Půl krále

Půl krále https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386518/bmid_pul-krale-OmZ-386518.jpg 4 396 108

Moře střepů série

Vlastní rodina ho zradila a nechala napospas smrti, ale princ Jarvi, nedobrovolný dědic rozděleného království, přísahal, že trůn, o který nikdy nestál, získá zpět. Nejprve však musi přežít kruté zacházení, okovy a hořké vody samotného Roztříštěného moře – to vše jen s jednou zdravou rukou. Do tvrdého, neúprosného světa se narodil jako nedochůdče, neumí držet štít ani se ohánět sekerou – jako smrtíci ostří mu tedy slouží vybroušená mysl. Shromáždí zvláštní společenství štvanců a zjistí, že mu mohou pomoci víc, než by dokázal kdokoli z urozených. Přesto může Jarviho cesta skončit stejně, jako začala – ve zvratech, léčkách a neštěstí...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Half a King , 2014

etranger
19.03.2022 3 z 5

Z Půlkrále mám rozpačitý dojem. Některé věci mě nadchly - pěkně naznačený fikční svět a některé hodně zklamaly - děj osekaný na překotně se valící dějovou linku, honem honem jen aby se nám čtenář nedej bože nezačal nudit. Několik zřídkavých zvolnění, kdy se Jarvi zamýšlí pak překvapí a působí skoro nepatřičně. Půl krále je také půl young adult literatura, někdy i mnohem víc než půl, zvláště v topornosti intrik, podivné ne-pomsty, absenci sexuality a platonickém toužení hlavního hrdiny.

tittanie
18.02.2022

Fantasy moc nečtu a k této knize jsem se dostala vlastně díky výzvě. Kniha se četla sama. Až jsem se divila, jak rychle ji mám přečtenou. Zajímavý děj, sympatické postavy. Na konci jsem se musela vrátit, protože jsem se ztratila ve jménech, ale na podruhé jsem se chytla a byla jsem překvapená. Uvažuji, že si přečtu další díl.

Eridani
01.02.2022 4 z 5

Po dlhých a a rozsiahlych fantasy sériách, ktorými je trh zaplavený, je táto kniha príjemným spestrením. Zaujímavý príbeh, ktorý nie je zbytočne rozpisovaný a všetko sa strhujúcou rýchlosťou rúti do cieľa. Vtipné hlášky a ľahko zapamätateľný dej. Úplne niečo iné, než Prvý zákon, ale dobré takmer rovnako. Abercrombie nesklamal. Vrhám sa na ďalšiu knihu.

Fidibus
22.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Pro mne překvapivě čtivá kniha se zajímavým příběhem. "Odplul jako chlapec a vrátil se jako muž." Jarvi z královské rodiny se narodil se znetvořenou rukou a musí si své místo vybojovat. Na vrcholu je zrazen a najde přátele mezi spodinou. Ti mu pomohou s návratem domů, i když vše končí trochu jinak, než to bylo v plánu. Ale Jarvi zmoudřel a ví, kým chce být, i když některá rozhodnutí můžou bolet.
Vtipné Jarviho komentáře, jeho druh obrany. A mnoho pouček že života.
"Možná má jen jednu ruku, ale v žilách mu koluje krev králů." - "Dělá mi starosti, jak ji v nich udržet."
"Vadnou mám ruku. Zbytek je v pořádku."
"Dáváš mi to za vinu?"-"Proč bych měla? Bude lepší, když si to za vinu budeš dávat sám."

Knihy_nad_zlato
21.01.2022 4 z 5

Další knížka od Abercrombieho. Další moje láska.
Svět je tu opět vybudovanej parádně dopodrobna, zápletka zajímavá, ale hlavně zase výborný postavy. Hlavního hrdinu - Jarviho - jsem si oblíbila poměrně dost rychle. Nemůžu říct, že úplně okamžitě, protože mi úplně na začátku přišel dost ukňučenej, ale postupně s tím kam ho život zavál, se z něj stával trošku drsnější člověk, který přece jen něco vydrží. Takže za vývoj hlavní postavy tleskám. Další postava, kterou jsem si oblíbila ještě rychleji než Jarviho je Nikdo. A fakt jediná věc, co mě na něm štve, je, že bylo příliš jasně vidět, kdo je doopravdy, že jsem se k tomu nemohla dopracovat víc postupně. Na nějaké 102. stránce mi bylo jasný, kdo je, ale to velkolepý odhalení přišlo až někde kolem strany 285. Stejně jsem si, ale oblíbila i Jarviho kámoše na cestách, navíc mám ráda, když mi oblíbený postavy umíraj, takže další naplněný očekávání.
Vztahy mezi postavami jsou tu taky dobře napsaný, především přátelství. Z dalších možných vztahů je tu taky hodně nepřátelství, ale ostatní city jdou krapet bokem, což mi naprosto vůbec nevadí.
Hádám, že větší zápletka bude až v dalších dílech, protože zápletka tady byla trošku menší, která, ale směřuje k něčemu většímu. Líbí se mi, že všechno co se v knížce stane, má smysl. Nejsou tu asi žádný zbytečný věci. Konec se mi sice líbil, ale nepřekvapil mě. Bylo to takový, že by to mělo překvapit, ale to se prostě nestalo. Na konci je velký odhalení toho, co jedna postava udělala, ale mě to bylo jasný asi tak 75 stránek předem a to už předtím jsem něco tušila.
Každopádně i když se mi to fakt hodně líbilo, už jsem četla od Abercrombieho trilogii První zákon, takže prostě vím, že to autor dokáže ještě o něco líp.

jaja4
29.12.2021 3 z 5

Pol kráľa je naozaj polovičatá kniha. Akoby ju Abercrombie písal pri veslovaní s veľkou námahou. "Záběr za záběrem - stranu za stranou." Vidno, že je to trilógia, lebo je tu dosť nudných, naťahovaných pasáží. Autor sa krotil pri bojových scénach, lebo je to YA. Lenže ani s opisom duševného sveta postáv sa veľmi nenamáhal. A na konci sa toho stane toľko, ako za celú knihu nie. Veľmi mi sedeli kratšie kapitoly, to je najväčšie + knižky.

Hellrampage
18.11.2021 4 z 5

Čakal som Abercrombieho drsný humor a svet, ktorý sa s hrdinami nemazná - drsný svet síce ostal a hlavný hrdina si prejde peklom, no je to písané pre násťročných. Až na konci som zistil, že Joe chcel vytvoriť niečo iné a pre mladšie publikum, takže kto má rád jeho První zákon a chcel si niečo nové od tohto autora prečítať, nech sériu Moře střepu obíde. Čítalo sa to dobre a ľahko, no už to nebol ten Joe, ktorého som čítal pred niekoľkými rokmi.

Kalina
07.11.2021 3 z 5

První díl série se mi dobře četl s měl krásný spád. Ovšem druhý díl mne zklamal. Jakoby bylo málo vypovídajícího děje.

LiliDarknight
06.10.2021 4 z 5

Abercrombie sa ničím nezdržiava a jeho príbeh začne zhurta – Jarvi sa dozvedá, že sa z neho stal kráľ. A toto charakterizuje celú knihu. Autor sa nezaoberá dlhými úvahami, nepotrebuje zaťažovať svoj text siahodlhými opismi alebo hlbokými filozofickými úvahami. Miesto toho sa rozhodol spoľahnúť na svižnosť tempa a dynamickosť deja. Čo knihe rozhodne prospieva.

Text nezaťažený zbytočnosťami rýchlo napreduje. Objavuje sa niekoľko bojových sekvencií, rýchle úteky, tesné úniky, ale aj demoralizujúce putovanie. To všetko v pomerne rýchlom slede za sebou, takže postavy, rovnako ako čitateľ, nemajú dostatok času na poriadne nadýchnutie. Aj vďaka tomu sa kniha vyznačuje istou nástojčivosťou – postavy totiž tlačí čas, aby svoj cieľ dosiahli čím skôr. Najlepšie ešte predtým, ako sa ich niekto opäť pokúsi zabiť.

Ďalším dôležitým prvkom knihy sú postavy samotné. Jarvi si od prvej strany dokáže získať a hlavne udržať čitateľskú priazeň. Je svojský, no má zdravú dávku sebareflexie – ktorá sa hlavne v dialógoch prejavuje sklonmi k sebaironizácii. No aj ostatné Abercrombieho postavy sú vytvorené rovnako detailne. Ich motivácia je väčšinou jasná, ich konanie teda dáva zmysel a hoci všetko, čo robia, má mať vplyv hlavne na Jarviho, je zaujímavé čítať o nich.

Konečný výsledok je aj vďaka tomuto viac ako príjemný. Po dejovej stránke kniha nie je prehnane originálna. Vlastne ponúka takmer až tuctový príbeh o hľadaní svojho miesta vo svete. Tiež sa neštíti tém akými sú pomsta alebo moc a ďalšími inými. Tie sú však podriadené jedinému cieľu – sledovať Jarviho životnú cestu a jeho dospievanie. A tento zámer autor aj splnil.

Kniha Půl krále ponúka hlavne svižné dobrodružstvo a dej, ktorý sa nikde príliš nezdržiava. Abercrombieho postavy sú trojrozmerné a nedokonalé, je zaujímavé o nich čítať. Autor sa snaží prezentovať skôr ľahší príbeh. Vytvoril mu však pochmúrnu realistickú atmosféru a tiež položil veľmi jasne stanovené základy svojho sveta. Čo prispieva k atraktívnosti knihy a zvyšuje záujem o pokračovanie.

NemmamSlov
09.09.2021 4 z 5

" Človek možná potřebuje dvě ruce, aby mohl s někým bojovat, ale stačí mu jedna, aby ho bodl do zad."

Príbeh jednorukého Jarviho, ktorý sa stáva nečakane kráľom, no sám po tom netúži. Sám sa nedokáže stať slávnym bojovníkom a preto sa viac venuje vzdelávaniu, aby sa mohol stať ministrom. Osud to chcel inak a sadá na trón, no len na chvíľu, lebo ho zrádza jeho rodina. Toto je len začiatok príbebu. Jarvi sa dostáva do otroctva, kde sa časom dostáva ako veslár na loď a tu stretáva svojich spoločníkov, ktorí mu majú pomocť z jeho pomstou.

Joe Abercrombie vytvoril ďaľší univerzálny svet, no bobužial na sériu Prvého zákona to nemá. Hlavne preto, lebo Moře střepů je skôr zamerané na mladšie publikum. Samozrejme aj v tomto príbehu som sa bavil, ale v knihe sa dalo viac predvídať čo sa stane, pričom v Prvom zákone to bolo takmer nemožné. Aj postavy mali určitú úlohu, ktorá sa celý príbeh nemenila a zanechávali si svoju tvár.

hanaseidl
01.09.2021 4 z 5

Poutavejsi nez jsem cekala. Kdyz jsem zacinala, myslela jsem, ze to bude tuctovy pribeh. Nakonec byl hlubsi a Jarvi mi byl stale sympatictejsi.

knihomolkajanca
18.08.2021 4 z 5

Série Moře střepů mě už lákala nějakou dobu. Když mi kniha dorazila domů, docela mě překvapilo, o jak malinkou knížečku se jedná. Z fantasy jsem spíš zvyklá na pořádné bichle, ale čas od času není na škodu dát si i něco svižnějšího.

A tohle vážně svižné bylo! Já od knihy neměla moc očekávání, jen jsem byla zvědavá, jaký dojem na mě Abercrombie udělá, protože tohle s ním byla moje první zkušenost. Nakonec to bylo vážně osvěžující čtení. Příběh mě chytl v podstatě od první strany a než jsem se nadála, byl konec.

Hlavní postava Jarvi je takové nedochůdče. Má od narození místo jedné ruky jen nevzhledný pahýl a nikdy neměl ambice stát se králem. Spíš ho bavilo učení a chtěl se stát ministrem. Jenže jak už to v podobných příbězích bývá, vše se nakonec semlelo úplně jinak, na Jarviho hlavě přistane koruna a má se posadit na trůn. Jenže to nejhorší ho čeká až poté, co jej zradí vlastní rodina a záhy o trůn přichází. Jarvi ale přísahal, že se zrádcům pomstí a jde si za svým. To však ještě netuší, co všechno na něj čeká a že si nejednou bude muset sáhnout na samotné dno.

Jarvi mi padl do oka, a přestože možná občas autor až příliš zmiňoval jeho pochroumanou ruku, líbilo se mi, jakým vývojem prošel. Všechny ty strasti ho zocelily, ale také měl příležitost využít i svou bystrou mysl a pozná přátele na místě, kde by to nečekal. Budete tak sledovat partu sympatických hrdinů, z nichž každý je jiný, ale dobře se doplňují a působí uvěřitelně. Občas se s nimi zasmějete, jindy zase postesknete.

V příběhu se vůbec neobjevuje magie, zato na vás dýchne vikingská atmosféra, což pro mě byla hrozně příjemná změna. Od této série určitě neočekávejte fantasy, které by bylo propracováno do každičkého nejmenšího detailu. To určitě není, protože na to v knize není ani dostatečný prostor. Ale pokud hledáte něco přímočařejšího, kde nebude nouzi o akci i pár zajímavých zvratů, tohle je rozhodně ta správná kniha.

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.

Hodnocení: 80%

roso.mak
01.08.2021 4 z 5

Je fajn, když narazíte na autora, který umí nechat hrdiny doopravdy vyvíjet a který umí poskládat dohromady překvapivé konce. A má smysl pro humor.

Četlo se to snadno a lehce, a přestože jsem měla tendenci to popohánět u popisu soubojů, knihu jako celek hodnotím jako dobrou. Pokud chcete lehčí čtení na dvě odpoledne, sáhněte po ní.

luculi
24.07.2021 3 z 5

Strašně dlouho jsem sledovala, jak tuto knihu každý čte, všude byly její fotky. Až jsem nakonec neodolala a taky si celou sérii pořídila.
Děj je poměrně jednoduchý, ničím nezatížený. Jde spíše o prosté vypravování, které plyne velice rychle. Někde o žádnou kroniku, kde by byly stovky stránek a autor musel všechno oklikou popisovat. Ne, tady dostanete naservírovaný příběh v té nejjednodušší formě a tak rozhodně není problém knihu přečíst mrknutím oka.
Je to opravdu čtivé a pohodové, takže mi to přesně padlo do noty. I když někdy bych asi ocenila větší hloubku, především co se týče postav. Jarvi mi sedl tak napůl. Ve své podstatě byl tak trošku arogantní a hodně lehkomyslný. Přestože se k němu lidé nechovali hezky ani díky jeho postavení, často působil jako někdo, před kým by se měl každý klanět. Nelíbily se mi jeho myšlenkové pochody, ani to, jak nepromýšlel své tahy, hlavně když to ovlivňovalo desítky lidí. A na konci už to byl fakt hustý intrikán...
Jako lehké čtení mi to moje předpoklady splnilo, krásně se to četlo, což jsem vážně potřebovala. Jen ty postavy nějak pokulhávaly... Jdu tedy na druhý díl a uvidím, jak mě bude bavit výměna postav.

cathyblack
15.07.2021 3 z 5

Chceš povědět příběh o krvi a úkladech, o penězích a vraždách, o zradě a moci?
- Budou v něm elfové? Draci? Trolové?
Na všechno zlo, co budeme potřebovat, nám vystačí lidé.

Tahle kniha nebyla vůbec náročná, nepobíhaly v ní komplikované postavy a neměla moc daleko ke konci. Přesto se mi líbila natolik, že jí s čistým svědomím doporučím každému, kdo si ještě není jistý, jaký směr ve fantasy nabrat, nebo jen někomu, kdo si chce odpočinout u dobrého příběhu. Dobrý příběh totiž nepotřebuje dokonale vypracovaný svět. Potřebuje dobré hrdiny. Půl krále nemá daleko ke grimdarku a lehce se vzdaluje od klasického Young Adult. Cim dal tim lip. Mám ráda příběhy, kde se ze slabých chlapců stávají muží. Kdy se z rádoby kladných postav stávají bezpáteřníci. Miluji příběhy, které končí pomstou a přitom netíhnou k přehnaným zvratům. Abercrombie svoje lidi zna. Tak nejak to bylo cely predvidatelny, ale ani trochu mi to nevadilo.

Ronnie68
05.07.2021 5 z 5

Tahle kniha byla opravdu čtivá ... příběh skoro ani nepustí ... a sedělo mi, že se jedná o příběh z historie ... těším se na další díl ...

petr_
30.06.2021 4 z 5

Autor sám přiznává, že se snažil napsat knihu pro mládež a proto se snažil držet trochu zpátky, i když já si myslím, že mládež si přečte ráda všechny jeho knihy. Příběh se mi líbil a nechci ho více rozebírat a tím kazit požitek z četby ostatním zájemcům. Věřím že se líbí všem čtenářům. Kniha obsahuje méně drsných bojových scén, ale její hrdinové jsou svérázní a dovedou si vybudovat svoje společenství a svůj svět, i když si o nich ostatní mohou myslet, že jsou vyvrhelové. Konec jsem tušil, protože jsem si jako první přečetl třetí díl trilogie.
Co se mi však nelíbí, je když si autoři vzájemně chválí knihy, konkrétně zde je to R.R.Martin. Někoho to může pohnout k tomu, aby si tuto knihu přečetl, protože ji chválil autor "Hry o trůny" (který by ji měl konečně dopsat). Kdyby mi však Joe Abercrombie doporučil nějakou knihu od R.R.Martina, tak bych se možná nechal přemluvit.

denniys
22.06.2021 5 z 5

Série Moře střepů je jednou z mála, kterou jsem si pořídila fyzicky do své knihovny. A to proto, že předchozí sérku První zákon prostě zbožňuju, věřila jsem, že Joe opět nezklame. A nezklamal!! Kniha Půl krále se čte naprosto sama, je ovšem podstatně jednodušší, napsaná úplně jinak, chybí úhly pohledu vícero postav a není tak "drsná". Nechybí ovšem skvostné dialogy, sarkastický humor a skvělé skryté myšlenkové pochody hlavního hrdiny. Hrdina je zde poněkud zvláštní, projde zajímavým vývojem během boje s nepřízní osudu a já si ho velmi oblíbila. Princ Jarvi mi strašně připomíná Tyriona ze Hry o trůny - jeden má zmrzačenou ruku, druhý je trpaslík, oba jsou ostudou svého královského rodu a oba mají bystrou mysl, která je navzdory očekávání dostane z každého maléru. Těším se na další díl.

" Pokusím se nezakopnout o meč. "
" A přestože jeden se narodil dlouhé míle od něj a druhý dlouhá léta před ním, přestože o nich Jarvi věděl jen máloco jiného, než co se dalo vyčíst z tváře, a přestože veslování v okovech na kupeckých galejích nepředstavovalo pro syna krále Uthrika Gettského žádný velký čin, Jarvi se nadmul tak prudkou hrdostí, že mu málem vyhrkly slzy, neboť mezi veslaři vzniká zvláštní a mocné pouto. "
" Ještě z tebe možná uděláme půl veslaře. "
" Jestli mě život něco naučil, tak že žádní padouši nejsou. Jenom lidi s těma nejlepšíma úmyslama. "
" Náramně bystrej jsem odjakživa, jen tě zaslepovala vlastní chytrost. "
" Je snad něco, čeho by nemohli společnýma silama dosáhnout jednorukej ministr a bídák, co má nejlepší roky už patnáct let za sebou? "
" Jejich hněv je pro mě prach. "
" Vidíš, žena může přísahat stejně jako muž. "

evilunicorn
17.05.2021 5 z 5

Moje první zkušenost s autorem a jsem rád,že velice příjemná.Příběh není sice nějak složitý,ale je to akční, svižné a skvěle se to čte.A navíc,ten cynismus!! Nádhera,v interakcích mezi postavami to výtečně funguje a sám Jarvi taky nejde pro sarkasmus nějak daleko.Bavilo!

špulo
14.05.2021 4 z 5

Abercrombie light. A prečo nie?! Sám autor to priznáva a je to v pohode. Len nečakajte ťažkú vikingskú atmosféru, ani hutnú fantasy. Ide o pomerne drsný kváziseveranský príbeh napísaný jednoducho, akčne a bez krvavých a iných detajlov. Takže, oddychovečka. Ešte raz: A prečo nie?!