Monument 14

Monument 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161559/mid_monument-14-monument-14-DiI-161559.jpg 4 500 110

Monument 14 série

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice. Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel. Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl. Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr. V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Zní to jako velká zábava, když si můžou dělat, co chtějí, ale ne v případě, že venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby. A jediné, na co děti myslí, je věta: Uvidím ještě někdy své rodiče?... celý text

barbiegirl
08.12.2017 5 z 5

Nejlepší fantazy, jakou jsem kdy četla! LOVE IT! Hrozně moc si přeji filmové zpracování

Sarah11
11.08.2017 4 z 5

Příběh byl spíše zaměřen na psychologii a vztahy mezi dětmi než na katastrofu kolem nich, nicméně musím uznat, že i tak mě to vážně bavilo. Měla jsem trochu strach, že vzhledem k počtu postav budu mít problém s jejich rozpoznáním, což bývá u podobných knih kamenem úrazu, ale každá postava byla osobitá a měla svou charakteristickou povahu, takže už se po pár stránkách perfektně orientujete. Pár věcí mi tu sice nesedělo, třeba že by rodiče jen tak někam odletěli bez dětí nebo že by byli všichni přes to všechno, co se jim přihodilo, tak vyrovnaní (i když si myslím, že u těch menších dětí to reálné je), ale jinak je to skvělá odpočinková četba a je škoda, že se nedostala do povědomí více lidí, protože by si to podle mého názoru určitě zasloužila. Těším se na další díly.

Lexa123
30.07.2017 3 z 5

Knížka se mi líbila v tom že není jako ostatní příběhy. Ještě nikdy jsem neviděla ani nečetla podobný příběh takže mě to dost bavilo. Jen doufám že se jim v tom autobuse ani v tom obchodě nic nestane.

trudoš
20.07.2017 2 z 5

Famózní start, kdy se prakticky po třech stranách úvodu rozjíždí adrenalinový děj, ve kterém je skupina středoškoláků konfrontována s neobvykle brutální změnou počasí. Jenže jakmile se hrdinové usadí v obchodním domě, technická logika kulis začne pokulhávat a na přetřes přijdou problémy, které zajímají převážně jen teenagery - tedy kdo s kým chodí a proč. Navíc se z nudy pokoušejí o jakýsi vládní systém, což v rámci nesourodého věkového složení působí drobně komicky, o to spíš, když na dveře klepe apokalypsa. Osobně mi pak hodně vadilo zevšeobecňování rodičovských reakcí, jež vesměs nechávají děti napospas osudu a sami míří do evakuačního centra.
Znáte-li novelu Stephena Kinga Mlha, případně román Williama Goldinga Pán much, bude pro vás tahle kniha pravděpodobně zklamáním. Má obrovský potenciál, který však Emmy Laybourneová utápí v nutnosti prodat se mladým čtenářům, přičemž nepřekračuje možnosti, jež jí zápletka přímo nabízí. Otevřený konec pak pozitivnímu dojmu taky příliš nepomáhá.

sweettest
18.07.2017 5 z 5

Chytne a nepustí... moc jsem nečekala a bylo to velmi příjemné překvapení!

Kris@
11.07.2017 2 z 5

Nepřesvědčivé, ale docela čtivé.

michaela669
11.07.2017 4 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila, i když je podle mě trošku jednodušeji napsaná. Okamžitě jsem si zamilovala Deana a Alexe. Z prvu jsem měla ve všech dětech zmatek, ale to se po chvíli urovnalo. Trošku nereálný mi přišel všechen ten "klid" kolem celé situace. Myslím, že kdybych se ocitla já v této situaci, nejspíš bych nezachovala tak klidnou hlavu jako všechny děti v knize. Kniha je to velmi čtivá, příběh a nápad je to zajímavý. Už čtu druhý díl a musím přiznat, že se těším, jak to nakonec celé dopadne.

Princezna22
28.03.2017 4 z 5

Přečteno za jeden večer,během par hodin. Kniha me strašně překvapila. Dej byl strhující, se začátku,jak se vše rozjelo hltala jsem stránku po stránce a chtěla víc a víc.. Představa tohohle v reálu by asi jistě dopadla možná o trošku více tragicky.Příběh je to poměrně čtivý,zajímavý a místy napínavý. Hodnotila bych plným počtem hvězd,ale nechávám si v záloze pro další díly. Uvidíme,jak příběh se bude dál rozvíjet... Pokud to bude ve stejném duchu jako tento díl nebude problém tuto sérii zařadit mezi mé oblíbené. Doporučuju

topeti
22.03.2017 5 z 5

Ač už davno nepatřím do věkové kategorie náctiletých, příběh se mi líbil. Vzhledem k naprosto nestandardní situaci v niz se ocitli, oceňují především "uvěřitelné" chování všech děti, mladších i starších. Těším se na pokračování.

buldozer5
25.01.2017 5 z 5

Nemám nic, co bych téhle knížce vytkl.

AbigailM.M.
05.01.2017 5 z 5

Čtivá, úžasná kniha. A dobrý nápad. Jsem ráda, že jsem ji přečetla =)

warca
29.12.2016 5 z 5

Kniha byla opravdu čtivá a naprosto mě pohltila. Rozhodně doporučuji :)

Attia
04.12.2016 5 z 5

Veliké překvapení pro mě!
Nechtěla jsem knize dávat moc šancí, už jsem přečetla tolik titulů podobného tématu. Přesto nad nimi Monument hravě vynikl. Autorka se totiž nesoustředila jen na akční děj, ale především na vztahy a reakce jednotlivých dětí i jejich postavení a chování ve skupině.
Kniha se mi četla skoro sama, velice chytlavá.

Ruxandra
30.11.2016 4 z 5

​Asi první kniha v tomto žánru, u které jsem cítila, že už jsem na ní "moc stará" a postavy mi nebyly příliš blízké. Nicméně postupně jsem si k nim nějak našla cestu a na konci knihy už mě i zajímal jejich další osud. Do dalších dílů se asi pustím, ale jen proto, že jsem zvědavá. Jsou lepší knihy v post apokalyptickém žánru, ale s přihlédnutím, pro jakou věkovou kategorii je toto psané, zvedám hodnocení :)

lucie.8
11.11.2016 4 z 5

Velice čtivá kniha s poutavým příběhem, která Vás chytne a nepustí. Bylo zajímavé sledovat, jak se starší děti musí postupně stát dospělými, aby se postarali o sebe a ty mladší. Kniha je asi určená pro teenagery, ale i tak se mi líbila.

bagel
20.10.2016 4 z 5

Toto je žánr, který čtu velmi málo, takže nemám moc s čím porovnat. Možná i proto se mně to dost líbilo a určitě budu pokračovat dalšími díly.

Horbet
05.10.2016 4 z 5

Řekl bych, že kniha je určená spíše pro teenagery, ale i tak měla zajímavý příběh. Postapokalyptický supermarket s géniem, skautem, nabušeným sportovcem a spoustou dětí, co se může pokazit?
Žádnou velkou stopu na mě monument nezanechal, ale velice kladně hodnotím styl, jakým je napsán. Vypráví se očima náctiletého hlavního hrdiny, což dodává na autentičnosti celé situace. Vše je dobře popsané, čtenář se v příběhu neztrácí a vlastně do poslední chvíle netuší, co bude dál. Nicméně další díl si přečtu.

Shinju
20.09.2016 3 z 5

Knížka nebyla špatná, byla místy i celkem zajímavá a napínavá, ale je to takový knižní průměr. Tedy nenadchne, ale ani nezklame. :)

Barbarka_CZ
26.08.2016 3 z 5

Trochu jsem se toho bála, přece jen parta děcek a středoškoláků coby hlavních hrdinů je trochu jinde než já. Ale je to psané dobře. Jednoduše, ale čtivě. Jen mi tam nesedí, že by ty mrňata byla tak šikovná a i pár dalších věcí je zvláštních (např. že vojenská vzdušná obrana by vyráběla chemické zbraně). Dávám 3*, jsou to poctivé, pozitivní tři.

PetraBery
05.08.2016 4 z 5

Postkatastrofická, povedená kniha o mládeži zavřené v obchodním centru v době katastrofy na zemi... Co určitě vyzdvihnu je změna a vývoj dětí během knihy, jak byly schopné fungovat. Dean byla dle mého celkem dobrá volba na hlavního hrdinu, ostatní se mi líbili někteří více, někteří méně. Už se chystám na další díl, jsem zvědavá, jakým směrem se bude kniha vyvíjet.

děti USA (Spojené státy americké) studenti postapokalyptické romány

Emmy Laybourne