2018

Geniální kniha. Jak píše uživatel Skip, po prvních dvaceti stránkách si budete říkat, o co tam vlastně jde a proč bych to měl číst? Vydržte a dočtěte. Opravdu to stojí za to. Nakonec, pokud vám předmluvu k vaší knize napíše někdo jako Borges rozhodně si můžete být jistí, že to co jste napsali blbostí není. Kdo má rád seriál Black Mirror, ten zklamán z tohoto díla určitě nebude.

Janek
26.03.2018

Originální, dechberoucí text plný nejistoty a překvapení. Vyprávění o velké lásce i o touze po nesmrtelnosti má mnoho rovin. Morelův vynález byl napsán před mnoha desítkami let, ale to, o čem vypovídá, je aktuální dodnes. Skvělý čtenářský zážitek!

AnjaVCL
21.12.2017

Troufám si říci, že knihu podobného ražení jsem ještě nečetla, a to čas od času zabrousím do laplatské literatury i něčeho šmrncnutého sci-fi. Borgesova pochvalná slova v předmluvě jsou oprávněná; jedná se o nesmírně originální záležitost. Kvůli povaze knihy zde nelze vylíčit, oč přesně jde. Ze začátku je čtenář dosti zmaten, pak mu to začne docházet... A všechny ty důsledky... Ač by člověk třeba čekal záblesk magična obvyklý u autorů Latinské Ameriky, tohle mi v určitých bodech vzdáleně připomnělo našeho Arbese. Opravdu, nevšední kousek.

Skip
12.04.2012

Jak jsem se dočetl, patří Bioy Casares k nejvýznamnějším představitelům laplatské fantastiky. O této knize se v předmluvě velmi pochvalně vyjadřuje Jorge Luis Borges. Když jsem začal číst, tak jsem po několika prvních stránkách jaksi tápal, co to má vlastně být. Chvílemi mi to připadalo absurdní jako některé Vianovy texty, ovšem bez vianovských šlehů. Dokážu si představit, že spousta lidí knihu odloží s tím, že je to blbost. Už jsem ale docela poučen, že oni ti Latinoameričani dělají často s literaturou "psí kusy", takže jsem četl pozorně dál, ač text byl vcelku čtivě napsán a sváděl k rychlému čtení, a najednou jsem byl vtažen do toho šíleného příběhu. Ta racionální část mozku mi říkala, buď v klidu, ale tou druhou jsem byl na tom ostrově, kde se nacházel hlavní hrdina v zajetí Morelova vynálezu, o němž nemohu napsat, protože bych udělal spoiler. Ten Argentinec má vskutku ďábelskou fantazii a představa uskutečnění toho, co napsal, je poněkud děsivá. Nejde přímo o sci-fi, ale svou podstatou vlastně onen vynález do sci-fi literatury patří. A jen doufám, že jednou technologie nepokročí natolik, aby se tohle dalo realizovat. Opravdu moc dobrá kniha, i když je mi jasné, že ne pro každého, spíš pro menšinu čtenářů, řekl bych.