Morčata

Morčata https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1198/morcata-1198.jpg 4 169 29

Příběh o lidech, morčatech, bankéřích, Státní bance, Státní bandě a jak to dopadlo. Vydání Morčat ve Spisech ilustrovala jedna ze smyšlených postav příběhu. Na záložku autor napsal: „Tuto knížku jsem od jejího vydání v roce 1991 ani neotevřel a vyhnul jsem se tomu i teď: vzdal jsem se korektur. Je psaná v tísni, kterou si nechci připomínat... O tísni duševní našel jsem teď náhodou ve svých Nepamětech zápis ze 21. listopadu 1970: ‚Psalo se mi velice těžce. Morčata byla to jediné, co jsem mohl psát. Byla plodem mého rozpoložení, ale nechtěl jsem psát politickou satiru ani alegorii. Psal jsem jen dál a dál a pouštěl do toho svůj strach i posměch. Posměch sobě samému v první řadě, a dával jsem si pozor, není-li ten posměch jen hraný... Když jsem byl za polovinou, začal jsem si najednou přát, aby si pro mne ještě nepřišli, aby počkali ještě měsíc, pak chybělo už jen čtrnáct dní. Ale nepřišli.' - To jsem měl v ruce obžalobu za ‚Deset bodů‘ ze srpna 1969 a předvolání k soudu. Ten však byl den před zahájením zrušen.“... celý text

Saxofonista
04.02.2024 3 z 5

V době prvního vydání, ba ještě asi v 90. letech, bych to hodnotil lépe. Ale v porovnání se Sekyrou (i když jazyk a styl Morčat je "modernější") se na tom asi podepsal zub času a zub (mého) věku.

Jack Bauer
23.10.2023 1 z 5

O myších a lidech, o morčatech a lidech nebo spíše bankéřích. Nevím, kde jsem na tuto knihu narazil, snad ve čtenářské výzvě neb někde na netu reklama, ale hned od prvních stránek mě styl psaní děsně lezl na nervy. Samé „milé děti" nebo „milý mladý čtenáři". Jelikož mám rád zvířata tak mě nejvíc bavily ty části o morčatech než o bankéřích. Knihu jsem dočetl s velkým sebezapřením, jen abych ji nemusel zase dát do nedočtených, ještěže byla tak krátká, jinak bych ji vzdal hned na začátku.

Blue
08.10.2023 4 z 5

Knížka nevhodná pro ty tenáře, kteří chtějí mít vždy jasno v otázkách typu o čem to vlastně bylo a jak to dopadlo. Naopak vhodná pro ty, kterým nevadí otevřené konce a trochu zmatku v hlavě po dočtení, ale hlavně pro ty, co mají rádi Vaculíkův originální styl psaní. A jeho češtinu.

YangJie
08.04.2023 4 z 5

Začátek jsem kousal hodně ztěžka. Ale pak jsem se chytil a docela jsem si to užil. Je to tak trošku Kafka, ale napsáno mnohem lepším spisovatelem.

sraneccc
29.03.2023 4 z 5

Kniha byla pro mě v určitém ohledu inspirující, najednou jsem se chtěl taky utopit ve svých myšlenkách a impulzivně plnit bláznivé nápady.

Morčata mi byly doporučeny mým nejlepším kamarádem a já je s radostí budu doporučovat dále.

Legens
20.03.2023 5 z 5

Podle mého názoru takto má vypadat správný horor. Jakoby se zpočátku nic neděje a pozvolna cítíme zvětšující se pocity strachu, které jsou umocňovány empatií s těmi, jichž se ohrožení týká. A neslábne to, naopak.
Skvělá kniha, pokud ji neznáte, čtěte.

Calinda
16.12.2022 5 z 5

Četla jsem opakovaně, moc se mi líbila, vtipná a zároveň k zamyšlení.

xTerezax
25.05.2022 1 z 5

Jsou prostě knihy, které se mermomocí snažíte docenit, pochopit, proč jsou tak oceňované, snažíte se je přelouskat i přesto, že to jde opravdu ztěžka. Nakonec to vzdáte s tím, že vy dva prostě kamarádi nikdy nebudete. Pro mě je jednou z těchto knih Morčata od L. Vaculíka.

iz67
14.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Krásná, tajemná, veselá, depresivní a bůhví jaká ješte kniha. Jedna z mála knih (vedle Něco se stalo), kterou jsem cetl několikrát. Spousta symbolů, které je zábavné desifrovat a tem mnoha zbylým zoufale jim nerozumět. Kdyz jsem ji v polovine osmdesatek cetl v samizdatu, tak jsem z toho, jak jsem ji nerozumel, byl intoussky paf. Dnes (2021) pri poslednim docteni mam chuť ležet a donekocna promyslet úmysly. Pozor spoiler, ty symboly a podobenstvi, ktere me napadaji:
- banker = spisovatel, kteremu straz bere / krade slova
Domek - kde by se dalo hezky zit, a kde se nakonec da jen zemrit
Nemocnice - jako misto nebezpcne zivotu
Rodina - kterou banker ovlada jen kduvli svym rozmarum
Vymenny obchod, zivot za zivot
Maelstrom normalizace
Téměř konec jako v Procesu, jen hrdina bojuje
...

000nugatovej
17.01.2021 4 z 5

"Psaní je vždycky jaksi projev bezmoci nebo plod pocuchaných nervů, prozrazuje komplexy nebo špatné svědomí." (str. 25)
Vaculík jde na hranu - jeho vypravěč experimentuje až krutě s bezmocnými a pasivními hlodavci. Ale není i on stejně bezmocný? Jako samozřejmou přijímá absurditu banky, v níž pracuje, a pokouší se krást jako ostatní, a to i když se dozví, že nejde o neškodnou hru, ale že tím mohou způsobit velkou krizi. Své blízké miluje, proto je občas propleskne. Ovšem pozorného čtenáře může napadnout, zda by je také nenechal v rámci svých experimentů zavřené v místnosti s černou kočkou. Ostatně ví, proč je Pavel nemocen, a proto ho unáší z nemocnice ... (Že by Pavel přece jen četl jeho zápisky?) Nakonec se zbavuje svého vypravěčského "ich", které výslovně a až demonstrativně překlápí do "er", které je pak zavražděno při odvážné cestě za tajemstvím .

Péťa1950
21.03.2020 4 z 5

Kdo žil v době, o které kniha pojednává a dostal se do konfliktu se státní mocí, tak nynější dění prožívá se strachem. Mladí asi mají s pochopením problémy, nedovedou si tu bezmocnost představit.
Pro mne depresivní dojem a návrat do beznadějné doby. Zvláštní přístup k tématu.

Explorer
01.01.2020 4 z 5

Kniha byla vtipná a člověk se nad ní i musel zamýšlet. Doporučuji :)

Hyaenodon
13.05.2019 3 z 5

Líbil se mi jazyk knihy, ale celkově je na mě symbolika příběhu až moc symbolická. Prostě jsem to nepobral... :)

HelenBarbora
23.03.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, moc mě bavila.

los
24.11.2018 5 z 5

k diskutovanému závěru - domnívám se, že smysl pochopí právě jen ti, kteří znají a dokáží si přiznat temné stránky vlastního já

Jane100
23.07.2017 1 z 5

Kniha se mi fakt nelíbila. Strašné. Celou dobu jsem trpěla. Jak tohle může být něčím oceňované?

bejan
07.12.2016 5 z 5

Výsostná literatura. Stylem i tématem. Ač reagovala na události nastupující normalizace, ukazuje se jako velmi aktuální i dnes. Tahle útlá knížka navazuje v tom nejlepším na Kafku. Je vtipná, sarkastická, přemýšlivá, surreálná, alegorická, temná, lidská - velmi lidská.
Budete přemýšlet, žasnout nad vaculíkovskými obraty a budete se smát a smát, až vám úsměv zamrzne na rtech...

Zdeňula
16.04.2016 3 z 5

Taková oddechová kniha.....až na ten konec, ten jsem četla dvakrát a stejně nechápu...

barbora5925
02.01.2016

Není pravda, že kniha vám nic nezanechá, když už uvažujete nad autorovym textem, to je úspěch knihy.
Možná v sudu pan inženýr, schoval materiály k zjištění ztráty peněz, aneb dokonce samotné peníze, to už ale jen v naší fantazii.

Spýťa
06.12.2015 5 z 5

Sarkastický román, který skvěle popisuje totalitní éru. Osobně se mi kniha líbila, ačkoliv obsahovala nemálo nezáživných pasáží.

česká literatura sarkasmus české romány

Ludvík Vaculík
česká, 1926 - 2015