Půl světa

Půl světa https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394548/bmid_pul-sveta-KOR-394548.jpg 4 206 53

Moře střepů série

Trnka se narodila, aby bojovala. Jenže když při cvičení zabije svého soupeře, zjistí, že jí všichni nadávají do vrahů. Osud vloží její život do rukou otce Jarviho, který projíždí země Moře střepů a hledá spojence proti čím dál nebezpečnějšímu nejvyššímu králi. U Jarviho se setkává s Brandem, válečníkem, který odmítá zabíjet. Oba jsou zlomení, ale oba čeká možná ve službách Jarviho vykoupení… Jenže konec konců, zbraně mají jediný účel a jejich budoucnost je rudá. Bude Trnka navždy jen nástrojem mocných, nebo je v legendách i místo pro dívku vládnoucí čepelí?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Half the World , 2015

Rudla333
28.04.2020 4 z 5

Paráda!

Kniha je oproti prvnímu dílu dost jiná. Zatímco Půl krále bylo poměrně jednoduché hrdinské dobrodružství, Půl světa je už mnohem více politické drama, typu Prvního zákona či Písně ledu a ohně - i když se to pořád nedá srovnávat, co se komplikovanosti týče.

V něčem je to lepší, v něčem horší. Co rozhodně musím pochválit, jsou postavy. Ty Abercrombie zkrátka umí. Jarvi pomalu šplhá na žebříčku mezi mé úplně nejoblíbenější postavy. Kromě něj ale byla představena celá řada dalších zajímavých charakterů. Také jsme konečně mohli vidět více z celého světa, příběh je výrazně komplexnější a zajímavější a takhle bych mohl s chválou pokračovat.

Jediným větším mínusem je to, že tempo je oproti prvnímu dílu výrazně, výrazně pomalejší. Přirovnal bych to k další knize od Abercrombieho, Sama čepel, která je celá prakticky jen přípravou půdy pro další díly a její silnou stránkou tak jsou hlavně dialogy a utvářející se vztahy mezi postavami.

Půl světa bohužel nemá až tak silné postavy jako Sama čepel a dialogy tak knihu neutáhnou. První polovina se tak chvílemi opravdu vleče, což je důvod, proč dávám jen 4*.

Finále je stejně dobré jako v prvním díle, ačkoliv na můj vkus bylo trochu předvídatelné.

jxr
21.04.2020 5 z 5

Druhý díl trilogie Půl světa mě hodně bavil. Oproti knize Půl krále, která byla spíše seznámením s novou zemí a novými hrdiny ( poté co Abercrombie opustil svět Prvního zákona ), je Půl světa fakt jízda. Hlavní postavy z prvního dílu se dostávají trochu do pozadí, byť jsou součástí příběhu. Setkáme se opět s Otcem Jarvim, se Sumael a Rulfem, ale čtenářovu pozornost spíše zaujmou nováčci Trnka a Brand. Jarvi přísahal před Matkou a Otcem…přísahal pomstu a Trnka s Brandem se stanou jeho nástroji k dosažení cíle. Co mě na knize krom příběhu samotného baví, jsou dobře vykreslené charaktery postav a vůbec všechno co se děje okolo hlavní linky vyprávění.

Alma-Nacida
12.04.2020 5 z 5

Příběh plyne svižně, hrdinové jsou plastičtí a uvěřitelní, intriky prokouknu pokud vůbec, tak těsně před jejich odhalením. Ohledně tajemných elfských artefaktů mám svou teorii a zda správnou, to možná zjistím v dalším díle. Škoda, čekat na něj se mi vůbec nechce. :)

Planin
31.03.2020 5 z 5

Super, neda se moc od cteni odtrhnout :-):-) uz se nemohu dockat na dalsi dil

Nel.K.
20.03.2020 5 z 5

Opět super, nový příběh s novými postavami se povedl perfektně vtěsnat do událostí minulých, na které jsem ráda vzpomněla a cesta přes půl světa nebyla ani chvilku nudná.. Těším se poslední díl..

Wolf012
11.03.2020 5 z 5

Tak tohle byla jízda tento díl série byl lepší než první už se nemůžu dočkat až a vyjde další sil serie

jackketch
26.02.2020 5 z 5

Abercrobie má vzácný dar. Několika větami vykouzlí postavu, která ihned začne žít vlastním životem a není to jen figurína, co se plácá příběhem jak se často stává mnohým zavedeným autorům.
Že je knina zaměřena na mladší publikum mi vůbec nevadí. Skvěle jsem se bavil a těším se na třetí díl.
Mimochodem: autor se vrací do světa svých původních románů. Pokud mu vydrží forma, máme se na co těšit

mack12
05.02.2020 4 z 5

Stejne jako v Pul krali me autor vtahl do deje, ale uz ne tolik. Asi uz jsem se ve svym veku (32) nemohla tolik ztotoznit s hlavnimi postavami :) doufam, ze trojka bude vic "dospelacka" :)) jinak jako YA fantazy velmi vydarene. Trochu me zase stvalo neustale upozornovani na Jarviho pahyl. Ale celkove se mi libil pribeh, prostredi, uzavrene dejove linie a zaverecnou bitku jsem si dost uzila!

DPS
23.01.2020 3 z 5

Pořád parádní jízda, i když proti Půl krále Abercrombie více tlačí na young adult část, včetně tokání dvou puberťáků. Chybí také závěrečný twist, který první díl povýšil.

"text obsahoval SPAM a byl odstraněn"

uziRM
19.01.2020 5 z 5

Druhý díl je bezpochyby živější, příběh napínavější a nové i "staré" postavy se zajímavě vyvíjejí. (jen možná editoři nebyli 100%, těch chyb tam na mě bylo docela dost)

dia.riedl
14.01.2020 4 z 5

Z pokračování jsem nadšená, za mě bylo Půl světa i dokonce lepší než první díl. Nové postavy jsou sympatické, mají hloubku a s příběhem se vyvíjí. Staré postavy si pak zamilujete ještě víc. Jarvi s Rulfem jsou neskuteční :-D.
Jediné, co bych vytkla, je možná lehce natahovaný konec.

Dinik
05.01.2020 5 z 5

Skvělé, stejně jako první díl, možná i o něco lepší.

Archie
29.12.2019 3 z 5

Prvni dil me prekvapil odklonem od "tradicniho Abercrombieho". A nemuzu rict ze mile, protoze toho Tarantina fantasy jsem si zamiloval a precetl od nej doslova vsechno. Presto jsem knihu relativně s chutí docetl. Druhy dil je opet svizne vypravene epicke fantasy, ale tentokrat jsem se nedokazal na knihu naladit. Do vikingske YA navic zacaly vstupovat fragmenty/ruiny soucasneho sveta ala Mark Lawrence, coz me, v kombinaci s plejadou pomerne generickych postav (na Abercrombieho pomery), donutilo knihu odlozit. Uz aby se Abercrombie vybodl na YA a vratil se nam onen cynicky, hláškující mistr loutkař. Knír se mi třese spravedlivým rozhořčením. p.s. Jako mírně YA fantasy je to pořád nadstandardní četba.