Půl krále

Půl krále https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386518/bmid_pul-krale-OmZ-386518.jpg 4 395 107

Moře střepů série

Vlastní rodina ho zradila a nechala napospas smrti, ale princ Jarvi, nedobrovolný dědic rozděleného království, přísahal, že trůn, o který nikdy nestál, získá zpět. Nejprve však musi přežít kruté zacházení, okovy a hořké vody samotného Roztříštěného moře – to vše jen s jednou zdravou rukou. Do tvrdého, neúprosného světa se narodil jako nedochůdče, neumí držet štít ani se ohánět sekerou – jako smrtíci ostří mu tedy slouží vybroušená mysl. Shromáždí zvláštní společenství štvanců a zjistí, že mu mohou pomoci víc, než by dokázal kdokoli z urozených. Přesto může Jarviho cesta skončit stejně, jako začala – ve zvratech, léčkách a neštěstí...... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Half a King , 2014

Thane
25.01.2024 4 z 5

Asi me v popisku neco zaujalo kdyz jsem si ji kdysi koupil. Zacatek nebyl nic moc. Je to kniha pro dospivajici a jsou tam veci ktere me obtezovaly prubezne celou knihu ale to neustaly litovani se na zacatku bylo fakt otravny. Ale chapu pro jakou skupinu to je. Taky to nebylo uplne ctivy. Tak jsem si rikal ze to bude blbina pro mlady ale neco me u toho udrzelo. A pak uz jsem byl vlastne spokojenej. Jak jsem psal ze to neni ctivy tak se rozhodne neda rict ze by se to cetlo spatne. Libilo se mi to sarkasticky komentovani situaci a i nektery zvraty byly fajn. Nakonec jsem to precet dost spokojenej a asi si poridim dalsi knihy a detem to casem doporucim. Jen si teda nejsem jistej jestli to bude zrovna kladna postava :-D . Mily prekvapeni (y)

Barbara182
25.01.2024 4 z 5

Moje první setkání s autorem a musím říct, že se mi kniha líbila. Bylo to čtivé, uvěřitelné, děj příjemně odsýpal a nechybělo ani pár nečekaných zvratů. Vyhovovalo mi, že to není příliš temné a depresivní (než to, tak raději budu číst knihy pro teenagery :-). Příjemně strávený čas, určitě se pustím i do dalšího dílu série.

hankapimi
26.12.2023 2 z 5

Mé první dílko od autora, Jarvi co nemůže vybojovat, tak vymyslí... Dobře se četlo, ale zřejmě určeno mladším ročníkům. Ale neházím flintu do žita....

ariannpHm
20.12.2023 4 z 5

Kniha mě dost bavila. Cením, jak je to napsané. Kniha má také pěkný příběh. Jarvi je zábavný hrdina. Přesto se tu najde pár chyb. 7/10

kurama45
06.11.2023 3 z 5

Odchovaná Abercrombiem pre dospelých som zostala rozčarovaná z Abercrombieho pre dospievajúcich. Prekvapivo to bude asi tým, že už nie som dospievajúca... Fantasy to minimálne v prvej časti nie je vôbec, skôr akási fan fiction na severskú vikingskú históriu. Aj dejová línia tu bola jedna jediná, až mi jej prišlo ľúto. Byť celý príbeh troma kondenzovanými kapitolami miesto celej knihy, malo by to šťavu. Takto sa radšej vraciam s batôžkom k Samej čepeli po fantasy a k Bernardovi Cornwellovi a Makotovi Jukimurovi po vikingov. Howgh.
Z interpreta audioknihy som tiež na vážkach. Na jednej strane sa hlasom dokonale hodil k hlavnému hrdinovi, na druhej to znamenalo, že občas pišťal ako také nedôchodča...

LahoferRose
03.08.2023 3 z 5

Po Prvním zákoně jsem se těšila na další knihy. Kdybych si pečlivěji hledala, že jde o YA, nebyla bych zklamaná. Vše, co mne na Abercrombie baví tu naprosto chybí. Žádná postava není tak do hloubky probraná, dostatečně šílená, bojové scény dostatečně brutální (pravda, Hrdinové vydali v tomto směru minimálně za dvě knihy), chybí nějaký alkoholik, sexualita, která je patřičně lidská. Jen toho mrzáka se drží zuby nehty! Lehká variace na Hamleta, předvídatelné, ale i přesto s trochou překvapení. Pro 15 leté asi dobrá kniha. Já už ale hledám něco propracovanějšího.

Štěpničák
24.07.2023 3 z 5

Dlouho jsem se na titul těšil, ale když se mi dostal do ruky, zjistil jsem, že to není něco, co jsem očekával. Rozhodně bych osobně knihu nezařadil do kategorie fantasy. Jediné co mi to v tomto ohledu evokovalo fantasy byl vymyšlený svět, jinak ale neočekávejte magii, bestie, kouzelníky, či epické souboje armád. Nic takového zde nenajdete a s tím musíte předem počítat. Celá kniha připomíná příběh vikingů, takže vás kniha zasadí do severského prostředí. Pokud jste fanoušek těchto příběhů, tak směle do toho. V takovém případě budete určitě velmi spokojeni. Pokud jimi nejste, pak bych doporučil mrknout po něčem jiném. Mě osobně právě zklamala absence fantasy prvků, které tu mohli být opravdu zajímavé.

Aniday
25.05.2023 4 z 5

začátek byl ukňouraný, ale dál za mě dobrý... těším na pokračování 8)

Stingerlover
28.04.2023 odpad!

Bylo mi doporučeno a zklamalo. Nečekala sem zázrak,ale takové zklamání taky ne. Silné podprůměrná fantasy,s předvídatelným koncem a psaná snad na koleně v autobuse.....

Alvari
12.04.2023 4 z 5

Nejsem vždy zastáncem příběhů, které sprintují k cílové pásce, protože mi nevadí i delší popisy nebo více příběhových linek, ale Půl krále mě dost bavilo. Nebylo to sice nic, z čeho by si člověk vyloženě sedl na zadek, ale o to tu tolik nešlo. Postavy byly dostatečně zajímavé a uvěřitelné, severské zasazení mám taky rád a četlo se to skoro samo.

parxel
12.02.2023 2 z 5

Půl krále pro mne bylo velkým zklamáním. Upřímně přiznávám, že svou roli sehrálo i příliš velké očekávání. Po přečtení série První zákon jsem očekával temnou fantasy, s detailním popisem postav a jejich vývoje atd. Nic z toho jsem nedostal. Tohle bylo všechno v takové hodně "light" verzi, ale nic pořádně.

Půl krále jsem nakonec dočetl, ale s velkým sebezapřením a pocitem, že to nestálo za to. V dalším čtení série nebudu pokračovat. Obecně bych od Abercrombieho doporučil jiné knihy např. z již zmiňované série První zákon.

Ignis
06.01.2023 4 z 5

Dobře napsaný příběh, který má spád. Většina motivů tam sice není úplně originální, ale dohromady fungují skvěle.
Jen jsem si celou dobu říkala, že na autora je to nějaké krotké, až na konci jsem si v přidaném rozhovoru přečetla, že je to pro mládež, tak tím se to vysvětlilo:-)

Radium
06.01.2023 5 z 5

Půl krále je první kniha, kterou jsem od autora četla. A jsem z ní nadšená. Příběh je sice vcelku jednoduchý, ale popsaný svět i postavy doslova dýchají. V reálném životě bych se s nimi sice potkat asi nechtěla, v románu ale vše skvěle funguje. Hlavní zvrat jsem sice tušila od začátku, přesto mě autor dokázal překvapit. Humorem, postavami, které jsou skoro všechny šílené, ale naprosto uvěřitelné a především lidskostí, když jsem čekala zradu a zradou tam, kde jsem čekala lidskost.
Poslouchal jsem jako audioknihu ve skvělém podání Matouše Rumla. Dokázal skvěle odlišit velké množství postav, vystihnout jejich rozpoložení a já se vyloženě těšila, až některé postavy znovu uslyším (hlavně Nikoho:-D).

mallamut
30.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Dárek k vánocům který potěšil i překvapil. Hezky se to četlo. Ale to klišé s otroctvím na lodi už je fakt ohrané.

Hor89
22.12.2022 4 z 5

Od série mně trochu odrazovalo, že je napsaná pro mladší publikum než předchozí autorovy knihy. Ale po přečtení musím říct, že mi to nakonec moc nevadilo. Příběh je napínavý, čtivý a rychle ubíhá. Hlavní postava je dobře napsaná a svět uvěřitelný. Překlad Roman Tilcer je hodně povedený, stejně jako obálka knihy.

kalache
01.10.2022 5 z 5

...Džaud se na něj usmál na půl pusy."Mluvím,když mám něco,co za to stojí."
Joe Abercrombie píše,když má něco,co za to stojí...

Anett525
18.09.2022 5 z 5

Mám ráda putovní fantasy: plavba na moři, cestování, snaha přežít, sympatická parta... Nepřátelé ze kterých se stanou přátelé... To vše jsem v této knize dostala a naprosto jsem si to užila. Takže ano,za mě tato knížka stojí za přečtení a určitě se vrhnu i na další díly.
"Smrt čeká na všechny."

Sitth
21.08.2022 3 z 5

U této knihy jsem si připadal, jako když jsem kdysi četl Dračí oči od Kinga, prostě když si dva velmi nadprůměrní autoři odskočí od svého žánru a zkusí napsat pohádkový příběh. Akorát, že u Půl krále to není naivně blbé jako u Kinga. Vždy ocením fantasy bez magie a tento příběh plyne sám a zjistil jsem, že i když to vlastně není žádná pecka, tak jsem neměl problém se u čtení zaseknout a o to přeci jde . Neočekávejte zvraty, šílené zápletky, ale pokud chcete pohodový příběh, tak ano.
Dávám 4/6

LWALKER
19.07.2022

Miluju První zakon!!! Joe je jiste genialni spisovatel, ale na tuto pohadku, uz jsem bohuzel starej paprda:-)

etranger
19.03.2022 3 z 5

Z Půlkrále mám rozpačitý dojem. Některé věci mě nadchly - pěkně naznačený fikční svět a některé hodně zklamaly - děj osekaný na překotně se valící dějovou linku, honem honem jen aby se nám čtenář nedej bože nezačal nudit. Několik zřídkavých zvolnění, kdy se Jarvi zamýšlí pak překvapí a působí skoro nepatřičně. Půl krále je také půl young adult literatura, někdy i mnohem víc než půl, zvláště v topornosti intrik, podivné ne-pomsty, absenci sexuality a platonickém toužení hlavního hrdiny.