Monument 14

Monument 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161559/mid_monument-14-monument-14-DiI-161559.jpg 4 500 110

Monument 14 série

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice. Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel. Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl. Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr. V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Zní to jako velká zábava, když si můžou dělat, co chtějí, ale ne v případě, že venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby. A jediné, na co děti myslí, je věta: Uvidím ještě někdy své rodiče?... celý text

Mozkovna
Mozkovna
08.10.2015 4 z 5

No... tak jsem z toho taková celá rozházená. Zaprvé bych chtěla říct, že jsem z knihy byla pořádně zklamaná. Strašně jsem se na ní těšila a moc jsem si od ní slibovala, ale nakonec to byla většinu knížky nuda. Začátek docela fajn, ale jakmile děcka uvíznou v Greenwayi, apokalyptická kniha se mění na příručku "Jak se zabydlet v supermarketu při konci světa ". Přišlo mi, že se víc řešil svět uvnitř obchodu než svět venku, o zkáze venku jsme se vlastně dozvídali jen okrajově. Navíc bylo trochu na hlavu, že venku zuřila jedna katastrofa za druhou a oni si v klídečku pekli kuřátko, hráli monopoly, opíjeli se a sjížděli a já nevím co ještě. Nevím no, na jejich místě bych asi seděla celý dny někde v koutě, sžírala by mě depka (co s námi bude, co se stalo s našimi rodiči, co je tam venku...) a to, co si dám k obědu, by mě asi zajímalo ze všeho nejméně. Docela dobře na hlavu, že tam venku umírají lidi po tisících (ne-li milionech) a oni si tam kuchtí a hrajou, jako kdyby byli na táboře. Mimo to mi ani moc k srdci nepřirostly postavy, což je podle mě dost velké mínus.
Nakonec jsem se ale tou nudnější částí nějak prokousala a někde u 190 stránky mě kniha zase poměrně dost chytla. A ten konec? Grrr, hrůza. Takhle to utnout. Hned si běžím přečíst další díl.

Beky
Beky
05.10.2015 5 z 5

Z téhle knihy jsem nadšená! :) Strhující a napínavé od první chvíle až do konce knihy ... Čte se to samo, a téměř nepřetržitě - knihu jsem skoro neodložila, aniž bych se dostala nakonec. Skvělý nápad, dokonalá myšlenka, výborný příběh.

Naty123
Naty123
27.09.2015 3 z 5

Knížku jsem dočetla teprve včera a musím říct, že se mi hodně líbila. :-) Na to, že se mi nelíbí knížky z budoucnosti, tak takhle je vyjímka. Od začátku až dokonce, tam bylo hodně akce a napětí a no strašně se těším a si přečtu druhý díl. :D

FishMac
FishMac
19.08.2015 3 z 5

Hmm, tak tady jsem na půli cesty... mám rád post-apo tématiku a autorka místy přispěla něčím novým v tomto žánru...ale tak nějak tomu chybělo více napětí, škoda, že tady se nešlo více na dřeň, víc emocí, dramatu... Postavy jsou celkem sympatické ale občas jejich chování neodpovídá jejich věku a proto je to méně uvěřitelné...Začátek slibuje velké věci, akce je rozehraná hned na prvních stránkách, seznamování s postavami není špatné ale prostřední část je více méně sterilní, ničím vyjímečná....až konec opět nabere zajimavý směr...Kniha není nudná, čte se v podstatě sama, styl psaní je příjemný, děj odsýpá...jen bych příště víc zatlačil na pilu! I tak jsem zvědavý na další díl, tam už by to mohlo být zajímavější...alespoň konec první knihy tomu naznačuje...za mě 3 a půl hvězdy :-)

Pedros
Pedros
16.08.2015 3 z 5

Taková běžná, napínavá knížka. Je zajímavé číst to z pohledu dětí, ale autorka to mohl víc zdramatizovat. Nedokázala sem se do toho příběhu nijak vcítit...prostě sem si představovala, kdybych na jejich místě byla já, ale nešlo to. Kdyby tam více psali pocity, jak se jim stýská a tak. Myslím si že já být jimi, myslela bych víc na rodiče a na okolní svět, ale kdo ví. Když to v knize netrápilo je, tak mě teda taky ne. A obdivuju ty malé, podle mě by bez maminky a tatínka nevydrželi ani den. Taky mě rozčiloval první řádek začátku kapitol, ale tak to je jen z estetického hlediska. Autorka ale i hezky vymyslela zápletku, která se line celým dějem, což klobouk dolů....Chystám na další díly, zajímají mě. Hlavně doufám, že se i dozvím něco o Jakeovi, který nevím proč zmizel a i o ostatních jestli přežijí.

Laf
Laf
13.08.2015 4 z 5

Dle mého velmi povedená kniha. Od začátku do úplného konce se neustále něco děje. Můžu jen doporučit.

IvettKremrová
IvettKremrová
27.07.2015 5 z 5

Božská kniha,plná nečekaných zvratů a událostí. Přečetla jsem ji jedním dechem a klobouk dolů před autorkou,která vymyslela tak úžasný děj i zápletku! za mě 5* :))

Aléda
Aléda
26.07.2015 5 z 5

Hodně zajímavý a krásně napsaný příběh. Od začátku do konce napínavé, už se těším na další díl.

Andy0892
Andy0892
17.07.2015 3 z 5

Další kniha z výprodeje a další, která nezklamala. Určitě stojí za to si ji přečíst. Velké plus - jsou i další díly!!! :-)

adelaska
adelaska
07.07.2015 4 z 5

Ani jsem nečekala, že se mi to bude tolik líbit. Je to mimořádně čtivé. Proto jdu do dalšího dílu a rozsáhlejší recenzi si nechám až dočtu další dva díly. Vypadá to, že se z toho vyklube dost dobrá dystopie..

Ronnie68
Ronnie68
30.06.2015 4 z 5

Ze začátku se mi kniha opravdu líbila. Byla plná katastrofických scén, co se mi líbí. Ale pak to byl hlavně příběh dětí a jejich rozhodování. Dávám 4 hvězdičky za to, že se to dobře četlo.

Jass
Jass
21.06.2015 5 z 5

Knihu jsem koupila ve výprodeji za padesát korun, možná proto, jsem se k ní i přes pochvalné recenze dlouho nedostala. No, přečetla jsem ji za jeden den a musím říct, že byla vážně dobrá. Niko mi byl hned sympatický, stejně jako Josie a Alex. Dean byl jako hlavní hrdina celkem v pohodě... Koho jsem ale zbožňovala byl Max, jeho hlášky byly vážně nejlepší. Dvojčata byla vážně roztomilá a i další postavy jsem si oblíbila. Na druhý díl jsem vážně zvědavá.

sharikk
sharikk
16.06.2015 4 z 5

Velice zajímavě zpracovaná kniha, námět originální a neotřelý. Kniha se mi moc líbila, ale přece jen mi v ní něco chybělo. Možná mi tak úplně nesedla ke konci... Začátek měl možná více potenciálu a konec už se mi nezdál tak záživný a čtivý.
P.S. Nemůžu si pomoct, ale jsem jediná, komu to připomíná Mlhu od S. Kinga?? =)

Týnušxxx
Týnušxxx
01.06.2015 5 z 5

Originální a čtivá kniha :-)

zuzanagelnarova
zuzanagelnarova
27.04.2015 5 z 5

Moc pěkná knížka přečetla jsem ji s jedním a druhým dechem :)

LittleMonste
LittleMonste
02.04.2015 3 z 5

Názory těch, co četli knihu mě nakonec přemluvili k tomu abych si ji koupil a hned přečetl. U mě ale asi bude méně pozitivních superlativ než u ostatních komentátorů. Jednoduše napsaný příběh dětí, které na cestě do školy postihne abnormální bouře. Postavy se mi pod kůži vůbec nedostaly. Malé děti, kterých je většina se chovali vážně příšerně otravně a na to, že jim je, kolik jim je až moc dospěle. Všichni brečeli nebo se smáli ve chvílích, kdy se to nehodí, ale to je spíš můj problém. Ani hlubších psychologických pochodů jsem se nedočkal a proto postavy působí příliš šablonovitě, uměle a nesmyslně. To nemění nic na tom, že je skvělá pro odreagování. Monument 14 má skvělý námět, je to dobrá kniha, ale mně moc nesedla :/
Hodnocení - 65%
Přečteno - 1x

zuzana13
zuzana13
28.03.2015 5 z 5

Dobře napsaná kniha, doporučuji, ještě si ji někdy přečtu.

IvcaK98
IvcaK98
09.03.2015 4 z 5

Škoda dlouhých pasáží bez jakékoli akce a také škoda toho, že knížka není psaná z pohledu Nika nebo Alexe, protože ti jediní tam mají všech pět pohromadě :-) Jinak fajn kousek, který ale zaniká v nepřeberném množství kounkurenčních děl, která toto téma zpracovávají.

LenkaWal
LenkaWal
01.03.2015 5 z 5

Skvělá knížka. Od první stránky mě chytla. Zadny dlouhy nudny uvod, ale okamzity strhujicí dej. A ani zádna hluchá místa. Celá kniha, vyborne tempo. Jsem opravdu zvedava co bude dál.

ElisR1
ElisR1
24.02.2015 5 z 5

Výborná kniha, kterou jsem si zamilovala už od první stránky.

děti USA (Spojené státy americké) studenti postapokalyptické romány

Emmy Laybourne